Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊

Macica jednorożna to problem niepłodności. Dlaczego grozi przedwczesnym porodem?

Macica jednorożna jest wadą, polegająca na wstępowaniu tylko jednego rogu macicy. W praktyce oznacza połączenie macicy z jednym prawidłowo funkcjonującym jajowodem. Przeczytaj, jakie stwarza problemy w prawidłowym rozwoju ciąży.
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Macica jednorożna jest wadą rozwojową, kształtująca się już w życiu płodowym. Zamiast dwóch symetrycznych rogów macica posiada tylko jeden właściwy, a drugi ma postać szczątkową.
  • Taka budowa macicy utrudnia zajście w ciąże i jej prawidłowy rozwój. Kobiety częściej doświadczają poronień, a upośledzona drożność jajowodów jest przyczyną niepłodności. Tak zbudowana macica wpływa także na ułożenie płodu lub spowolnienie jego wzrostu.
  • Większość kobiet dowiaduje się o problemie przy okazji szczegółowych badań. Ten typ macicy nie objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami w codziennym funkcjonowaniu. Jedynym sygnałem mogą być bardzo obfite i bolesne miesiączki.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak się objawia macica dwurożna?
Spis treści

Czym jest macica jednorożna?

Macica jednorożna to rzadka wada wrodzona macicy, która może być przyczyną niepłodności, utrudniając zajście w ciążę, donoszenie i urodzenie dziecka. Na czym polega ten rodzaj wady?

Właściwie rozwinięta macica składa się z trzonu, dna, cieśni oraz szyjki. Dno macicy posiada dwa ujścia, z którymi łączą się jajowody, a swoim kształtem przypominają rogi. Macica jednorożna posiada tylko jeden prawidłowo funkcjonujący róg, który jest połączony z jajowodem.

Drugi róg nie występuje w ogóle (zanik rogu) lub jest słabo rozwinięty. W wyniku takiej budowy macica łączy się tylko z jednym jajowodem. Drugi ma przeważnie formę charakterystycznej zawiązki, która nie może spełniać prawidłowo swojej funkcji.

Wada rozwija się już na etapie życia płodowego, a jej przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne matki, problemy na tle immunologicznym czy odżywiania i czynniki genetyczne. 

Ten rodzaj wady macicy nie jest dla kobiety problemem w codziennym funkcjonowaniu, nie przysparza dolegliwości bólowych i nie utrudnia współżycia seksualnego. Fakt występowania macicy jednorożnej jest najczęściej wykrywany przy okazji szczegółowych badań.

Następstwem wady może być niepłodność i problemy z utrzymaniem ciąży. Zmiany w macicy wpływają także na obfitość i bolesność miesiączek.

Reklama

Macica jednorożna a ciąża

Macica jednorożna ma dość duży wpływ na ciąże – na możliwość zajścia w ciążę, jej donoszenie i zdrowe rozwiązanie.

Jaki związek występuje pomiędzy macicą jednorożną a ciążą? Oto przykłady:

  • zwiększone ryzyko poronienia,
  • spowolnienie rozwoju płodu,
  • możliwość wcześniejszego porodu,
  • złe ułożenie płodu.

Wiele kobiet dowiaduje się o tej konkretnej wadzie, będąc już w ciąży. Utrzymanie płodu jest dosyć trudne, a w pierwszych tygodniach często dochodzi do poronienia.

Utrata ciąży w początkowym stadium może być mylona z miesiączką. W drugim i trzecim trymestrze to ryzyko jest jeszcze większe. Płód rozwijający się w takiej macicy może być przyczyną jej pęknięcia i doprowadzić nawet do niebezpiecznego krwotoku. Zdecydowanie maleją szanse na kolejne skuteczne zapłodnienie.

Jednorożna macica wymaga stałej kontroli lekarza przez cały przebieg ciąży. Z reguły kobiety muszą prowadzić spokojny i nie wyczerpujący tryb życia, a często też taki stan wymaga leżenia aż do chwili porodu.

Reklama

Macica jednorożna a zajście w ciążę

Macica jednorożna nie wyklucza zajścia w ciążę. W większości przypadków kobiety nie wiedzą o swojej przypadłości i sam fakt zapłodnienia nie wymaga wsparcia medycznego, a najczęściej jest spontaniczny.

Róg macicy, który jest w tym przypadku jedynym sprawnym elementem łączy się z jajowodem. Często ten pojedynczy jajowód nie wystarczy i może być przyczyną niepłodności.

W wielu przypadkach istnieje jednak drugi drożny jajowód, a to wspomaga płodność kobiety. Problemy pojawiają się, gdy zarodek już się zagnieździ, ciąża rozwija się, ale zbyt mało miejsca w jamie macicy stwarza ryzyko poronienia lub deformacji płodu.

Problem macicy jednorożnej a zajście w ciążę tkwi przede wszystkim w zbyt słabym rozciąganiu macicy. W wielu przypadkach jest to niewystarczające, aby płód rozwijał się prawidłowo.

Wada pozwala na zajście w ciąże, ale stwarza duże ryzyko przedwczesnych porodów i powikłań, wynikających z nieprawidłowego ułożenia płodu lub jego słabego rozwoju.

Skuteczne działanie posiada zabieg histeroskopii. Polega on na usunięciu nieprawidłowości w jamie macicy poprzez podcięcie jej ścian i tym samym powiększeniu objętości samej macicy. O możliwości wykonania zabiegu decyduje lekarz.

Reklama

Macica jednorożna a in vitro

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nakazuje traktować niepłodność jako chorobę społeczną. Problem jednorożnej macicy może utrudniać zapłodnienie i skutkować brakiem potomstwa. Jedną z form wsparcia leczenie niepłodności w tym zakresie może być zastosowanie metody in vitro.

Wskazaniem do tego typu zabiegu jest bezpłodność, jeśli wcześniejsze formy leczenia nie przyniosły efektu. Wady rozwojowe macicy, a w szczególności macica jednorożna utrudniają zajście w ciążę, jej donoszenie i prawidłowy rozwój.

Zapłodnienie in vitro polega na pozaustrojowym zapłodnieniu i umieszczenie zarodków w macicy kobiety. Pary, których roczne starania o dziecko nie przyniosły oczekiwanych rezultatów mogą skorzystać z takiej formy zapłodnienia.

Wady macicy, które bezwzględnie uniemożliwiają donoszenie ciąży mogą kwalifikować do procedury in vitro i przejść przez cały proces. Ocena jest dokonywana w oparciu o kryteria czysto medyczne.

Macica jednorożna a in vitro – jak wygląda cała procedura? Oto kolejne etapy:

  • terapia hormonalna, której zadaniem jest pobudzenie komórek jajowych do działania (stymulacja owulacji),
  • pobranie materiału w postaci dojrzałych komórek jajowych (punkcja),
  • przeprowadzenie zapłodnienia poza ciałem kobiety (pozaustrojowo),
  • przeniesienie zapłodnionej komórki jajowej do macicy (transfer),
  • wykonanie po 11 dniach testu ciążowego z krwi matki.

Reklama

Macica jednorożna a poród naturalny

Macica jednorożna jest bezwzględną przesłanką do pozostania kobiety pod ścisłą kontrolą lekarza za do momentu porodu. Niestety w takich przypadkach często dochodzi do przedwczesnego zakończenia ciąży.

W sytuacjach donoszenia ciąży przy takiej wadzie to lekarz decyduje, czy przesłanki medyczne pozwalają na poród naturalny. W większości przypadków nie jest zalecany lub wręcz przeciwwskazany, gdy pojawiają się powikłania ciążowe lub złe ułożenie płodu.

Wiele ciąż kończy się cesarskim cięciem, ale położnicy borykają się często z problemem bezpiecznego wydobycia płodu.

Macica jednorożna a poród naturalny to nie zawsze dobre i bezpieczne rozwiązanie. Taka macica jest dość mocno rozciągnięta i pojawia się ryzyko jej pęknięcia przy wydostawaniu się płodu.

W takich przypadkach lekarze decydują się na nacięcie macicy. Każda ciąża jest indywidualnym przypadkiem i tylko lekarz może zdecydować o formie porodu.

Czytaj również

Bibliografia

  • T. Rechberger B. Kulik-Rechberger „Wady wrodzone układu moczowo-płciowego u kobiet – diagnostyka i postępowanie”, Ginekologia Polska 2011, 82, 137-145, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
  • M. Gruszka, J. wilczyński, D. Nowakowska „Częstość występowania wad macicy i ich wpływ na płodność”, Ginekologia Polska, 2012, 83, 517-521, nr 7/2012, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
  • K.. Plagens-Rotman, G. Jarząbek-Bielecka i inni „Zarys problemu wrodzonych wad rozwojowych żeńskich narządów płciowych w ginekologii i praktyce lekarza rodzinnego”, Medycyna Rodzinna 1/2020, 23(1): 30-33
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wady anatomiczne pochwy i macicy
Jak przerost endometrium wpływa płodność?
Przerost endometrium
Niedrożność jajowodów - jakie są objawy? Czy nasila się w trakcie miesiączki i owulacji?
Wizualizacja niedrożności jajowodów w żeńskim układzie rozrodczym
Torbiel endometrialna - jak się objawia i na czym polega leczenia zmiany nazywanej czekoladową?
Na zdjęciu widoczna jest kobieta trzymająca się za brzuch, co może sugerować ból związany z torbielą endometrialną (czekoladową).
Podobne artykuły
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Macica jednorożna to problem niepłodności. Dlaczego grozi przedwczesnym porodem?
Wizualizacja niedrożności jajowodów w żeńskim układzie rozrodczym
Niedrożność jajowodów - jakie są objawy? Czy nasila się w trakcie miesiączki i owulacji?
Na zdjęciu widoczna jest kobieta trzymająca się za brzuch, co może sugerować ból związany z torbielą endometrialną (czekoladową).
Torbiel endometrialna - jak się objawia i na czym polega leczenia zmiany nazywanej czekoladową?
Kobieta siedzi na kanapie i trzyma się za brzuch
Przerost łechtaczki - objawy. Jak wygląda leczenie?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!