Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?

Płukanka do włosów to kosmetyk szybko nadający im nowy odcień. Stosując je można skutecznie zafarbować włosy na wymarzony kolor, przywracając im jednocześnie utracony blask. Kolor włosów może się zmieniać pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie UV czy utlenianie. I tu z pomocą przychodzą właśnie płukanki.
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Źródło:123RF
W skrócie
 • Zastosowanie Płukanek: Płukanki do włosów służą do szybkiego nadawania włosom nowego odcienia, zmiany koloru oraz przywracania im blasku. Są mało inwazyjne i nie uszkadzają struktury włosa, pozwalając na uzyskanie modnych kolorów takich jak różowy, srebrny czy fioletowy.
 • Popularność w Okresie Letnim: Płukanki do włosów cieszą się popularnością szczególnie latem, gdyż umożliwiają osiągnięcie modnego wyglądu bez trwałej zmiany koloru włosów.
 • Rodzaje i Efekty Płukanek: Różne rodzaje płukanek (różowa, srebrna, fioletowa) eliminują niepożądane odcienie włosów i nadają im wyrazisty kolor, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia włosów. Są bezpieczne i po kilkakrotnym użyciu zapewniają trwalszą koloryzację.
 • Sposób Użycia i Efektywność: Płukanka do włosów wymaga odpowiedniego stosowania – mieszania z wodą i równomiernego rozprowadzania po włosach, co zapewnia lepszy efekt kolorystyczny. Dostępne są też alternatywne formy, jak płukanki w sprayu, które nie wymagają spłukiwania.
SPRAWDŹ TEŻ: Farby do włosów bez amoniaku – jak często można ich używać?
Spis treści

Płukanka to mało inwazyjna metoda koloryzacji, która nie uszkadza struktury włosa. Daje możliwości osiągania najmodniejszych kolorów: różowego, srebrnego czy fioletowego. Daje także możliwości odświeżania koloru. Jaką płukankę wybrać, aby stworzyć idealny wizerunek?

Kobiety często korzystają z płukanek do włosów w okresie letnim. To czas pewnej swobody i luzu, to czas wakacji. Niejedna osoba ma wtedy chęć zaszaleć ze swoim wyglądem. I nie chodzi tutaj o trwałe zmiany. Przede wszystkim chodzi o osiągnięcie rewelacyjnego efektu, modnego w danym sezonie.

Piękne, naturalne i błyszczące włosy to marzenie każdej kobiety. Dzięki płukankom można osiągnąć fajny efekt, przy zachowaniu zdrowych włosów. Ale nie tylko okres letni sprzyja takim eksperymentom na głowie. Kolorowe końcówki włosów z pewnością wniosą odrobine szaleństwa i radości w czasie jesiennej szarugi czy zimy. Dodatkowo płukanka idealnie pokrywa zszarzały kolor czy żółte przebarwienia na włosach. 

Reklama

Co to jest płukanka do włosów?

Płukanka do włosów to połączenie wody i różnych aktywnych składników w określonych proporcjach. To płyn tak odpowiednio skomponowany, aby w trakcie płukania włosów neutralizować niepożądany odcień lub stworzyć całkiem nowy.

W zależności od koloru używanej płukanki, osiągany jest oczekiwany efekt na włosach. Kosmetyki te są coraz częściej wybierane niż farby do włosów. I z  pewnością nie niszczą włosów tak, jak farby. Zdecydowanie tańsze, zapewniają efekt trwalszej koloryzacji po kilkakrotnym stosowaniu, dochodząc stopniowo do zamierzonego koloru.

Efekt kolorowych włosów czy zneutralizowanie posiadanego już odcienia można osiągać przy użyciu płukanki w dość krótkim czasie. 

Zatem rolą płukanki do włosów jest:

 • delikatne rozświetlenie barwy włosów,
 • wyeliminowanie niechcianych odcieni na włosach (w zależności od rodzaju płukanki)
 • żółtych,
 • rudych,
 • miedzianych,
 • zielonych,
 • uzyskanie siwych pasemek,
 • bezpieczna całkowita koloryzacja włosów.

Aby płukanka dobrze zadziałała i odpowiednio zabarwiła włosy, należy ją właściwie używać. Najlepiej nalać ciepłej wody do miski lub zlewu, dodać wskazaną w instrukcji ilość produktu i dokładnie wymieszać. W tak przygotowanym płynie zanurzyć włosy i potrzymać je chwilkę, delikatnie masując. Taki sposób zapewnia równomierne pokrycie włosów barwnikiem. 

Dokładniejsze masowanie włosów daje gwarancje głębszego koloru. Niektórzy nawet twierdzą, że to masaż włosów w płukance jest gwarancją uzyskania pożądanego efektu. 

Reklama

Różowa płukanka do włosów

Jakie efekty daje różowa płukanka do włosów? Przeznaczona jest do wyeliminowania niepożądanych zielonych lub żółtych refleksów. Zapewnia wyrazistość odcienia naturalnych włosów, nadając im jednocześnie subtelny różowy poblask. 

Zalety tego rodzaju płukanek to:

 • likwidacja niepożądanych odcieni na włosach siwych, blond i rozjaśnianych,
 • nadanie im wyrazistego koloru,
 • odżywianie włosów,
 • łatwość w rozczesywaniu włosów,
 • włosy stają się miłe w dotyku.

Różowe płukanki utrzymują się stosunkowo długo na włosach. Nawet po tygodniu, przy codziennym myciu włosów, różowy kolor nadal delikatnie przebija. Po zastosowaniu tej płukanki z pewnością nie pojawia się zielone włosy, a jakakolwiek żółć zostaje wyeliminowana.

Często przy zbyt intensywnym stosowaniu srebrnej płukanki włosy mogą złapać odcień lekko zielony. To sygnał, aby srebrną zastąpić na pewien czas różową. Jeśli działa zbyt słabo, może to oznaczać nieprawidłowe jej używanie. 

Zawsze należy pamiętać, że ten kosmetyk nie działa na słabo rozjaśnionych włosach. Blond musi być naprawdę jasny, aby otwarte łuski włosa mogły wchłonąć barwnik z płukanki.

Srebrna płukanka do włosów

Najlepsza płukanka do włosów blond to srebrna, a dlaczego? Włosy blond wymagają większej dbałości niż te w ciemnych czy rudych barwach. Po pewnym czasie mogą pojawiać się na nich nieestetyczne żółte refleksy. Także często włosy siwe przybierają żółtawy odcień. 

Srebrne płukanki do włosów w szybki i łatwy sposób likwidują te niechciane odcienie. Ich główne działanie polega na stworzeniu chłodniejszej i bardziej świetlistej barwy. Regularne stosowanie srebrnej płukanki zapewnia popielato-srebrny połysk nawet po kilku tygodniach od wizyty u fryzjera. Stosuje ją się tak samo, jak płukankę różową, a dzięki jej składnikom żółty odcień szybko znika.

Srebrne płukanki dają wiele możliwości stosowania i uzyskiwania różnych efektów na włosach. Jeżeli komuś zależy na mocniejszym efekcie, wystarczy dodać większą ilość roztworu do wody.

Alternatywą dla srebrnej płukanki jest jednoprocentowy wodny roztwór gencjany. Aby samemu stworzyć taką płukankę do włosów, wystarczy do miski z ciepłą woda wlać kilka kropel gencjany. Zabarwia ona wodę na kolor fioletowy. Wystarczą 3-4 krople, w przeciwnym razie włosy zabarwią się na niepożądany mocno fioletowy kolor. 

Reklama

Fioletowa płukanka do włosów

Fioletowa płukanka do włosów to błyskawiczny sposób na uzyskanie lekko fioletowego odcieniu włosów. Niektórzy twierdzą, iż działa ona tak samo, jak srebrna. Wiele osób twierdzi, iż najtrudniej jest utrzymać na włosach chłodny odcień blondu.

Bardzo szybko zaczynają się na nim pojawiać żółte refleksy. I właśnie temu zapobiega płukanka fioletowa. Po jej zastosowaniu włosy z powrotem nabierają chłodnego popielatego koloru. Po pierwszym użyciu kolor może być troszkę zszarzały, ale każde kolejne mycie w niej przywraca spokojny, popielaty kolor. Często fioletowa płukanka jest mylona z niebieską. A ta z kolei eliminuje rude i miedziane odcienie na włosach. 

Zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną, a nie tylko kierować się samą nazwą produktu. Często producenci używają innych nazw i określeń kolorów. Najczęściej w składzie wszystkich płukanek znajdują się barwniki fioletowe lub niebiesko-czerwone.

Bardzo często klientki oceniają, czy dana płukanka przeszła pozytywnie tak zwany „test poduszki”. Niekiedy obawiają się, że poduszka po nocy z farbowanymi płukanką włosami będzie różowa czy fioletowa. Większość tych kosmetyków mocno jednak „wchodzi” we włosy. Barwnik z płukanek „wychodzi” z włosów dopiero podczas mycia włosów. 

Idealną alternatywą dla tradycyjnych są płukanki w sprayu. Wystarczy spryskać nim wilgotne włosy, a następnie je przeczesać, aby równomiernie rozprowadzić kolor. Ten rodzaj nie wymaga spłukiwania. 

Płukanki do włosów różowe, srebrne czy fioletowe wielokrotnie ratują kobiety z niejednego „fryzjerskiego” problemu. Wystarczy je tylko rozsądnie i konsekwentnie  stosować.

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Samoopalacz w piance: jak używać pianek brązujących? Efekty
Kobieta z piękną opalenizną od samoopalacza w piance
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!