🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Wypadanie macicy - jak wygląda i jak z nim żyć? Objawy, domowe sposoby i operacja

Wypadanie macicy to problem, który dotyczy wielu kobiet, które przeszły trudny poród lub weszły w okres przekwitania. Obniżenie narządów rodnych spowodowane jest zwiotczeniem tkanek. Jakie są tego przyczyny i na czym polega leczenie nieoperacyjne? Poznaj ćwiczenia na wypadającą macicę.
Lekarz trzymający w dłoni plastikową macicę
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wypadanie macicy polega na obniżeniu narządów rodnych. Co to znaczy?
 • Wypadająca macica najczęściej jest konsekwencją wielu porodów lub przejścia menopauzy. Jakie są inne przyczyny tego stanu?
 • Leczenie wypadającej macicy zazwyczaj zaczyna się od farmakoterapii i fizjoterapii, jednak konieczna może być operacja. Czy jest bezpieczna?
Spis treści

Reklama

Co to jest wypadanie macicy?

Wypadaniem macicy nazywane jest obniżeniem narządów rodnych, co stanowi skutek rozciągnięcia mięśni pochwy, szyjki macicy, miednicy i odbytu.

Pojawia się przede wszystkim po porodzie, ale dotyka również kobiet w okresie menopauzy. Oprócz narządów rodnych możliwe jest także obsunięcie się pęcherza.

Narządy zmieniają swoje położenie, co może doprowadzić do wysunięcia, zupełnego wypadnięcia lub wynicowania pochwy, a więc odwrócenia jej w drugą stronę. Czy jest to groźne?

Jeśli leczenie wypadającej macicy zostanie wprowadzone wystarczająco wcześnie, jest szansa na to, by uniknąć powikłań zdrowotnych, czyli np. zakażeń i infekcji.

Reklama

Przyczyny wypadającej macicy

Obniżanie narządów rodnych u młodych kobiet może być spowodowane trudnym lub skomplikowanym porodem. Wypadanie macicy najczęściej jest spowodowane urodzeniem stosunkowo dużego dziecka lub przejściem kilku porodów.

W przypadku starszych kobiet obniżenie macicy występuje w wyniku zaburzenia gospodarki hormonalnej, a ściślej niedoboru estrogenów. Dochodzi wówczas do zmniejszenia produkcji kolagenu i w rezultacie zwiotczenia mięśni oraz tkanek utrzymujących narządy rodne.

Pewne dodatkowe dolegliwości mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia tego stanu. Wiele z nich dotyczy dolegliwości związanych z silnymi zaparciami, chorobami układu oddechowego lub nadwagą, co skutkuje zwiotczeniem mięśni podtrzymujących narządy.

Do rozwoju tego typu schorzeń przyczynia się również praca fizyczna polegająca na dźwiganiu ciężkich przedmiotów.

Problem ten może być spowodowany zespołem Ehlersa-Danlosa. To zespół chorób genetycznych, charakteryzujący się nadmierną elastycznością stawów oraz skóry. Jednym z następstw choroby może być osłabienie mięśni podtrzymujących macicę i pozostałe narządy.

Jak wygląda wypadanie macicy? Objawy

Jakie są objawy wypadania macicy? Jak ją rozpoznać? Początkowo kobiety skarżą się na ból podbrzusza oraz krzyżowej części kręgosłupa.

Do tego dochodzi również nieprzyjemne uczucie parcia lub wysuwania się narządów z pochwy, co w skrajnych przypadkach może być wyraźnie widoczne.

Powyższym objawom może towarzyszyć zaparcie, uczucie parcia na stolec, nietrzymanie moczu i poczucie niedokładnego wypróżniania się, co wiąże się z ryzykiem rozwoju infekcji dróg moczowych.

Dodatkowo kobiety cierpiące na dolegliwość wypadania macicy mogą odczuwać uczucie ucisku i pełności w pochwie. Współżycie seksualne może stać się bolesne (zarówno w trakcie stosunku, jak i po nim).

Objawy wypadającej macicy mogą się od siebie różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Od bólu podbrzusza po wynicowanie pochwy i całkowite wypadnięcie macicy.

Nie musi jednak, co może wielu zaskoczyć, dojść do jakichkolwiek zmian w cyklu menstruacyjnym.

Wypadającej macicy towarzyszyć może także tyłozgięcie. Nie jest to bezpośrednia przyczyna tego stanu, jeśli jednak u kobiety występuje nietypowe ułożenie macicy, po wielu porodach może dojść do jej wypadania.

Reklama

Co oznacza wypadająca pochwa?

Wypadanie pochwy towarzyszy dolegliwościom związanym z obniżeniem narządów rodnych. Podobnie, jak w przypadku wypadania macicy, objawy te uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby.

We wczesnym stadium schorzenia obserwuje się obniżenie przedniej, tylnej lub obu ścian pochwy. Zmiany mogą być zauważalne podczas badania ginekologicznego.

Objawy wypadającej pochwy na tym etapie rozwoju choroby to m.in.:

 • bóle w podbrzuszu,
 • bóle krzyżowej części kręgosłupa,
 • ból podczas stosunku seksualnego,
 • zaburzenia oddawania moczu (w szczególności
 • nietrzymanie moczu);
 • uczucie obecności ciała obcego w pochwie,
 • zaparcia.

W skrajnych, bardziej zaawansowanych przypadkach ściany pochwy zaczynają być widoczne na zewnątrz.

Obniżenie lub wypadanie szczytu pochwy może być także konsekwencją usunięcia macicy. Zdarza się, że jest to skutek uboczny histerektomii.

Reklama

Wypadanie macicy a współżycie i ciąża

Wypadanie macicy najczęściej zdarza się u kobiet w starszym wieku, jednak może dotknąć także młodsze dziewczyny, które chcą zajść w ciążę lub są w ciąży.

Stan ten może prowadzić do bólu podczas współżycia, jak również dyskomfortu odczuwanego po stosunku. Jest to jeden z niepokojących sygnałów i objawów obniżenia narządów rodnych, w tym wypadania macicy i pochwy.

W zależności od stadium choroby, lekarz może zalecić ćwiczenia mięśni Kegla i ewentualną farmakoterapię, aby zminimalizować odczuwanie bólu.

Jeśli konieczna okaże się operacja usunięcia macicy, kobieta będzie mogła wrócić do życia seksualnego po zalecanej rekonwalescencji.

Wtedy zajście w ciążę nie będzie możliwe, dlatego lekarze uznają taki zabieg za ostateczność. Proces wypadania macicy można odwlec w czasie poprzez leczenie. Możliwa jest także plastyka pochwy, która zmniejszy jej rozciągliwość.

Po jej przeprowadzeniu zaleca się poród za pomocą cesarskiego cięcia.

Reklama

Jak żyć z wypadającą macicą?

Po zdiagnozowaniu obniżenia narządów rodnych konieczna jest zmiana nawyków i prowadzenie w życie działań profilaktycznych. Czego nie wolno przy wypadaniu macicy?

Przede wszystkim należy zrezygnować z dźwigania ciężkich przedmiotów. W przypadku występowania zaparć lub problemów z oddawaniem moczu wymagana jest wizyta u specjalisty.

Podobnie w przypadku pojawienia się bólu w dolnej części kręgosłupa. Kobiety w dojrzałym wieku mogą otrzymać od ginekologa specjalne kremy lub globulki z dodatkiem estrogenów.

Mają one za zadanie wyrównanie gospodarki hormonalnej i wzmocnienie tkanek utrzymujących narządy rodne. Przy okazji zmniejszają dolegliwości towarzyszące menopauzie.

Wypadanie macicy a aktywność fizyczna to także delikatny temat. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie miednicy i kręgosłupa. Zrezygnować powinno się z biegania czy podnoszenia ciężarów.

Z wypadaniem macicy pomóc może pływanie czy jazda na rowerze, a także joga i pilates.

Reklama

Leczenie nieoperacyjne wypadania macicy

We wczesnym stadium dolegliwości operacja często nie jest konieczna.

Nieoperacyjne leczenie obniżenia narządów rodnych opiera się zazwyczaj na kuracji zachowawczej polegającej w głównej mierze na:

 • Farmakoterapii, a więc dopochwowym aplikowaniu kremów, maści, czy globulek dopochwowych zawierających estrogen, który ma wspomóc ujędrnianie ścian pochwy. Środki hormonalne przepisywane są przede wszystkim kobietom dojrzałym w okresie okołomenopauzalnym, u których za utratę elastyczności mięśni miednicy odpowiada malejąca produkcja żeńskich hormonów płciowych.
 • Fzjoterapii, ćwiczeniach wzmacniających mięśnie miednicy - w szczególności na treningu mięśni Kegla.

W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie tzw. pessary, czyli krążków lub dysków podtrzymujących ściany pochwy .Tę metodę stosuje się często w leczeniu nietrzymania moczu, a to schorzenie może mieć z kolei bezpośredni związek z dysfunkcją mięśni dna miednicy.

W dawnych czasach na wypadanie macicy stosowało się również zioła. Wyciągi z łodygi i kwiatu tasznika zalewało się 500 ml wódki i wcierało się w pochwę. Roztwór ten można było dodawać również do kąpieli.

Leczenie operacyjne na wypadającą macicę

Ignorowanie tego stanu rzeczy może doprowadzić do nieprzyjemnych dla zdrowia konsekwencji.

Ostatnie stadium choroby, czyli wyraźne wypadanie i wysuwanie się macicy na zewnątrz, podlega leczeniu operacyjnemu, które nie zagraża zdrowiu kobiety.

Brak leczenia może prowadzić zakażeń i infekcji dróg moczowych. W przypadku wczesnego stadium choroby operacja nie jest konieczna.

Jeśli chodzi o starsze pacjentki to najczęściej wykonuje się operację zupełnego usunięcia macicy lub tak zwanego zamknięcia pochwy. Leczenie operacyjne eliminuje objawy choroby i pozwala kobiecie prawidłowo funkcjonować.

Jaka operacja na wypadanie macicy? Cena

Wypadająca macica w zaawansowanym stadium wymaga leczenia operacyjnego. Metoda przeprowadzenia zabiegu uzależniona jest od stopnia zaawansowania choroby i stanu pacjentki.

Swego czasu, głównym operacyjnym sposobem leczenia obniżenia narządów rodnych było usunięcie macicy (histerektomia), jednak nie rozwiązywało to problemu wypadania pochwy.

Aktualnie stosuje się wiele technik operacyjnych, których głównym celem jest poprawa podpory narządu rozrodczego w miednicy.

Zabiegi wykonywane są zarówno z poziomu wnętrza pochwy, jak również przez jamę brzuszną.

Niestety operacja korygująca na NFZ jest trudno dostępna. Wagnoplastykę zazwyczaj wykonuje się prywatnie. Zabieg laserem kosztuje od 1000 do 1500 złotych.

Usunięcie wypadającej macicy może wynieść natomiast od 4 tysięcy do aż 15 tysięcy. Cena zależna jest od dodatkowych działań wykonanych podczas zabiegu, np. wycięcie jajników.

Operacja usunięcia macicy jest również refundowana. Pamiętać jednak należy, że może nieść za sobą powikłania. Po operacji dojść może do wypadania pochwy bądź pęcherza.

Skutkiem ubocznym może być też wypadanie włosów, które wynika z podania narkozy.

Jakie ćwiczenia stosuje się na wypadanie macicy?

Dolegliwość ta nie musi się rozwinąć do stadium wymagającego operacji. Nie warto więc lekceważyć najdrobniejszych objawów i jak najszybciej zgłosić się do ginekologa.

Może się bowiem okazać, że leczenie będzie polegało jedynie na wzmocnieniu mięśni miednicy.

Trening tego obszaru mięśni nie jest skomplikowany, a może przynieść wiele dodatkowych korzyści. Ćwiczenia mięśni Kegla, bo o nich mowa, można wykonywać niemalże w każdej sytuacji, czy to w domu, pracy, czy w drodze.

Ważne, żeby wykonywać je codziennie, systematycznie i przestrzegać liczby powtórzeń.

Gdzie zlokalizowane są mięśnie Kegla? Wystarczy spróbować zatrzymać strumień moczu podczas opróżniania pęcherza i zaobserwować, które mięśnie zostały użyte do tego procesu.

Innym sposobem jest umieszczenie palca w pochwie i zaciśnięcie na nim mięśni. Za odczuwalny ucisk odpowiadają właśnie mięśnie Kegla. I to właśnie na napinaniu i rozluźnianiu tego obszaru mięśni będzie polegał trening.

Czytaj również

Bibliografia

 • Czynniki ryzyka defektów dna miednicy u kobiet zakwalifikowanych do operacji rekonstrukcyjnych – polskie badanie wieloośrodkowe, Ginekologia Polska 2010, 81, 821-827
 • Wypadanie narządu rodnego. Przewodnik dla pacjentki, https://www.yourpelvicfloor.org/media/pelvic-organ-prolapse-polish.pdf (dostęp: 25.08.2021)
 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące profilaktyki oraz leczenia zaburzeń statyki narządów płciowych i wysiłkowego nietrzymania moczu u pacjentek zakwalifikowanych do histerektomii, https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Zaburzenia%20statyki%20narz%C4%85d%C3%B3w%20p%C5%82ciowych%20i%20wysi%C5%82kowego%20nietrzymania%20moczu%20u%20pacjentek%20zakwalifikowanych%20do%20histeroktomii.pdf (dostęp: 25.08.2021)
 • Monika Maciejczyk-Pencuła, Wiesława Bednarek, Jan Kotarski, Wypadanie narządów płciowych miednicy – wybrane materiały i techniki obecnie stosowane https://podyplomie.pl/ginekologia/16469,wypadanie-narzadow-plciowych-miednicy-wybrane-materialy-i-techniki-obecnie-stosowane, (dostęp: 25.08.2021)
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady anatomiczne pochwy i macicy
Macica jednorożna to problem niepłodności. Dlaczego grozi przedwczesnym porodem?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Niedrożność jajowodów - jakie są objawy? Czy nasila się w trakcie miesiączki i owulacji?
Wizualizacja niedrożności jajowodów w żeńskim układzie rozrodczym
Przerost łechtaczki - objawy. Jak wygląda leczenie?
Kobieta siedzi na kanapie i trzyma się za brzuch
Podobne artykuły
Przerost endometrium
Jak przerost endometrium wpływa płodność?
Kobiecy układ rozrodczy
Tyłozgięcie macicy: czy utrudnia pożycie seksualne, ciążę i poród? Objawy i przyczyny
Zmiana patologiczna dróg rodnych
Nadżerka szyjki macicy - co to jest? Objawy i metody usuwania
Lekarz bada kobietę w ciąży
Czy przodozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Macica jednorożna to problem niepłodności. Dlaczego grozi przedwczesnym porodem?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!