Plamy wątrobowe – objawy i przyczyny

Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała. Powinniśmy się o nią troszczyć w szczególny sposób. Kiedy pojawiają się na niej znamiona, przebarwienia lub inne niepokojące zmiany powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Mogą to być plamy wątrobowe – czy należy się ich bać? Czym tak naprawdę są plamy wątrobowe – jakie są ich przyczyny, objawy? Jak je leczyć?
Plamy na wątrobie
Źródło: 123RF

Spis treści

Plamy wątrobowe – objawy

Plamy wątrobowe – jak wyglądają? Na początek warto podkreślić, że plamy wątrobowe na ciele w zasadzie nie mają nic wspólnego z wątrobą. Nazwa ta powstała, ponieważ kolor plam jest podobny do koloru wątroby. Choć bardziej adekwatne, to mniej popularne, są określenia: plamy pigmentacyjne lub plamy starcze.

Plamy od wątroby najczęściej kojarzone są z osobami starszymi (pojawiają się zazwyczaj po 40-50 roku życia), ale nie są związane ze starzeniem się skóry czy organizmu. Spotkać je można również u młodych ludzi. Plamy na ciele od wątroby są wynikiem częstego wystawiania skóry na kontakt ze słońcem. Początkowo nie są widoczne, pojawiają się dopiero po latach. Jak powstają? Z reguły pojawiają się w obszarach gdzie skóra była najczęściej wystawiana na kontakt z promieniami słonecznymi. Jeśli ktoś w wieku dziecięcym i nastoletnim dużo przebywał na słońcu, plamy wątrobowe mogą u niego pojawić się już po dwudziestym roku życia.

Plamy wątrobowe – występowanie

Efekty nadmiernej ekspozycji na promieniowanie są widoczne dopiero po kilku latach, a  plamy najczęściej występują po 50 roku życia. Dlatego też nazywane są zamiennie plamami posłonecznymi lub starczymi. Plamy wątrobowe mogą występować również u młodszych osób, które bardzo często wystawiają swoje ciało na słońce. Na występowanie plam narażone są przede wszystkim osoby z jasną karnacją skóry.

Plamy wątrobowe pojawiają się najczęściej na:

 • Dłoniach (szczególnie na zewnętrznej stronie)
 • Twarzy
 • Dekolcie
 • Ramionach

Plamy wątrobowe – przyczyny

Wątroba – plamy na skórze: przyczyną powstawania plam wątrobowych na skórze nie jest tylko słońce. Co jeszcze może je powodować?

 • Zażywanie niektórych leków: moczopędnych, tetracykliny, na cukrzycę, na wysokie ciśnienie krwi – sprawiają, że skóra jest bardziej wrażliwa na promienie słoneczne, co sprzyja tworzeniu się plam.

Niestety u osób z jasną karnacją ryzyko powstania plam jest wyższe.

Plamy wątrobowe – leczenie

Plam wątrobowych nie da się całkowicie usunąć, ale można je rozjaśnić, aby były mniej widoczne. Najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który dobierze indywidualnie odpowiednie leczenie.

 • Może zalecić stosowanie maści wybielających przebarwienie lub wykonanie dermabrazji, która ściera zewnętrzną część naskórka.
 • Kliniki medycyny estetycznej oferują także laseroterapię, która niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny (melanocyty) oraz kriochirurgię zamrażającą plamy ciekłym azotem. Należy pamiętać o koniecznej konsultacji z lekarzem przed wykonaniem takiego zabiegu.
 • Są również domowe sposoby na rozjaśnienie przebarwień. Wystarczy smarować plamy dwa razy dziennie sokiem z cytryny, gdyż jego kwaśny odczyn ma właściwości wybielające.
 • Skuteczny jest również żel ze świeżego aloesu stosowany 1-2 dziennie. Zawarte w nim substancje złuszczają naskórek i stymulują wzrost nowych komórek.

Kolejnym domowym sposobem jest mieszanka miodu i jogurtu naturalnego. Tę papkę należy nakładać raz dziennie na plamy. Pozostawić na pół godziny, aż wyschnie, a następnie zmyć.

Plamy wątrobowe na twarzy

Plamy na twarzy od wątroby można spróbować usunąć za pomocą zabiegów dermatologicznych:

 • metody laserowe – niszczy się wtedy komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny,
 • kriochirurgia – przy pomocy ciekłego azotu zamraża się plamy,
 • dermabrazja – ściera się zewnętrzne warstwy skóry.

Metody te mogą jednak wywoływać skutki uboczne, dlatego warto przed ich zastosowaniem skonsultować się z dermatologiem.

Plamy wątrobowe na ciele – zapobieganie

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego należy cały rok stosować kremy z filtrem. Ponadto latem nie wystawiać się zbyt długo na intensywne promieniowanie. Konieczne jest także dostarczanie organizmowi  odpowiedniej ilości beta-karotenu, który zawarty jest między innymi w soku marchwiowym i morelach. Dzięki temu skóra będzie odporniejsza na działanie słońca, a opalenizna nabierze złocistobrązowego odcienia.

Zobacz też: Porfiria - objawy, leczenie, diagnostyka

Plamy wątrobowe w ciąży

W czasie ciąży skóra jest szczególnie narażona na powstawanie plam wątrobowych  ze względu na wahania hormonalne. Zwiększona ilość estrogenu wpływa na intensywniejszą pracę komórek produkujących melaninę i powstawanie przebarwień. Dlatego w tym okresie przyszła mama powinna pamiętać o kremach z wysokim filtrem, a także unikać opalania.

Oceń artykuł

(liczba ocen 32)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij