NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Sposoby na zmęczone oczy - zioła, krople i okłady

Kiedy oczy zaczynają boleć i łzawić, oznacza to, że potrzebują pomocy. Narażone na działanie czynników zewnętrznych, przepracowane i obciążone naszym trybem życia, wymagają szczególnej opieki. Co pomaga na zmęczone oczy? Sprawdź sprawdzone sposoby.
Spis treści

Zmęczone oczy - objawy

Zmęczone oczy potrafią dać się we znaki. Przede wszystkim szczypią i bolą. Wszystko to spowodowane jest między innymi niewłaściwym oświetleniem, szkodliwym działaniem ekranów komputerowych czy telewizyjnych, brakiem snu oraz suchym powietrzem w pomieszczeniach.

Jak rozbudzić oczy - ćwiczenia

Kiedy dużo czytasz lub twoja praca uzależniona jest od korzystania z komputera, rób przerwy i nie pozwól, by oczy zbyt długo wpatrywały się w ekran. Najlepiej jest co jakiś czas odwracać wzrok od komputera. Oczy bardzo lubią ciemność i ciepło, tak więc zamykaj oczy lub zasłaniaj je sobie, pozwalając im odpocząć.

Oczom dobrze zrobią ćwiczenia. Kiedy długo pracujesz przy komputerze lub czytasz, zmuszasz oczy do patrzenia z bliska. Niestety nie jest to dla nich dobre. By je rozruszać, wyjrzyj przez okno i skup się na szczegółach, śledząc poruszające się obiekty.

Możesz też wywracać oczami, patrzeć w różne strony, ruszać gałkami. Mruganie nawilży oczy. Skup wzrok na czymś, co ma intensywny kolor – inny niż biały ekran komputera.

Zioła na zmęczone oczy

Gdy czujesz, że oczy pieką i łzawią bez powodu, sięgnij po sprawdzone sposoby. W aptekach znajduje się mnóstwo środków nawilżających, takich jak krople do oczu czy środki do przemywania oczu. Należy pamiętać, by w ich skład wchodziły:

Zioła te działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Stosowane powinny być jednak raz na jakiś czas.

Domowe sposoby na przemęczone oczy

  • Na oczy można nałożyć ciepły kompres z naparu świetlika lekarskiego lub rumianku, które działają łagodząco i przeciwbólowo.
  • Okłady z herbaty stosowane były już przez nasze mamy i babcie. Najlepsza będzie herbata rumiankowa lub zielona. Zaparzone wcześniej i schłodzone woreczki z herbatą nakładamy na oczy. Trzymamy je na oczach 10-15 minut.
  • Zimna łyżeczka to świetny i darmowy sposób na opuchnięte, zaczerwienione oczy. Chłodny metal zadziała rozkurczająco, zmniejszając obrzęk i pieczenie oczu.
  • Za okład posłużyć mogą również plasterki ziemniaka lub świeżego górka. Schłodzone wcześniej kawałki warzyw kładziemy na 10-15 minut. Skóra wokół oczu stanie się odżywiona, a oczy odczują wyraźną ulgę.
  • Ze zmniejszeniem opuchlizny oraz w złagodzeniu bólu doskonale poradzą sobie kostki lodu, którymi należy okrążyć skórę wokół oczu.
  • Zimne mleko skutecznie poradzi sobie z przekrwionymi i opuchniętymi oczami. Złagodzi też podrażnienia. Wystarczy zmoczyć w zimnym mleku dwa płatki kosmetyczne, a następnie przyłożyć do oczu, trzymając przez ok. 15 minut.

Czytaj też: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Witaminy na oczy - co jeść na wzrok? Dieta
Przeczytaj artykuł
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Przeczytaj artykuł
Przesilenie wiosenne - objawy. Kiedy je odczuwamy?
Podobne artykuły
Witaminy na oczy - co jeść na wzrok? Dieta
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Przesilenie wiosenne - objawy. Kiedy je odczuwamy?
Zapalenie nerwu wzrokowego - objawy i leczenie. Ile trwa?
Badanie wzroku u dzieci - jak wygląda?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama