Dla Ciebie, na zdrowie!

Nowe okulary i oprawki - jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem okularów korekcyjnych powinniśmy zawsze udać się do lekarza, aby ten określił naszą wadę wzroku. Co zrobić dalej, po konsultacji? Jak wybrać dobre okulary korekcyjne? Czy warto decydować się na markowe oprawki?
Okularu korekcyjne
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Kiedy powinniśmy wybrać się po okulary korekcyjne?

Problemy ze wzrokiem to często pojawiający się problem, szczególnie wraz z wiekiem. Jeżeli zauważymy, że obraz nam się rozmywa lub nasze oczy stają się bardziej zmęczone niż powinny przy wykonywaniu codziennych aktywności, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u okulisty.

W przypadku osób, które mają w rodzinie osoby noszące okulary warto także zastosować wizyty profilaktyczne, ponieważ istnieje szansa, że my też mamy predyspozycje do pogorszenia się wzroku. Im szybciej zauważymy ten problem, tym słabszych okularów korekcyjnych będziemy potrzebować, a być może także opóźnimy w czasie konieczność ich noszenia. Co więcej, im mniejsza wada tym mniej kosztują okulary korekcyjne, ponieważ potrzebujemy cieńszej soczewki.

Powłoki do soczewek okularów korekcyjnych - które warto wybrać?

Wady wzroku można korygować za pomocą odpowiednich okularów łub soczewek kontaktowych. W przypadku tych pierwszych możemy dodatkowo wyposażyć szkła w szereg powłok wzbogacających, które z jednej strony odciążają nasz wzrok, a z drugiej sprawiają, że same okulary stają się trwalsze. Do najpowszechniej wykorzystywanych powłok zaliczamy:

  • powłokę antyrefleksyjną (AR): jest ona obecnie powszechnie stosowana, a jej celem jest ochrona oczu przed refleksami światła, które pogarszają jakość widzenia i są bardzo irytujące dla osób muszących korzystać z okularów. Powłoka ta zwiększa przejrzystość soczewki, przez co szybciej wychodzą na niej drobne zabrudzenia. Dlatego powinniśmy zawsze dbać o czystość naszych okularów;
  • powłokę blue blocker (BB): jest to warstwa chroniąca nasze oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego emitowanego przez ekrany telefonów, monitorów czy telewizorów. Dzięki temu nasz wzrok nie musi tak intensywnie pracować i nie męczymy się podczas pracy czy rozrywki;
  • powłokę oleofobową: jej głównym zadaniem jest zapobieganie osadzaniu się na szkłach tłustych drobinek;
  • powłokę utwardzającą (UTR): dzięki niej nasze okulary są bardziej wytrzymałe i mniej podatne na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne w obrębie soczewek;
  • powłokę hydrofobową (CC): jej celem jest zapobieganie powstawania pary na szkłach okularów, na przykład na mrozie czy przy okazji gotowania;
  • powłokę antystatyczną: dzięki niej na szkłach nie gromadzą się drobinki kurzu;
  • powłokę fotochromową: jest to dobra opcja szczególnie dla osób wrażliwych na ostre promienie słoneczne. Pod wpływem światła powłoka ciemnieje, co chroni nasze oczy i ułatwia funkcjonowanie w słoneczne dni.

Modne oprawki okularowe - na jakie się zdecydować?

Okalające okulary oprawki powinny spełniać kilka istotnych funkcji. Jedną z nich jest niewątpliwie funkcja estetyczna - muszą się nam po prostu podobać, a także być dobrze dopasowane do kształtu i rysów naszej twarzy. Modne oprawki okularowe dostępne w wielu miejscach są tak różnorodne pod względem designu i kolorystyki, że każdy z powodzeniem znajdzie coś dla siebie. Wybierając parę do nowych okularów możemy zastosować następujące wskazówki:

  • dla twarzy okrągłej, o owalnym kształcie i łagodnych rysach możemy wybrać oprawki męskie lub damskie o kontrastującym kształcie, na przykład prostokątne. Pozwoli nam to na lekkie wyostrzenie rysów. Inną opcją jest również wybór modelu owalnego, o miękkich krawędziach - w takiej sytuacji uzyskamy bardzo łagodny, młodzieżowy look;
  • dla twarzy kanciastej, o ostrych i surowych rysach, warto rozważyć oprawki z zaokrąglonymi brzegami i cienką ramką. Dzięki temu złagodzimy swoje rysy, a delikatny wzór nie przytłoczy naszej twarzy.

Jeżeli lubimy designerskie produkty, znajdziemy oprawki okularów także z bardzo popularnych i pożądanych marek, jak na przykład Prada czy Gucci. Pamiętajmy jedynie, aby przed zakupem upewnić się, że będą one w stanie wytrzymać nasz zwyczajowy rozkład dnia i zadania, jakie wykonujemy w pracy czy szkole.

Oprawki okularowe - jakie cechy muszą spełniać?

Gotowe okulary korekcyjne muszą być trwałe, wytrzymałe i zapewniać nam możliwie jak największe pole widzenia. Nie powinniśmy spoglądać znad ani spod szkieł, ponieważ wtedy narażamy nasz wzrok na dalsze pogorszenie. Jednocześnie powinniśmy dobrać okulary korekcyjne u lekarza okulisty, ponieważ tylko wtedy będą one dobrze dopasowane do naszej wady i potrzeb. Cienkie oprawki mogą nie sprawdzić się w sytuacji, gdy wykonujemy ciężką lub wymagającą fizycznie pracę. Lepiej też sprawdzą się modele wykonane z metalu niż z plastiku - nie będą wiele cięższe, ale za to zdecydowanie trwalsze.

Jak poprawnie dbać o okulary?

Aby oprawki okulary damskie służyły nam przez długi czas, musimy o nie odpowiednio zadbać. Przechowujmy je w dedykowanym pudełeczku, gdy są nieużywane, a także pamiętajmy o regularnym czyszczeniu soczewek ze wszelkich zabrudzeń. Na okulary korekcyjne wykonane na bazie plastikowych oprawek musimy uważać bardziej, ponieważ są one delikatniejsze od tych metalowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Witaminy na oczy - co jeść na wzrok? Dieta
Przeczytaj artykuł
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Kobieta na badaniu wzroku
Przeczytaj artykuł
Jakie są zalety i wady soczewek całodobowych?
Soczewki całodobowe
Podobne artykuły
Soczewki i okulary
Jakie soczewki wybrać i na co zwrócić uwagę?
Plastyk powiek
Na czym polega plastyka powiek górnych i dolnych?
Okulary na wady wzroku
Wady wzroku - jakie są rodzaje? Skala, objawy i operacja
Oko przed badaniem USG
USG oka - co wykrywa i jak się przygotować do badania? Cena
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!