To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?

Radykalna zmiana fryzury i koloru włosów to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na wizualną transformację i zmianę stylu. Niestety, nierzadko spragnieni odmiany ludzie kupują przypadkową farbę do włosów i z miejsca przystępują do koloryzacji, nie przejmując się np. swoim typem urody. Efekt? Bolesne niezadowolenie ze zmiany koloru. Co więc zrobić, by farbowanie włosów okazało się sukcesem? Jak dobrać kolor włosów, by podkreślił nasz kolor oczu i odcień skóry?
Kobiety o różnych kolorach włosów
źródło:123RF
W skrócie
 • Wybór koloru włosów: Artykuł podkreśla, że wybór koloru włosów powinien być przemyślany i dostosowany do indywidualnych cech, takich jak karnacja, kolor oczu oraz typ urody. Nie każdy kolor, który pasuje innym, będzie odpowiedni dla nas.
 • Zasady dobierania koloru: Wskazuje na podstawowe zasady dobierania koloru włosów, takie jak dostosowanie do rodzaju karnacji (porcelanowej, jasnej, oliwkowej, śniadej), uwzględnienie koloru oczu i określenie typu kolorystycznego (wiosna, lato, jesień, zima).
 • Dobór koloru do typu urody: Artykuł zawiera szczegółowe porady dotyczące dobierania koloru włosów do różnych typów urody, uwzględniając zarówno karnację, jak i kolor oczu, oraz sugeruje unikanie mocnych kontrastów.
 • Wpływ cery na wybór koloru: Porusza temat wpływu stanu cery na wybór koloru włosów, zwłaszcza w przypadku cer naczynkowych, i podkreśla znaczenie tonalnie neutralnych fryzur. Radzi również korzystanie z aplikacji do zmiany wyglądu dla wizualizacji potencjalnych zmian.
SPRAWDŹ TEŻ: Koloryzacja włosów – 3D, sombre, ombre, ton w ton. Różnice
Spis treści

Jeżeli planujesz farbowanie włosów, jedno musisz wiedzieć na wstępie — każda zmiana koloru jest możliwa, ale nie każda będzie dla Ciebie korzystna. To, że Twoja koleżanka wygląda świetnie w intensywnej rudości, nie oznacza, że Ty również będziesz się tak prezentować. Zmianę koloru włosów trzeba przemyśleć i dokładnie przeanalizować. Nie ma drogi na skróty. Na szczęście nasze wskazówki podpowiedzą Ci, jaki odcień farby warto rozważyć, a jakim lepiej zachwycać się na głowie kogoś innego.

Reklama

Jak dobrać kolor włosów?

Podejmując decyzję o koloryzacji włosów, wiele kobiet i mężczyzn kieruje się impulsem, intuicją. Czasami przynosi to nieoczekiwane efekty, skutkujące brakiem akceptacji swojego wyglądu. Aby nie popełniać błędów, wystarczy jednak kierować się kilkoma prostymi zasadami. Nie zawsze to, co najmodniejsze musi być dobre dla każdego. 

Jak dobrać kolor włosów? Oto podstawowe zasady:

 • określ swój rodzaj karnacji i trzymaj się dedykowanych mu kolorów;
 • dobieraj odcień fryzury, uwzględniając kolor oczu;
 • sprawdź, jakim typem kolorystycznym jesteś i wybierz zmianę dopasowaną do Twojej pory roku (jesień, zima, wiosna czy lato);
 • zapamiętaj, że mocne kontrasty są niezwykle ryzykowne;
 • nie zapominaj o swojej garderobie - drastyczna zmiana koloru włosów może sprawić, że dotychczasowe ubrania lub biżuteria przestaną do Ciebie pasować.

To pierwsze kroki w podejmowaniu decyzji o wyborze najodpowiedniejszego koloru włosów. Dalsze działania to sprawdzanie krok po kroku indywidualnych cech każdego typu urody.

Reklama

Jaki kolor włosów do karnacji?

Istnieje wiele sposobów na określenie ludzkiej karnacji. Eksperci nie są nawet zgodni co do tego, ile ich finalnie występuje. Najczęściej jednak wymienia się cztery podstawowe typy karnacji:

 • porcelanowy — jak wskazuje sama nazwa, jej podstawowym atrybutem jest bladość, która często utrzymuje się nawet w kontakcie ze słońcem (osoby o tym typie karnacji słabo się opalają). Porcelanowa skóra to najjaśniejszy z odcieni karnacji. Sprawia, że osoba wydaje się bardziej delikatna i krucha. Najczęściej występuje u osób z naturalnie ciemnymi włosami i oprawą oczu, ale zdarzają się też przypadki porcelanowej karnacji połączonej z jasną blond fryzurą.
 • jasny — podobnie jak skóra porcelanowa i ta jest bardzo jasna, często z brzoskwiniowym odcieniem. Zasadniczą różnicą jest tutaj jej reakcja na słońce. Osoby o jasnej karnacji szybko się opalają, nierzadko posiadają też piegi, które pod wpływem promieniowania UV stają się jeszcze bardziej wyraźne. Najczęściej ich naturalny kolor włosów to jasne, ciepłe odcienie blondu oraz miedzi.
 • oliwkowy — nieco ciemniejszy odcień skóry, żółtawo-brązowy, który jest bardzo podatny na działanie słońca. Cechą charakterystyczną oliwkowej karnacji są zmienne kolory włosów — często w okresie dziecięcym kosmyki są bardzo jasne, a w późniejszym okresie wyraźnie brązowe.
 • śniady — kolejny nieco ciemniejszy typ skóry, najczęściej beżowy lub złoty. Szybko reaguje na słońce i długo zachowuje brązową opaleniznę. Ma skłonność do piegów. Śniada cera idzie w parze z ciemnymi włosami — głębokimi brązami lub czernią.

Dodatkowo skórę określa się jeszcze pod względem odcienia:

 • chłodny — zimne tonacje mogą wpadać w szarości lub zielenie. Pod wpływem słońca stają się zwykle bardziej czerwone niż brązowe. Chłodne odcienie skóry możesz poznać między innymi po: niebieskich żyłach, lepszym zgraniu się karnacji ze srebrem zamiast ze złotem, wrażeniu różowej lub niebieskiej skóry w zestawieniu z białą kartką, lub chusteczką.
 • ciepły — ciepły kolor skóry będzie złoty, brzoskwiniowy, oliwkowy czy lekko żółtawy. Jego cechą charakterystyczną jest to, że po opaleniu przybiera złoty lub kojarzący się z mleczną czekoladą odcień. Ciepłe odcienie skóry rozpoznasz po: zielonych żyłach, lepszym dopasowaniu do karnacji złota zamiast srebra, wrażeniu żółtego koloru skóry w zestawieniu z białą chusteczką lub kartką.

Jaki kolor włosów do jasnej karnacji?

Jasna, chłodna karnacja najlepiej zaprezentuje się w chłodnych odcieniach blondu (popielaty lub platynowy blond to jedne z bezpieczniejszych wyborów), brązu (popielaty, ciemny oraz mroźny brąz zdecydowanie podkreślą atuty jasnej cery), a nawet czerni (w tym jej granatowego odcienia). Jeżeli szukasz drastycznej zmiany, postaw na zimne odcienie rudości i czerwieni — rubin, burgund etc.

Jasna, ale ciepła karnacja najwięcej zyska na złocistych i miodowych blondach, jaśniejszych brązach z orzechowym odcieniem, miedzianych i mahoniowych rudościach. Zdecydowanie wrażenie największej odmiany przy tym typie urody uzyskasz decydując się na odcienie wpadające w złociste czerwienie.

Najlepszy kolor włosów do ciemnej karnacji

Zarówno ciepła, jak i chłodna ciemna karnacja najlepiej zaprezentuje się w ciemniejszych odcieniach włosów. Osoby z ciepłym typem urody mogą jednak eksperymentować z nieco jaśniejszymi brązami, a nawet blond refleksami, czy pasemkami. Chłodną ciemną karnację najpełniej podkreśli głęboki, ciemny brąz. Efektowną przemianę uzyskasz, wplatając we włosy czerwone lub fioletowe refleksy.

Czy stan cery ma wpływ na wybór koloru włosów? Jaki kolor włosów do cery naczynkowej wybrać?

W kwestii tego, jak dobrać kolor włosów, przed największym wyzwaniem stają osoby z przewlekłymi zmianami skórnymi, w tym cerą naczynkową. Pod uwagę trzeba wziąć tutaj nie tylko odcień skóry, ale również charakter samych wykwitów, czy widocznych żył. Najlepiej decydować się na fryzury tonalnie neutralne, bez czerwonych lub różowych odcieni. W przypadku jasnej karnacji warto dopasować do siebie blond, ciemniejszej zaś — wyważony, chłodniejszy brąz. Niewskazana jest w tym przypadku koloryzacja farbą czarną, która może uwydatniać niebieskie i fioletowe naczynka. Najtragiczniejsze efekty przyniesie z pewnością rudy, podkreślający każde podrażnienie skóry.

Kolor włosów a oczy

Cera to niestety nie wszystko w kontekście koloryzacji. Wiedzę z tego aspektu trzeba jeszcze dopasować do barwy oczu. Niektóre barwy tęczówek umożliwiają szerszą gamę fryzjerskich eksperymentów, inne zdecydowanie zawężają skalę możliwości w tym zakresie. Pamiętaj: odcień włosów nigdy nie powinien być identyczny z tęczówką oka, gdyż twarz wtedy traci swoją wyrazistość. 

Jaki kolor włosów do niebieskich oczu?

 • przy zimnej karnacji najlepiej sprawdzają się chłodne odcienie blondów i brązów, ogniste i zimne odcienie rudości,
 • przy ciepłej karnacji idealnymi są ciepłe blondy (złociste i miodowe), złociste brązy i ciepłe odcienie czerwieni.

Jaki kolor włosów do zielonych oczu?

 • przy zimnej karnacji idealnym rozwiązaniem są głębokie i ciemne odcienie brązu i chłodne odcienie rudości,
 • do ciepłej karnacji najlepiej pasują ciepłe odcienie brązu i ciepło-złociste odcienie rudego.

Jaki kolor włosów dla piwnookich i brązowych oczu?

 • przy zimnej karnacji idealnie sprawdzają się włosy w odcieniach zimnego brązu, ciemnej czekolady i głębokich czerni (na przykład o zabarwieniu granatowym),
 • przy ciepłej karnacji idealne są żółte i miodowe odcienie blondu, ciepłe złocisto-orzechowe brązy i miedziane złoto.

Reklama

Kolor włosów a typ urody

Wybór najodpowiedniejszego koloru włosów możliwy jest również po określeniu konkretnego typu urody z czterech podstawowych. Jeżeli masz za sobą profesjonalną analizę kolorystyczną, to dużo łatwiej będzie Ci ustalić, które farby Ci pasują. Dlaczego? Powodem jest tutaj kompleksowe podejście do charakterystyki urody danej osoby. Na trudności napotkają jednak te osoby, które posiadają zestaw cech umożliwiających wpisanie ich wyglądu do więcej niż jednej pory roku.

Typ urody: lato. Jaki kolor włosów?

Jasna, często szarawa lub mleczna cera, jasnoszare lub jasnozielone oczy, naturalny „mysi” kolor włosów — oto najważniejsze cechy lata.

Do tego typu urody najlepiej pasują jasne blondy (nawet popielate) oraz jasne i średnie brązy,

Typ urody: jesień. Jaki kolor włosów?

Jasny odcień cery, także porcelanowy i oliwkowy, często z piegami; naturalne włosy rude, a kolor oczu brązowy lub zielony — po tych cechach poznać można większość przedstawicieli i przedstawicielek jesiennego typu urody.

Jeżeli chodzi o alternatywne kolory włosów, to jesieniom dobrze będzie w jasnych i średnich brązach z rudymi i kasztanowymi refleksami. Sprawdzą się też tony czekoladowe.

Typ urody: zima. Jaki kolor włosów?

Chłodny odcień cery, naturalne czarne włosy w różnych odcieniach; szare, zielone, niebieskie, brązowe oczy z wyraźnym kontrastem tęczówek i białek — po tych cechach możesz poznać zimowy typ urody.

Zimy najlepiej prezentują we włosach o różnych odcieniach czerni lub głębokich brązów, więc jeżeli chodzi o farby na całe włosy, to nie mają zbyt dużego wyboru. Jeżeli należysz do tego typu urody, możesz jednak testować różne pasemka i refeksy — zielone, grafitowe, wiśniowe.

Typ urody: wiosna. Jaki kolor włosów?

Skóra jasna ze skłonnością do rumienienia się, często pokryta piegami, jasne naturalne włosy; do tego jasne oczy o nieco rozwodnionej barwie takiej, jak przeźroczysty błękit, szara zieleń lub brąz, mieszanka zieleni i niebieskiego — oto znaki rozpoznawcze wiosny.

Najodpowiedniejszy kolor włosów dla tego typu urody to jasne blondy, ciepłe brązy czy rudości.

Reklama

"Jaki kolor włosów do mnie pasuje?" - metody dobierania koloru fryzury

Pomimo zapoznania się z charakterystyką różnych typów karnacji i typów urody wciąż nie wiesz, jakie kolory włosów pasują do Twojej twarzy? Wahasz się między dwiema skrajnościami, jak blond i czerń? A może rozważasz już tylko kolorowe refleksy? W każdym z tych przypadków pomocne mogą okazać się aplikacje do zmiany wyglądu. Nie dają one dokładnej wizualizacji przyszłego wyglądu, ale pozwalają wstępnie stwierdzić, czy w danym odcieniu będzie Ci do twarzy. Bezpiecznym wyjściem, jeżeli chodzi o kolory włosów, jest także wybieranie jaśniejszych odcieni. Dużo łatwiej jest bowiem przyciemnić włosy, niż je rozjaśnić.

Pamiętaj, finalnie to Ty masz czuć się dobrze w nowej fryzurze. Jeżeli analiza zaproponowała Ci kolory, na które nie masz ochoty, a po nocach śni Ci się szałowy blond, ognisty rudy albo ciemny jak heban brąz — zaryzukuj. W najgorszym przypadku będziesz musiał/a poczekać aż włosy Ci odrosną albo poświęcić nieco czasu na ratunkowe zabiegi fryzjerskie. W najlepszym zaś będziesz uśmiechał/a się na sam widok swojego odbicia w lustrze. Chyba warto spróbować, prawda?

Bibliografia

 • https://www.vichy.pl/blog/typy-urody-przeprowadz-analize-kolorystyczna-zobacz-w-jakich-kolorach-jest-ci-do-twarzy/vmag65071.aspx
 • https://www.nivea.pl/artykuly/lifestyle/jakim-typem-urody-jestes
 • https://www.schwarzkopf.pl/pl/koloryzacja/jakikolorwlosow/twoje-kolory-wlosow.html
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!