Wypadanie macicy - objawy, leczenie nieoperacyjne

Wypadanie macicy to problem, który dotyczy wielu kobiet, które przeszły trudny poród lub weszły w okres przekwitania. Obniżenie narządów rodnych spowodowane jest zwiotczeniem tkanek. Jakie są tego przyczyny i na czym polega leczenie nieoperacyjne?
Lekarz trzymający w dłoni plastikową macicę
Źródło: 123RF

Spis treści

Wypadanie macicy

Wypadaniem macicy nazywa się obniżenie narządów rodnych, spowodowane rozciągnięciem mięśni pochwy, miednicy i odbytu. Pojawia się przede wszystkim po porodzie, ale dotyka również kobiet w okresie menopauzy. Oprócz narządów rodnych możliwe jest obsunięcie się pęcherza. Narządy zmieniają swoje położenie, co może doprowadzić do wysunięcia, zupełnego wypadnięcia lub wynicowania pochwy – czyli odwrócenia jej w drugą stronę.

Przyczyny wypadającej macicy

Obniżanie narządów rodnych u młodych kobiet może być spowodowane trudnym lub skomplikowanym porodem. Wypadanie macicy najczęściej jest spowodowane urodzeniem stosunkowo dużego dziecka lub przejściem kilku porodów. W przypadku starszych kobiet obniżenie macicy występuje w wyniku zaburzenia gospodarki hormonalnej, a ściślej niedoboru  estrogenów.

Dochodzi wówczas do zmniejszenia produkcji kolagenu i w rezultacie zwiotczenia mięśni oraz tkanek utrzymujących narządy rodne. Pewne dodatkowe dolegliwości mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia tego stanu.

Wiele z nich dotyczy dolegliwości związanych z silnymi  zaparciami, chorobami układu oddechowego lub  nadwagą, co skutkuje zwiotczeniem mięśni podtrzymujących narządy. Do rozwoju tego typu schorzeń przyczynia się również praca fizyczna, polegająca na dźwiganiu ciężkich przedmiotów.

Problem ten może być spowodowany zespołem Ehlersa-Danlosa. To zespół chorób genetycznych, charakteryzujący się nadmierną elastycznością stawów oraz skóry. Jednym z następstw choroby może być osłabienie mięśni podtrzymujących macicę i pozostałe narządy.

Objawy wypadania macicy

Jakie są objawy wypadania macicy? Początkowo kobiety skarżą się na ból podbrzusza oraz krzyżowej części kręgosłupa. Do tego dochodzi również nieprzyjemne uczucie parcia lub wysuwania się narządów z pochwy, co w skrajnych przypadkach może być wyraźnie widoczne.

Powyższym objawom może towarzyszyć zaparcie, uczucie parcia na stolec, nietrzymanie moczu i poczucie niedokładnego wypróżniania się, co wiąże się z ryzykiem rozwoju infekcji dróg moczowych.

Dodatkowo kobiety cierpiące na dolegliwość wypadania macicy mogą odczuwać uczucie ucisku i pełności w pochwie, a współżycie seksualne może stać się bolesne (zarówno w trakcie stosunku, jak i po nim).

Objawy mogą się od siebie różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Od bólu podbrzusza po wynicowanie pochwy i całkowite wypadnięcie macicy.

Wypadająca pochwa

Wypadanie pochwy towarzyszy dolegliwościom związanym z obniżeniem narządów rodnych zwanych również wypadaniem macicy. Podobnie, jak w przypadku wypadania macicy, objawy te uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby.

We wczesnym stadium schorzenia obserwuje się obniżenie przedniej, tylnej lub obu ścian pochwy. Zmiany mogą być zauważalne podczas badania ginekologicznego.

Objawy wypadającej pochwy na tym etapie rozwoju choroby to m.in.:

  • bóle w podbrzuszu,
  • bóle krzyżowej części kręgosłupa,
  • ból podczas stosunku seksualnego,
  • zaburzenia oddawania moczu (w szczególności
  • nietrzymanie moczu);
  • uczucie obecności ciała obcego w pochwie,
  • zaparcia.

W skrajnych, bardziej zaawansowanych przypadkach ściany pochwy zaczynają być widoczne na zewnątrz.

Leczenie wypadania macicy

Ignorowanie tego stanu rzeczy może doprowadzić do nieprzyjemnych dla zdrowia konsekwencji. Ostatnie stadium choroby, czyli wyraźne wypadanie i wysuwanie się macicy na zewnątrz, podlega leczeniu operacyjnemu, które nie zagraża zdrowiu kobiety.

Brak leczenia może prowadzić do  zakażeń i infekcji dróg moczowych. W przypadku wczesnego stadium choroby operacja nie jest konieczna. W przypadku starszych pacjentek wykonuje się operację zupełnego usunięcia macicy lub tak zwanego zamknięcia pochwy. Leczenie operacyjne eliminuje objawy choroby i pozwala kobiecie prawidłowo funkcjonować.

Leczenie nieoperacyjne wypadania macicy

We wczesnym stadium dolegliwości operacja często nie jest konieczna.

Nieoperacyjne leczenie obniżenia narządów rodnych opiera się zazwyczaj na kuracji zachowawczej polegającej w głównej mierze na:

  • farmakoterapii - dopochwowym aplikowaniu kremów,
  • maści, czy globulek zawierających estrogen, który ma wspomóc ujędrnianie ścian pochwy. Środki hormonalne przepisywane są przede wszystkim kobietom dojrzałym w okresie okołomenopauzalnym, u których za utratę elastyczności mięśni miednicy odpowiada malejąca produkcja żeńskich hormonów płciowych.
  • ćwiczeniach wzmacniających mięśnie miednicy – w szczególności na treningu mięśni Kegla.

W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie tzw. pessary, czyli krążków lub dysków podtrzymujących ściany pochwy. Tę metodę stosuje się często w leczeniu nietrzymania moczu, a to schorzenie może mieć z kolei bezpośredni związek z dysfunkcją mięśni dna miednicy.

Operacja na wypadanie macicy

Wypadanie macicy w zaawansowanym stadium wymaga leczenia operacyjnego. Metoda przeprowadzenia zabiegu uzależniona jest od stopnia zaawansowania choroby i stanu pacjentki.

Swego czasu, głównym operacyjnym sposobem leczenia obniżenia narządów rodnych było usunięcie macicy (histerektomii), jednak nie rozwiązywało to problemu wypadania pochwy. Aktualnie stosuje się wiele technik operacyjnych, których głównym celem jest poprawa podpory narządu rozrodczego w miednicy. Zabiegi wykonywane są zarówno z poziomu wnętrza pochwy, jak również przez jamę brzuszną.

Wypadanie macicy a współżycie

Stan ten może prowadzić do bólu podczas współżycia, jak również dyskomfortu odczuwanego po stosunku. Jest to jeden z niepokojących sygnałów i objawów obniżenia narządów rodnych, w tym wypadania macicy i pochwy.

W zależności od stadium choroby, lekarz może zalecić ćwiczenia mięśni Kegla i ewentualną farmakoterapię, aby zminimalizować odczuwanie bólu podczas współżycia. Jeśli konieczna okaże się operacja usunięcia macicy, kobieta będzie mogła wrócić do życia seksualnego po zalecanej rekonwalescencji.

Wypadanie macicy – profilaktyka

Po zdiagnozowaniu obniżenia narządów rodnych konieczna jest zmiana nawyków i prowadzenie w życie działań profilaktycznych. Przede wszystkim należy zrezygnować z dźwigania ciężkich przedmiotów. W przypadku występowania zaparć lub problemów z oddawaniem moczu wymagana jest wizyta u specjalisty.

Podobnie w przypadku pojawienia się bólu w dolnej części kręgosłupa. Kobiety w dojrzałym wieku mogą otrzymać od ginekologa specjalne kremy lub globulki z dodatkiem estrogenów, które mają za zadanie wyrównanie gospodarki hormonalnej i wzmocnienie tkanek utrzymujących narządy rodne. Przy okazji zmniejszają dolegliwości towarzyszące menopauzie.

Ćwiczenia na wypadanie macicy

Dolegliwość ta nie musi się rozwinąć do stadium wymagającego operacji. Nie warto więc lekceważyć najdrobniejszych objawów i jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. Może się bowiem okazać, że leczenie będzie polegało jedynie na wzmocnieniu mięśni miednicy.

Trening tego obszaru mięśni nie jest skomplikowany, a może przynieść wiele dodatkowych korzyści. Ćwiczenia mięśni Kegla, bo o nich mowa, można wykonywać niemalże w każdej sytuacji, czy to w domu, pracy, czy w drodze. Ważne, żeby wykonywać je codziennie, systematycznie i przestrzegać liczby powtórzeń.

Gdzie zlokalizowane są mięśnie Kegla? Wystarczy spróbować zatrzymać strumień moczu podczas opróżniania pęcherza i zaobserwować, które mięśnie zostały użyte do tego procesu. Innym sposobem jest umieszczenie palca w pochwie i zaciśnięcie na nim mięśni. Za odczuwalny ucisk odpowiadają właśnie mięśnie Kegla. I to właśnie na napinaniu i rozluźnianiu tego obszaru mięśni będzie polegał trening.

Oceń artykuł

(liczba ocen 172)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!