} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm

Wady wzroku to niezwykle powszechny problem w dzisiejszym społeczeństwie. Jedną z najczęściej występujących jest astygmatyzm. Problem ten wywoływany jest przez niewłaściwy kształt soczewki bądź nierówności rogówki i może utrudniać widzenie zarówno z bliskiej, jak i większej odległości. Wada ta może być korygowana za pomocą okularów, szkieł kontaktowych lub zabiegu chirurgicznego, najczęściej za pomocą lasera. Dowiedz się, na czym polega taka procedura i kto może się jej poddać.
Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Nie jest on chorobą oczu, chociaż może być jej efektem. Przyczyną astygmatyzmu najczęściej są zmiany w kształcie soczewki (astygmatyzm soczewkowy) bądź nierówności rogówki (astygmatyzm rogówkowy). Wada ta może być dziedziczna, czasem jednak wywołuje ją również uraz oka bądź choroba nazywana stożkiem rogówki, której skutkiem jest, jak wskazuje sama nazwa, powstanie stożkowatego kształt tej części gałki ocznej. Osoba z tą wadą wzroku może widzieć zakrzywione linie, zniekształcone formy różnych obiektów, a po zmroku mieć kłopot z wyraźnym widzeniem źródeł światła, np. reflektorów samochodowych lub świateł ulicznych.

Reklama

Czy astygmatyzm można korygować laserowo?

Astygmatyzm może być korygowany za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów, jednak aby wyleczyć tę wadę, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu. Najczęściej stosowaną metodą jest korekcja laserowa. Polega ona na wymodelowaniu rogówki za pomocą lasera w taki sposób, aby promienie świetlne skupiały się bezpośrednio na siatkówce. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Przebieg samej procedury zależy od tego, jaką metodę korekcji dobierze specjalista. Więcej na temat zabiegów możesz przeczytać na stronie: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku.

Reklama

Jak przygotować się do laserowej korekcji astygmatyzmu?

Przed zabiegiem laserowej korekcji astygmatyzmu konieczne jest odbycie konsultacji ze specjalistą. W jej trakcie dowiesz się, czy nie występują u ciebie przeciwwskazania do wykonania zabiegu (np. jaskra lub zaćma) oraz która metoda spełnia twoje oczekiwania. Poszczególne typy korekcji, choć przynoszą podobne efekty, mogą różnić się między sobą szczegółami, takimi jak np. długość okresu rekonwalescencji. Przed skorygowaniem astygmatyzmu metodą laserową należy również zaprzestać stosowania soczewek kontaktowych na określony czas:

  • soczewki miękkie – 7 dni;
  • soczewki miękkie toryczne – 14 dni;
  • soczewki twarde – 1 miesiąc;
  • soczewki ortokeratologiczne – 2 miesiące.

Sama kwalifikacja do zabiegu może trwać ok. 2 godzin. W jej trakcie podawane są krople rozszerzające źrenice, które osłabiają widzenie na kilka godzin. Dlatego zaleca się, aby po zakończeniu badania pacjent nie prowadził pojazdów. Wyniki kwalifikacji ważne są przez 3 miesiące.

Reklama

Postępowanie po laserowej korekcji astygmatyzmu

Zabieg laserowej korekcji astygmatyzmu nie trwa długo, jednak sam pobyt w klinice może potrwać ok. 3 godzin. Po zabiegu niekiedy lekarz zakłada specjalną soczewkę ochronną, której nie należy zdejmować do momentu, gdy zaleci to specjalista. Ważne jest również ograniczenie czasu korzystania z ekranów oraz nakładania kosmetyków na skórę twarzy, szczególnie na okolice oczu. Po laserowej korekcji wzroku często występuje światłowstręt, dlatego ważne jest unikanie dużych ilości światła, np. poprzez zaciemnienie pokoju, w którym przebywa pacjent. Istotne jest też noszenie okularów przeciwsłonecznych przez wskazany w klinice czas oraz unikanie kontaktu oka z czynnikami mogącymi wywołać infekcję – dotyczy to również ochrony powierzchni oka podczas kąpieli. Po zabiegu należy również unikać zadymionych i zakurzonych pomieszczeń, zwykle przez około miesiąc. Przez 2-3 tygodnie nie można też uprawiać sportu. Warto unikać kontaktu z osobami z infekcją górnych dróg oddechowych.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Położna podczas wizyty domowej
Podobne artykuły
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!