Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Wypadanie włosów - co na to pomaga? Kosmetyki, witaminy i inne sposoby

Wypadanie włosów to stan, który w jakimś stopniu dotyka każdego człowieka. Kiedy jednak staje się nadmierne, może oznaczać pewne dysfunkcje organizmu. Dowiedz się, o czym może świadczyć.
włosy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wypadanie włosów to powszechny problem u mężczyzn i kobiet, szczególnie po 60. roku życia. Jego przyczyn może być bardzo wiele - od błahych po poważne.
 • Jest wiele sposobów na wzmacnianie osłabionych włókien i korzeni, począwszy od zdrowej diety, skończywszy na inwazyjnych zabiegach trychologicznych.
 • Kiedy łysieniu towarzyszą jakiekolwiek inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Spis treści

Reklama

Co to znaczy nadmierne wypadanie włosów?

Dawniej ludzkie owłosienie pełniło szereg istotnych funkcji, takich jak ochrona przed zimnem, urazami mechanicznymi, owadami czy promieniowaniem słonecznym.

Współcześnie włosy u człowieka pełnią biologicznie coraz mniejszą rolę. Są one jednak wciąż bardzo ważne z punktu widzenia kulturowego i społecznego, a ich utrata nierzadko niesie za sobą spadek poczucia własnej wartości i inne problemy natury psychologicznej oraz estetycznej.

Każdy ludzki włos ma swoje kilkuletnie „życie”, po którym obumiera i wypada. Mówi się o cyklu wzrostowym włosów, podzielonym na:

 • anagen - faza wzrostu, trwająca na głowie od 3 do 6 lat;
 • katagen - krótka (1- lub 2-tygodniowa) faza przejściowa;
 • telogen - kilkumiesięczna faza spoczynku, podczas której włos oddziela się od swojego mieszka i wypada.

Ile włosów wypada dziennie w sposób naturalny? Zdrowy dorosły człowiek traci codziennie od 50 do 100 włosów. Problem pojawia się, kiedy liczba wypadających w ciągu dnia włókien w widoczny sposób przekracza tę normę.

Wówczas mówi się o nadmiernym wypadaniu włosów, które może być spowodowane rozmaitymi czynnikami - od błahych po poważne problemy zdrowotne. Zdarza się również, że wypadaniu włosów towarzyszą inne jeszcze objawy, np. zmiany skórne i białe plamki na paznokciach. Co mogą oznaczać?

Reklama

Skąd mogą wypadać włosy?

Najczęstszym problemem, z którym pacjenci zgłaszają się do trychologa, jest wypadanie włosów na głowie. U kobiet włosy często wypadają równomiernie, w obrębie całej głowy, co przy krótkich fryzurach zauważalne jest jako przerzedzenie włókien, przy długich natomiast daje się zaobserwować np. podczas czesania. To normalne, że przy szczotkowaniu wypadają włosy, które już naturalnie obumarły, jednak ich zwiększona ilość na szczotce może być niepokojące.

Miejscowo łysieją z kolei mężczyźni. To u nich wypadanie włosów jest często wzmożone w konkretnym rejonie - z tyłu głowy, na środku lub po bokach.

Choć utrata włókien na głowie jest najłatwiej zauważalna i dla wielu osób stanowi największy problem natury estetycznej, należy pamiętać, że włosami pokryte jest całe ciało człowieka (z ok. 5 mln mieszków włosowych, na głowie zlokalizowanych jest jedynie 100-150 tysięcy).

Wypadanie włosów może więc odbywać się na całym ciele, co jednak niełatwo spostrzec, ponieważ włoski na brzuchu czy plecach są ledwo dostrzegalne gołym okiem. Łatwo zauważyć natomiast wypadanie włosów łonowych, zdarzające się jednak rzadziej niż łysienie w obrębie głowy. O czym ono świadczy?

Może być skutkiem ogólnego osłabienia, problemów skórnych lub poważniejszych dysfunkcji, np. niedoczynności nadnerczy. Różne bywają też przyczyny wypadania włosów rzęs i brwi, które również może być poważnym problemem natury estetycznej, szczególnie dla kobiet.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Dlaczego włosy wypadają? Jak już zostało powiedziane - u większości ludzi jest to kwestia fizjologiczna wynikająca z cyklu życiowego włosa.

Przyczyn nadmiernego wypadania może być natomiast bardzo wiele. Raz powód może być zupełnie błahy, taki jak chwilowy niedobór witamin wynikający np. ze zmiany diety. Zdarza się też jednak, że wypadanie włosów jest symptomem poważnej choroby układowej. W tym ostatnim przypadku jest ono jednak tylko jednym z wielu objawów, niemniej nigdy nie należy go lekceważyć.

Przyczyną wypadania włosów bywa także przyjmowanie niektórych leków, np. przy chorobach nowotworowych. Wzmożoną utratę włosów można także zaobserwować po antybiotykach, a szczególnie ich długotrwałym stosowaniu.

Włosy wypadają także przy zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Hormonami hamującymi ich wzrost są androgeny, natomiast działanie ochronne wobec włosów wykazują estrogeny.

Za wypadające włosy odpowiedzialny może być nawet silny lub długotrwały stres, ale też inne czynniki o podłożu psychicznym.

Nadmierne wypadanie włosów a choroby

Jakie choroby powodują wypadanie włosów? Przede wszystkim są to choroby skóry głowy, ale też niektóre choroby układowe oraz autoimmunologiczne, a nawet te o podłożu psychicznym. Często symptom ten kojarzony jest z nowotworami.

Czy wypadanie włosów może być objawem raka? Najczęstszą przyczyną jest tu nie sama choroba, ale jej leczenie. Czy włosy wypadają po radioterapii? Naświetlania rzeczywiście często powodują utratę włókien, niekiedy jednak tylko na obszarze poddanym leczeniu.

Wypadanie włosów powodują także silne leki podawane doustnie lub dożylnie (chemioterapia), a także same nowotwory. Jakie? Objaw taki zaobserwować można przy niektórych nowotworowych chorobach skóry, a także białaczce, przy której występuje ogólne osłabienie organizmu.

Inne choroby przyczyniające się do osłabienie tkanek i tym samym nadmiernej utraty włosów to np.:

 • COVID-19 - wypadanie włosów po infekcji zwykle jest stanem przejściowym, a włókna zaczynają się regenerować i odrastać około 2-3 miesięcy po zakażeniu;
 • cukrzyca - szczególnie zaawansowana choroba, której towarzyszy insulinooporność, powoduje osłabienie mikrokrążenia, a co za tym idzie - pogarsza się dotlenienie i odżywienie komórek mieszków włosowych;
 • borelioza - wypadanie włosów z cebulkami również jest w tym przypadku spowodowane ogólnym osłabieniem i wycieńczeniem organizmu; na szczęście jest to proces odwracalny, o ile choroba w porę zacznie być odpowiednio leczona;
 • depresja - to tylko jedno z wielu zaburzeń psychicznych, których jednym z objawów bywa wypadanie włosów;
 • anemia - niedokrwistość sprawia, że właściwie wszystkie tkanki ludzkiego organizmu są gorzej odżywione, co powoduje ich osłabienie i dysfunkcje;
 • grypa - w jej przebiegu często pojawia się wyniszczająca organizm wysoka gorączka, utrzymująca się nawet przez kilka dni, dlatego wypadanie włosów po grypie może występować przez kilka - kilkanaście dni;
 • choroby układu pokarmowego utrudniające właściwe odżywienie organizmu, w tym - chore jelita, wątroba czy obecność pasożytów lub bakterii (np. Helicobacter pylori) - utrudnione wchłanianie pokarmów może przyczyniać się do ubytków ważnych dla organizmu mikroelementów, objawiających się m. in. właśnie wypadaniem włosów;
 • choroby tarczycy - zaburzenia hormonów tarczycy hamują podział komórek obecnych w mieszkach włosowych, co źle wpływa na wzrost włókien, a także powoduje obumieranie tych już istniejących.

Istnieje też kilka jednostek chorobowych objawiających się nadmiernym wypadaniem włosów, ujętych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Są to:

 • łysienie androgenowe (L64), które obejmuje łysienie typu męskiego, choć dotyka 80% mężczyzn i 40% kobiet w wieku 50 lat i starszych. Rozpocząć może się jednak dużo wcześniej (już po zakończeniu okresu dojrzewania). U kobiet objawia się dość równomiernym wypadaniem włosów na całej powierzchni głowy, natomiast mężczyźni w jego wyniku tracą włosy na szczycie głowy oraz na czole (zakola). Etiologia tego zaburzenia nie jest do końca rozpoznana, ale uznaje się, że odpowiedzialne za utratę włókien są geny oraz poziom androgenów. Wyróżnia się też łysienie androgenowe polekowe, czyli spowodowane przyjmowaniem niektórych leków.
 • telogenowe wypadanie włosów (L65.0), które polega na skróconym cyklu życia włosa, a tym samym - jego przyspieszonej utracie. Bywa spowodowane brakiem pewnych składników odżywczych w organizmie, a także zaburzeniami czynności tarczycy (zarówno jej nadczynnością, jak i niedoczynnością).
 • łysienie plackowate (L63) objawiające się wypadaniem włosów na ograniczonej powierzchni głowy, co skutkuje dość nagłym pojawianiem się ognisk całkowicie pozbawionych włókien włosowych. Leczenie jest trudne, choć objawy ustępują niekiedy samoistnie. Podejrzewa się, że utrata włosów jest tu spowodowana czynnikami autoimmunologicznymi, choć nie jest to do końca potwierdzone naukowo.

Od czego jeszcze mogą wypadać włosy? Ich utrata bywa skutkiem chorób skóry, w tym łojotokowego zapalenia skóry głowy czy choćby łupieżu. Za powstawanie tego ostatniego odpowiedzialne są chorobotwórcze grzyby. Atakująca organizm grzybica zlokalizowana na skórze głowy nie tylko powoduje jej łuszczenie, ale też swędzenie i osłabienie korzeni włosa prowadzące do jego oddzielania się od mieszka i wypadania.

Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy?

Za kondycję ludzkich włosów w dużej mierze odpowiadają dostarczane z pożywieniem mikro- i makroelementy, w tym niektóre witaminy i minerały. Najważniejsze z nich to:

 • witamina A - odpowiada m. in. za podział komórek w macierzy włosa, bierze zatem udział we wzroście włosów, wpływając na strukturę ich podstawowego budulca - keratyny,
 • witamina E - nazywana witaminą młodości, chroni włosy przed procesami starzenia i pobudza ich wzrost;
 • witamina D3 - bierze udział w procesie wzrastania włosów, a jej niedobór prowadzi do zahamowania wzrostu i zwiększonej podatności na łysienie;
 • witaminy z grupy B:
  • B2 - ryboflawina (zapobiega wypadaniu włosów i wzmacnia ich kondycję),
  • B3 - niacyna (stymuluje ukrwienie skóry głowy i odżywienie korzeni włosa),
  • B5 - kwas pantotenowy (bierze udział w podziale komórek w mieszku włosowym), B12 (zapobiega wypadaniu włosów i zmniejsza ich przetłuszczanie);
 • minerały: cynk, miedź, żelazo, krzem i magnez.

Niedobór lub brak takich substancji jak witamina B12 czy magnez może powodować wypadanie włosów na skutek osłabienia ich naturalnej odporności na czynniki zewnętrzne. Korzenie zlokalizowane w środkowej warstwie skóry muszą być odpowiednio odżywione, by wyrastające z nich włókna były mocne i zdrowe.

Sezonowe wypadanie włosów

Istnieje także zjawisko zwane sezonowym wypadaniem włosów. Czym jest i ile trwa? Jest to zauważalnie wzmożona utrata włókien o charakterze przejściowym, związana ze zmieniającymi się porami roku.

Czas jej trwania bywa bardzo różny i zależny jest od wielu różnych czynników, jak choćby codziennej diety i pielęgnacji włosów. Może zacząć się już jesienią, kiedy słońca (a co za tym idzie - witaminy D) jest coraz mniej, dni są coraz krótsze, a niekiedy trzeba już nosić nakrycie głowy.

Wypadanie włosów na jesień i zimą wiąże się nie tylko z ubytkiem witaminy D, ale też innych składników odżywczych. Wynika to oczywiście z mniejszej dostępności świeżych owoców i warzyw.

Wypadanie włosów w sezonie zimowym bywa także spowodowane czynnikami mechanicznymi. Ciągłe noszenie czapki osłabia włókna, powoduje ich większe plątanie i utrudnia rozczesywania, a także ogranicza dostęp powietrza do skóry głowy.

Sezonowe wypadanie włosów powinno samoistnie ustępować późną wiosną i latem, kiedy to zwiększa się podaż mikroelementów poprawiających ich kondycję.

Wypadanie włosów po zabiegu i przyjmowaniu leków

Jak już zostało powiedziane - może zdarzyć się polekowe wypadanie włosów, na skutek obciążenia organizmu substancjami negatywnie wpływającymi na kondycję włókien i ich korzeni.

Najczęściej występuje ono u pacjentów w trakcie lub po leczeniu chorób nowotworowych. Czy po chemii zawsze wypadają włosy? Nie zawsze - wiele zależy od dawek przyjmowanych leków i zawartych w nich substancjach czynnych. Nagłe wypadanie włosów występuje najczęściej po takich lekach jak doksorubicyna, etopozyd czy paklitaksel.

Po jakiej chemii nie wypadają włosy? Ich utrata jest wolniejsza lub bardziej ograniczona po chemii niskodawkowej. Ochronę przed utratą włosów mogą również stanowić tzw. onkoczepki, stosowane podczas terapii. Mają one za zadanie zmniejszać ryzyko wypadanie włókien, a tym samym dbać o psychiczne samopoczucie pacjenta, mające ogromne znaczenie dla przebiegu leczenia.

Wypadanie włosów następuje niekiedy również po narkozie, a także przy stosowaniu antydepresantów i po odstawieniu antykoncepcji. Może ono objawiać się intensywnym wypadaniem włosów po umyciu, spowodowanym osłabieniem cebulek.

Zaprzestanie przyjmowania środków antykoncepcyjnych prowadzi do spadku w organizmie poziomu estrogenów - hormonów pozytywnie wpływających na kondycję włosów. To zaburzenia równowagi wywołuje nadmierną utratę włosów, która z reguły jest jednak przejściowa i ustępuje samoistnie.

Objaw pojawia się też niekiedy przy leczeniu zaburzeń funkcji tarczycy. Wypadanie włosów może być bowiem skutkiem zarówno niedoboru, jak i nadmiaru jodu. Należy zatem zwrócić na to uwagę podczas stosowania leków na tarczycę.

Wypadanie włosów a stres. Jakie są inne przyczyny?

Choć niektóre obiegowe opinie (np. ta, że istnieje związek między masturbacją a wypadaniem włosów) to mity, prawdą jest, że zaburzenia hormonalne mogą przyczyniać się do utraty włókien i mowa tu nie tylko o hormonach płciowych.

Objawy tego rodzaju wywołuje niekiedy kortyzol, zwany „hormonem stresu”. Wypadanie włosów o podłożu psychogennym bywa reakcją na przewlekłe lub nagłe, lecz bardzo silne napięcie emocjonalne. Nagromadzenie kortyzolu może nawet prowadzić do uszkodzenia macierzy włosa.

Co jednak ciekawe- niekorzystny dla włosów jest również zbyt niski poziom kortyzolu, dlatego najlepiej dla włókien, gdy pozostaje zrównoważony. Inne zaburzenia hormonalne wiążą się np. z menopauzą, stosowaniem antykoncepcji czy dysfunkcjami tarczycy.

Wypadanie włosów po 60. roku życia u mężczyzn wiąże się ze zmianami hormonalnymi oraz naturalnymi procesami starzenia organizmu.

Reklama

Lekarz od wypadania włosów

Do jakiego lekarza udać się z problemem wypadania włosów? Można zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który na podstawie badania ogólnego i szczegółowego wywiadu z pacjentem albo sam zaleci terapię, albo skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Jakiego? Lekarz zajmujący się stricte zdrowiem włosów (w tym - ich wypadaniem) i skóry głowy to trycholog. Wiadomo jednak, że problemami skórnymi zajmuje się też dermatolog. Do kogo zatem lepiej udać się poradę - dermatologa czy trychologa?

Jeśli przyczyną utraty włókien są problemy skórne, warto udać do dermatologa. Niekiedy radzi on, co stosować na wypadanie włosów, innym razem - kieruje pacjenta do trychologa zajmującego się dysfunkcjami skóry głowy, takimi jak choćby łupież czy zapalenie łojotokowe.

Jeśli u podłoża objawów leżą np. zaburzenia hormonów tarczycy, z wypadaniem włosów należy udać się endokrynologa, który zaleci terapię wyrównującą poziom hormonów, ewentualnie - poprzedzi są potrzebnymi badaniami.

Reklama

Jakie badania na wypadanie włosów?

Oprócz tego, do jakiego lekarza się udać, warto wiedzieć również, jakie badania należy wykonać na wypadanie włosów. Trycholog często zaczyna od trichoskopii, czyli badania obrazowego polegającego na obserwacji włosów i skóry głowy w kilkusetkrotnym powiększeniu. Badanie jest zupełnie bezinwazyjne i pozwala na ocenę kondycji skóry, włókien oraz cebulek, nie daje jednak odpowiedzi na pytanie o przyczynę problemu.

Aby ustalić podłoże wypadania włosów, należy przede wszystkim wykonać badania krwi - morfologię, zbadać poziom żelaza oraz niektórych hormonów. Skład krwi ma istotny wpływa na kondycję cebulek, ponieważ to z niej właśnie inne tkanki czerpią tlen oraz wszelkie substancje odżywcze.

Niekiedy lekarze zlecają określenie poziomu ferrytyny - białka odpowiedzialnego za magazynowanie żelaza w komórkach ludzkiego organizmu. Niski poziom ferrytyny zmniejsza żywotność włosów i prowadzi do ich wypadania o charakterze telogenowym.

Jakie hormony zbadać przy wypadaniu włosów? Najważniejsze to:

 • TSH - hormon produkowany przez przysadkę mózgową, stymulujący wydzielanie hormonów tarczycy. Przy jakim TSH wypadają włosy? Ponieważ łysienie może pojawiać się zarówno przy nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Może ono zatem towarzyszyć i obniżonemu, i podwyższonemu poziomowi tyreotropiny (szczególnie, gdy jej stężenie znacząco odbiega od normy);
 • prolaktyna - hormon hamujący podział komórkowy w macierzy włosa i spowalniający wzrastanie włókien;
 • progesteron - kobiecy organizm w dużych ilościach produkuje go przed menstruacją. Jego nadmiar prowadzi do nadmiernego przetłuszczania włosów, a w konsekwencji osłabia je i wzmaga ich wypadanie;
 • estrogen - jak zostało wspomniane - prawidłowy poziom estrogenów wpływa pozytywnie na kondycję włosów, jednak wahania ich poziomów mogą ją znacząco pogarszać.

Reklama

Co na wypadanie włosów?

U wielu osób zaobserwowanie nadmiernego wypadania włosów powoduje panikę i lęk przed całkowitym wyłysieniem. Utrata włókien, szczególnie w młodym wieku, ma przede wszystkim znaczenie estetyczne i psychologiczne.

Zwłaszcza u kobiet prowadzi często do obniżenia poczucia własnej wartości, a w konsekwencji - różnych zaburzeń psychicznych. Co poradzić na wypadające włosy, by uniknąć jego przykrych skutków? Na szczęście współcześnie istnieje wiele sposobów, by zahamować lub przynajmniej spowolnić łysienie.

Metody są rozmaite - od właściwej pielęgnacji i stosowania odpowiednich kosmetyków na co dzień, po skomplikowane i inwazyjne zabiegi kosmetologiczne, takie jak choćby przeszczep włosów.

Jeśli wypadanie włosów nie jest nagłe i bardzo intensywne, warto zacząć od zmiany diety i nawyków pielęgnacyjnych. Oprócz specjalnych środków można np. stosować szczotkę do włosów cienkich i wypadających, która zmniejsza ryzyko wyrwania włókien podczas czesania.

Sprawdzić się może też masażer do skóry głowy, który poprawia jej ukrwienie, a tym samym - odżywienie cebulek.

Kosmetyki na wypadanie włosów

Jakie produkty kosmetyczne powodują wypadanie włosów, a jakie stosować, by powstrzymać łysienie? Osobom ze skłonnością do utraty włókien nie zaleca się używania kosmetyków obciążających je, np. odżywek wygładzających, zapobiegających puszeniu.

Mogą one dodatkowo osłabić cebulki i spotęgować efekt wypadania. Preparaty na wypadanie włosów powinny przede wszystkim odżywiać skórę głowy, a korzeniom włosa dostarczać wzmacniających mikroelementów.

Najczęściej wybierane produkty to:

 • szampon na wypadanie włosów - działa przeciw wypadaniu, odżywiając skórę i poprawiając kondycję włókien oraz uodparniając je na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych;
 • odżywka - nie tylko dostarcza drogocennych składników, ale - w przypadku długich włosów - znacząco ułatwia ich rozczesywanie, dzięki czemu nie wypadają przy szczotkowaniu;
 • maska/serum - ma podobne działanie, jak odżywka, ale jest bardziej skondensowana i przeznaczona do rzadszego stosowania (jej codzienne aplikowanie może obciążać włosy).

Inne, nieco rzadziej stosowane kosmetyki na wypadanie włosów to wcierki lub spraye, np. ze srebrem koloidalnym. Srebro znane jest przede wszystkim ze swego działania odkażającego. Łysienie hamuje więc wtedy, kiedy jest ono spowodowane zapaleniem skóry głowy lub jej zakażeniem grzybiczym.

Aby jakiekolwiek produkty na wypadanie włosów przyniosły spodziewane rezultaty, muszą być stosowane konsekwentnie i systematycznie.

Tabletki na wypadanie włosów. Jakie leki stosować?

Czy leczenie wypadania włosów może obejmować przyjmowanie tabletek? Tak, niekiedy terapia polega na stosowaniu leków, czasem nawet na receptę. Wiele zależy bowiem od podłoża problemu. Kiedy np. u podstaw łysienia leżą zaburzenia hormonalne, zaburzenia czynności tarczycy czy choroby autoimmunologiczne, konieczne jest rozpoczęcie specjalistycznego leczenia, zwykle przy pomocy środków przepisanych przez lekarza.

Tabletki na wypadanie włosów same w sobie zawierają zwykle mikro- i makroelementy odżywiające skórę głowy i włókna włosowe. Wiele z nich dostępnych jest w aptekach bez recepty, jeśli jednak ich stosowanie nie przynosi spodziewanych efektów, należy skonsultować się z lekarzem.

Zaburzenia hormonalne, np. te przyczyniające się do łysienia androgenowego niekiedy również zwalcza się przy pomocy leków. Leki na wypadanie włosów mogą być przepisane przez lekarza rodzinnego, dermatologa lub trychologa. Jest to zależne od diagnozy i tego, jaki specjalista zajmuje się danym pacjentem.

Witaminy na wypadanie włosów

Czy suplementacja na wypadanie włosów może być skuteczna i przynieść spodziewane efekty? Jak najbardziej - dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych wzmacnia korzenie włosów i same włókna, zwiększa ich odporność na czynniki zewnętrzne i mechaniczne uszkodzenia, a także stymuluje podział komórkowy w macierzy.

Jakie witaminy na wypadanie włosów warto przyjmować? Przede wszystkim zaleca się suplementację witaminy D3 i witamin z grupy B, takich jak kwas foliowy czy biotyna. Inne składniki, które warto przyjmować celem wzmocnienia włókien, to np. kolagen i cynk. Kolagen dostarcza cebulkom aminokwasów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i regeneracji włosów.

Niedobór cynku natomiast prowadzi do osłabienia mieszków włosowych, a co za tym idzie - nadmiernego wypadania. Minerały i witaminy na wypadające włosy mogą być stosowane doustnie lub zewnętrznie.

To ostatnie przeznaczenie mają np. ampułki przeciw wypadaniu włosów. Zawarty w nich płyn aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy, w którą mają wchłaniać się z niego odżywcze składniki.

Olej i olejki na wypadanie włosów

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się zabieg olejowania włosów. Polega on na równomiernym nakładaniu na wilgotne włosy naturalnego oleju (np. lnianego, oleju z ogórecznika czy oliwy z oliwek) i pozostawianiu go na włóknach na godzinę lub dwie, by zawarte w nich substancje odżywcze zdążyły się wchłonąć.

Czy zabieg taki dobry jest na wypadające włosy? Olejowanie zaleca się przede wszystkim osobom o włosach suchych, puszących się, kręconych, z tendencją do plątania. W przypadku łysienia zabieg może być skuteczny, jeśli u podłoża problemu leży niedobór składników odżywczych lub nadmierne przesuszenie włókien i skóry głowy.

Należy jednocześnie pamiętać, że zbyt częste aplikowanie takich substancji jak olej rycynowy czy nafta kosmetyczna na wypadanie włosów może pogłębić problem, zanadto obciążając włókna.

Do odżywienia włosów i uzupełniania niedoborów być może lepiej niż oleje sprawdzą się olejki - nietłuste ekstrakty roślinne. Bogatym źródłem witamin i innych składników odżywczych są np. olejek rozmarynowy czy olejek CBD (wyciąg z konopi włóknistych).

Olejki na wypadanie włosów można stosować zewnętrznie lub doustnie, w zależności od rodzaju ekstraktu i jego przeznaczenia.

Zioła na wypadanie włosów

Wśród naturalnych sposobów na wypadanie włosów znajduje się też stosowanie niektórych ziół. Najpopularniejsze to:

 • skrzyp polny, który jest bogatym źródłem krzemu - pierwiastka niezbędnego do prawidłowego zachodzenia procesu syntezy kolagenu i elastyny. Z substancji tych wytwarzana jest tkanka łączna budująca mieszki włosowe i wzmacniająca włókna;
 • wrotycz - napar z tej rośliny stosowany na skórę głowy działa przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie łoju i zwalcza łupież, a w związku z tym zmniejsza również wypadanie włosów;
 • czarna rzepa - wzmacnia włosy, uodparnia je i zwiększa ich objętość. Bywa częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji wypadających włosów;
 • pokrzywa - zalecana do włosów cienkich, pozbawionych objętości i skłonnych do wypadania;
 • dziurawiec - zwalcza łupież i wzmacnia cebulki włosów, co zapobiega ich wypadaniu. Może nawet stanowić wsparcie leczenia łysienia plackowatego.

Niektóre zioła na wypadanie włosów mogą być stosowane w formie naparów do picia, odżywiając organizm od wewnątrz. Inne stosuje się jako wcierki lub składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Domowe sposoby i homeopatia są skuteczne tylko wtedy, gdy ich stosowanie ma charakter częsty i regularny.

Kuracje na wypadanie włosów

Co jest dobre na wypadanie włosów, kiedy dieta i odpowiednia pielęgnacja okazują się nieskuteczne? Pomóc mogą wówczas zabiegi kosmetologiczne lub trychologiczne, których oferta jest naprawdę szeroka.

 Wśród mniej inwazyjnych kuracji na wzmocnienie włosów wymienić warto:

 • peeling skóry głowy - można wykonać go samemu, w warunkach domowych, przy pomocy odpowiednich kosmetyków lub przyrządów (np. specjalnej szczotki). Peeling nie tylko dogłębnie oczyszcza i usuwa resztki martwego naskórka, ale również skutecznie poprawia ukrwienie skóry, a tym samym zwiększa dotlenienie i odżywienie macierzy włosa;
 • laserowe naświetlanie skóry głowy - laser stymuluje jej regenerację i pobudza korzenie włosów do podziału komórkowego i wzrostu włókien. Zabiegi laserowe powinny być wykonywane przez wykwalifikowanego kosmetologa lub lekarza.

Wśród bardziej inwazyjnych zabiegów na wypadanie włosów znajdują się:

 • terapia peptydowa wykonywana techniką mezoterapii igłowej - specjalista za pomocą igły wprowadza do wnętrza skóry głowy substancje odżywiające mieszki włosowe. W konsekwencji korzeń włosa nabiera siły i odporności, jednak na efekty trzeba niekiedy poczekać nawet do kilku tygodni. Bezpośrednio po mezoterapii można zaobserwować wzmożone wypadanie włosów, jednak z czasem powinno ono ustąpić;
 • przeszczep włosów, czyli zabieg polegający na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszków włosowych z jednego miejsca na ciele i przeszczepieniu ich w miejsce utraty włosów. Czy włosy po przeszczepie wypadają? Mieszki przeniesione z innej partii skóry są odporne na działanie dihydrotestosteronu, dlatego wyrastające ich włókna nie wypadają na drodze łysienia androgenowego.

Co jeść na wypadanie włosów? Dieta

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że codzienna dieta ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. To właśnie z dostarczanych organizmowi składników czerpie od substancje niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.

Jakie produkty powinien zawierać jadłospis na wypadające włosy? Przede wszystkim te, które są bogatym źródłem opisanych wyżej witamin i minerałów, istotnych dla kondycji korzeni włosa i skóry głowy.

Dieta powinna przede wszystkim obfitować z surowe warzywa i owoce. Jakie pomogą na wypadanie włosów? Takie jak: czarna porzeczka, maliny, jagody czy cytrusy. Z warzyw zaleca się paprykę, jarmuż czy bogaty w żelazo szpinak. Świetnie sprawdzają się odżywcze koktajle z dodatkiem tych właśnie produktów.

Co pić na wypadające włosy? Można zasilać organizm naparami z opisanych wyżej ziół, ale skuteczna może być również woda brzozowa, która stymuluje cebulki do pracy i wzmacnia ich ukorzenienie w warstwie skóry.

Wzmożone wypadanie włosów może być efektem ubocznym różnych diet, również odchudzających. Organizm reaguje wypadaniem włosów na nagłą zmianę dostarczanych mu składników. Wypadanie włosów na keto, czyli diecie ketogenicznej, może utrzymywać się jako efekt uboczny nawet przez kilka miesięcy.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Co zrobić, gdy wypadają włosy? Oprócz diety i pielęgnacji istnieje jeszcze wiele domowych, babcinych sposobów na wypadanie włosów:

 • drożdże - domowa maseczka ze świeżych drożdży z dodatkiem mleka odżywia włosy i zwiększa ich objętość;
 • jajko - maseczkę z jajka na wypadające włosy sporządzić można z dodatkiem różnych składników - miodu, oliwy z oliwek i banana. Skład warto dostosować do indywidualnych potrzeb;
 • ocet jabłkowy - stosowany w formie domowej wcierki we włosy i skórę głowy działa odkażająco. Ocet przed aplikacją należy rozcieńczyć w wodzie (najlepiej przefiltrowanej);
 • sok z cebuli - poprawia ukrwienie skóry głowy i stymuluje mieszki włosowe do wzrostu włókien;
 • krople żołądkowe - na wypadanie włosów stosowane w formie wcierki, po rozcieńczeniu w wodzie;
 • kawa - spowalnia łysienie dzięki pobudzającym krążenie właściwościom kofeiny. Napar z kawy nanosi się na skórę głowy w formie wcierki;
 • goździki - wywar z goździków ugotowanych w wodzie może posłużyć jako płukanka do włosów. Odżywia ona skórę głowy i hamuje wypadanie włókien.

Domowe sposoby na wypadające włosy są względnie bezpieczne, ponieważ w pełni naturalne substancje, stosowane miejscowo, rzadko wywołują efekty niepożądane. Ostrożność należy zachować w przypadku alergii. Reakcja uczuleniowa może prowadzić do podrażnienia skóry i pogłębienia problemu utraty włosów.

Oprócz maseczek i wcierek domową metodą jest też odpowiednia fryzura, zmniejszająca ryzyko łysienia. Na pewno lepiej jest, kiedy włókna z tendencją do wypadania są krótkie. Wówczas nie dochodzi do ich utraty w sposób mechaniczny, czyli podczas szczotkowania splątanych kosmyków.

Należy jednak pamiętać, by szczotkować delikatnie nawet najkrótsze włosy. Samo czesanie poprawia ukrwienie skóry i pozytywnie wpływa na zdrowie włosów.

Reklama

Wypadanie włosów u kobiet

Łysienie u kobiety może stanowić większy problem estetyczny i społeczny, niż u mężczyzny. Czym bywa spowodowane? Wypadanie włosów u kobiet - pomijając polekową utratę włosów - najczęściej związane jest z zaburzeniami hormonalnymi. Ich podłożem mogą być choroby układu rozrodczego, takie jak endometrioza czy zespół policystycznych jajników (PCOS).

Endometriozie często towarzyszą zaburzenia funkcji tarczycy, łojotok skóry, łupież i wzmożona produkcja prolaktyny. W konsekwencji stan ten prowadzi do osłabienia włosów i ich wzmożonego wypadania.

Niektóre choroby jajników wiążą się natomiast ze zwiększonym wydzielaniem hormonów odpowiedzialnych za łysienie. Jak powstrzymać wypadanie włosów przy PCOS? Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, jednak przeważnie choroba wymaga także specjalistycznego leczenia regulującego poziom hormonów.

Momentem, w którym kobieta jest bardziej narażona na wzmożone wypadanie włosów, jest też menopauza, kiedy to zmniejsza się wydzielanie estrogenów, a zwiększa produkcja męskich androgenów sprzyjających łysieniu.

Aby powstrzymać ten proces, niekiedy stosuje się fitoestrogeny - związki pochodzenia roślinnego, wykazujące strukturalne podobieństwo do kobiecych estrogenów, chroniących włosy przed osłabieniem.

Niektóre kobiety zauważają u siebie wypadanie włosów przed okresem (spowodowane zachwianiem gospodarki hormonalnej) lub w jego trakcie (związane z utratą krwi i ubytkiem żelaza).

Wypadanie włosów po ciąży i w czasie jej trwania

Ciąża to czas, kiedy kobieta musi „podzielić się” składniki odżywczymi obecnymi w jej organizmie z rozwijającym się płodem. Zapotrzebowanie dziecka na witaminy i minerały w okresie płodowym jest bardzo duże, dlatego maluch czerpie je z różnych tkanek matki.

Jednym z objawów tego stanu jest wypadanie włosów w ciąży spowodowane obniżonym poziomem dobroczynnych mikroelementów. Wypadanie włosów może rozpocząć się już na początku ciąży i trwać jeszcze jakiś czas po porodzie. To, ile trwa po ciąży, zależy przede wszystkim od diety i ogólnej kondycji organizmu.

Kobiety cierpiące na anemię poporodową mogę borykać się z tego rodzaju objawami. Osłabienie włosów po ciąży może być także związane z karmieniem piersią, podczas którego zapotrzebowanie kobiecego organizmu na różne substancje też jest większe.

Wbrew mitom, jakoby istniał związek między wypadaniem włosów w ciąży a płcią dziecka, objaw ten świadczy raczej o kondycji przyszłej mamy i sygnalizuje potrzebę zwiększenia podaży witamin, minerałów i niektórych związków chemicznych.

Co stosować na wypadanie włosów po ciąży? Przede wszystkim należy zadbać i bogatą, zbilansowaną dietę, pamiętając o dobru karmionego piersią malucha. Łysienie poporodowe zwykle ustępuje samoistnie w momencie, kiedy zmęczony ciążą i karmieniem organizm w pełni się zregeneruje.

Na wypadające włosy w ciąży można zastosować odpowiednie suplementy diety, ale wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym i zgodnie z jego zaleceniami.

Wypadanie włosów u mężczyzn

Ile włosów wypada dziennie u mężczyzn? W sposób fizjologiczny człowiek - bez względu na płeć - traci dziennie około 50-100 włosów. O łysieniu mówi się, gdy ich ilość jest wyraźnie większa, a włosy zaczynają się przerzedzać. Przyczyny takiego stanu mogą rozmaite. Należą do nich czynniki genetyczne, niedobór witamin i minerałów, choroby skóry,  zaburzenia hormonalne, itd.

Przedwczesne łysienie, spowodowane hormonami, może rozpocząć się w młodym wieku - tuż po zakończeniu procesu dojrzewania, czyli nawet w granicach 20. roku życia. Najczęstszym typem wypadania włosów u mężczyzn jest trudne do powstrzymania łysienie androgenowe, czyli związane z predyspozycjami genetycznymi i poziomem androgenów (w tym testosteronu) w organizmie.

W zdecydowanej większości przypadków utrata włókien następuje w obrębie głowy. Zaobserwowanie ich wypadania na nogach lub innych częściach ciała może świadczyć o chorobie skóry i wymaga konsultacji z lekarzem.

Co można zastosować na wypadanie włosów u mężczyzn? Bardzo istotną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja. Regularne mycie włosów z użyciem kosmetyków przeciw łysieniu może znacząco spowolnić proces utraty włókien.

Warto również pamiętać o szczotkowaniu włosów (nawet krótkich!) i delikatnym masażu głowy podczas mycia. Zabiegi takie poprawiają ukrwienie skóry i odżywienie mieszków włosowych. Ważna oczywiście jest też codzienna dieta. Powinna ona dostarczać składników odżywiających cebulki i poprawiających kondycję włókien.

Wypadanie włosów u dzieci

Wypadające włosy u dziecka nie są tak częstym objawem, jak u osób po 50. czy 60. roku życia, dlatego nigdy nie powinno być lekceważone. Skąd się bierze? Najczęstszą przyczyną jest niedobór witamin i innych substancji odżywczych, ponieważ dzieci i nastolatki mają skłonność do niewłaściwego odżywiania się.

Wypadanie włosów u dzieci najczęściej zauważalne jest przy czesaniu. Włosy podczas szczotkowania wypadają też w sposób fizjologiczny, jeśli jednak jest ich zbyt dużo, należy znaleźć przyczynę problemu. Utrata włókien bywa też spowodowana niewłaściwym czesaniem i mechanicznym wyrywaniem ich z korzeni.

Dzieci często podczas szczotkowania szarpią włosy, co bardzo je osłabia i przyczynia się do ich nadmiernego wypadania. Do utraty włosów u dzieci mogą też prowadzić takie czynniki jak zakażenie grzybicze skóry czy inne zmiany skórne.

U niemowlaka wypadanie włosów może być związane z ciemieniuchą, szczególnie, jeśli jest ona niewłaściwie pielęgnowana i namnażają się w niej szkodliwe drobnoustroje. Jakiekolwiek niepokojące objawy należy niezwłocznie konsultować z lekarzem, najlepiej pediatrą.

Domowe sposoby na wypadanie włosów u dzieci nie zastąpią wizyty u specjalisty, ale mogą wspierać fachowe leczenie. Do metod takich należą przede wszystkim odpowiednie nawyki pielęgnacyjne oraz zdrowa, zbilansowana dieta.

Wybierając środki pielęgnacyjne, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci, należy zawsze zwrócić uwagę, czy są one przeznaczone do delikatnej skóry najmłodszych pacjentów.

Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Co zrobić, żeby włosy nie wypadały? Czy powstrzymanie łysienia w ogóle jest możliwe? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od podłoża i skali problemu. Chcąc zahamować utratę włosów, należy wyeliminować jego przyczynę, a ta nie zawsze jest do końca znana.

W przypadku choćby łysienia androgenowego, do dziś podłoże objawów nie jest do końca naukowo wyjaśnione. Co innego, kiedy przyczyną jest np. niewłaściwa pielęgnacja.

Jak zahamować wypadanie włosów po farbowaniu czy trwałej? Czy można farbować włosy, gdy wypadają? Kiedy korzenie są osłabione, a włókna suche i łamliwe, lepiej na jakiś czas zrezygnować z tego rodzaju praktyk. Należy dać im od nich odpocząć i zastosować pielęgnację regeneracyjną, wspartą odpowiednią dietą. To, co jeść, żeby włosy nie wypadały, zostało już powiedziane, jednak nie w każdym przypadku zmiana diety wystarczy do tego, by skutecznie zażegnać problem.

Jak często myć włosy, gdy wypadają? Też zależy to od rodzaju włosów i kondycji skóry. Kiedy wypadaniu towarzyszy łupież lub łojotok, włosy należy myć codziennie, używając jednak do tego specjalistycznych preparatów, zwalczających objawy.

Jak powstrzymać wypadanie włosów od stresu? Należałoby odpowiedzieć - unikać nerwowych sytuacji, choć jak wiadomo, nie zawsze jest to łatwe czy wręcz możliwe.

Aby zniwelować szkodliwe skutki napięcia emocjonalnego, można zastosować techniki relaksacyjne, zadbać o higienę snu i o codzienną dawkę odpoczynku, a w razie konieczności skierować się po pomoc do psychologa lub psychiatry.

Jak zahamować wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy? Przede wszystkim należy skonsultować się z endokrynologiem celem rozpoczęcia terapii wyrównującej poziom hormonów.

Kiedy u podłoża utraty włosów leżą problemy skórne, należy udać się do dermatologa i zgodnie z jego zaleceniami podjąć leczenie zmian. Wypadanie włosów zwykle jest jedynie objawem, a chcąc go zwalczyć, należy wyeliminować jego przyczynę.

Aby włosy nie wypadały, warto zawsze sięgnąć po naturalne sposoby ich odżywiania (np. robić masaż głowy, domowe wcierki), co wspomaga regenerację mieszków i wzmacnia zakorzenienie w nich włókien.

Czytaj również

Bibliografia

 • P. Styczeń, Włosom na ratunek, źródło: http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf [27.09.2023].
 • A. Szlachcic, K. Szlachcic-Wyroba, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej, w: Kosmetologia estetyczna / 3 / 2014, vol.3 http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.3-6.pdf [27.09.2023].
 • M Paul-Samojedny, Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków http://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_15_40-45.pdf [27.09.2023].
 • M. Kazimierczak, S. Bielecka-Grzela, A. Klimowicz, Łysienie androgenowe u kobiet jako problem estetyczny i psychologiczny, Annales Academiae Medicae Stetinensis Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2008, 54, 126-129.
 • L. Brzezińska-Wcisło, A. Lis-Święty, D. Wcisło-Dziadecka, I. Rogala-Poborska, D. Trzmiel, Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów, Postępy Dermatologii i Alergologii, 6 (2007).
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Soda oczyszczona w miseczce
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Domowa maseczka z awokado
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial