Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?

Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Źródło:123RF

Autor

Jolanta Woźniak

Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący to dobry sposób na opaleniznę. Przyszła mama nie powinna zbyt długo przebywać na słońcu i narażać siebie na intensywne działanie promieni słonecznych. Nawet lekarze przestrzegają ciężarne przed zbyt długim wygrzewaniem się na słońcu. Niektórym kobietom trudno zrezygnować z letniej opalenizny. Z pomocą przychodzą wtedy samoopalacze i balsamy brązujące dla kobiet. Trzeba tylko upewnić się, iż można je używać.

Zbyt intensywne przebywanie na słońcu u każdego może wywoływać skutki uboczne – przedwczesne powstawanie zmarszczek, przebarwienia czy poważne choroby skóry. Opalanie jest tym bardziej groźne dla skóry kobiety w ciąży. Zmiany hormonalne, jakie w tym okresie życia kobiety zachodzą w jej organizmie, zwiększają ryzyko powstawania przebarwień na skórze. Ale i istniejące już przebarwienia czy zmiany na skórze mogą się w tym czasie pogłębiać. Promieniowanie słoneczne może też doprowadzać do obniżania poziomu kwasu foliowego, tak ważnego dla kobiety i dziecka. Dlatego warto korzystać z samoopalaczy lub innych kosmetyków, które dają efekt naturalnej opalenizny

Samoopalacz w ciąży

Delikatna opalenizna jest zawsze modna i lubi ją chyba każda kobieta. Szkodliwość promieniowania słonecznego zmusza do poszukiwania innych sposobów na naturalną opaleniznę. Kobiety w ciąży mają te możliwości dość mocno ograniczone. Niewskazane jest także korzystanie z solarium, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe może szkodzić zarówno mamie, jak i dziecku. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest stosowanie samoopalacza w ciąży. Ten produkt pozwala na szybkie i bezpieczne uzyskanie ładnego koloru skóry. Ale stosowanie samoopalaczy wymaga posiadania wiedzy na ten temat. 

Oto kilka cech idealnego samoopalacza dla kobiet w ciąży:

 • odpowiedni skład produktu, głównie bez parabenów, 
 • brak olejków eterycznych w kompozycjach zapachowych, które mogą uczulać,
 • gładka i delikatna konsystencja, dobrze nawilżająca skórę.

Zawsze wskazane jest rozsądne używanie preparatu i smarowanie ciała tylko niewielką ilością samoopalacza. Każdy z tych produktów zwiera w swoim składzie dihydroaceton (DHA). Ten związek chemiczny zmienia kolor skóry, poprzez reakcję chemiczną z naskórkiem. Cząsteczki tego składnika nie są zbyt duże i nie przenikają całkowicie przez skórę, ale zawsze kobietom w ciąży zalecana jest ostrożność. Zbyt mocna opalenizna także nie służy zdrowemu wyglądowi przyszłej mamy.  

Lekarze zalecają, aby w pierwszym trymestrze ciąży unikać stosowania samoopalaczy, bądź stosować je w niewielkiej ilości i niezbyt często. Jest to bowiem najważniejszy czas dla rozwoju płodu. 

Balsam brązujący w ciąży

Dobry balsam brązujący pomaga w uzyskaniu naturalnej opalenizny, nie pozostawia smug i nie powoduje przebarwień. Czy kobiety w ciąży mogą używać takich balsamów? Zdecydowanie tak. 

Oto kilka cech balsamów brązujących, które stwarzają warunki bezpiecznego stosowania:

 • balsamy brązujące działają jedynie na naskórek i nie wnikają głęboko w skórę, 
 • nie wpływają też na produkcje melaniny i mogą być bezpiecznie stosowane przez kobiety w ciąży, 
 • zawierają niewielką ilość DHA (składnika zmieniającego kolor skóry), ale nie ma potrzeby nakładania ich codziennie, 
 • lekkie działanie na zewnętrzną powłokę skóry nie szkodzi mamie ani dziecku,
 • pozwalają na stopniowe uzyskiwanie efektu opalenia, bez szkody dla skóry,
 • mocne działanie nawilżające.

Na rynku dostępne są także balsamy bez zawartości DHA i te również doskonale pielęgnują skórę, choć ich działanie jest słabsze. Te preparaty można stosować w większych ilościach.   

Idealnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży jest balsam brązujący pod prysznic. Ciężarna kobieta może przy okazji kąpieli nałożyć niewielka ilość takiego produktu i po 3 minutach spłukać wodą. Wystarczy potem skórę osuszyć ręcznikiem i opalenizna gotowa. Warto używać tak wygodnego produktu, który jednocześnie nie stwarza żadnych problemów w aplikacji. 

Samoopalacz w ciąży – jaki?

Kobiety w ciąży, które zdecydowały się na zakup samoopalacza mają wiele możliwości wyboru. Warto zapoznać się z ofertą i zakupić najbardziej odpowiadający do danego typu skóry. Każdy z samoopalaczy można stosować w ciąży, ale zawsze konieczne jest zachowanie ostrożności. Podstawowe rodzaje samoopalaczy w ciąży z uwagi na rodzaj konsystencji to:

 • samoopalacz w balsamie- łatwo się rozprowadza, nawilża skórę młodej mamy, zastępuje zwykły balsam,
 • samoopalacz w piance- prosty w aplikacji, a dzięki temu wygodny w użyciu, jego lekka formuła jest bezpieczna dla kobiet w ciąży,
 • samoopalacz w sprayu- łatwy w użyciu i równomiernie rozprowadzający opaleniznę, ale kobiety w ciąży powinny uważać, aby przy „rozpylaniu” tego samoopalacza nie wdychać jego oparów,
 • samoopalacz w kremie- polecany szczególnie przyszłym mamom, które posiadają suchą skórę.

Czy w ciąży można używać samoopalacza?

Każda kobieta, niezależnie od etapu swojego życia powinna dbać o siebie. I każda to lubi i robi. Zadbany wygląd jest wizytówką każdego, a jednocześnie poprawia samopoczucie i daje pozytywny nastrój. Wiele kobiet uwielbia opaleniznę i taktuje ją, jako część swojej urody. Ciąża to czas, który nie pozwala na realizację wszystkich przyzwyczajeń. Nadmierne korzystanie z promieni słonecznych może zaszkodzić nie tylko mamie, ale też i maluchowi. Solarium również stwarza pewne niebezpieczeństwa. Pozostają jednak do wyboru różnego rodzaju samoopalaczy w dla ciężarnych i balsamów brązujących.

Czy można używać samoopalacza w ciąży?Oczywiście, że tak, ale rozsądnie i z umiarem. Należy zawsze pamiętać, że:

 • głównym składnikiem samoopalaczy jest DHA, który w reakcji z naskórkiem zmienia kolor skóry na brązowy. Jego cząsteczki nie są na tyle duże, aby przenikać przez skórę głęboko do krwioobiegu, ale zawsze należy zachować ostrożność i korzystać z tego kosmetyku w rozsądnych ilościach,
 • stosowanie samoopalaczy w sprayu też wymaga pewnej rozwagi, aby cząsteczki DHA nie dostały się do dróg oddechowych młodej mamy w postaci oparów, 
 • ogromne znaczenia ma skład danego kosmetyku; ważne, aby nie zawierał substancji niebezpiecznych czy środków zaburzających pracę hormonów. Wątpliwości zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Dbałość o wygląd musi być zawsze połączona z dbałością o zdrowie. Z pewnością samoopalacze i balsamy brązujące to dobry sposób na uzyskiwanie naturalnej opalenizny.  

 

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA