Tyłozgięcie macicy: czy utrudnia pożycie seksualne, ciążę i poród? Objawy i przyczyny

Tyłozgięcie macicy to nie choroba. Tyłozgięcie macicy to nawet nie patologia. Dlaczego więc budzi tyle obaw i jakie następstwa implikuje tyłozgięcie macicy? Pacjentki w gabinetach ginekologicznych a także na forach internetowych pytają często: „tyłozgięcie macicy a ciąża”, „tyłozgięcie macicy a poród”, „tyłozgięcie macicy a współżycie”. Dowiedzmy się zatem, co to jest tyłozgięcie macicy i poznajmy odpowiedź na kluczowe pytania.
Budowa macicy kobiety
Źródło: 123RF
  • Tyłozgięcie macicy jest nietypowym położeniem macicy względem kości miednicy. W tyłozgięciu trzon macicy skrzywiony jest do tyłu, czyli w kierunku kręgosłupa. Nie jest to sytuacja typowa, ale normalna.
  • Charakterystyczne dla tyłozgięcia macicy jest to, że może nieznacznie utrudniać zajście w ciążę. W przypadku tyłozgięcia plemniki mają dłuższą drogę do pokonania, nim dotrą do komórki jajowej. Poza tym, tyłozgięcie macicy może powodować bolesność zbliżeń, co również nie służy prokreacji.
  • W większości przypadków tyłozgięcie macicy w ogóle nie wpływa na przebieg ciąży i rozwój płodu. Istnieje jednak niewielkie ryzyko poronienia właśnie z powodu bardzo dużego tyłozgięcia macicy, zwłaszcza utrwalonego.
  • W ciąży macica sama znajdzie sobie najdogodniejsze miejsce, a kąt pod jakim usytuowany jest jej trzon, zmieni się. Z tego powodu tyłozgięcie nie ma większego znaczenia w kwestii porodu. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, gdy tyłozgięcie macicy współwystępuje ze stanem zapalnym w obrębie narządów rodnych lub układu moczowego.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są przyczyny i objawy mięśniaków macicy?
Spis treści

Czym jest tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy jest, mówiąc najkrócej, nietypowym, położeniem macicy względem kości miednicy. Niegdyś tyłozgięcie macicy uważane było za chorobę, później za stan patologiczny, obecnie panuje przeświadczenie, że tyłozgięcie macicy jest pewnym odchyleniem, ale mieszczącym się w normie, a więc nie patologicznym.

Szacuje się, że tyłozgięcie macicy ma jedna na pięć kobiet.

Macica, która jest jednym z podstawowych elementów żeńskiego układu rozrodczego, jest położona w centralnej części tak zwanej miednicy mniejszej i zbudowana jest z trzech zasadniczych elementów: szyjki, dna i trzonu.

Zazwyczaj trzon macicy skierowany jest do przodu (przodozgięcie) - jest to sytuacja typowa, czyli występująca najczęściej. Natomiast trzon macicy w tyłozgięciu skrzywiony jest do tyłu, jak sama nazwa wskazuje - czyli w kierunku kręgosłupa. To sytuacja nietypowa, ale – powtórzmy jeszcze raz – normalna.

Z czym wiąże się tyłozgięcie macicy? Czy utrudnia pożycie seksualne, ciążę i poród? Oto najważniejsze fakty na temat przyczyn, objawów i konsekwencji tyłozgięcia macicy.

Objawy i przyczyny tyłozgięcia macicy

Przyczyny tyłozgięcia macicy są zróżnicowane. Może być tyłozgięcie macicy cechą wrodzoną, anatomiczną. Może być wynikiem infekcji zapalnej w obrębie miednicy. Tyłozgięcie macicy bywa też efektem endometriozy, czyli choroby polegającej na obecności błony śluzowej macicy poza jej jamą.

Niekiedy też tyłozgięcie macicy powstaje wskutek porodu.

Co ważne, jeśli chodzi o tyłozgięcie macicy, objawy u większości kobiet nie istnieją albo są słabe. W nielicznych przypadkach zdarza się, że tyłozgięcie macicy objawia się bólem kręgosłupa. Niekiedy mogą tyłozgięciu macicy towarzyszyć bolesne i obfite miesiączki.

W wyjątkowych sytuacjach bolesne bywa współżycie seksualne. Wszystko to jednak nie są objawy charakterystyczne.

Tyłozgięcie macicy a poczęcie

Tyłozgięcie macicy a ciąża – to jedno z podstawowych pytań nurtujących kobiety z tyłozgięciem macicy. Odpowiedź trzeba rozbić na dwa wątki. Pierwszy dotyczyć będzie poczęcia, drugi przebiegu ciąży. Uważa się, że tyłozgięcie macicy nie stanowi przeszkody, ale może nieznacznie utrudniać zajście w ciążę.

Dzieje się tak między innymi z tego powodu, że w przypadku tyłozgięcia macicy plemniki mają nieznacznie dłuższą drogę do pokonania, nim dotrą do komórki jajowej. Poza tym, tyłozgięcie macicy w niektórych sytuacjach może powodować bolesność zbliżeń (o czym więcej za chwilę), co z pewnością nie służy prokreacji.

Tyłozgięcie macicy a rozwój płodu

Zakładając, że do poczęcia szczęśliwie doszło, pozostaje pytanie, jak tyłozgięcie macicy wpływać będzie na przebieg ciąży i rozwój płodu. W większości przypadków tyłozgięcie macicy w ogóle nie będzie mieć znaczenia.

Macica bowiem, zwiększając swoją objętość, około 3 miesiąca ciąży przyjmie właściwą dla siebie pozycję, a kąt nachylenia trzonu zmieni się (po porodzie wróci na własne miejsce).

Istnieje jednak niewielkie ryzyko poronienia właśnie z powodu bardzo dużego tyłozgięcia macicy, zwłaszcza tak zwanego utrwalonego. W pierwszych miesiącach ciąży kobiety z tyłozgięciem macicy mogą też odczuwać większy ból w okolicach kręgosłupa – będzie on jednak łagodzić swoje oblicze w miarę upływu czasu.

Tyłozgięcie macicy a poród

Tak jak wspomnieliśmy, w ciąży macica sama znajdzie sobie najdogodniejsze miejsce, a kąt pod jakim usytuowany jest  jej trzon, zmieni się. Z tego też powodu tyłozgięcie macicy nie będzie mieć większego znaczenia, jeśli chodzi o poród.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy tyłozgięcie macicy współwystępuje ze stanem zapalnym w obrębie narządów rodnych lub układu moczowego. Wówczas jednak nie samo tyłozgięcie macicy, lecz wspomniane schorzenia stanowią zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka a także prawidłowego przebiegu porodu.

Tyłozgięcie macicy a współżycie

Tyłozgięcie macicy a współżycie? Wiele w tej materii zależy od sytuacji i rozmaitych niuansów. Tyłozgięcie macicy może wywoływać ból w czasie stosunku w dwóch sytuacjach: w czasie bardzo głębokiej penetracji a także w przypadku doboru niewłaściwej pozycji.

W tym drugim przypadku jest to kwestia indywidualnych preferencji, może się więc okazać, że zmiana pozycji wyeliminuje problem bólu w trakcie stosunku. Paniom z tyłozgięciem macicy w szczególności zaleca się  pozycję kolankowo – łokciową.

Polega ona na tym, że kobieta klęczy pochylona i oparta na przedramionach, a partner wchodzi w nią od tyłu. W przypadku, gdy ruchy frykcyjne nadal sprawiają ból, należy spróbować delikatnie zmienić kąt.

Z drugiej strony należy pamiętać że bolesne współżycie może być objawem wielu schorzeń. Dlatego w przypadku utrzymywania się tego typu uciążliwości, należy z problemem zgłosić się do ginekologa. 

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czytaj również

Bibliografia

  • Gruszka M., Wilczyński J., Nowakowska D., Częstość występowania wad macicy i ich wpływ na płodność, Ginekol Pol. 2012, 83, 517-521
  • Ulman-Włodarz I. Nowosielski K., Romanik M., Pozowski J., Jurek M. Świadomość profilaktyki raka szyjki macicy wśród kobiet..., Ginekol Pol. 2011, 82, 22-25
  • Glatthaar J, Benz E. Kompendium ginekologii. Anomalie położenia narządów płciowych. Warszawa: PZWL. 1988, 143-144.
  • Miller A, Hanretty K. Położnictwo ilustrowane. Ciąża mnoga. Ciąża wysokiego ryzyka. Przemieszczenia macicy i inne nieprawidłowości. Warszawa: LibraMed, 2000, 214.
  • Benson R. Położnictwo i ginekologia. Choroby trzonu macicy. Zmiany położenia macicy. Warszawa: PZWL, 1988, 545-549
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić faceta – co najbardziej podnieca facetów
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki uboczne

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama