Legionella – objawy, leczenie i zwalczanie bakterii

Legionella jest infekcją bakteryjną, wywołaną przez bakterię legionella. Najgroźniejsza dla człowieka postać tej bakterii, legionella pneumophila, może doprowadzić nawet do śmierci chorego. Objawy legionelli zależą od jej postaci, zwykle związane są m.in. z wysoką gorączką, zaburzeniami oddychania, kaszlem i bólem głowy.
Bakterie legionella
Źródło: 123RF
Spis treści

Legionella – co to jest?

Legionella ma krótką lecz burzliwą historię. Po raz pierwszy wykryto ją w 1977 roku, po intensywnych badaniach nad przyczyną 34 zgonów, które miały miejsce po spotkaniu weteranów wojennych w 1976 r. w Pensylwanii.

Bakteria legionella – bo taką nazwę jej nadano – wywołuję legionellozę, której wymienia się dwie odmiany: chorobę legionistów (ciężka postać zapalenia płuc) i gorączkę Pontiac. Jest to trudne do wykrycia schorzenie. Dlatego często legionelloza bywa nierozpoznana. Na niekorzyść pacjenta działa także fakt, że bakteria legionelli potrafi ominąć, oszukać układ immunologiczny człowieka świetnie rozwijając się w jego organizmie. Ponadto legionella nie reaguje na większość antybiotyków stosowanych przez lekarzy na zapalenie płuc.

Człowiek zaraża się legionellą wdychając aerozol wodny lub (rzadziej) zachłystując się skażoną przez bakterię wodą. Od kontaktu z bakterią do pojawienia się pierwszych objawów legionelli może minąć od 2 do 10 dni (w niektórych przypadkach nawet 21 dni).

Zobacz też: Włókniak – twardy i miękki, co to jest i jak usunąć?

Legionella w wodzie – występowanie

Naturalnie bakteria legionelli występuje w środowisku wodnym (strefy przybrzeżne wód śródlądowych i morskich). W środowisku sztucznym legionella doskonale radzi sobie w:

 • systemach ciepłej i zimnej wody,
 • kuchennych filtrach wodnych,
 • nawilżaczach powietrza,
 • instalacjach klimatyzacyjnych,
 • basenach,
 • jacuzzi,
 • sitkach prysznicowych,
 • wieżach chłodniczych,
 • zaworach czerpalnych,
 • turbinach dentystycznych,
 • myjniach,
 • maszynach ułatwiających oddychanie, itp.

Temperatura między 24 a 45 stopniami Celsjusza, duża wilgotność, wysokie stężenie dwutlenku węgla, występowanie w zbiornikach pierwotniaków, osadu, rdzy, manganu i żelaza sprzyjają bytowaniu bakterii legionella. W jakiej temperaturze ginie? Bakterie legionella są niszczone dopiero w temperaturze 70 ⁰ C.

Legionella – objawy

Legionelloza może przybierać dwie postaci: płucną (wówczas mówimy o chorobie legionistów) i pozapłucną (wtedy mamy do czynienia z gorączką Pontiac lub z zakażeniem ogólnoustrojowym).

Postać płucna zakażenia bakterią legionella pneumophila objawia się bardzo wysoką gorączką (sięgającą nawet 40 ⁰ C), dusznością, kaszlem, bólem głowy i brzucha, wymiotami, biegunką, zaburzeniami świadomości, dreszczami i dolegliwościami bólowymi w klatce piersiowej. W przypadku wystąpienia tej postaci choroby może dojść do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, takich jak niewydolność oddechowa, czy upośledzenie pracy nerek. Często ta forma legionelli zostaje zdiagnozowana jako zapalenie płuc. Niestety, leki zwyczajowo stosowane w przypadku zapalenia płuc nie działają na bakterię legionella.

Lżejszą odmianą legionelli jest gorączka Pontiac, która przebiega jak łagodny rodzaj grypy z gorączką, bólami mięśni, głowy i katarem. Przechodzi sama po kilku dniach. W postaci pozapłucnej legionella może ponadto pojawić się jako zakażenie ogólne organizmu chrakteryzujące się gorączką, przyspieszonym oddechem, tętnem, osłabieniem oraz rozbiciem.

Czytaj też: Osteopenia – objawy, leczenie i dieta

Legionella – leczenie i zapobieganie

Diagnostyka legionelli nie jest łatwa. Do stwierdzenia wystąpienia legionelli potrzebne są próbka moczu lub wydzieliny z górnych dróg oddechowych albo próbka krwi wzięta z dwóch pobrań. Po wykryciu bakterii legionella w organizmie należy zastosować właściwe leczenie. Polega ono na zaaplikowaniu antybiotyków makrolidowych: erytromycyny, klarytromycyny lub roksytromycyny przez okres 2-3 tygodni. Antybiotyki zwyczajowo podawane przy zapaleniu płuc nie są skuteczne w przypadku legionellozy.

Jak zapobiegać i zwalczać bakterię legionella? Przede wszystkim należy:

 • utrzymywać właściwą temperaturę wody w instalacjach wodociągowych (powyżej 55 stopni Celsjusza), 
 • regularnie przeprowadzać chemiczną lub fizyczną dezynfekcję ww. instalacji,
 • profilaktycznie badać wodę w kierunku występowania w niej bakterii,
 • obniżać poziom wilgotności powietrza,
 • czyścić zbiorniki wodne z osadu,
 • chlorować wodę (we właściwym stężeniu). 

Sprawdź również: Uzależnienie od komputera – objawy, skutki i leczenie

Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Gwiazda betlejemska – piękna i... niebezpieczna
Przeczytaj artykuł
Kąpiele lecznicze we własnej wannie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Gwiazda betlejemska – piękna i... niebezpieczna
Kąpiele lecznicze we własnej wannie
Pluskwa domowa – jak wygląda, co ją odstrasza? Jaja pluskwy
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama