Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Plamy starcze - jak je usunąć domowym sposobem? Czym smarować?

Plamy na skórze mogą pojawić się po długotrwałym przebywaniu na słońcu, jak również w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry. Niektóre z nich łatwo usunąć, innych trudniej się pozbyć i wymagają precyzyjnego leczenia.
Plamy starcze
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym są plamy starcze?

Plamy starcze, nazywane plamami wątrobowymi, a w medycznej terminologii plamami soczewicowatymi to płaskie zmiany powstałe na skutek nagromadzenia melanocytów (komórek barwnikowych) i nadprodukcji melaniny (barwnika skóry).

Plamy przyjmują różne odcienie koloru brązowego i czarnego. Najczęściej występują na twarzy, dłoniach, plecach, klatce piersiowej i przedramionach.

Przyczyny powstawania plam soczewicowatych na skórze to:

  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (plamy soczewicowate słoneczne),
  • proces starzenia się skóry (plamy soczewicowate starcze).

Plamy starcze mogą przypominać rozwijającego się czerniaka – należy zwrócić szczególną uwagę na te zmiany o czarnym zabarwieniu i wypukłej powierzchni.   

Plamy starcze nie należą do chorób skóry i nie są zagrożeniem dla zdrowia, jeśli nie są zmianami nowotworowymi. Mimo to często są usuwane ze względów estetycznych. Widoczne, szczególnie na dłoniach i twarzy zmiany barwnikowe mogą stać się przyczyną kompleksów i powodować, że zaczynamy wstydzić się swojego ciała. 

Reklama

Jak usunąć plamy starcze?

W pewnym stopniu możemy zapobiegać powstawaniu plam na skórze – prostym sposobem jest ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV. Jeśli jednak plamy już się pojawiły lub wynikają z nieuchronnych zmian związanych ze starzeniem organizmu, to istnieją sposoby, aby się ich pozbyć lub chociaż zmniejszyć ich widoczność.

Za najskuteczniejszą metodę leczenia plam starczych uznaje się laseroterapię, która polega na działaniu wiązką światła na zmienione komórki. Dochodzi do rozbicia skupiska melaniny, która następnie jest wchłaniania przez organizm.

Na przebarwienia skóry można zastosować peelingi, które pozwalają rozjaśnić, a nawet usunąć zmiany barwnikowe. Zabieg polega na złuszczaniu naskórka za pomocą kwasów organicznych (np. owocowy, glikolowy, trójchlorooctowy, migdałowy).

Powszechnie stosowane kremy o właściwościach rozjaśniających nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Głównym powodem niepowodzeń jest fakt, że działają one na wierzchnią warstwę skóry, a plamy starcze powstają w głębszych warstwach, gdzie kosmetyk nie dociera.

Skutecznym sposobem usuwania przebarwień skóry jest krioterapia z wykorzystaniem ciekłego azotu. Zabieg polega na zamrożeniu zmian skórnych, w wyniku czego dochodzi do zniszczenia komórek barwnikowych w tym miejscu.

Reklama

Domowe sposoby na plamy starcze

Plamy starcze można leczyć również za pomocą alternatywnych metod takich jak terapia światłem czy medycyna chińska. Specjalistów z tych dziedzin zajmujących się przebarwieniami skóry można znaleźć w bazie terapeutów medycyny holistycznej – ktociewyleczy.pl.

Polecanym sposobem na zniwelowanie plam na skórze jest terapia światłem – metoda nieco mniej skuteczna od laseroterapii, ale znacznie bezpieczniejsza.

Na przebarwienia na skórze można stosować różnego rodzaju zioła i akupunkturę – terapie powszechnie stosowane w medycynie chińskiej.  

Skuteczność w leczeniu plam starczych wykazuje również glukozamina – lek stosowany przy zwyrodnieniach stawów.

W celu rozjaśnienia plam starczych wykorzystywane są także witaminy o silnym działaniu antyoksydacyjnym – głównie witamina E i C, a także selen i beta-karoten.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!