ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć

Ulubione kosmetyki pod ręką to często gwarant dobrego samopoczucia. Posiadanie pod ręką chusteczek nawilżanych, czy awaryjnej tubki pasty do zębów sprawia, że niektórzy czują się po prostu pewniej i bezpieczniej. Z tego powodu tak stresująca może być pierwsza podróż samolotem i długa lista zasad dotycząca przewozu produktów pielęgnacyjnych. Nie martw się, lotniskowe obostrzenia tylko na pierwszy rzut oka brzmią skomplikowanie. W tym tekście, możliwie klarownie wytłumaczymy, jak je interpretować i jak zapakować kosmetyki do samolotu, by nie obawiać się kontroli bezpieczeństwa oraz utraty ulubionych produktów.
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
123RF
W skrócie
 • W bagażu rejestrowanym można przewozić dowolną ilość kosmetyków o dowolnej pojemności poszczególnych ich pojemników.
 • Jeżeli chodzi o bagaż podręczny to istnieją ograniczenia dotyczące przewozu w nim kosmetyków. Pojedyncza buteleczka kosmetyku nie może mieć więcej niż 100 ml pojemności (informacja o pojemności musi znajdować się na opakowaniu), a wszystkie transportowane produkty muszą być umieszczone w przezroczystej, wielokrotnie zamykanej, plastikowej torebce o pojemności 1 litra i wymiarach 20x20 cm (jednej na pasażera).
 • Poza samymi zasadami transportowymi, warto przemyśleć, co naprawdę warto i trzeba zabrać oraz jak to bezpiecznie zapakować.
SPRAWDŹ TEŻ: Balsam do opalania 50, 30, 10. Jaki w solarium i na słońce?
Spis treści

Reklama

Kosmetyki w bagażu podręcznym w samolocie - zasady ogólne

Okazuje się, że zasady w przypadku kosmetyków w bagażu podręcznym są takie same dla wszystkich linii lotniczych, które sprawdziliśmy (Wizz Air, Ryanair, Lufthansa oraz LOT). Jak należy spakować kosmetyki, by zrobić to zgodnie z zasadami?

 1. Pojemność buteleczki, w której znajduje się dany kosmetyk, nie może przekraczać 100 ml. Informacja o pojemności musi być umieszczona na pojemniku. Pamiętaj, ludzie z kontroli bezpieczeństwa nie mają czasu na weryfikowanie, czy Twoja buteleczka naprawdę ma 100 ml. Zasada jest tu bardzo prosta - albo na pojemniku są dane o pojemności i spełniają wymagania, co uprawnia do zabrania kosmetyków na pokład, albo ich nie ma i produkty trafiają do kosza.

 2. Maksymalnie 100-mililitrowe buteleczki muszą znajdować się w jednej plastikowej, przezroczystej, umożliwiającej wielokrotne zamknięcie torebce o pojemności 1 litra i wymiarach 20x20 cm. Nie można wnosić na pokład samolotu więcej niż jednej takiej torebki. Wszystkie buteleczki, które planujesz zabrać, muszą się w niej zmieścić.

 3. Plastikową torebkę trzeba móc łatwo wyjąć z bagażu podręcznego i okazać do kontroli. Przy przechodzeniu przez bramkę bezpieczeństwa układa się ją na taśmie oddzielnie.

Jeżeli chcesz ułatwić sobie życie, najlepiej skorzystaj z gotowych rozwiązań. Wielu producentów oferuje swoje kosmetyki do samolotu - pomniejszone wersje Twoich ulubionych produktów.

Reklama

Kosmetyki w bagażu rejestrowanym w samolocie. Co musisz wiedzieć?

W bagażu rejestrowanym, czyli tym, który nadaje się do luku bagażowego przed odlotem i do którego nie ma się dostępu przez całą podróż, można zapakować dowolną ilość kosmetyków w pojemnikach o dowolnej pojemności. Warto jednak pamiętać, że w trakcie ładowania i rozładowywania, a nawet w trakcie samego lotu, walizki mogą ulegać różnego rodzaju przygodom - obijać się u siebie, upadać, być ściskane na różne sposoby. Z tego powodu mądrze jest odpowiednio przygotować kosmetyki do podróży.

Reklama

Zasady pakowania kosmetyków do samolotu a linie lotnicze. Czy ma znaczenie, jaką linią lecisz?

To Twój pierwszy lot i zastanawiasz się, jakie kosmetyki zabrać do bagażu podręcznego? Nie wiesz, czy Twój przewoźnik akceptuje opisane wyżej zasady? Zapoznaliśmy się z zapisami na oficjalnych stronach czterech najważniejszych firm świadczących usługi przelotowe i oto, co udało nam się ustalić.

Kosmetyki w samolocie Wizz Air

Na swojej stronie Wizz Air wymienia te same zasady, które zostały przytoczone wcześniej (kosmetyki w pojemnikach do 100 ml, włożone zbiorczo do oddzielnej torebki o pojemności 1 litra). Jako jedyny podaje przy tym sugerowane wymiary przezroczystego opakowania, czyli 20x20 cm.

Kosmetyki w samolocie Ryanair

Kosmetyki zabierane w bagażu podręcznym na pokład samolotu linii Ryanair także muszą spełniać wymienione na początku tekstu wytyczne (pojemniki do 100 ml), ale nieco inaczej wygląda kwestia dodatkowego dla nich opakowania. Zapis jego dotyczący brzmi: "Wszystkie płyny powinny być przewożone w pojedynczych, przezroczystych zamykanych torebkach o wymiarach 20 cm x 20 cm i pojemności do jednego litra", co znaczy, że należy mieć osobną torebkę dla każdego pojemnika z płynem. Najpewniej jest to jednak niedopatrzenie - wystarczy, że zapakujesz buteleczki do jednej torebki strunowej lub przezroczystej kosmetyczki o pojemności maksymalnie 1 litra i wskazanych wymiarach.

Kosmetyki w samolocie Lufthansa

Lufthansa również nie odstępuje od zasad innych przewoźników, jeżeli chodzi o płynne kosmetyki w bagażu podręcznym - u niej także obowiązują pojemniki do 100 ml z nadrukowaną informacją o pojemności oraz konieczność zapakowania ich do przezroczystego pojemnika o maksymalnej objętości 1 litra i wymiarach sugerowanych 20x20 cm.

Kosmetyki w samolocie LOT

Najkrócej formułuje zasady, jeżeli chodzi o przewóz kosmetyków w torbie podręcznej LOT. Tutaj całość wytycznych ogranicza się do jednego podpunktu, który brzmi: "Dozwolone są płyny w pojemnikach o objętości do 100 ml, zapakowane w przezroczystą, możliwą do otwarcia/zamknięcia pojedynczą torbę o pojemności do 1 litra". Na wszelki wypadek radzimy się jednak stosować do zasady obecności opisów pojemności na buteleczkach oraz sugerowanych przez innych przewoźników wymiarów otwieralnej torebki. Zresztą - raz zakupione gadżety dla jednej podróży (przezroczysta kosmetyczka, buteleczki o pojemności do 100 ml) mogą wtedy posłużyć więcej niż raz.

Reklama

Jak spakować kosmetyki do samolotu?

Poza kwestiami limitów pojemności kosmetyków w bagażu podręcznym (przypominamy - maksymalnie 100 ml na buteleczkę!) oraz konieczności wpakowania ulubionych produktów do przezroczystej torebki, warto przemyśleć też inne aspekty bezpiecznego transportu środków pielęgnacyjnych. Oto kilka przydatnych wskazówek.

Pakowanie kosmetyków do bagażu podręcznego

Bagaż podręczny musi mieć określone przez przewoźnika wymiary i mieścić się w wyznaczonych przez niego miejscach. Powszechną praktyką jest, by te limity wykorzystywać maksymalnie i oszczędzać na bagażu rejestrowanym. Ścisk i ewentualne uderzenie torby podręcznej może jednak powodować uszkodzenia znajdujących się w nim przedmiotów, także rozlanie się kosmetyków. Przed przykrymi konsekwencjami takiego zdarzenia ma chronić dodatkowa przezroczysta torebka, ale tak stanie się tylko, jeżeli będzie naprawdę szczelna i wytrzymała. Poza tym nawet najlepsza ochrona przed zmoczeniem innych rzeczy w torbie nie zmieni faktu, że rozlany kosmetyk to kosmetyk stracony.

Pamiętaj, to, że o danej objętości kosmetyki możemy zabrać do bagażu podręcznego, nie oznacza wcale, że zabierać je trzeba. Przemyśl i ogranicz ilość zabieranych ze sobą rzeczy. Jeżeli bierzesz ze sobą tylko torbę podręczną, postaraj się, by nie była wypełniona do oporu - uchroni Cię to przed nieprzyjemnymi niespodziankami. Poza tym:

 • jeżeli wybierasz buteleczki z pompką, to zawsze te z blokadą (używaj jej!),

 • stawiaj na pojemniki zakręcane,

 • wybieraj produkty z elastycznych i mocnych tworzyw,

 • nie wypełniaj pojemników po brzegi.

Pakowanie kosmetyków do bagażu rejestrowanego

Walizka w luku bagażowym i podczas kolejnych etapów transportu do i z niego może być poddawana różnym trudnym doświadczeniom. Pod wpływem upadków, uderzeń i ścisku uszkodzeniu mogą ulec znajdujące się w niej przedmioty. Warto zapakować niezbędne kosmetyki w odpowiedni, bezpieczny sposób. Jak to zrobić?

 • wybieraj kosmetyki w trwałych opakowaniach;

 • blokuj pompkę w produktach, które ją posiadają;

 • decyduj się na kosmetyki z zakrętkami zamiast łatwo uchylanymi pojemnikami, które mogą otworzyć się wyłącznie przez samo ściśnięcie;

 • umieszczaj płyny kosmetyczne w dodatkowych, wodoszczelnych opakowaniach (np. woreczkach strunowych), co zabezpieczy resztę bagażu w przypadku jakiejkolwiek awarii oryginalnych pojemników.

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą w podróż tylko takiej ilości kosmetyków, jakiej naprawdę będziemy potrzebować. Dzięki temu walizka w trasie powrotnej będzie lżejsza i bez problemu zmieszczą się w niej... pamiątki!

Reklama

Buteleczki i pojemniki na kosmetyki do samolotu

Jeżeli chcesz dostosować ulubione produkty do wymagań przewoźników w zakresie przewozu kosmetyków w bagażu podręcznym, masz w sumie dwa rozwiązania.

Jedno to zaopatrzyć się w dedykowane, mniejsze wersje potrzebnych produktów - wielu producentów, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy więcej się podróżuje, oferuje swoje kosmetyki w wersjach mini (do maksymalnie 100 ml). Dostępne są nawet całe zestawy do pielęgnacji ciała, zapakowane od razu w odpowiednią przezroczystą kosmetyczkę. Zamiast bawić się w szukanie pojemników, przeliczanie i sprawdzanie, możesz po prostu kupić wszystko, czego potrzebujesz w miniwersji.

Druga opcja to zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki na kosmetyki do samolotu oraz woreczek lub kosmetyczkę na nie. W tym przypadku trzeba poświęcić nieco więcej czasu. Poza samym przelewaniem kosmetyków, czeka Cię również ich opisywanie. Ta opcja ma jednak również zalety - na kolejne podróże samolotem możesz zabierać inne kosmetyki. Nie da się też ukryć, że w ten sposób można sporo oszczędzić, bo miniwersje kosmetyków są w przeliczeniu droższe niż pełnowymiarowe.

Reklama

Torebka na kosmetyki do samolotu

Jednorazowa torebka strunowa czy specjalna przezroczysta kosmetyczka? Ta pierwsza może i nie wygląda najbardziej estetycznie, jednak ma wiele zalet. Zwykle jest naprawdę szczelna, względnie trwała i... można bez wyrzutów sumienia wyrzucić ją, jeżeli coś się w środku porozlewa. Ponadto jest wyjątkowo tania - za kilkadziesiąt takich torebek najpewniej zapłacisz mniej niż za kosmetyczkę.

Kosmetyczka kosztuje więcej i często nie jest projektowana z myślą o szczelności (ma specjalnie dodane otwory lub przemakalny zamek). Warto jednak pamiętać, że tego typu gadżety nierzadko dołączane są jako gratisy do innych kosmetyków - to okazja, żeby wreszcie zrobić z nich użytek!

Reklama

Jakie kosmetyki warto mieć w bagażu podręcznym?

To, że niemal wszystkie kosmetyki płynne po odpowiednim przepakowaniu możesz przewozić w bagażu podręcznym, wcale nie oznacza, że ma to sens (zwłaszcza jeżeli masz też bagaż rejestrowany). Co może się przydać na pokładzie samolotu albo w czasie oczekiwania na lot lub transfery (pamiętajmy, że niektóre lubią się przedłużać...)? Są to:

 • chusteczki antybakteryjne lub płyn do dezynfekcji,

 • dezodorant,

 • płyn do płukania ust lub szczoteczka i pasta do zębów,

 • suchy szampon,

 • krople do oczu,

 • krem lub balsam do opalania,

 • pomadka ochronna,

 • coś do demakijażu.

Bagaż rejestrowany to zdecydowanie bardziej odpowiednie miejsce na przewożenie takich produktów, jak rozbudowane akcesoria do makijażu, szampony, odżywki do włosów, pianki do golenia, płyny do kąpieli, lakiery do paznokci, czy jednorazowe maszynki. Naprawdę, obejdziesz się bez nich przez czas lotu i transferów.

Stresujesz się pakowaniem kosmetyków do bagażu podręcznego? Nie ma czego, oto najgorsze, co może Cię spotkać

Boisz się, co stanie się, jeżeli nie dostosujesz się do ograniczeń przewoźników? Nie możesz spać po nocach na myśl o kontroli bezpieczeństwa? Szkoda Twoich nerwów! Najgorsze bowiem, co może się stać to przejęcie i utylizacja niewłaściwie zapakowanych kosmetyków. W najlepszej opcji prawdziwą kosmetyczkę będziesz przewozić wraz z bagażem rejestrowanym, a w najgorszym razie zaopatrzysz się w potrzebne rzeczy w sklepie bezcłowym lub po wylądowaniu na miejscu. Szampon, odżywkę, żel, czy mydło w płynie znajdziesz też na wyposażeniu większości hoteli na świecie. Będzie dobrze, po prostu ciesz się urlopem!

Bibliografia

 • https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/informacje-o-podrozy/bagaz
 • https://help.ryanair.com/hc/pl/articles/360017683457-Dozwolone-p%C5%82yny
 • https://www.lufthansa.com/pl/pl/bagaz-podreczny
 • https://www.lot.com/pl/pl/podrozuj/bagaz/bagaz-na-lotach-krotkodystansowych
Alicja Górska
Artykuł napisany przez
Alicja Górska
Specjalizuje się w artykułach związanych z szeroko pojętą kulturą, zdrowiem nowymi technologiami oraz kobiecością. Absolwentka twórczego pisania, filmoznawstwa oraz edytorstwa tekstów literackich i użytkowych. Doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Nalewka ziołowa
Woda toaletowa a perfumowana – czym się różnią? Co lepsze?
Kobieta testuje wodę toaletową w perfumerii
Podobne artykuły
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!