Najzdrowsze miejsce w internecie

Jak złagodzić podrażnienia po goleniu miejsc intymnych, twarzy oraz nóg?

Podrażnienia po goleniu prawdopodobnie miał każdy, kto depiluje ciało maszynką. Problem dotyczy nie tylko mężczyzn, ale także kobiet. Sprawdź, dlaczego powstają podrażnienia po goleniu oraz jak można je złagodzić.
Mężczyzna goli się
źródło:123RF
W skrócie
 • Podrażnienia po goleniu bywają nieuniknioną konsekwencją depilacji. Można je rozpoznać po zaczerwienieniu skóry oraz drobnej wysypce. Oprócz tego może wystąpić pieczenie i świąd skóry.
 • Zaczerwienienie skóry po goleniu może wystąpić w każdym wydepilowanym miejscu na ciała – twarzy, nogach, miejscach intymnych, pod pachami etc.
 • Istnieją skuteczne metody zapobiegania podrażnieniom skóry po goleniu, takie jak dobór właściwej maszynki, prawidłowa technika golenia oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków.
SPRAWDŹ TEŻ: Podrażnienia po goleniu u mężczyzn - jakie są przyczyny?
Spis treści

Reklama

Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych

Depilacja miejsc intymnych przestała należeć do świata kobiet. Obecnie młodzi panowie inaczej podchodzą do kwestii męskości aniżeli ich ojcowie. Jak wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez magazyn Men’s Health, a przytoczonych w magazynie Wysokie Obcasy, 68 proc. panów depiluje włosy pod pachami, 30 proc. goli tors, a 20 proc. miejsca intymne. Jedynie 15 proc. mężczyzn przyznaje się do golenia nóg [Adamczyk].

Z powyższych danych wynika, że z podrażnieniami po goleniu miejsc intymnych zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Można je rozpoznać po zaczerwienieniu skóry oraz drobnej wysypce. Objawami towarzyszącymi są pieczenie i świąd skóry. 

Przyczyną podrażnienia po goleniu bikini najczęściej jest używanie zbyt tępych ostrzy. Nie zawsze bowiem jednorazowa maszynka jest wyrzucana do kosza po pierwszym użyciu. Podrażnienie po goleniu pachwin może też być konsekwencją zbyt mocnego dociskania maszynki do delikatnej skóry w tej części ciała.

Podrażnienia po goleniu nóg

Jak wynika z przytoczonych powyżej danych, podrażnienia po goleniu nóg nie dotyczą tylko kobiet, jednakże jedynie 15 proc. mężczyzn decyduje się na depilację w tej okolicy.  

Podrażniona skóra po goleniu nóg, podobnie jak w przypadku miejsc intymnych, najczęściej jest konsekwencją zbyt rzadkiego wymieniania maszynki lub samych ostrzy, a także zbyt szybkiego i zbyt mocnego golenia. Zdarza się jednak, że podrażnione nogi po goleniu są efektem tzw. golenia na sucho, a zatem bez pianki, żelu czy kremu do golenia. 

Tego typu produkty do golenia umożliwiają maszynce poślizg, a dodatkowo zawierają substancje nawilżające skórę, które zapobiegają powstawaniu podrażnień. 

Chcesz poprawić stan skóry? Kliknij tutaj

Podrażnienia po goleniu twarzy

Podrażnienia po goleniu twarzy to zdecydowanie męska sprawa. Panie niechciane włoski na twarzy najczęściej depilują woskiem. Z badań wynika, że aż 78 proc. golących się mężczyzn obserwuje u siebie zaczerwienienia po goleniu oraz wysypkę [Sybilski]. 

Do palety wymienionych powyżej przyczyn powstawania podrażnień dołączyć można jeszcze technikę golenia. Zarost zwykle rośnie w różne strony. Goląc twarzy, warto zwracać na to uwagę. Aby uniknąć podrażnień, ostrza maszynki należy przesuwać stronę z włosem, a nie pod włos. Dodatkowo w trakcie ścinania zarostu powinno się napinać skórę. Niewłaściwe operowanie maszyną wskazuje się jako jedną z najczęstszych przyczyn zaczerwienienia i wysypki po goleniu. 

Dużą rolę odgrywa także niewłaściwy sprzęt. Do codziennego golenia zarostu nie powinno się używać jednorazowych golarek. Takie sprawdzą się tylko w przypadku drobnego zarostu. Przy grubszym warto sięgnąć po wielorazową maszynkę wieloostrzową. Na rynku dostępne są narzędzia wyposażone w 6-7 ostrzy. 

Z kolei zaczerwienienia po goleniu na szyi najczęściej są efektem zbyt mocnego dociskania maszynki do skóry, co skutkuje ścinaniem warstwy rogowej naskórka. Szyja jest mniej owłosiona niż broda, a same włoski słabsze, dlatego depilację w tym miejscu powinno się wykonywać delikatniejszymi ruchami. 

Jak golić bikini by nie było podrażnień?

Znając przyczyny powstawania podrażnień, wystarczy je wyeliminować, żeby cieszyć się gładką i niezaczerwienioną skórą. Jak się golić bez podrażnień

Zasady prawidłowej depilacji maszynką można sprowadzić do następujących punktów:

 • zawsze używaj czystej i ostrej maszynki;
 • do golenia stosuj odpowiedni dla twojej skóry żel lub piankę;
 • w trakcie golenia nie przyciskaj maszynki zbyt mocno do skóry; 
 • przesuwając maszynkę, zadbaj o napięcie skóry; 
 • niewskazany jest pośpiech w trakcie golenia, gdyż sprzyja zacinaniu;
 • unikaj kilkukrotnego golenia w tym samym miejscu. 

Reklama

Co na podrażnienia po goleniu?

Jeśli pomimo stosowania się do wyżej wymienionych punktów, krostki i zaczerwienienie i tak powstają, warto zaopatrzyć się specjalny krem na podrażnienia po goleniu. Taki preparat nie tylko złagodzi już powstałe podrażnienia, ale także wzmocni barierę ochronną skóry, przez co zapobiegnie powstawaniu kolejnych. 

Jakie składniki powinny się znaleźć w kosmetykach łagodzących podrażnienia? Przede wszystkim wykazujące działanie nawilżające i regenerujące skórę, do których zaliczają się:

Jak złagodzić podrażnienia po goleniu miejsc intymnych? Jaki kosmetyk będzie odpowiedni do delikatnej skóry okolic intymnych? Warto postawić na dermokosmetyki, które mają w składzie alantoinę, znaną z działania nawilżającego oraz przyspieszającego regenerację naskórka. 

Skóra sucha, atopowa i wrażliwa na czynniki zewnętrzne wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W związku z tym warto sięgnąć po emolienty, które dzięki właściwościom olejów i innych składników, nawilżają, łagodzą podrażnienia i swędzenie. Przywracają jej naturalną funkcję ochronną przez wspomaganie odbudowy naturalnej bariery ochronnej naskórka. Zapewniają zdrowy wygląd nawet przesuszonej skórze. Borykasz się z problemami skórnymi? Kliknij tutaj i dowiedz się więcej na temat działania emolientów.

Reklama

Domowe sposoby na podrażnienia po goleniu

Istnieją także domowe sposoby na podrażnienia po goleniu. Jakie? Skórę można na przykład schłodzić zimnym kompresem, który przyniesie ukojenie, a także zminimalizuje pieczenie i świąd. Inny sposób to okłady z czarnej herbaty. Wystarczy wystudzoną torebkę po herbacie przyłożyć do zaczerwienionej skóry. Okład z herbaty wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne. Innym sposobem na podrażnienia po goleniu są okłady z aspiryny. Żeby zrobić taki okład, wystarczy rozgniecioną tabletkę aspiryny rozpuścić w przegotowanej wodzie, a następnie zanurzyć w niej gazik i przyłożyć go do ciała na kilka minut. Następnie przemyć skórę wodę i nawilżyć balsamem nawilżającym. Aspiryny nie powinny jednak stosować osoby o wrażliwej skórze. 

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • https://www.wysokieobcasy.pl/akcje-specjalne/7,156987,21680382,meska-depilacja-tak-czy-nie.html [dostęp 02.03.2021]
 • Adam J. Sybilski, Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. dbajmy o nią!, Pediatr Med Rodz 2012, 8 (4), s. 375-379.
 • https://www.gillette.pl/pl-pl/wskazowki-na-temat-golenia/wskazowki-dotyczace-golenia/podraznienie-po-goleniu [dostęp 02.03.2021]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Przeczytaj artykuł
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Usuwanie przebarwień laserem
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Wyprysk
Podobne artykuły
Znamiona na skórze - czerwone, czarne. Rodzaje
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Polak w dermatologa
Zmiany skórne Polaków - raport medme.pl
Dziecko z problemem ciemieniuchy
Ciemieniucha u niemowlaka - co to jest i jak się jej pozbyć?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama