Dla Ciebie, na zdrowie!

Tyłozgięcie macicy: czy utrudnia pożycie seksualne, ciążę i poród? Objawy i przyczyny

Tyłozgięcie macicy to nie choroba. Tyłozgięcie macicy to nawet nie patologia. Dlaczego więc budzi tyle obaw i jakie następstwa implikuje tyłozgięcie macicy? Pacjentki w gabinetach ginekologicznych a także na forach internetowych pytają często: „tyłozgięcie macicy a ciąża”, „tyłozgięcie macicy a poród”, „tyłozgięcie macicy a współżycie”. Dowiedzmy się zatem, co to jest tyłozgięcie macicy i poznajmy odpowiedź na kluczowe pytania.
Kobiecy układ rozrodczy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Tyłozgięcie macicy jest nietypowym położeniem macicy względem kości miednicy. W tyłozgięciu trzon macicy skrzywiony jest do tyłu, czyli w kierunku kręgosłupa. Nie jest to sytuacja typowa, ale normalna.
  • Charakterystyczne dla tyłozgięcia macicy jest to, że może nieznacznie utrudniać zajście w ciążę. W przypadku tyłozgięcia plemniki mają dłuższą drogę do pokonania, nim dotrą do komórki jajowej. Poza tym, tyłozgięcie macicy może powodować bolesność zbliżeń, co również nie służy prokreacji.
  • W większości przypadków tyłozgięcie macicy w ogóle nie wpływa na przebieg ciąży i rozwój płodu. Istnieje jednak niewielkie ryzyko poronienia właśnie z powodu bardzo dużego tyłozgięcia macicy, zwłaszcza utrwalonego.
  • W ciąży macica sama znajdzie sobie najdogodniejsze miejsce, a kąt pod jakim usytuowany jest jej trzon, zmieni się. Z tego powodu tyłozgięcie nie ma większego znaczenia w kwestii porodu. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, gdy tyłozgięcie macicy współwystępuje ze stanem zapalnym w obrębie narządów rodnych lub układu moczowego.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są przyczyny i objawy mięśniaków macicy?
Spis treści

Reklama

Czym jest tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy jest, mówiąc najkrócej, nietypowym, położeniem macicy względem kości miednicy i pęcherza moczowego. Niegdyś tyłozgięcie macicy uważane było za chorobę, później za stan patologiczny, obecnie panuje przeświadczenie, że tyłozgięcie macicy jest pewnym odchyleniem, ale mieszczącym się w normie, a więc nie patologicznym. Większość kobiet ma macicę w przodozgięciu, natomiast u co piątej pacjentki występuje tyłozgięcie macicy.

Macica, która jest jednym z podstawowych elementów żeńskiego układu rozrodczego, jest położona w centralnej części tak zwanej miednicy mniejszej i zbudowana jest z trzech zasadniczych elementów: szyjki, dna i trzonu.

Zazwyczaj trzon macicy skierowany jest do przodu (przodozgięcie) - jest to sytuacja typowa, czyli występująca najczęściej. Natomiast trzon macicy w tyłozgięciu skrzywiony jest do tyłu, jak sama nazwa wskazuje - czyli w kierunku kręgosłupa. To sytuacja nietypowa, ale – powtórzmy jeszcze raz – normalna.

Z czym wiąże się tyłozgięcie macicy? Czy utrudnia pożycie seksualne, ciążę i poród? Oto najważniejsze fakty na temat przyczyn, objawów i konsekwencji tyłozgięcia macicy.

Reklama

Objawy i przyczyny tyłozgięcia macicy

Przyczyny tyłozgięcia macicy są zróżnicowane. Może być tyłozgięcie macicy cechą wrodzoną, anatomiczną. Może być wynikiem infekcji zapalnej w obrębie miednicy. Tyłozgięcie macicy bywa też efektem endometriozy, czyli choroby polegającej na obecności błony śluzowej macicy poza jej jamą.

Co ważne, jeśli chodzi o tyłozgięcie macicy, objawy u większości kobiet nie istnieją albo są słabe. W nielicznych przypadkach zdarza się, że tyłozgięcie macicy objawia się bólem kręgosłupa. Niekiedy tyłozgięciu macicy mogą towarzyszyć bolesne i obfite miesiączki.

W wyjątkowych sytuacjach bolesne bywa współżycie seksualne. Wszystko to jednak nie są objawy charakterystyczne.

Reklama

Tyłozgięcie macicy a poczęcie

Tyłozgięcie macicy a ciąża – to jedno z podstawowych pytań nurtujących kobiety z tyłozgięciem macicy. Odpowiedź trzeba rozbić na dwa wątki. Pierwszy dotyczyć będzie poczęcia, drugi przebiegu ciąży. Uważa się, że tyłozgięcie macicy nie stanowi przeszkody, ale może nieznacznie utrudniać zajście w ciążę.

Dzieje się tak między innymi z tego powodu, że w przypadku tyłozgięcia macicy plemniki mają nieznacznie dłuższą drogę do pokonania, nim dotrą do komórki jajowej. Poza tym, tyłozgięcie macicy w niektórych sytuacjach może powodować bolesność zbliżeń (o czym więcej za chwilę), co z pewnością nie służy prokreacji.

Reklama

Tyłozgięcie macicy a rozwój płodu

Zakładając, że do poczęcia szczęśliwie doszło, pozostaje pytanie, jak tyłozgięcie macicy wpływać będzie na przebieg ciąży i rozwój płodu. W większości przypadków tyłozgięcie macicy w ogóle nie będzie mieć znaczenia.

Macica bowiem, zwiększając swoją objętość, około 3 miesiąca ciąży przyjmie właściwą dla siebie pozycję, a kąt nachylenia trzonu zmieni się (po porodzie wróci na własne miejsce).

Istnieje jednak niewielkie ryzyko poronienia właśnie z powodu bardzo dużego tyłozgięcia macicy, zwłaszcza tak zwanego utrwalonego. W pierwszych miesiącach ciąży kobiety z tyłozgięciem macicy mogą też odczuwać większy ból w okolicach kręgosłupa – będzie on jednak łagodzić swoje oblicze w miarę upływu czasu.

Reklama

Tyłozgięcie macicy a poród

Tak jak wspomnieliśmy, w ciąży macica sama znajdzie sobie najdogodniejsze miejsce, a kąt pod jakim usytuowany jest  jej trzon, zmieni się. Z tego też powodu tyłozgięcie macicy nie będzie mieć większego znaczenia, jeśli chodzi o poród.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy tyłozgięcie macicy współwystępuje ze stanem zapalnym w obrębie narządów rodnych lub układu moczowego. Wówczas jednak nie samo tyłozgięcie macicy, lecz wspomniane schorzenia stanowią zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka a także prawidłowego przebiegu porodu.

Reklama

Tyłozgięcie macicy a współżycie

Tyłozgięcie macicy a współżycie? Wiele w tej materii zależy od sytuacji i rozmaitych niuansów. Tyłozgięcie macicy może wywoływać ból w czasie stosunku w dwóch sytuacjach: w czasie bardzo głębokiej penetracji a także w przypadku doboru niewłaściwej pozycji.

W tym drugim przypadku jest to kwestia indywidualnych preferencji, może się więc okazać, że zmiana pozycji wyeliminuje problem bólu w trakcie stosunku. Paniom z tyłozgięciem macicy w szczególności zaleca się  pozycję kolankowo – łokciową.

Polega ona na tym, że kobieta klęczy pochylona i oparta na przedramionach, a partner „wchodzi w nią od tyłu”. W przypadku, gdy ruchy frykcyjne nadal sprawiają ból, należy spróbować delikatnie zmienić kąt.

Z drugiej strony należy pamiętać że bolesne współżycie może być objawem wielu schorzeń. Dlatego w przypadku utrzymywania się tego typu uciążliwości, należy z problemem zgłosić się do ginekologa. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Gruszka M., Wilczyński J., Nowakowska D., Częstość występowania wad macicy i ich wpływ na płodność, Ginekol Pol. 2012, 83, 517-521
  • Ulman-Włodarz I. Nowosielski K., Romanik M., Pozowski J., Jurek M. Świadomość profilaktyki raka szyjki macicy wśród kobiet..., Ginekol Pol. 2011, 82, 22-25
  • Glatthaar J, Benz E. Kompendium ginekologii. Anomalie położenia narządów płciowych. Warszawa: PZWL. 1988, 143-144.
  • Miller A, Hanretty K. Położnictwo ilustrowane. Ciąża mnoga. Ciąża wysokiego ryzyka. Przemieszczenia macicy i inne nieprawidłowości. Warszawa: LibraMed, 2000, 214.
  • Benson R. Położnictwo i ginekologia. Choroby trzonu macicy. Zmiany położenia macicy. Warszawa: PZWL, 1988, 545-549
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
dr n. med. Monika Żyła
Artykuł napisany przez
dr n. med. Monika Żyła
Absolwentka Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, od 2017 roku doktor nauk medycznych. Aktualnie pracuje w Klinice Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Autorka licznych publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Mężczyzna trzyma kobietę w ciąży za brzuch
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Kobieta z problemem luźnej pochwy
Luźna pochwa - w ciąży i po porodzie. Jak sprawdzić?
Lekarz trzyma model macicy
Leczenie raka jajnika – podawany lek krokiem milowym w terapii
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!