Koloryzacja włosów – 3D, sombre, ombre, ton w ton. Różnice

Koloryzacja włosów daje nieograniczone możliwości zmiany wyglądu. Techniki farbowania włosów to tak naprawdę niesamowite zabawy kolorem. Efekty końcowe pracy fryzjera niektórzy nazywają nawet dziełami sztuki. Niejednolite kolory, wyglądające niejednoznacznie, a jednocześnie bardzo naturalnie spełniają oczekiwania większości klientek. Trendy w koloryzacji i stylizacji fryzur zmieniają się bardzo często. Technika 3D, „ton w ton”, sombre i ombre to nowoczesne możliwości koloryzacji włosów.
Kobieta z włosami po koloryzacji ombre
źródło:123RF

Spis treści

Kiedyś usługi fryzjerskie kojarzyły się tylko ze skracaniem włosów, trwałą ondulacją i jednolitą koloryzacją. Dodatkowo jeszcze niektórzy fryzjerzy czesali koki, upinali włosy czy kręcili loki. W obecnych czasach umiejętności stylistów fryzur wybiegają daleko poza oczekiwania klientów. Farbowanie włosów to nie tylko nakładanie jednolitego koloru na całe włosy. To ogrom technik koloryzacji, które tworzą nieograniczone możliwości eksperymentowania z kolorami i tworzenia najpiękniejszych „kolorowych obrazów” na włosach. 

Koloryzacja włosów

Sama definicja koloryzacji włosów jest wyjątkowo prosta. To proces zmiany koloru włosów przy użyciu odpowiednich środków chemicznych. Za pomocą farby do włosów można zmienić kolor włosów o kilka odcieni. Radykalne zmiany koloru (na przykład z ciemnego brązu do blondu) wymagają już dodatkowych zabiegów rozjaśniania. 

Fryzjerstwo rozróżnia 3 podstawowe rodzaje koloryzacji włosów z uwagi na skuteczność efektu:

  • koloryzacja trwała – maksymalny efekt z uwagi na głębokie wnikanie pigmentu we włosy, odcień pozostający na włosach dopóki nie odrosną,
  • koloryzacja półtrwała – różna trwałość ze względu na indywidualną metodę farbowania i używane produkty (odcień zmywa się po około 20 myciach włosów),
  • koloryzacja zmywalna – jej efekt zmywa się po 10 myciach, a produkty barwiące są zmywalne i nie wnikają w głąb włosa.

Doświadczeni styliści fryzur korzystają ze wszelkich nowinek i technik koloryzacji. Włosy zyskują niesamowite kolory, nie tracąc zdrowego i naturalnego wyglądu. Koloryzacja 3D, ombre czy sombre to możliwa do osiągnięcia gra kolorów na głowie każdego. Profesjonalne kosmetyki pozwalają na stworzenie różnorodnych efektów, spełniając wymagania każdej kobiety. 

Koloryzacja 3D

Koloryzacja włosów 3D to metoda zwana w nowoczesnym fryzjerstwie koloryzacją flamboyage. Zadaniem tej metody jest osiągnięcie trójkolorowego multikoloru włosów. Polega ona głównie na umiejętnym łączeniu barw chłodniejszych i cieplejszych. Różne odcienie farby nakładane są na poszczególne pasma włosów. Wykorzystywane są w tym celu specjalne samoprzylepne paski foliowe, bardzo precyzyjnie oddzielające od siebie poszczególne pasma włosów. To fryzjer decyduje o szerokości pojedynczych pasm włosów i wybranych odcieniach farby do ich pokrycia. Nałożenie podobnych odcieni farby na całej długości włosów pozwala na osiągnięcie efektu mieniących się różnych tonów. 

Zalety koloryzacji 3D to z pewnością:

  • zwiększenie objętości włosów dzięki różnym odcieniom o różnej grubości,
  • imitacja gry promieni słonecznych na włosach i wrażenie zmieniającego się koloru,
  • naturalny wygląd fryzury,
  •  idealne „maskowanie” odrostów,
  • brak konieczności ciągłego odświeżania koloru, a tym samym rzadsze wizyty w salonie fryzjerskim.

Odpowiednio przeprowadzana koloryzacja 3D wymaga ręki bardzo dobrego stylisty. Tutaj liczą się umiejętności i wyczucie koloru. Oczekiwany piękny efekt można osiągać właściwie dobierając kolory i mieszając pigmenty, dopasowując je indywidualnie do każdej klientki.

Koloryzacja ton w ton

Koloryzacja ton w ton pozwala pogłębić naturalny kolor włosów. Jest głównie przeznaczona dla osób, które nie lubią radykalnych zmian, a jednocześnie są przywiązane do swej naturalnej barwy. W tym przypadku barwniki kosmetyczne dodają tylko blasku i głębi kolorowi włosów. Farby przeznaczone do tego typu koloryzacji nie otwierają łusek włosa, a tylko go otaczają. Tak osiągnięty efekt z reguły utrzymuje się do 8 tygodni. Jest to rodzaj tak zwanej półtrwałej koloryzacji. Oznacza to, iż zmywa się ona z biegiem czasu i nie pozostawia odrostów. Włosy lśnią mocniej niż po zastosowaniu farby trwałej. 

Wydobycie i pogłębienie naturalnego koloru włosów w trakcie koloryzacji ton w ton trwa bardzo krótko, do 20 minut. Intensywność refleksów zależy od rodzaju włosów. Włosy jeszcze nie farbowane, naturalne, „łapią” mocno nasycony i głęboki odcień. Z kolei już farbowane uzyskują lustrzany blask i odświeżony kolor. 

Koloryzacja ton w ton jest idealna dla tych osób, które lubią tylko łagodne zmiany i są raczej zwolennikami naturalnego piękna.

Koloryzacja włosów sombre

Zarówno metoda sombre, jak i ombre to dwie najpopularniejsze metody koloryzacji włosów. Sombre można nazwać łagodniejszą wersja ombre. Czym charakteryzują się te dwie metody?

  1. Ombre 

●     włosy u nasady sąciemniejsze i stopniowo rozjaśniają się na końcach,

●     kolor przechodzi od najjaśniejszych odcieni u dołu do najciemniejszych w kierunku nasady,

●     ombre jako koloryzacja lepiej sprawdza się u brunetek,

●     ten rodzaj koloryzacji charakteryzuje się intensywniejszym przejściem z jasnego do ciemnego koloru,

●     granica między kolorami jest usytuowana daleko od linii odrostu,

 

  1. Sombre

●     włosy rozjaśniane są łagodnie na końcach, bez przyciemniania ich u nasady,

●     rozjaśnianie pasemek zaczyna się bliżej nasady włosów, co daje bardziej naturalny efekt,

●     sombre jako koloryzacja lepiej sprawdza się u blondynek,

●     powoduje na włosach efekt „muśnięcia słońcem”,

●.    granica między kolorami znajduje się bliżej linii odrostu.

Modna koloryzacja włosów

Koloryzacja włosów różnymi technikami (3D, ombre, sombre czy ton w ton) to bardzo efektowne i zawsze modne sposoby stylizacji fryzur. Rozjaśnione i odświeżone włosy rozświetlają twarz i zdecydowanie odejmują lat. Ombre i sombre wybierają te kobiety, które nie lubią pojawiających się zbyt szybko odrostów i jednocześnie nie mają zbyt dużo czasu na wizyty u fryzjera. Te dwa rodzaje koloryzacji najlepiej wyglądają na długich włosach. Modne koloryzacje dodają włosom objętości dzięki przeplataniu się kolorom. Ale zawsze trzeba pamiętać, iż włosy po farbowaniu wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Niewskazane jest używanie szamponów z siarczanami czy silikonami. Warto też raz w tygodniu nałożyć na włosy maskę regenerującą. Wszystkie dodatkowe zabiegi pozwalają długo utrzymywać blask i piękny odcień włosów. 

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

17613
Pytanie: W jaki sposób pozyskujesz środki chłonne na nietrzymanie moczu?

  Kupuję pełnopłatne produkty

  Korzystam z refundacji środków chłonnych

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.