Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Łuszcząca się skóra głowy - jakie sposoby pomagają?

Łuszcząca się skóra głowy to nie zawsze jedynie problem estetyczny, choć rzeczywiście odpadające fragmenty martwego naskórka nie wyglądają atrakcyjnie. Dowiedz się, co może leżeć u podłoża tej częstej dolegliwości i w jaki sposób można sobie z nią radzić. Czy domowe sposoby są skuteczne?
Kobieta drapiąca się w głowę z powodu łuszczącej się skóry
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Łuszcząca się skóra głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć różne podłoża. Do jej częstych przyczyn należą: suchość, niewłaściwa pielęgnacja i choroby dermatologiczne.
  • Objawami towarzyszącymi łuszczeniu mogą być: świąd, podrażnienie, wypadanie włosów. Symptomów takich nie wolno lekceważyć i warto zawsze skonsultować je z lekarzem.
  • Niwelowanie łuszczenia polega często na odpowiedniej pielęgnacji, nawilżaniu skóry, a przy łupieżu - stosowaniu właściwych kosmetyków. Niekiedy można oprzeć postępowanie na sprawdzonych, domowych sposobach.
Spis treści

Reklama

Przyczyny łuszczącej się skóry głowy

Skóra głowy z racji tego, że pokryta jest włosami, funkcjonuje nieco inaczej, niż skóra w nieowłosionych partiach ciała. Ma ona ograniczony dostęp powietrza, a pod włóknami włosowymi „lubią” gromadzić się zanieczyszczenia i drobnoustroje.

Wszystko to sprawia, że wymaga ona szczególnej higieny i pielęgnacji, by pozostawać w dobrej kondycji. Jedną z częstych dolegliwości dotykających pacjentów różnej płci i w różnym wieku jest łuszcząca się skóra głowy. Łuszczenie może mieć wiele przyczyn - od niewłaściwej pielęgnacji i przesuszenia po choroby skórne takie AZS.

Najczęstsze podłoża takiego objawu to:

  • nadmierna suchość skóry głowy spowodowana nieodpowiednią pielęgnacją. Do przesuszenia prowadzą przeważnie takie czynniki jak: suszenie włosów po umyciu zbyt gorącym powietrzem, zbyt często lub ze zbyt małej odległości, częsta stylizacja włosów (np. ich prostowanie, kręcenie, farbowanie). Łuszcząca się skóra głowy po farbowaniu czy trwałej może świadczyć o jej podrażnieniu, a niekiedy też - o alergii na użyte preparaty;
  • łupież - jedna z najczęściej występujących chorób skóry głowy. Łupież wywoływany jest przez bytujące na owłosionej skórze grzyby. Ich chorobotwórcza aktywność prowadzi do obumierania naskórka i odrywania się jego martwych fragmentów;
  • atopowe zapalenie skóry głowy - schorzenie o podłożu alergicznym, powodujące zmiany skórne w postaci podrażnień, zaczerwienienia, wysypki, a także nadmiernego łuszczenia się grubych warstw naskórka. Skóra atopowa jest częstą dolegliwością u dzieci i niemowląt, ale niekiedy występuje też u pacjentów dorosłych;
  • łuszczyca - najczęściej diagnozowana u osób około 30 - 40 roku życia, ale może też pojawić się wcześniej. Łuszczyca skóry głowy jest jedną z częstych odmian łuszczycy pospolitej;
  • nieodpowiednia dieta. Kiedy codzienna dieta uboga jest w witaminy, minerały i inne substancje odżywcze, cierpią wszystkie tkanki ludzkiego organizmu. Łuszcząca się skóra na głowie jest jednym z częstych oznak niedoboru cennych mikroelementów, a także niedoboru wody. Oprócz zdrowej, zbilansowanej diety, trzeba na co dzień pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, bez którego skóra nie może prawidłowo funkcjonować.

Reklama

Objawy łuszczącej się skóry głowy

Spadające z głowy białe kawałki martwego naskórka to nie jedyny objaw tego, że łuszczy się skóra głowy. Często towarzyszą im takie symptomy, jak świąd czy pogorszenie kondycji włosów.

Do objawów najczęściej towarzyszących łuszczącej się skórze z tyłu głowy, na czubku i w innych jej rejonach są:

  • łuszczące się plamy - niekiedy skóra nie łuszczy się równomiernie, ale schodząca tworzy na głowie widoczne plamy, niekiedy nieco wypukłe i zaczerwienione,
  • łuszcząca się skóra w okolicy owłosionej skóry głowy, np. brwi i twarzy - może świadczyć o ogólnym przesuszeniu skóry lub o chorobie dermatologicznej obejmującej swym zasięgiem również inne rejony,
  • świąd - łuszcząca się skóra głowy często jednocześnie jest swędząca lub piekąca, a świąd bywa silny i uporczywy i zwykle jest oznaką suchej lub nieodżywionej skóry,
  • łuszcząca się skóra przy linii włosów - silnie złuszczające się placki skóry w tym rejonie głowy są dość charakterystycznym objawem zapalenia atopowego,
  • osłabienie lub wypadanie włosów - gdy złuszczająca się skóra głowy jest oznaką braku jej odżywienia lub zbyt małego nawilżenia, cierpią również zlokalizowane w jej warstwach korzenie włosów, a co za tym idzie - same włókna.

Złuszczona skóra na głowie w połączeniu z nadmiernym wypadaniem włosów wymaga konsultacji z lekarzem rodzinnym albo specjalistą - dermatologiem lub trychologiem. Brak odpowiedniego postępowania może prowadzić do rozprzestrzenienia zmian, ich pogłębienia, a nawet całkowitej utraty włosów.

Reklama

Łuszcząca się skóra głowy u dziecka

Skóra dzieci - szczególnie tych najmłodszych bardzo narażona jest na wszelkie podrażnienia, uszkodzenia czy reakcje alergiczne.

Dzieje się tak, ponieważ ma ona niezwykle delikatną, cienką i przepuszczalną strukturę, a w związku z tym jej odporność jest bardzo ograniczona.

Skóra dziecka tuż po narodzinach potrzebuje też czasu, by przystosować się do nowego środowiska, co wiąże się z różnymi jej dolegliwościami.

Jedną z częstych przypadłości skórnych u noworodka i niemowlaka jest ciemieniucha, czyli silnie łuszcząca się skóra na głowie.

Skóra ta nie jest jednak sucha, przeciwnie - powstająca na główce dziecka skorupa jest tłusta i uznawana za postać łojotokowego zapalenia skóry. Dolegliwość ta nie jest groźna, a by się jej pozbyć, wystarczy zwykle odpowiednia pielęgnacja.

Łuszcząca się skóra głowy u starszego dziecka bywa najczęściej wynikiem nadmiernego przesuszenia, niewłaściwej pielęgnacji lub ubogiej diety (ten problem dotyczy szczególnie tzw. niejadków, które odmawiają jedzenia wartościowych posiłków).

Objawów jednak nigdy nie można lekceważyć. Łuszcząca się skóra głowy u dziecka może niekiedy oznaczać początki choroby skóry, dlatego zawsze należy obserwować symptomy, a wszelkie niepokoje zgłaszać lekarzowi.

Reklama

Jak pozbyć się łuszczącej skóry na głowie?

Jak już zostało wspomniane, specjalistami zajmującymi się dolegliwościami skóry głowy są dermatolog i trycholog.

Ten pierwszy specjalizuje się we wszystkich problemach skórnych, drugi natomiast diagnozuje i leczy choroby skóry głowy oraz włosów.

Obaj jednak z reguły pomagają przy tego rodzaju problemach i doradzą, co na łuszczącą się skórę głowy zastosować.

Kiedy u podłoża leży nadmierne przesuszenie, zwykle wystarcza odpowiednia pielęgnacja, by zniwelować objawy.

Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających i odżywiających oraz codzienne nawadnianie organizmu przeważnie skutecznie podnoszą poziom wody w skórze i hamują jej złuszczanie.

Kiedy jednak głowę atakują chorobotwórcze grzyby i wywołują łupież, na łuszczącą się skórę warto zastosować szampon o działaniu przeciwgrzybiczym, np. zawierający cyklopiroksolaminę.

To substancja, która hamuje namnażanie grzybów i likwiduje te już obecne, niszcząc ich strukturę komórkową.

Jeśli nawilżenie skóry głowy i stosowanie szamponów przeciwgrzybiczych nie przynosi spodziewanych rezultatów, a objawy utrzymują się lub nasilają, należy skonsultować się z lekarzem celem dokładnego zbadania podłoża dolegliwości.

Reklama

Domowe sposoby na łuszczącą się skórę głowy

Kiedy wiadomo, że łuszcząca się skóra głowy nie jest wynikiem choroby, a jedynie przesuszenia lub niewłaściwej pielęgnacji, w wielu przypadkach pomagają same sposoby domowe. Jakie?

Są to przede wszystkim:

  • olejowanie skóry głowy i włosów. Ta naturalna metoda w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Substancje takie jak oliwa z oliwek, olej arganowy, kokosowy itd. pomagają nie tylko na łuszczącą się skórę głowy, ale są również domowym sposobem na poprawę kondycji włosów. Wiele olejów roślinnych zawiera bogactwo ważnych witamin i minerałów odżywiających skórę i korzenie włosów, a ponadto hamują one utratę wody, wiążąc w skórze jej cząsteczki;
  • zioła. Regularne i długotrwałe stosowanie wyciągów lub naparów ziołowych w formie płukanek również pomaga na łuszczenie skóry głowy. Łagodząco i przeciwzapalnie działają choćby takie rośliny jak rumianek czy szałwia. Przepłukiwanie nimi głowy wykazuje właściwości oczyszczające i odkażające, a także przyspiesza regenerację naskórka i łagodzi podrażnienia;
  • ocet jabłkowy. Na skórę głowy działa oczyszczająco i przeciwłupieżowo, a także wyrównuje poziom sebum, regulując pracę gruczołów łojowych zlokalizowanych w warstwach skóry. Płukanki z octu jabłkowego rozcieńczonego w wodzie dbają o kondycję nie tylko skóry, ale też włókien włosowych;
  • peeling do skóry głowy. To preparat pozwalający pozbyć się martwych warstw naskórka, a jednocześnie poprawia ukrwienie i odżywienie skóry. W drogeriach i aptekach można kupić gotowe peelingi lub przygotować je samemu, np. ze zmielonych ziaren kawy;
  • dieta. Jak już zostało powiedziane, zbilansowana dieta codzienna jest niezbędna, by skóra (również ta na głowie) była zdrowa i funkcjonowała prawidłowo. Dla utrzymania jej dobrej kondycji zaleca się przede wszystkim zwiększenie podaży witamin A, C, E, witamin z grupy B oraz takich minerałów jak cynk, selen, krzem czy siarka. Jednocześnie należy dbać o codzienne wypijanie odpowiedniej ilości płynów, w tym - minimum półtora litra wody.

Czytaj również

Bibliografia

  • Natalia Pawłowska, Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki, wyd. Blondhaircare
  • Anna Piotrowska, Natalia Totko-Borkusiewicz, Adrianna Klucznik, Olej kokosowy - możliwości zastosowań kosmetycznych, w: Postępy Fitoterapii 2019; 20(2)
  • Patrycja Hałas, Honorata Nawrocka-Bogusz, Zastosowanie oleju arganowego w kosmetologii, w: Kosmetologia estetyczna / 4 / 2014 / vol. 3
  • Justyna Marwicka, Magdalena Makuch, Kornelia Niemyska, Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne, w: Kosmetologia estetyczna / 5 / 2015 / vol. 4
  • E. Małek, Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów, Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007 https://zsm2krakow.pl/images/dokumenty/dydaktyka/f/fryzjer_514[01]_z1.01_u.pdf [data dostępu: 05.01.2024]
  • M. Szklarczyk, A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/718/Gozdzialska_Anna_Choroby_oraz_pielegnacja_skory_glowy_i_wlosow_2012.pdf;jsessionid=7E4282E7DC77F28008802FA621D729BE?sequence=1 [data dostępu: 05.01.2024]
  • M. Krajnik, Z. Żylicz, Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie, Polska Medycyna Paliatywna 2002, tom 1, nr 2
  • I. Kloskowaska (red.), Uzdrawiająca moc octu, Białystok 2013
  • E. Szpringer, Świąd skóry, w: Nowa Medycyna 11/2000
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Włosy i skóra głowy
Jak radzić sobie z problemami skóry głowy – od łupieżu do łuszczycy
Młoda kobieta drapie się po głowie z powodu łuszczycy
Podobne artykuły
Mężczyzna pokazuje krosty na głowie
Krosty na głowie - skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Przyczyny i leczenie
Kobieta odczuwa ból skóry głowy
Ból skóry głowy – skąd się bierze. Jak łagodzić objawy?
Mężczyzna z łupieżem białym
Łupież biały – jakie ma przyczyny oraz jak można go leczyć?
Łojotok skóry głowy
Czym jest łojotok oraz jak go zlikwidować?
Kobieta z podrażnieniami skóry głowy
Podrażniona skóra głowy - które sposoby pomagają?

Reklama