Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”

Każdego roku w Polsce rak endometrium (rak trzonu macicy) rozpoznawany jest u ponad 6000 kobiet. Pod względem liczby zachorowań na nowotwory złośliwe wśród kobiet plasuje się za rakiem piersi i rakiem płuca. O tym, kogo może dotknąć i jak się go leczy, rozmawiamy z dr n. med. Magdaleną Bizoń, specjalistką z zakresu ginekologii onkologicznej ze Szpitala Św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.
Doktor Bizoń
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Rak endometrium najczęściej diagnozowany jest u kobiet po 50. roku życia. Co, oprócz wieku, wpływa na zwiększone ryzyko zachorowania na ten nowotwór?

Dr n. med. Magdalena Bizoń: Rak endometrium to choroba nowotworowa rozwijająca się na podłożu nieprawidłowego rozrostu błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Jednym z powodów jest wzrost stężenia estrogenów, czyli hiperestrogenizm, który może prowadzić do proliferacji, czyli rozrostu komórek błony śluzowej macicy, a następnie ich transformacji nowotworowej. Problem ten dotyka przede wszystkim pacjentek otyłych, u których tkanka tłuszczowa zbudowana z cholesterolu jest przekształcana do estrogenów, a wzrost stężenia tych hormonów może przyczynić się do rozwoju raka endometrium. Ponadto, w grupie ryzyka są również pacjentki z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą. Wyższe stężenie estrogenów może pojawiać się u nieródek oraz kobiet, u których pierwsza miesiączka wystąpiła w bardzo młodym wieku, a okres menopauzy w późniejszym wieku niż statystycznie. Choroba dotyka przede wszystkim pacjentki w wieku około- i pomenopauzalnym.

Reklama

Gdzie się zgłosić, jeśli ginekolog postawił już rozpoznanie raka endometrium?

Pacjentki z rozpoznaniem raka endometrium powinny zgłosić się na konsultację do ginekologa onkologa, żeby ustalić dalsze postępowanie. Ośrodkiem z wyboru powinny być miejsca wyspecjalizowane w leczeniu chorób nowotworowych narządu rodnego kobiety. Takim ośrodkiem jest m.in. LUX MED Onkologia, gdzie diagnozujemy i kompleksowo leczymy raka endometrium w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Reklama

Jakie leczenie w przypadku raka trzonu macicy jest aktualnie rekomendowane?

Leczenie zależy od typu raka endometrium według klasyfikacji molekularnej ujętej w rekomendacjach europejskich towarzystw ESGO, ESTRO i ESMO. Obecnie w leczeniu chirurgicznym raka endometrium rekomendowana jest technika małoinwazyjna pod postacią laparoskopii i chirurgii robotycznej. Procedura polega na wycięciu macicy z przydatkami, czyli jajnikami i jajowodami obustronnie oraz wycięciu węzłów chłonnych wartowniczych obustronnie lub wycięciu węzłów chłonnych miednicznych i okołoaortalnych w zależności od wskazań klinicznych i typu nowotworu.

Reklama

Dlaczego to właśnie techniki małoinwazyjne są zalecane?

Dzięki chirurgii małoinwazyjnej możliwe jest wykonanie rozległej operacji w obrębie jamy brzusznej przy kilku niewielkich nacięciach skóry. Kamera endoskopowa pozwala na wizualizację tkanek w kilkukrotnym powiększeniu i dotarcie do miejsc, które w klasycznej chirurgii otwartej byłyby trudno widoczne. Zalety chirurgii małoinwazyjnej przekładają się m.in. na mniejsze dolegliwości bólowe, niższy odsetek powikłań i szybszą rekonwalescencję, a co za tym idzie – w wielu przypadkach – także na szybsze wdrożenie leczenia uzupełniającego, np. radioterapii czy chemioterapii.

Reklama

Jak wygląda taka operacja robotyczna w praktyce?

Operację rozpoczyna się od umieszczenia trokarów, czyli specjalnych rurek, przez które wprowadzane są później narzędzia robotyczne do jamy brzusznej. Następnie odbywa się etap „dokowania” robota, co oznacza przyłączenie trokarów do ramion robota, dzięki czemu robot ma możliwość poruszania narzędziami. Po umieszczeniu narzędzi w jamie brzusznej, operator zasiada za konsolą chirurgiczną i przeprowadza operację. Palce chirurga umieszczone są w specjalnych manetkach, a wykonywane przez niego ruchy przekładają się na ruchy ramion robotycznych, w których umieszczone są narzędzia.

Reklama

Ile kosztuje zabieg w asyście robota?

LUX MED Onkologia leczenie chirurgiczne raka endometrium, prowadzone zarówno metodą chirurgii otwartej jak i metodą robotyczną, odbywa się w ramach NFZ. Pacjentki objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym są u nas leczone onkologicznie na takich samych zasadach jak w placówce publicznej, ale w warunkach szpitala prywatnego. Natomiast w przypadku zabiegu komercyjnego trzeba liczyć się z kosztami w wysokości około kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Reklama

Skoro operacja jest w ramach NFZ, to jak długo trzeba na nią czekać?

Każda pacjentka z rozpoznaniem raka endometrium ma założoną Kartę DiLO, więc zgodnie z założeniami systemu ochrony zdrowia, leczenie operacyjne będzie wdrożone tak szybko jak to możliwe po odbyciu przez pacjentkę wizyty kwalifikującej pozytywnie do leczenia chirurgicznego oraz wykonaniu badań obrazowych. Aktualnie w LUX MED Onkologia czas oczekiwania na zabieg robotyczny po uzyskaniu kwalifikacji ginekologa onkologa oraz anestezjologa trwa kilka dni.

Gdyby miała Pani doktor dać radę kobiecie, która właśnie otrzymała diagnozę raka endometrium - czego by dotyczyła?

Hipokrates powiedział kiedyś: „Lekarz ma tylko jedno zadanie: wyleczyć chorego. Jaką drogą tego dopnie, jest rzeczą obojętną”. Obecnie najważniejsza jest personalizacja leczenia, czyli dostosowanie odpowiedniej formy terapii do typu nowotworu. Takie możliwości są tylko w ośrodkach specjalizujących się w danej dziedzinie. Dlatego też pacjentki powinny zgłaszać się i szukać tylko takich placówek.

Dziękujemy za rozmowę.

Więcej informacji na stronie: Operacje robotyczne raka trzonu macicy

______

Dr n. med. Magdalena Bizoń, ginekolog onkolog, pierwsza, certyfikowana asysta w zakresie ginekologicznych operacji robotycznych w Polsce. Lekarz w Szpitalu Św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Onkologia
HTLV 1 - wirus wywołujący białaczkę i chłoniaka - objawy, leczenie
Wirus HTLV 1
Czynniki rakotwórcze - wykaz substancji i produktów, które mogą powodować raka
Czynnik kancerogenne
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
Podobne artykuły
Próbki krwi w laboratorium
Nadpłytkowość samoistna - objawy, rokowania, dieta
Ziarniniaki – czym są i jak możemy je diagnozować?
Dziecko rozmawiające z psychoonkologiem
Psychoonkologia - czym jest i jaką rolę pełni terapeuta
Pielęgniarka pociesza dziewczynę chorą na raka i zastanawia się, jak z nią rozmawiać
Jak rozmawiać z chorym na raka? Rady psychoonkologa
Diagnostyka ziarniniaka grzybiastego u lekarza
Ziarniniak grzybiasty - objawy, leczenie, zdjęcia

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!