Plamy wątrobowe – objawy i przyczyny

Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała. Powinniśmy się o nią troszczyć w szczególny sposób. Kiedy pojawiają się na niej znamiona, przebarwienia lub inne niepokojące zmiany powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Mogą to być plamy wątrobowe – czy należy się ich bać? Czym tak naprawdę są plamy wątrobowe – jakie są ich przyczyny, objawy? Jak je leczyć?
Plamy na wątrobie
Źródło: 123RF
Spis treści

Plamy wątrobowe – objawy

Plamy wątrobowe – jak wyglądają? Na początek warto podkreślić, że plamy wątrobowe na ciele w zasadzie nie mają nic wspólnego z wątrobą. Nazwa ta powstała, ponieważ kolor plam jest podobny do koloru wątroby. Choć bardziej adekwatne, to mniej popularne, są określenia: plamy pigmentacyjne lub plamy starcze.

Plamy od wątroby najczęściej kojarzone są z osobami starszymi (pojawiają się zazwyczaj po 40-50 roku życia), ale nie są związane ze starzeniem się skóry czy organizmu. Spotkać je można również u młodych ludzi. Plamy na ciele od wątroby są wynikiem częstego wystawiania skóry na kontakt ze słońcem. Początkowo nie są widoczne, pojawiają się dopiero po latach. Jak powstają? Z reguły pojawiają się w obszarach gdzie skóra była najczęściej wystawiana na kontakt z promieniami słonecznymi. Jeśli ktoś w wieku dziecięcym i nastoletnim dużo przebywał na słońcu, plamy wątrobowe mogą u niego pojawić się już po dwudziestym roku życia.

Plamy wątrobowe – występowanie

Efekty nadmiernej ekspozycji na promieniowanie są widoczne dopiero po kilku latach, a  plamy najczęściej występują po 50 roku życia. Dlatego też nazywane są zamiennie plamami posłonecznymi lub starczymi. Plamy wątrobowe mogą występować również u młodszych osób, które bardzo często wystawiają swoje ciało na słońce. Na występowanie plam narażone są przede wszystkim osoby z jasną karnacją skóry.

Plamy wątrobowe pojawiają się najczęściej na:

 • Dłoniach (szczególnie na zewnętrznej stronie)
 • Twarzy
 • Dekolcie
 • Ramionach

Plamy wątrobowe – przyczyny

Wątroba – plamy na skórze: przyczyną powstawania plam wątrobowych na skórze nie jest tylko słońce. Co jeszcze może je powodować?

 • Zażywanie niektórych leków: moczopędnych, tetracykliny, na cukrzycę, na wysokie ciśnienie krwi – sprawiają, że skóra jest bardziej wrażliwa na promienie słoneczne, co sprzyja tworzeniu się plam.

Niestety u osób z jasną karnacją ryzyko powstania plam jest wyższe.

Plamy wątrobowe – leczenie

Plam wątrobowych nie da się całkowicie usunąć, ale można je rozjaśnić, aby były mniej widoczne. Najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który dobierze indywidualnie odpowiednie leczenie.

 • Może zalecić stosowanie maści wybielających przebarwienie lub wykonanie dermabrazji, która ściera zewnętrzną część naskórka.
 • Kliniki medycyny estetycznej oferują także laseroterapię, która niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny (melanocyty) oraz kriochirurgię zamrażającą plamy ciekłym azotem. Należy pamiętać o koniecznej konsultacji z lekarzem przed wykonaniem takiego zabiegu.
 • Są również domowe sposoby na rozjaśnienie przebarwień. Wystarczy smarować plamy dwa razy dziennie sokiem z cytryny, gdyż jego kwaśny odczyn ma właściwości wybielające.
 • Skuteczny jest również żel ze świeżego aloesu stosowany 1-2 dziennie. Zawarte w nim substancje złuszczają naskórek i stymulują wzrost nowych komórek.

Kolejnym domowym sposobem jest mieszanka miodu i jogurtu naturalnego. Tę papkę należy nakładać raz dziennie na plamy. Pozostawić na pół godziny, aż wyschnie, a następnie zmyć.

Plamy wątrobowe na twarzy

Plamy na twarzy od wątroby można spróbować usunąć za pomocą zabiegów dermatologicznych:

 • metody laserowe – niszczy się wtedy komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny,
 • kriochirurgia – przy pomocy ciekłego azotu zamraża się plamy,
 • dermabrazja – ściera się zewnętrzne warstwy skóry.

Metody te mogą jednak wywoływać skutki uboczne, dlatego warto przed ich zastosowaniem skonsultować się z dermatologiem.

Plamy wątrobowe na ciele – zapobieganie

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego należy cały rok stosować kremy z filtrem. Ponadto latem nie wystawiać się zbyt długo na intensywne promieniowanie. Konieczne jest także dostarczanie organizmowi  odpowiedniej ilości beta-karotenu, który zawarty jest między innymi w soku marchwiowym i morelach. Dzięki temu skóra będzie odporniejsza na działanie słońca, a opalenizna nabierze złocistobrązowego odcienia.

Zobacz też: Porfiria - objawy, leczenie, diagnostyka

Plamy wątrobowe w ciąży

W czasie ciąży skóra jest szczególnie narażona na powstawanie plam wątrobowych  ze względu na wahania hormonalne. Zwiększona ilość estrogenu wpływa na intensywniejszą pracę komórek produkujących melaninę i powstawanie przebarwień. Dlatego w tym okresie przyszła mama powinna pamiętać o kremach z wysokim filtrem, a także unikać opalania.

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Agata Siejka
Agata Siejka
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Luteina – w ciąży, na oczy, na okres. Skutki uboczne
Przeczytaj artykuł
Aminotransferaza alaninowa ALAT - cel, norma i wynik badania
Podobne artykuły
Aminotransferaza alaninowa ALAT - cel, norma i wynik badania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie AST - co oznacza podwyższone i wysokie AST?
GGTP - badanie, normy, znaczenie wyniku wysokiego i niskiego

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama