Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Macica jednorożna to problem niepłodności. Dlaczego grozi przedwczesnym porodem?

Macica jednorożna jest wadą, polegająca na wstępowaniu tylko jednego rogu macicy. W praktyce oznacza połączenie macicy z jednym prawidłowo funkcjonującym jajowodem. Przeczytaj, jakie stwarza problemy w prawidłowym rozwoju ciąży.
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Macica jednorożna jest wadą rozwojową, kształtująca się już w życiu płodowym. Zamiast dwóch symetrycznych rogów macica posiada tylko jeden właściwy, a drugi ma postać szczątkową.
 • Taka budowa macicy utrudnia zajście w ciąże i jej prawidłowy rozwój. Kobiety częściej doświadczają poronień, a upośledzona drożność jajowodów jest przyczyną niepłodności. Tak zbudowana macica wpływa także na ułożenie płodu lub spowolnienie jego wzrostu.
 • Większość kobiet dowiaduje się o problemie przy okazji szczegółowych badań. Ten typ macicy nie objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami w codziennym funkcjonowaniu. Jedynym sygnałem mogą być bardzo obfite i bolesne miesiączki.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak się objawia macica dwurożna?
Spis treści

Reklama

Czym jest macica jednorożna?

Macica jednorożna to rzadka wada wrodzona macicy, która może być przyczyną niepłodności, utrudniając zajście w ciążę, donoszenie i urodzenie dziecka. Na czym polega ten rodzaj wady?

Właściwie rozwinięta macica składa się z trzonu, dna, cieśni oraz szyjki. Dno macicy posiada dwa ujścia, z którymi łączą się jajowody, a swoim kształtem przypominają rogi. Macica jednorożna posiada tylko jeden prawidłowo funkcjonujący róg, który jest połączony z jajowodem.

Drugi róg nie występuje w ogóle (zanik rogu) lub jest słabo rozwinięty. W wyniku takiej budowy macica łączy się tylko z jednym jajowodem. Drugi ma przeważnie formę charakterystycznej zawiązki, która nie może spełniać prawidłowo swojej funkcji.

Wada rozwija się już na etapie życia płodowego, a jej przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne matki, problemy na tle immunologicznym czy odżywiania i czynniki genetyczne. 

Ten rodzaj wady macicy nie jest dla kobiety problemem w codziennym funkcjonowaniu, nie przysparza dolegliwości bólowych i nie utrudnia współżycia seksualnego. Fakt występowania macicy jednorożnej jest najczęściej wykrywany przy okazji szczegółowych badań.

Następstwem wady może być niepłodność i problemy z utrzymaniem ciąży. Zmiany w macicy wpływają także na obfitość i bolesność miesiączek.

Reklama

Macica jednorożna a ciąża

Macica jednorożna ma dość duży wpływ na ciąże – na możliwość zajścia w ciążę, jej donoszenie i zdrowe rozwiązanie.

Jaki związek występuje pomiędzy macicą jednorożną a ciążą? Oto przykłady:

 • zwiększone ryzyko poronienia,
 • spowolnienie rozwoju płodu,
 • możliwość wcześniejszego porodu,
 • złe ułożenie płodu.

Wiele kobiet dowiaduje się o tej konkretnej wadzie, będąc już w ciąży. Utrzymanie płodu jest dosyć trudne, a w pierwszych tygodniach często dochodzi do poronienia.

Utrata ciąży w początkowym stadium może być mylona z miesiączką. W drugim i trzecim trymestrze to ryzyko jest jeszcze większe. Płód rozwijający się w takiej macicy może być przyczyną jej pęknięcia i doprowadzić nawet do niebezpiecznego krwotoku. Zdecydowanie maleją szanse na kolejne skuteczne zapłodnienie.

Jednorożna macica wymaga stałej kontroli lekarza przez cały przebieg ciąży. Z reguły kobiety muszą prowadzić spokojny i nie wyczerpujący tryb życia, a często też taki stan wymaga leżenia aż do chwili porodu.

Macica jednorożna a zajście w ciążę

Macica jednorożna nie wyklucza zajścia w ciążę. W większości przypadków kobiety nie wiedzą o swojej przypadłości i sam fakt zapłodnienia nie wymaga wsparcia medycznego, a najczęściej jest spontaniczny.

Róg macicy, który jest w tym przypadku jedynym sprawnym elementem łączy się z jajowodem. Często ten pojedynczy jajowód nie wystarczy i może być przyczyną niepłodności.

W wielu przypadkach istnieje jednak drugi drożny jajowód, a to wspomaga płodność kobiety. Problemy pojawiają się, gdy zarodek już się zagnieździ, ciąża rozwija się, ale zbyt mało miejsca w jamie macicy stwarza ryzyko poronienia lub deformacji płodu.

Problem macicy jednorożnej a zajście w ciążę tkwi przede wszystkim w zbyt słabym rozciąganiu macicy. W wielu przypadkach jest to niewystarczające, aby płód rozwijał się prawidłowo.

Wada pozwala na zajście w ciąże, ale stwarza duże ryzyko przedwczesnych porodów i powikłań, wynikających z nieprawidłowego ułożenia płodu lub jego słabego rozwoju.

Skuteczne działanie posiada zabieg histeroskopii. Polega on na usunięciu nieprawidłowości w jamie macicy poprzez podcięcie jej ścian i tym samym powiększeniu objętości samej macicy. O możliwości wykonania zabiegu decyduje lekarz.

Reklama

Macica jednorożna a in vitro

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nakazuje traktować niepłodność jako chorobę społeczną. Problem jednorożnej macicy może utrudniać zapłodnienie i skutkować brakiem potomstwa. Jedną z form wsparcia leczenie niepłodności w tym zakresie może być zastosowanie metody in vitro.

Wskazaniem do tego typu zabiegu jest bezpłodność, jeśli wcześniejsze formy leczenia nie przyniosły efektu. Wady rozwojowe macicy, a w szczególności macica jednorożna utrudniają zajście w ciążę, jej donoszenie i prawidłowy rozwój.

Zapłodnienie in vitro polega na pozaustrojowym zapłodnieniu i umieszczenie zarodków w macicy kobiety. Pary, których roczne starania o dziecko nie przyniosły oczekiwanych rezultatów mogą skorzystać z takiej formy zapłodnienia.

Wady macicy, które bezwzględnie uniemożliwiają donoszenie ciąży mogą kwalifikować do procedury in vitro i przejść przez cały proces. Ocena jest dokonywana w oparciu o kryteria czysto medyczne.

Macica jednorożna a in vitro – jak wygląda cała procedura? Oto kolejne etapy:

 • terapia hormonalna, której zadaniem jest pobudzenie komórek jajowych do działania (stymulacja owulacji),
 • pobranie materiału w postaci dojrzałych komórek jajowych (punkcja),
 • przeprowadzenie zapłodnienia poza ciałem kobiety (pozaustrojowo),
 • przeniesienie zapłodnionej komórki jajowej do macicy (transfer),
 • wykonanie po 11 dniach testu ciążowego z krwi matki.

Reklama

Macica jednorożna a poród naturalny

Macica jednorożna jest bezwzględną przesłanką do pozostania kobiety pod ścisłą kontrolą lekarza za do momentu porodu. Niestety w takich przypadkach często dochodzi do przedwczesnego zakończenia ciąży.

W sytuacjach donoszenia ciąży przy takiej wadzie to lekarz decyduje, czy przesłanki medyczne pozwalają na poród naturalny. W większości przypadków nie jest zalecany lub wręcz przeciwwskazany, gdy pojawiają się powikłania ciążowe lub złe ułożenie płodu.

Wiele ciąż kończy się cesarskim cięciem, ale położnicy borykają się często z problemem bezpiecznego wydobycia płodu.

Macica jednorożna a poród naturalny to nie zawsze dobre i bezpieczne rozwiązanie. Taka macica jest dość mocno rozciągnięta i pojawia się ryzyko jej pęknięcia przy wydostawaniu się płodu.

W takich przypadkach lekarze decydują się na nacięcie macicy. Każda ciąża jest indywidualnym przypadkiem i tylko lekarz może zdecydować o formie porodu.

Czytaj również

Bibliografia

 • T. Rechberger B. Kulik-Rechberger „Wady wrodzone układu moczowo-płciowego u kobiet – diagnostyka i postępowanie”, Ginekologia Polska 2011, 82, 137-145, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
 • M. Gruszka, J. wilczyński, D. Nowakowska „Częstość występowania wad macicy i ich wpływ na płodność”, Ginekologia Polska, 2012, 83, 517-521, nr 7/2012, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
 • K.. Plagens-Rotman, G. Jarząbek-Bielecka i inni „Zarys problemu wrodzonych wad rozwojowych żeńskich narządów płciowych w ginekologii i praktyce lekarza rodzinnego”, Medycyna Rodzinna 1/2020, 23(1): 30-33
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady anatomiczne pochwy i macicy
Nadżerka szyjki macicy - co to jest? Objawy i metody usuwania
Zmiana patologiczna dróg rodnych
Niedrożność jajowodów - jakie są objawy? Czy nasila się w trakcie miesiączki i owulacji?
Wizualizacja niedrożności jajowodów w żeńskim układzie rozrodczym
Przerost łechtaczki - objawy. Jak wygląda leczenie?
Kobieta siedzi na kanapie i trzyma się za brzuch
Podobne artykuły
Lekarz trzymający w dłoni plastikową macicę
Wypadanie macicy - jak wygląda i jak z nim żyć? Objawy, domowe sposoby i operacja
Przerost endometrium
Jak przerost endometrium wpływa płodność?
Lekarz bada kobietę w ciąży
Czy przodozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Jak się objawia macica dwurożna? Dowiedz się, co warto o niej wiedzieć
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Macica jednorożna to problem niepłodności. Dlaczego grozi przedwczesnym porodem?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!