Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?

Jak dobrać kolor włosów, aby idealnie odmienić swój wygląd? Nie zawsze kolor, który marzy się kobiecie pasuje do jej karnacji, koloru oczu czy twarzy. Czasami można rozczarować się swym nowym wyglądem, a radykalna zmiana przysparza tylko niezadowolenie. Piękne włosy w pięknym kolorze to ozdoba każdej kobiety. Jak to osiągnąć, aby czuć się piękniej i pewniej siebie?
Kobiety o różnych kolorach włosów
źródło:123RF

Spis treści

Radykalna zmiana wyglądu, w tym i koloru włosów to często marzenie niejednej z kobiet. Ale zmianę koloru włosów trzeba przemyśleć, aby nie zaszkodzić urodzie. W tym przypadku nie można kierować się wyglądem i upodobaniami drugiej kobiety. Nie zawsze to, co pasuje innym, będzie pasowało wszystkim. Dla jednej kobiety idealny jest platynowy blond, dla drugiej orzechowy brąz, a jeszcze dla innej ognisty rudy. Warto poznać podstawowe zasady indywidualnego doboru koloru włosów. Dopasowanie barwy włosów do typu urody to zapewniony sukces. A przecież chodzi o to, aby wyglądać pięknie, naturalnie i cieszyć się swoim wyglądem. 

Jak dobrać kolor włosów?

Podejmując decyzję o koloryzacji włosów wiele kobiet kieruje się impulsem i intuicją. I czasami przynosi to nieoczekiwane efekty. I bardzo często nieprzemyślany wybór koloru włosów to pasmo niezadowolenia i braku akceptacji swojego wyglądu. Aby nie popełniać błędów wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Nie zawsze to, co najmodniejsze musi być dobre dla każdego. 

Jak dobrać kolor włosów? Oto podstawowe zasady:

 •  określenie rodzaju karnacji,
 • dobór koloru włosów do koloru oczu,
 • określenie indywidualnego typu kolorystycznego (jesień, zima, wiosna czy lato),
 • unikanie mocnych kontrastów,
 • sprawdzenie, jakie kolory ubrań najbardziej pasują,
 • sprawdzenie, jaka biżuteria pasuje najlepiej (złoto odpowiada ciepłemu fototypowi, srebro zimnym odcieniom skóry).

To pierwsze kroki w podejmowaniu decyzji o wyborze najodpowiedniejszego koloru włosów. Dalsze działania to sprawdzanie krok po kroku indywidualnych cech każdego typu urody.

Jaki kolor włosów do karnacji?

Określenie karnacji i odcienia skóry to pierwszy krok w doborze odpowiedniego koloru włosów i odpowiedzi na pytanie, jak właściwie dobrać kolor włosów do karnacji. Wśród wielu typów urody wyróżniane są 2 podstawowe typy karnacji.

 1. Karnacja ciepła:

●     skóra ma kolor złoty, brzoskwiniowy, oliwkowy czy lekko żółtawy,

●     opalenizna ma złoty kolor, mogą pojawiać się też brązowe lub rude piegi,

●     żyły na nadgarstku mają z reguły odcień zielonkawy.
 

 1. Karnacja zimna:

●     skóra bardzo jasna, często nawet porcelanowa lub bardzo ciemna karnacja,

●     trudności w opalaniu (najczęściej te osoby opalają się na kolor czerwony),

●     żyły na nadgarstku mają z reguły odcień niebieski, czasami wpadający w fiolet.

 

Do karnacji zimnej najbardziej pasują odcienie zimnego, platynowego blondu, beżowe blondy lub stonowane brązy (orzechowe bądź w odcieniu kakao). Przy chłodnym odcieniu skóry idealne są też ciemnoczerwone rudości lub czernie z nutą fioletu. Do jasnej skóry pokrytej piegami nie pasują zdecydowanie kolory ciemniejsze od średniego brązu.  

Ciemniejszy odcień skóry (czyli ciepły) idealnie współgra z ciemnymi lub brązowymi włosami. Do tego typu karnacji nie pasują zdecydowane blondy, które mogą nadać (niestety) nienaturalny wygląd. Jeśli ktoś ma ochotę na jasne włosy, może co najwyżej robić jasne pasemka czy delikatny baleyage

Żółta karnacja najlepiej komponuje się z ciemnymi brązami i zdecydowanymi odcieniami rudego. Oliwkowa cera pięknie wygląda przy ciemnych włosach. Przy różowej cerze należy unikać cieplejszych kolorów. 

Reklama

Jaki kolor włosów do oczu?

Dobierając kolor włosów do koloru oczu, zawsze trzeba mieć również na względzie typ karnacji. Wszystko to ma za zadanie wydobyć idealną całość i piękno. Kolor oczu ma wiele wspólnego z barwą włosów. Każda kobieta doskonale wie, jak bardzo dobrze dobrany makijaż potrafi podkreślić piękno i głębie oczu. To samo jest z doborem właściwego koloru włosów. 

Oto kilka zasad, obowiązujących przy doborze koloru włosów w zależności od koloru oczu:

 1. Oczy niebieskie

●     przy zimnej karnacji najlepiej sprawdzają się chłodne odcienie blondów i brązów, ogniste i zimne odcienie rudości,

●     przy ciepłej karnacji idealnymi są ciepłe blondy (złociste i miodowe), złociste brązy i ciepłe odcienie czerwieni.

 1. Zielone oczy

●     przy zimnej karnacji idealnym rozwiązaniem są głębokie i ciemne odcienie brązu i chłodne odcienie rudości,

●     do ciepłej karnacji najlepiej pasują ciepłe odcienie brązu i ciepło-złociste odcienie rudego.

 1. Brązowe oczy

●     przy zimnej karnacji idealnie sprawdzają się włosy w odcieniach zimnego brązu, ciemnej czekolady i głębokich czerni (na przykład o zabarwieniu granatowym),

●przy ciepłej karnacji idealne są żółte i miodowe odcienie blondu, ciepłe złocisto-orzechowe brązy i miedziane złoto.

Odcień włosów nigdy nie powinien być identyczny z tęczówką oka, gdyż twarz wtedy traci swoją wyrazistość. 

Reklama

Jaki dobrać kolor włosów do typu urody?

Wybór najodpowiedniejszego koloru włosów możliwy jest również po określeniu konkretnego typu urody z 4 podstawowych (analizując cerę, kolor oczu i włosów):

 1. Wiosna (skóra jasna, często pokryta piegami, jasne naturalne włosy)

●     najodpowiedniejszy kolor włosów to jasne blondy, ciepłe brązy czy rudości,

 1. Lato(jasna, często szarawa cera, jasnoszare lub jasnozielone oczy, naturalny „mysi” kolor włosów)

●     do tego typu urody najlepiej pasują jasne blondy (nawet popielate) oraz jasne i średnie brązy,

 1. Jesień (jasny odcień cery, także porcelanowy i oliwkowy, włosy naturalne rude)

●     tutaj odpowiednie są jasne i średnie brązy, dodatkowo rude i kasztanowe refleksy, a także czekoladowy barwy,

 1. Zima(chłodny odcień cery, naturalne czarne włosy w różnych odcieniach),

●kobiety – zimy najlepiej prezentują we włosach o różnych odcieniach czerni lub głębokich brązów.

Każdemu z 4 wyżej wymienionych typów urody przyporządkowane są konkretne kolory. Określenie właściwego typu urody pozwala na zdecydowanie trafniejszy wybór koloru włosów. 

Zmiana koloru włosów powinna być zawsze mądrze przemyślana. Właściwe dobranie koloru włosów uzależnione jest głównie od koloru oczu, karnacji i typu urody (twarzy). Kierowanie się tymi zasadami jest zawsze gwarancją idealnego wyglądu.   

Czytaj:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po preparaty na stawy?

  Po urazie

  Przy bólach stawowych

  Przy zmniejszonej ruchomości stawu

  Profilaktycznie

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.