Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Wylew w oku – co robić? Przyczyny i leczenie

Wylew w oku to dość powszechne schorzenie oka, które najczęściej ma prozaiczną przyczynę. Może jednak stanowić wynik niewłaściwego leczenia poważnej choroby ustrojowej lub inny groźny syndrom. Zazwyczaj wylew podspojówkowy przechodzi samoistnie po około dwóch tygodniach. Jednak odpowiednie leczenie powinien zalecić lekarz okulista lub lekarz prowadzący. Można także wspierać się domowymi sposobami na wylew krwi do oka.
Osoba z pękniętym naczynkiem w oku
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Wylew w oku – czym jest?

Wylew w oku stanowi objaw pęknięcia naczynka w oku i przeważnie nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Określany jest także jako wylew podspojówkowy.

Wylew krwi do oka zazwyczaj nie jest groźny i można go samodzielnie wyleczyć domowymi sposobami. W większości przypadków to kosmetyczna dolegliwość, która mija sama po około 10-14 dniach, bez potrzeby stosowania szczególnej kuracji.

W razie wątpliwości warto jednak udać się do lekarza okulisty, który wyjaśni przyczynę tego problemu i w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki.

Niekiedy wylew w oku stanowi sygnał, że dzieje się coś niepokojącego w obrębie organizmu. Taki syndrom może manifestować m.in. niewłaściwie leczona cukrzyca, miażdżyca, czy nadciśnienie tętnicze krwi.

Zobacz też: Opuchnięte oczy i powieki - przyczyny. Jak zlikwidować?

Reklama

Wylew w oku – przyczyny

Jakie mogą być przyczyny wylewu w oku? Można je podzielić na trzy grupy. Do pierwszej powinno się zaliczyć czynniki o charakterze miejscowym, spowodowane najczęściej chwilowym wzrostem ciśnienia żylnego. Jego powody także mogą być rozmaite, m.in. za wylew do oka może odpowiadać silny wysiłek fizyczny, wymiotowanie, mocny kaszel, czy kichanie.

Druga grupa przyczyn wylewu w oku to powody mechaniczne, wśród których wymienia się: ciało obce w oku, zapalenie spojówek, zatarcie oka, uraz oka, używanie szkieł kontaktowych, przeprowadzony zabieg okulistyczny, itp.

Trzeci rodzaj powodów  wylewu w oku stanowi podłoże układowe, do którego zalicza się m.in. choroby związane z krążeniem (nadciśnienie tętnicze krwi, miażdżyca), schorzenia hematologiczne (takie jak np. anemia, białaczka), choroby przebiegające z wysoką gorączką (wśród których należy wymienić m.in. posocznicę, ospę, odrę, szkarlatynę), urazy wielu narządów oraz stosowanie niektórych leków (np. kwasu acetylosalicylowego, czy warfaryny).

Wylew w oku a zmęczenie

Pękające naczynka w oku mogą mieć także bardzo prozaiczną przyczynę. Za przekrwionymi oczami stoi często przepracowanie (zwłaszcza długotrwała praca przed komputerem), przemęczenie, przebywanie w klimatyzowanym czy zadymionym pomieszczeniu. Nie zawsze da się wyeliminować tę kategorię powodów wylewu w oku, jednak można próbować wspomagać zmęczone oczy tzw. sztucznymi łzami (dostępnymi w postaci kropli do oczu w aptece bez recepty) oraz właściwą pielęgnacją oczu.

Reklama

Wylew w oku – co robić?

Wylew w oku powinien po prostu się wchłonąć samoistnie po upływie najdalej dwóch tygodni. Można jednak pomóc temu procesowi przyspieszając go. Służą temu niektóre medykamenty, które można nabyć w aptece bez recepty.

Co robić na wylew do oka? Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku preparaty odbudowujące ścianki naczyń krwionośnych, zmniejszające wylew krwi w oku oraz zabezpieczające je przed podobnymi zdarzeniami w przyszłości. Polecane na ten rodzaj schorzenia są zatem środki zawierające witaminę C, rutynę oraz wapno.

Nie powinno się stosować na wylew oczny maści ze świetlikiem, kompresów z herbaty czy rumianku by dodatkowo nie podrażnić spojówek. Nie należy też  przyjmować kropli do oczu o działaniu obkurczającym, ponadto aspiryny oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Najbezpieczniej będzie jednak skonsultować schorzenie z lekarzem okulistą, który obejrzy oko pod kątem ewentualnego naruszenia struktury oka oraz wykluczy obecność zmian chorobowych w organizmie.

Czytaj również: Drganie powieki - przyczyny drgającej powieki i oka 

Reklama

Wylew w oku – leczenie

Niekiedy konieczne będzie leczenie okulistyczne. Lekarz okulista po obejrzeniu oka przepisze właściwe leki.

W przypadku gdy przyczyna wylewu w oku dotyczy jakiegoś urazu, lekarz najpewniej przeprowadzi dodatkową diagnostykę w postaci badania ultrasonograficznego oka, sprawdzając czy nie nastąpiło odwarstwienie siatkówki oka. USG zaleca się także w sytuacji, gdy pacjent cierpi na cukrzycę.

Jeśli wylew krwi do oka powodują inne choroby podstawowe ustroju, takie jak m.in. nadciśnienie tętnicze krwi, czy miażdżyca, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza prowadzącego, gdyż taki syndrom może wyrokować błędny sposób leczenia, który należy jak najszybciej zweryfikować.

Kiedy natomiast krwawy wylew w oku nie ulega wchłonięciu, należy rozważyć wykonanie specjalnego zabiegu chirurgicznego – witrektomii – polegającego na pozbyciu się krwotoku z oka. To dość droga interwencja, której koszt wynosi około 6 tysięcy złotych. 

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby oczu i wady wzroku
Zapalenie nerwu wzrokowego - jak się objawia i leczy?
Ludzkie oko z objawem zapalenie nerwu wzrokowego
Zespól Hornera - leczenie i przyczyny objawu Hornera
Badanie oka
Zwyrodnienie plamki żółtej - objawy i leczenie. Operacja
Podobne artykuły
Chłopiec z gronkowcem w oku
Gronkowiec w oku – objawy, przyczyny, leki. Jest zaraźliwy?
Osoba z pękniętym naczynkiem w oku
Wylew w oku – co robić? Przyczyny i leczenie
Guzek na powiece przy oku
Jak wygląda gradówka na oku? Poznaj przyczyny i domowe sposoby leczenia
Dziecko z zapaleniem spojówek
Zapalenie spojówek u dzieci – czy można się zarazić? Czym leczyć?
Stetoskop na lekarskim biurku
Kępki żółte – jak usunąć i zamaskować? Leczenie żółtaków

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!