Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Swędzenie skóry po kąpieli – czy to może być groźna choroba?

Swędzenie skóry po kąpieli może być związane ze zwykłym podrażnieniem, ale bywa też objawem bardzo poważnych chorób, w tym także nowotworowych. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny świądu. Dowiedz się, jak łagodzić dolegliwości po wyjściu z wanny lub spod prysznica.
Kobieta bierze kąpiel
źródło:123RF
W skrócie
 • Swędzenie skóry po kąpieli może być objawem alergii, uczulenia na chlor, tzw. świądu wodnego, zakażenia świerzbowcem, a nawet nowotworu.
 • Bardzo często świąd skóry po kąpieli obejmuje nogi. Tak jest w przypadku chorób m.in. o podłożu naczyniowym.
 • Swędzenie po kąpieli można łagodzić domowymi sposobami, jeśli jednak nie przynoszą one ulgi, warto skonsultować się z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Swędzenie skóry - głowy, dłoni i całym ciele. Przyczyny
Spis treści

Reklama

Swędzenie skóry po kąpieli 

Swędzenie skóry po kąpieli jest objawem, który powodować mogą bardzo różne czynniki, o charakterze alergicznym, dermatologicznym, a nawet naczyniowym oraz nowotworowym. 

Dlaczego skóra swędzi po kąpieli

 • Reakcja alergiczna na jeden lub więcej składników stosowanych środków kosmetycznych, na przykład silne detergenty znajdujące się w płynach do mycia ciała i włosów.
 • Reakcja uczuleniowa na chlor zawarty w wodzie, czyli substancję powszechnie wykorzystywaną do unieszkodliwiania drobnoustrojów bytujących w wodociągach.
 • Uczulenie na metale ciężkie, nawozy sztuczne i inne substancje, które mogły przeniknąć do rurociągu (głównie na terenach wiejskich).
 • Wysuszenie skóry na skutek działania „twardej” wody oraz substancji chemicznych zawartych w kosmetykach.
 • Zakażenie świerzbowcem – pasożyt ten uaktywnia się pod wpływem gorącej wody.

Medycyna zna ponadto pojęcie uczulenia na wodę (inna nazwa: pokrzywka wodna, łac.: aquagenic urticaria). Jest to bardzo poważne zaburzenie o całkowicie nieznanej etiologii, objawiające się silnym świądem, pieczeniem skóry i występowaniem około 3-milimetrowych pęcherzyków po każdym kontakcie skóry z H2O.

Prawdopodobieństwo zdiagnozowania tego typu problemu jest jednak minimalne – szacuje się, że na pokrzywkę wodną cierpi zaledwie kilkadziesiąt osób na całym świecie (R. Rothbaum, Aquagenic urticaria: Diagnostic and management challenges).

W przypadku wystąpienia świądu po kąpieli, należy dokładnie przyjrzeć się okolicznościom. Czy jest to jednorazowy incydent, czy dolegliwość jest nawracająca? Czy nie został tego dnia użyty nowy kosmetyk? Czy nie występują inne niepokojące objawy?

Reklama

Swędzenie nóg po kąpieli

Możliwe jest swędzenie po kąpieli samych nóg. Może to być efekt na przykład depilacji łydek i ud, ale nie tylko. W grę wchodzą też różnego typu schorzenia, także bardzo poważne. Uważa się, że świąd skóry po kąpieli, początkowo głównie na nogach, jest najwcześniejszym objawem czerwienicy prawdziwej (wyprzedza inne symptomy o kilka lat). Jest to bardzo rzadki nowotwór szpiku kostnego, w przebiegu którego dochodzi do nadprodukcji czerwonych krwinek. 

Swędzenie nóg u osób zapadających na tę chorobę ma związek ze schłodzeniem ciała po wyjściu z wanny z ciepłą wodą. Świąd utrzymuje się wówczas 15 do 60 minut, po czym samoistnie zanika. 

Skóra swędzi po kąpieli także u pacjentów zapadających na chorobę hematologiczną, jaką jest chłoniak Hodgkina, czyli ziarnica złośliwa. Nieprzyjemne doznania w pierwszej kolejności pojawiają się na nogach, a następnie na całym ciele. 

Swędzenie skóry po prysznicu

W wielu przypadkach nawet krótka kąpiel pod prysznicem może wzbudzić swędzenie. Tak jest w przypadku wymienionych wyżej schorzeń, tak też niezwykle często dzieje się u osób cierpiących na tak zwany świąd wodny (łac. Aquagenic pruritus). Jest to jedno z tych zaburzeń, których podłoże nie jest dokładnie poznane, zakłada się jednak, iż skóra swędzi po prysznicu w wyniku rozszerzania się naczyń krwionośnych pod wpływem gorącej wody. 

Czynnikiem wyzwalającym świąd jest nie tyle woda, co ciepło (co charakterystyczne, problem ten może wystąpić także u osób intensywnie pocących się w gorący dzień lub pod wpływem promieni słonecznych). Występujące wówczas doznania są bardzo intensywne, przypominające ukłucia szpilek. Mijają jednak samoistnie w ciągu najwyżej godziny. Swędzenie po prysznicu powodowane Aquagenic pruritus także najczęściej występuje na nogach. 

Reklama

Co na swędzenie po kąpieli?

Czy występujący po kąpieli świąd można zredukować lub całkowicie mu zapobiegać? Jeśli problem nie ma podłoża chorobowego i nie wymaga interwencji lekarskiej oraz leczenia farmakologicznego, wystarczające mogą okazać się sprawdzone domowe sposoby

Na swędzenie po kąpieli najlepsze są:

 • używanie delikatnych, naturalnych kosmetyków, nie zawierających detergentów, takich jak SLS i SLES, konserwantów, substancji barwiących i zapachowych. W razie wystąpienia problemów należy zmienić używany zestaw do kąpieli i obserwować reakcje skóry w kolejnych dniach;
 • regularne dbanie o właściwe nawilżenie całego organizmu – picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie;
 • stosowanie naturalnych produktów natłuszczających do kąpieli, takich jak oliwa z oliwek;
 • delikatne schładzanie ciała chłodniejszą wodą przed wyjściem z wanny lub spod prysznica;
 • zamontowanie kąpielowego filtru wodnego, który eliminuje niemal cały chlor.

Co na swędzenie skóry ponadto? Do kąpieli można zastosować płyny z emolientami, które mają działanie nawilżające i natłuszczające. Dobrze sprawdzają się też specjalistyczne kremy na świąd skóry, zawierające takie substancje czynne, jak pantenol, kwas kaprylowykwas hialuronowy, oliwa z oliwek, olej konopny, olej parafinowy, glicerol i wiele innych. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Robert Rothbaum, Jean S McGee, Aquagenic urticaria: Diagnostic and management challenges, Journal of Asthma and Allergy, volume 9, november 2016
 • Małgorzata Krajnik, Zbigniew Żylicz, Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie, Polska Medycyna Paliatywna 2002, 1, 2, przetłumaczono z The Netherlands Journal of Medicine 2001; 58
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja ciała
Starzenie się skóry - jak je opóźnić? Sprawdzone sposoby
Proces starzenia się skóry na twarzy kobiety
Elastyna w kosmetyce i w tabletkach – zastosowanie
Kobieta z pierwszymi zmarszczkami na twarzy
Golenie miejsc intymnych - czym, jak i jak często robić to bez podrażnień?
Mężczyzna w łazience przez zabiegiem golenia miejsc intymnych
Podobne artykuły
Kobieta bierze kąpiel
Swędzenie skóry po kąpieli – czy to może być groźna choroba?
Kobieta w trakcie zabiegu depilacji laserowej
Depilacja laserowa w domu - jak ją wykonać? Czego użyć?
depilator, plastry z woskiem i różowa maszynka do golenia na biały tle
Co zrobić, żeby krostki po goleniu zniknęły? Sprawdzone produkty i metody
Kobieta z dojrzałą skórą na twarzy
Skóra po 60-tce – zabiegi i preparaty, które poprawią kondycję skóry dojrzałej
Prosto spod igły, czyli kilka faktów o tatuażach

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda