ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Jak ujędrnić skórę w starszym wieku lub po odchudzaniu?

Jak ujędrnić skórę, kiedy traci ona swą naturalną elastyczność z powodu wieku, odchudzania czy braku aktywności fizycznej? Istnieją metody pielęgnacyjne oraz zabiegi kosmetyczne pomagające przywrócić skórze jędrność. Jakie?
Kobieta z jędrnymi pośladkami
źródło:123RF
W skrócie
  • Skóra na udach i brzuchu wiotczeje z wiekiem, po odchudzaniu lub przy braku aktywności fizycznej. Można ujędrnić ją odpowiednią pielęgnacją, ćwiczeniami i zabiegami kosmetycznymi.
  • Skóra twarzy z wiekiem traci dawny owal i staje się obwisła. Warto wówczas dostarczać organizmowi białek strukturalnych odpowiedzialnych za jej elastyczność.
  • By odmłodzić skórę w starszym wieku, należy połączyć kilka metod i zadbać, by dobroczynne substancje docierały do wszystkich jej warstw, nawet tych najgłębszych.
SPRAWDŹ TEŻ: Skóra u osób starszych - jak ją pielęgnować
Spis treści

Reklama

Jak ujędrnić skórę na brzuchu?

Brzuch jest miejscem, w którym skóra często traci swoją elastyczność, staje się wiotka i obwisła. Dlaczego tak się dzieje? 

Najczęstsze przyczyny to:

  • odchudzanie – kiedy ubywa centymetrów w pasie, rozciągnięta skóra pozostaje, marszczy się i zwisa,
  • ciąża – podczas ciąży skóra brzucha znacząco się rozciąga i napina, po porodzie nie wraca od razu do swojego pierwotnego kształtu, ale przez jakiś czas pozostaje wiotka i obwisła, pozbawiona swojej dawnej jędrności, niekiedy z widocznymi, licznymi rozstępami,
  • wiek – z wiekiem (dokładnie po 25. roku życia) spada w organizmie naturalna produkcja białek strukturalnych skóry – elastyny i kolagenu – odpowiedzialnych za jędrność skóry, a około 50. roku ich włókna wręcz zaczynają zanikać,
  • brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia powoduje, że skóra na brzuchu traci jędrność, a mięśnie pod nią zanikają, brzuch robi się miękki i obwisły.

Jak ujędrnić brzuch, kiedy któryś z wymienionych czynników doprowadził do braku elastyczności? Przede wszystkim warto zadbać o aktywność fizyczną. Ujędrnianie skóry brzucha za pomocą ćwiczeń daje zadowalające efekty, jeśli ćwiczenia wykonuje się systematyczne. Najlepiej sprawdzą się te, które napinają mięśnie w tych rejonach, jak choćby popularne brzuszki, nożyce czy deska.

Jak ujędrnić skórę na brzuchu po odchudzaniu lub ciąży, kiedy jej nadmiar jest rzeczywiście spory? Oprócz ćwiczeń warto stosować właściwą pielęgnację opartą na używaniu balsamów lub żeli o właściwościach silnie ujędrniających i nawilżających.

Do codziennej pielęgnacji można dołączyć zabiegi kosmetyczne, które wspomagają efekt ujędrniania, np.:

  • masaże,
  • termolifting,
  • fale ultradźwiękowe,
  • mezoterapia.

Reklama

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Jak ujędrnić zwiotczałą skórę, kiedy twarz zaczyna tracić swój dawny owal? Przede wszystkim należy nawilżać ją i odżywiać każdego dnia poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Odwodniona i pozbawiona substancji odżywczych skóra nigdy nie odzyska zdrowego wyglądu, właściwego kolorytu i miękkości. Zamiast tego będzie szara, szorstka i wiotka. Kosmetyki ujędrniające do twarzy najczęściej mają formę:

  • kremów,
  • masek,
  • serum.

Przy ich wyborze warto jednak zwrócić uwagę na skład oraz zawartość dobroczynnych substancji. Popularnymi substancjami w kosmetykach ujędrniających są oleje naturalne, kolagen i kwas hialuronowy. Nawilżają one, zmiękczają i uelastyczniają skórę, wspierając jej powrót do pierwotnego kształtu.

Ujędrnianie skóry twarzy przy pomocy codziennej pielęgnacji daje najlepsze efekty, kiedy kosmetyki do niej stosowane pochodzą z tej samej linii, przeznaczone są do takiego samego rodzaju cery oraz zawierają podobne składniki. Niektóre preparaty bowiem mogą być „niekompatybilne” z innymi i hamować ich działanie. Na przykład niektóre mleczka do mycia twarzy mogą pozostawiać filtr utrudniający wchłanianie substancji odżywczych z nakładanego później kremu.

Niedobór kolagenu czy kwasu hialuronowego można również uzupełniać w salonie kosmetycznym, stosując zabiegi na ujędrnianie skóry, np. podskórne zastrzyki z tych substancji. Co to daje? Ich cząsteczki są dość duże i z kosmetyków nie wchłaniają się w głębsze partie skóry. Zastrzyki docierają w głąb, skóra zostaje nawilżona i ujędrniona na wszystkich poziomach.

Reklama

Jak ujędrnić skórę na udach?

Wiele kobiet boryka się również w problemem wiotkie, obwisłej skóry na udach. Podobnie, jak w przypadku brzucha, najczęściej do takiego stanu rzeczy przyczyniają się:

  • utrata masy ciała,
  • wiek,
  • brak aktywności fizycznej.

Ujędrnienie skóry na udach można osiągnąć za pomocą regularnych ćwiczeń i właściwej pielęgnacji. Jeśli chodzi o ćwiczenia, najskuteczniejsze są te, które uaktywniają różne partie mięśni, prowadzą do ich naprzemiennego napinania i rozluźniania. Powinny być wykonywane seriami, z dużą liczbą powtórzeń. Dobre efekty dają także:

  • jogging,
  • marsz,
  • jazda na rowerze.

Dodatkowe ujędrnienie ciała daje właściwa codzienna pielęgnacja skóry z zastosowaniem balsamów nawilżająco-ujędrniających. Nawodniona i dobrze odżywiona skóra staje się mocniejsza i odporna oraz wygładzona. Nabiera miękkości i odzyskuje pierwotną jędrność.

Silne ujędrnianie skóry można uzyskać łącząc trzy metody:

  • regularne ćwiczenia fizyczne,
  • codzienną pielęgnację dopasowaną do potrzeb skóry,
  • wykonywane systematycznie zabiegi kosmetyczne (termolifting, masaże podciśnieniowe czy fale ultradźwiękowe).

Reklama

Jak ujędrnić skórę w różnym wieku?

Podstawowe białka strukturalne zawarte w skórze, czyli kolagen i elastyna, produkowane są przez organizm tylko do pewnego momentu, w konkretnie do około 25. roku życia. Później produkcja zaczyna zwalniać, aż wreszcie całkiem się kończy. 

Po 50. roku życia wytworzone wcześniej włókna kolagenowe i elastynowe zaczynają zanikać, a skóra szybciej się starzeje, robi się:

  • cieńsza,
  • wiotka,
  • obwisła,
  • bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczna,
  • mniej odporna na czynniki zewnętrzne (temperaturę, wilgotność, zanieczyszczenia itp.).

Zatem jak ujędrnić skórę twarzy po 40., a nawet 30. roku życia, kiedy produkcja białek odpowiedzialnych za jej elastyczność drastycznie spada? Warto wówczas zacząć stosować odpowiednią pielęgnację, która uzupełni niedobory dobroczynnych substancji. W tym wieku pielęgnacja jest podstawą dbania o zdrową cerę i może skutecznie opóźniać jej starzenie – utratę kolorytu, powstawanie zmarszczek itd. 

Jednak jak ujędrnić skórę twarzy po 50-tce? Czy stosowanie kosmetyków ujędrniających wystarczy? Może się okazać, że mimo właściwej pielęgnacji skóra nadal traci swą jędrność. Wówczas warto rozważyć suplementację kolagenu i elastyny, by dostarczać ją organizmowi również od wewnątrz oraz wykonywanie zabiegów kosmetycznych również pozwalających dotrzeć do głębszych warstw skóry lub napiąć odpowiednie mięśnie pod skórą.

Reklama

Jak ujędrnić skórę po odchudzaniu?

Obwisła skóra po odchudzaniu pojawia się szczególnie wtedy, gdy utrata kilogramów jest znacząca lub odbywa się w krótkim czasie. Rozciągana przez długi czas na mocno rozbudowanej tkance tłuszczowej skóra nagle traci to, co wypełniało ją od wewnątrz i zaczyna zwisać niczym za duże ubranie. Skóra posiada naturalną elastyczność i możliwość powrotu do pierwotnego kształtu, jednak istnieją czynniki takie jak wiek lub zbyt silne jej rozciągnięcie, które powodują, że proces ten jest utrudniony.

Nadmiar skóry po odchudzaniu w skrajnych przypadkach może być podstawą do zabiegu chirurgicznego. Lekarz wycina ów nadmiar i zespala ze sobą pozostawione fragmenty skóry. Są to jednak przypadki nieliczne. Zazwyczaj wystarczające są ćwiczenia fizyczne na poszczególne partie mięśni, zabiegi kosmetyczne oraz pielęgnacja. Osobom po odchudzaniu dedykowane są kosmetyki ujędrniające w formie balsamów, serum czy peelingów. 

Zawarte w nich substancje, takie jak kolagen, kwas hialuronowy czy oleje naturalne pomagają:

  • odbudować strukturę białkową skóry zapewniając jej rozciągliwość oraz odporność na uszkodzenia,
  • odżywić skórę, by odzyskała gładkość, blask i zdrowy wygląd, dostarczając jej niezbędnych do tego mikroelementów,
  • przywrócić skórze właściwy poziom nawilżenia niezbędny do odzyskania jędrności, elastyczności i zdrowego kolorytu,
  • uzyskać miękkość i jedwabistość poprzez utworzenie na niej bariery ochronnej chroniącej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz utratą wody.

 

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Podstawy medycyny estetycznej, pod red. A. Przylipiaka, Białystok 2014 https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf [02.03.2021]
  • M. Morąg, A. Burza, Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, w: Journal of Health Study and Medicine, 2017, nr 2, 77-100 https://www.liposhell.pl/images/ascolip-beauty/Structure_Properties_and_Fundaction.pdf [02.03.2021]
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja ciała
Jak przetrwać jesienne wieczory? Najlepsze akcesoria do masażu i nie tylko
Elastyna w kosmetyce i w tabletkach – zastosowanie
Kobieta z pierwszymi zmarszczkami na twarzy
Co zrobić, żeby krostki po goleniu zniknęły? Sprawdzone produkty i metody
depilator, plastry z woskiem i różowa maszynka do golenia na biały tle
Podobne artykuły
Kobieta bierze kąpiel
Swędzenie skóry po kąpieli – czy to może być groźna choroba?
Kobieta w trakcie zabiegu depilacji laserowej
Depilacja laserowa w domu - jak ją wykonać? Czego użyć?
Kobieta z dojrzałą skórą na twarzy
Skóra po 60-tce – zabiegi i preparaty, które poprawią kondycję skóry dojrzałej
Prosto spod igły, czyli kilka faktów o tatuażach
Proces starzenia się skóry na twarzy kobiety
Starzenie się skóry - jak je opóźnić? Sprawdzone sposoby

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!