Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jak się objawia macica dwurożna? Dowiedz się, co warto o niej wiedzieć

Macica dwurożna to anatomiczna wada tego narządu, która może prowadzić do niepłodności. Kobietom z dwurożną macicą zwykle trudniej jest zajść w ciążę, donosić ją i urodzić zdrowe dziecko. Sprawdź, jakie są oznaki dwurożnej macicy i jaki wpływ ma ona na stosunki płciowe.
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Macica dwurożna to wrodzona wada w budowie tego narządu. Występuje u około 0,5% kobiet na świecie. Może prowadzić do niepłodności.
  • Trudno zdiagnozować dwurożną macicę, zwykle udaje się ją rozpoznać w wyniku badania ultrasonograficznego. Przeprowadza się też m.in. RTG lub rezonans macicy oraz jajowodów albo laparoskopię.
  • Dwurożność macicy zwykle ma wpływ na przebieg ciąży i porodu. Przez tę wadę może również dojść do poronienia, przedwczesnego porodu lub niewłaściwej pracy macicy podczas rodzenia.
  • Są różne metody terapeutyczne radzące sobie z macicą dwurożną – dopasowane do konkretnego przypadku medycznego. Jedną z nich jest operacja polegająca na usunięciu przegrody w macicy.
SPRAWDŹ TEŻ: Sprawdź, dlaczego macica jednorożna grozi przedwczesnym porodem
Spis treści

Reklama

Czym jest macica dwurożna?

Macica dwurożna to wada anatomiczna, polegająca na tym, że składa się ona z dwóch rogów, przedzielonych wgłębieniem mierzącym ok. 10 milimetrów.

Macica z tą anomalią kształtem przypomina literę „W”, bądź serce, zamiast tradycyjnej litery „T” lub też gruszki. To bardzo rzadko występująca dolegliwość, szacuje się, że cierpi na nią ok 0,5% kobiet na całym świecie. Domniemywa się jednak, że realna liczba pań z tym zaburzeniem jest niedoszacowana.

Dwurożność macicy jest ściśle związana z tematem niepłodności, ponieważ często panie mające tak nietypowo zbudowaną macicę przeżywają problemy z zajściem w ciążę, borykają się z nawracającymi poronieniami: zarówno na wczesnym, jak i późniejszym etapie ciąży, a także mierzą się z przedwczesnymi porodami oraz większymi trudnościami z przechodzeniem ciąży i samym porodem.

Reklama

Macica dwurożna a stosunek

Dwurożna macica często nie daje żadnych objawów, najczęściej jest diagnozowana podczas dogłębnej, analitycznej próby rozwiązania problemu z zajściem w ciążę, itp. Zatem najczęściej jakiekolwiek odmienności odczuwane przez kobietę, czy jej partnera seksualnego podczas zbliżeń intymnych po prostu nie występują.

Zwykle stosunek kobiety z macicą dwurożną przebiega tak samo jak u tych, u których macica jest zbudowana prawidłowo. Sporadycznie kobiety z opisywaną wadą macicy zgłaszają odczuwanie bólu podczas zbliżenia fizycznego albo po stosunku.

Jednak trudno stwierdzić, czy te dolegliwości można wiązać z występowaniem macicy dwurożnej, czy raczej z jakimś innym problemem, schorzeniem, bądź przeszkodami natury psychologicznej.

Reklama

Macica dwurożna – USG i inne badania

Niezwykle rzadko udaje się rozpoznać tę wadę podczas standardowego badania ginekologicznego. Wielu lekarzy twierdzi wręcz, że jest to niemożliwe.

Macicę dwurożną stwierdza się na USG. Można też zdiagnozować tę anomalię maciczną wykonując inne badanie, takie jak histerosalpingografia (HSG), która jest rentgenowską analizą macicy oraz jajowodów.

Macica dwurożna z przegrodą będzie także widoczna na rezonansie magnetycznym. Poleca się również wykonać poszerzoną diagnostykę narządów rodnych kobiety o badanie laparoskopowe oraz histeroskopowe.

Jeśli kobieta z dwurożną macicą zajdzie w ciążę, powinna być pod stałą opieką zaufanego ginekologa-położnika i na bieżąco mieć wykonywane wszelkie badania, które pozwolą na wprowadzenie właściwego postępowania w odpowiednim czasie.

Taka ciąża bowiem wiąże się m.in. z dużym ryzykiem wczesnego poronienia, przedwczesnego porodu, zaburzeń wzrostowych po stronie płodu, cięższym porodem (ze względu na nieregularność skurczy macicy), itp.

Reklama

Macica dwurożna a ciąża

Jednak należy podkreślić, iż ciąża w przypadku macicy dwurożnej jest możliwa. Małe odchylenia od normy w budowie macicy mogą wcale nie być zauważone, a ciąża może przebiegać prawidłowo. Większe uchybienia anatomiczne macicy mogą jednak stanowić zagrożenie dotyczące niewłaściwego ułożenia płodu, a dalej powodować niewydolność cieśniowo-szyjkową.

Dwurożna macica w ciąży powinna być baczniej obserwowana, tym większy powinien być monitoring, jeśli oprócz macicy dwurożnej, doszło do ciąży bliźniaczej, ponieważ zwiększa się w tym wypadku ryzyko poronienia, wcześniejszego porodu i inne zaburzenia ciążowe oraz okołoporodowe. Niekiedy konieczne jest założenie szwu okrężnego na szyjkę macicy. Ponadto większości ciężarnym z dwurożną macicą zaleca się jak najczęstszy odpoczynek.

Poród w przypadku macicy dwurożnej może przebiegać tak jak normalne rozwiązanie po fizjologicznie przebiegającej ciąży. Czasem jednak pojawiają się komplikacje związane z nieregularną aktywnością skurczową macicy, co może być podstawą do podjęcia decyzji o wykonaniu przez lekarzy cięcia cesarskiego.

Reklama

Macica dwurożna a in vitro

Zajście w ciążę przy dwurożnej macicy bywa utrudnione. Jeśli już uda się zapłodnić komórkę jajową, a zarodkowi przetrwać w ciasnych warunkach macicy dwurożnej, pojawia się problem z donoszeniem ciąży.

Panie nierzadko cierpią psychicznie i fizycznie ze względu na poronienia i wczesne straty ciąż z powodu przedwczesnych porodów. Lekarze czasem proponują kobietom z macicą dwurożną, mającym za dobą epizody z poronieniami, sztuczne zapłodnienie.

Metoda in vitro przy macicy dwurożnej ma swoje uzasadnienie, ponieważ inseminację wykonuje się kiedy występują problemy z płodnością. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taki zabieg może zakończyć się niepowodzeniem i kolejnym poronieniem.

Reklama

Objawy macicy dwurożnej, przyczyny i leczenie

Objawy macicy dwurożnej najczęściej nie występują w ogóle. Zwykle jest ona diagnozowana niejako przypadkiem, podczas wykonywania badania ultrasonograficznego macicy lub kiedy są robione po to, by znaleźć przyczynę problemów z płodnością.

Niektóre panie z macicą dwurożną zgłaszają, że miesiączki są bolesne, a krwawienie menstruacyjne obfite. Symptomatyczne są także trudności z zajściem w ciążę, jej utrzymaniem i donoszeniem do terminu porodu.

Przyczyną macicy dwurożnej jest niewłaściwe, wadliwe wykształcenie tego narządu.

Leczenie macicy dwurożnej jest uwarunkowane konkretną anomalią, zdiagnozowaną przez lekarza. Bardzo często macica dwurożna jest operowana.

Postępowanie polega na chirurgicznym usunięciu przegrody oddzielającej rogi macicy i zmierza do wewnętrznego powiększenia powierzchni organu. W innym przypadku może wystarczyć założeniu szwu okrężnego na szyjkę macicy. Jeszcze inna metoda terapeutyczna polega na podawaniu ciężarnej leków zwiększających powierzchnię wewnętrzną macicy.

Czytaj również

Bibliografia

  • Skrzypczak Jan, Poronienia nawracające, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021, ISBN 9788320041156.
  • Barcz Ewa, Zaburzenia statystyki narządów miednicy u kobiet, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020, ISBN 35662891.
  • Gordon J.D. i współ., Położnictwo, ginekologia i niepłodność, Wydawnictwo Medipage, 2011, ISBN 9788361104407.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady anatomiczne pochwy i macicy
Nadżerka szyjki macicy - co to jest? Objawy i metody usuwania
Zmiana patologiczna dróg rodnych
Przerost łechtaczki - objawy. Jak wygląda leczenie?
Kobieta siedzi na kanapie i trzyma się za brzuch
Niedrożność jajowodów - jakie są objawy? Czy nasila się w trakcie miesiączki i owulacji?
Wizualizacja niedrożności jajowodów w żeńskim układzie rozrodczym
Podobne artykuły
Lekarz trzymający w dłoni plastikową macicę
Wypadanie macicy - jak wygląda i jak z nim żyć? Objawy, domowe sposoby i operacja
Przerost endometrium
Jak przerost endometrium wpływa płodność?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Jak się objawia macica dwurożna? Dowiedz się, co warto o niej wiedzieć
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Macica jednorożna to problem niepłodności. Dlaczego grozi przedwczesnym porodem?
Lekarz bada kobietę w ciąży
Czy przodozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!