Stopień niepełnosprawności w chorobie nowotworowej i po niej
Pacjenci onkologiczni w trakcie leczenia, a także po jego zakończeniu, często zmagają się z ograniczeniami w samodzielnym funkcjonowaniu.
W zależności od tego, jak zaawansowany jest charakter tych ograniczeń, mogą uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym bądź znacznym – uprawnia ono do skorzystania z szeregu świadczeń oraz ulg, wspierających finansowo okres walki z chorobą.
To, jaki stopień niepełnosprawności jest orzeczony po nowotworze, zależy nie tylko od poziomu zaawansowania choroby, ale również od stopnia naruszenia sprawności organizmu, jaki powstał w konsekwencji zachorowania.
Często pacjenci pytają, czy istnieje zależność między nowotworem złośliwym lub niezłośliwym a stopniem niepełnosprawności, dlatego już wyjaśniamy tę wątpliwość.
- Osoba z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolna do pracy albo zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagająca stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji, uzyska orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
- Osoba z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolna do pracy albo zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagająca czasowej albo częściowej pomocy innych osób uzyska orzeczenie o umiarkowanym stopniu.
- Orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności uzyska osoba o naruszonej sprawności organizmu, która powoduje w sposób istotny obniżenie jej zdolności do wykonywania pracy w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Jaka grupa inwalidzka przyznana zostanie po mastektomii?
Mastektomia jest zabiegiem prewencyjnym, mającym za zadanie zmniejszenie ryzyka zachorowania w przyszłości, dlatego – jeśli pacjent spełnia warunki do wydania zaświadczenia – istnieje duże prawdopodobieństwo, że status osoby niepełnosprawnej zostanie mu przyznany.
Jednak to, jaka grupa inwalidzka zostanie przyznana po mastektomii, zależy już od ustaleń komisji lekarskiej.
Czy każdemu pacjentowi onkologicznemu należy się orzeczenie?
Zdiagnozowanie choroby nowotworowej nie skutkuje automatyczną możliwością ubiegania się o wydanie orzeczenia.
Pacjent musi przynajmniej w niewielkim stopniu zmagać się z trudnościami w wykonywaniu dotychczasowej pracy, czy samodzielnym funkcjonowaniu.
Co ważne, jeśli po przebytej operacji (np. usunięcia guza) oraz okresie rekonwalescencji chory powróci do pełnej sprawności, może otrzymać decyzję odmawiającą zakwalifikowania do jednej z wyżej wymienionych grup.
Kto wydaje orzeczenie o niepełnosprawności i jakie dokumenty należy przygotować?
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w chorobie nowotworowej wydaje na wniosek zainteresowanego powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Do formularza należy załączyć zaświadczenie od lekarza prowadzącego oraz dokumentację medyczną (wyniki badań diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych, kartę informacyjną ze szpitala).
Orzeczenie (ważne 3-5 lat) zostaje wydane w terminie 14 dni od daty przeprowadzenia posiedzenia komisji z udziałem zainteresowanego.
Osoba chora, której orzeczenie utraci ważność w trakcie leczenia, może złożyć ponowny wniosek o jego wydanie, w terminie nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem daty ważności.
Warunkiem ponownego wydania orzeczenia jest utrzymywanie się stanu uprawniającego do zakwalifikowania chorego do jednej z wyżej wymienionych grup.
O ponowne orzeczenie może ubiegać się również osoba, która przebyła chorobę nowotworową (na moment składania wniosku osoba znajduje się w stanie częściowej lub całkowitej remisji), jeżeli po jej ustaniu w dalszym ciągu zmaga się z ograniczeniami funkcjonowania powstałymi na skutek choroby.
Reklama
Kto ubezpieczy chorego na raka?
Temat objęcia ubezpieczeniem społecznym osoby w trakcie choroby nowotworowej wciąż budzi spory niepokój. Czy jest to możliwe? Na jakich zasadach? Czy polisa zależna jest od wieku chorego albo stanu jego zdrowia? Zatrzymajmy się przy tych wątpliwościach na chwilę.
Istnieje wiele możliwości ubezpieczenia się na wypadek zachorowania na nowotwór, nie będąc jeszcze pacjentem onkologicznym.
Najczęściej z takiej oferty skorzystać mogą osoby między 18. a 65. rokiem życia, jednak warunki zależne są od konkretnej firmy – niektóre oferują ochronę nawet do 80. roku życia.
Inna sytuacja ma miejsce w przypadku osób walczących z nowotworami albo byłych pacjentów onkologicznych, u których prawdopodobny jest nawrót choroby.
Zdarza się, że otrzymają oni odmowę zawarcia polisy, choć można oczywiście znaleźć w Polsce firmy, które obejmują ubezpieczeniem pacjentów onkologicznych.
Trzeba się liczyć z tym, że taka ochrona nie obejmie wypadku śmierci w pierwszych latach obowiązywania ubezpieczenia, a co więcej, składka będzie znacznie wyższa niż dla osoby zdrowej.
Powodem jest zwiększone ryzyko ubezpieczyciela, związane z wypłatą odszkodowania na wypadek śmierci chorego.
Z pozytywnych aspektów, ubezpieczenie chorych na raka może obejmować również wsparcie psychologiczne, a nawet psychiatryczne, dzięki czemu pacjent onkologiczny otrzyma zwrot kosztów wizyt u specjalistów.
Warto również pamiętać, że opiekę psychologiczną oferuje wiele fundacji i stowarzyszeń – na ich stronach internetowych dostępne są praktyczne informacje, m.in. jak skorzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów, do kogo się zwrócić i jak znaleźć tak ważną w tym okresie życia grupę wsparcia.
W wyznaczonych godzinach funkcjonuje także specjalny telefon zaufania, oferujący pacjentom onkologicznym kompleksową pomoc.
Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"
Reklama
Jakie świadczenia finansowe dla osób chorych na nowotwór?
Osoby zmagające się z chorobami onkologicznymi często muszą rezygnować z pracy zawodowej. Na jakie świadczenia mogą liczyć? Jaki dodatki pieniężne przewidziane są dla chorych na raka?
- Wynagrodzenie za pracę w okresie choroby i zasiłek chorobowy
Osobie chorej na nowotwór przysługuje wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy. Pracownik – osoba chora na nowotwór, przebywająca na zwolnieniu lekarskim, otrzymuje przez pierwsze 33 dni (lub 14 w przypadku osób po 50. roku życia) wynagrodzenie od pracodawcy.
W przypadku dalszej niemożności powrotu do pracy, choremu wypłacany zostaje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia, nie dłużej jednak niż do 182 dnia niezdolności do pracy.
- Świadczenie rehabilitacyjne
Jeżeli ubezpieczony chory po upływie 182 dni pozostaje nadal niezdolny do pracy, może złożyć wniosek o przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i przyznawane jest choremu na wypadek przedłużającej się niezdolności do pracy, przy jednoczesnych rokowaniach na odzyskanie tej zdolności poprzez kontynuację leczenia lub rehabilitacji.
- Renta z tytułu niezdolności do pracy
Pacjent onkologiczny ma również prawo do złożenia wniosku o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.
Ten rodzaj renty przyznawany jest, jeżeli chory jest niezdolny do pracy, posiada wymagany okres składkowy i nieskładkowy (wskazany przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), niezdolność chorego powstała w trakcie okresu, kiedy pacjent był objęty ubezpieczeniem lub w ciągu 18 miesięcy od upływu okresu objęcia ubezpieczeniem.
- Renta szkoleniowa
Osobie chorej, w stosunku do której orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, przysługuje przez okres 6 miesięcy renta szkoleniowa.
Warunkiem jest orzeczona niezdolność do pracy i związana z tym potrzeba przekwalifikowania chorego pracownika, a także posiadanie przez niego odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego. Okres 6 miesięcy może ulec wydłużeniu na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego, nie dłużej jednak niż o 36 miesięcy.
- Renta socjalna
Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, które np. wskutek choroby stały się całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu powstałej: przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
- Dodatek pielęgnacyjny dla chorych na raka
Osobie chorej na nowotwór, która posiada ustalone prawo do renty lub emerytury, przysługuje prawo do dodatku pielęgnacyjnego w wysokości 330,07 zł miesięcznie (kwota obowiązuje od marca 2024 r.). Dodatek przysługuje osobie całkowicie niezdolnej do pracy lub która ukończyła 75 rok życia.
O niezdolności do samodzielnej egzystencji orzeka lekarz orzecznik ZUS. Dodatek może być wypłacany wraz z rentą z tytułu niezdolności, rentą rodzinną czy emeryturą. Po ukończeniu 75 lat dodatek przyznawany jest z urzędu.
- Zasiłek celowy na leki
Pacjent onkologiczny, który ma niskie dochody, ma prawo ubiegać się o zasiłek celowy na pokrycie części lub całości kosztów, m.in. zakupu żywności, leków, wyrobów medycznych i leczenia, a nawet kosztów pogrzebu.
Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, osoba chora może ubiegać się o zasiłek celowy, jeżeli jej dochód na osobę (samotnie gospodarującą) nie przekracza 776 złotych, a w przypadku rodziny – 600 zł na osobę.
Poszczególne gminy mogą jednak ustalić własne, wyższe limity dochodów. Warto, by osoba zamierzająca ubiegać się o dodatek, w pierwszej kolejności sprawdziła (informacje o zasiłku z MOPS dla chorych na raka dostępne są na stronach internetowych), czy spełnia kryteria do otrzymania pieniędzy.
- Zasiłek opiekuńczy z ZUS dla osoby opiekującej się chorym
Zasiłek opiekuńczy przysługuje bliskiemu opiekującemu się osobą chorą (60 dni w roku kalendarzowym), jeżeli opieka dotyczy chorego dziecka do lat 14, w tym także dziecka niepełnosprawnego w tym wieku, albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka dotyczy dziecka w wieku ponad 14 lat lub innego chorego członka rodziny.
Pozostałe wytyczne, co do wymiaru czasowego wypłaty zasiłku wskazują przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku osoby sprawującej opiekę.
Odszkodowanie za nowotwór złośliwy
Nie istnieje odrębne odszkodowanie z ZUS za chorobę nowotworową (poza wcześniej wymienionymi świadczeniami), ubezpieczenie stanowi rozszerzenie ochrony podstawowej, które najczęściej trzeba dodatkowo wykupić w konkretnym zakładzie ubezpieczeniowym.
Nie wszystkie nowotwory są jednak objęte ochroną, a ich zakres zostaje ograniczony do tych przypadków, które ubezpieczyciel wymieni w przygotowanym przez siebie wykazie. Przed zawarciem umowy należy zatem dokładnie zapoznać się z listą uznawanych przez daną firmę przypadków zachorowań.
Zakres kwot wypłacanych przez zakłady ubezpieczeniowe jest dość szeroki, waha się od 20 tysięcy do miliona złotych i jest uzależniony od sumy, na jaką ubezpieczy się konkretna osoba.
Jednak oprócz wpłacanej miesięcznej kwoty, przy ustalaniu wysokości świadczenia, pod uwagę brany jest również wiek pacjenta w dniu diagnozy – im starsza osoba, tym procent sumy należnego ubezpieczenia może być mniejszy.
Należy również zwrócić szczególną uwagę na okres karencji, czyli czas, przez jaki – po zawarciu umowy z ubezpieczycielem – ochrona jeszcze nie obowiązuje. Może się bowiem zdarzyć, że pacjent nie otrzyma wypłaty z ubezpieczenia za nowotwór złośliwy, jeśli choroba zostanie zdiagnozowana w tym okresie.
500 plus dla chorych na raka
Czy istnieje tzw. 500 plus dla chorych na raka? Obecnie nie funkcjonuje żaden program rządowy, który wypłacałby okresowe świadczenia pieniężne osobom chorym na nowotwór.
Pacjent zmagający się z chorobą nowotworową, (jeżeli nie jest uprawniony do otrzymywania innych świadczeń finansowych, m. in. emerytury, renty lub zasiłku stałego) może skorzystać z wypłaty świadczenia uzupełniającego z ZUS dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Wypłacane jest ono osobie, która jednocześnie spełnia poniższe warunki:
- ukończyła 18 lat.
- jest niezdolna do samodzielnej egzystencji.
- nie jest uprawniona do świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych (np. emerytury, renty, zasiłku stałego albo zasiłku okresowego o charakterze innym niż jednorazowe, ani nie jest uprawniona do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych), albo jest uprawniona do tych świadczeń, ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 2419,33 zł.
- ma polskie obywatelstwo, prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, jeśli jest obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, lub ma zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli jest obywatelem państwa spoza UE albo EFTA).
- zamieszkuje w Polsce.
Wymaga zaznaczenia, że świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności – z wyjątkiem kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
Dodatek pielęgnacyjny dla chorych na raka
Osoba chora, całkowicie niezdolna do pracy oraz samodzielnej egzystencji, legitymująca się odpowiednim orzeczeniem ma prawo ubiegać się o otrzymanie dodatku pielęgnacyjnego.
Pacjent otrzyma zatem dodatek pielęgnacyjny dla chorych na raka, jeżeli złoży odpowiednie dokumenty, a komisja lekarska ZUS potwierdzi, że spełnia on warunki. To należy zapamiętać – dodatek pielęgnacyjny dla chorych na raka nie jest przyznawany automatycznie, ale na wniosek zainteresowanego.
Wysokość dodatku jest taka sama dla każdego. Od marca 2024 r. wynosi 330,07 zł, jednak co roku jest waloryzowana. Dodatek może być wypłacany wraz z rentą z tytułu niezdolności, rentą rodzinną lub emeryturą.
Chory na raka, ubiegający się o uzyskanie dodatku pielęgnacyjnego z ZUS-u, powinien przedstawić zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza prowadzącego nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym złoży wniosek o dodatek.
Ułatwienie w otrzymaniu dodatku pielęgnacyjnego posiadać będą osoby chore, które ukończyły 75. rok życia – nie muszą one legitymować się orzeczeniem o niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji, a samo świadczenie powinno zostać wypłacone przez ZUS bez konieczności złożenia jakiegokolwiek wniosku.
Warto wspomnieć, że dodatek pielęgnacyjny – w tym także dodatek pielęgnacyjny dla chorych na raka – nie przysługuje osobie, która przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.
Renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności
Czy osoba chora na nowotwór może ubiegać się o rentę socjalną na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności? Czy renta socjalna obejmuje również lekki stopień niepełnosprawności czy przysługuje wyłącznie chorym w stopniu znacznym? Od razu wyjaśniamy – może.
W tym wypadku kluczowe jest jednak uzyskanie przez chorego orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, że jest on całkowicie niezdolny do pracy (z powodu naruszenia sprawności organizmu, które:
- powstało przed ukończeniem przez chorego 18 roku życia albo
- powstało w czasie późniejszej nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 lat, lub w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.).
Chory może otrzymać rentę socjalną na stałe – gdy całkowita niezdolność do pracy jest trwała lub na czas określony – gdy niezdolność do pracy jest czasowa.
Kwota renty socjalnej od marca 2024 r. wynosi 1780,96 zł.
Osoba pobierająca rentę socjalną może starać się o zatrudnienie lub rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli jednak osiągany przez nią przychód przekroczy 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, ZUS ma prawo do zawieszenia wypłaty świadczenia.
Warto zwrócić uwagę, że prawo do otrzymania renty mają wyłącznie osoby posiadające orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Renta socjalna przy lekkim stopniu niepełnosprawności nie obowiązuje.
Jeżeli chory na nowotwór nie kwalifikuje się zdaniem lekarza orzecznika ZUS do orzeczenia całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji, może złożyć wniosek o orzeczenie wobec niego niepełnosprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym bądź znacznym.
Może to zrobić chory, który spełnia poniższe warunki:
- ma więcej niż 16 lat,
- ma naruszoną sprawność z powodu m.in. choroby nowotworowej narządu ruchu, płuc i opłucnej prowadzących do niewydolności oddechowej, układu pokarmowego; a także z powodu nowotworu złośliwego układu moczowego i narządów płciowych;
- przez swoje ograniczenia:
- jest osobą niezdolną do pracy zarobkowej albo potrzebuje przystosowania stanowiska pracy do jej schorzenia,
- wymaga opieki lub pomocy od innych,
- ma problemy z codziennymi czynnościami i potrzebuje urządzeń, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu – na przykład protezy, implantu ślimakowego, osobistej pompy insulinowej.
Osoba chora legitymująca się orzeczeniem o niepełnosprawności może skorzystać z wielu świadczeń (np. zasiłki opiekuńcze, dofinansowanie do rehabilitacji, sprzętu rehabilitacyjnego, kartę parkingową), ulg i uprawnień (np. ulgi podatkowej, ulgi na poruszanie się środkami publicznego transportu), czy też skorzystać z dofinansowań, które przewiduje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Warto w tym miejscu wspomnieć, że sam fakt zachorowania nie wystarczy, aby otrzymać pozytywną decyzję odnośnie orzeczenia o niepełnosprawności. Orzeczenie to zależy od decyzji wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, który weryfikuje zakres i natężenie ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu takiej osoby.
Chory niezgadzający się z decyzją organu ma możliwość wniesienia odwołania od decyzji wojewódzkiego zespołu w terminie 14 dni od dnia doręczenia mu decyzji.
Świadczenie rehabilitacyjne
Pacjent onkologiczny objęty dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym, może uzyskać świadczenie rehabilitacyjne z ZUS-u, jeżeli po wykorzystaniu 182 dni zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy lub stara się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Do uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego potrzebne będzie uzyskanie orzeczenia lekarza orzecznika o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego, które może być wypłacane maksymalnie przez 12 miesięcy.
W tym okresie osoba ubezpieczona nie może wykonywać żadnej pracy, a złamanie tego zakazu skutkuje utratą świadczenia.
Kwota zasiłku rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące wynosi 90% dodatku chorobowego (który stanowi 80% uzyskiwanego przez chorego wynagrodzenia), a po tym okresie 75% zasiłku chorobowego za pozostały czas jego pobierania.
Reklama
Jakie świadczenia dla emeryta chorego na raka?
Czy istnieje zasiłek dla chorych na raka emerytów? Czy seniorzy mogą liczyć na dodatek do emerytury na wypadek wystąpienia choroby nowotworowej?
Emeryci, którzy nie ukończyli 75. roku życia, mogą złożyć wniosek o wypłatę dodatku pielęgnacyjnego.
Warunkiem jest posiadanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji, które wydawane jest przez lekarza orzecznika ZUS, badającego zakres ograniczeń osoby chorej powstałych w związku z przebywaną chorobą.
Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby chorej lub jednostka organizacyjna wyznaczona przez Prezesa ZUS.
O wiele mniej skomplikowana jest sytuacja emeryta, który skończył już 75 lat – wówczas dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany z urzędu, bez konieczności przedłożenia jakiegokolwiek zaświadczenia o stanie zdrowia.
Ważne! Dodatek pielęgnacyjny nie może zostać przyznany, jeśli emeryt chory na raka przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.
Aktualna wysokość dodatku pielęgnacyjnego to 330,07 zł.
Reklama
Zasiłek dla opiekuna osoby chorej na raka
Czy istnieje coś takiego jak zasiłek dla opiekuna osoby chorej na raka? Czy może liczyć na wsparcie finansowe od państwa? Jak najbardziej.
W sytuacji, gdy chory wymaga opieki krótkotrwałej (np. po operacji), można skorzystać z zasiłku opiekuńczego z ZUS-u. Przysługuje on do 60 dni lub do 14 – w zależności od wieku pacjenta. Warto zaznaczyć, że zasiłek dla opiekuna osoby chorej na raka przyznawany w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Innym sposobem na otrzymanie wsparcia finansowego jest zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, który przyznaje MOPS.
Pacjent musi oczywiście uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności, a świadczenie przysługuje opiekunowi, który zrezygnował z pracy zawodowej, aby zająć się chorym, niepełnosprawnym bliskim.
Pozostałe formy wsparcia, to m. in.:
- zapomoga dla chorych na raka z funduszu socjalnego w miejscu pracy (może wystąpić chory lub współmałżonek). Pracownik planujący skorzystać z zapomogi może zwrócić się do pracodawcy o wypłatę środków, opisując pogorszoną sytuację życiową (wskutek choroby nowotworowej), uzasadniając przyznanie tego rodzaju wsparcia. Zapomoga udzielana jest zgodnie z wewnętrznym regulaminem danej firmy.
- pomoc w formie dożywiania dzieci w szkole.
- dodatki żywnościowe, mieszkaniowe i energetyczne, itp.