Najzdrowsze miejsce w internecie

Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?

Audiolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń słuchu. Pacjenci najczęściej trafiają do audiologa po wizycie u laryngologa, który podejrzewa niedosłuch lub chce się upewnić, że zapalenie ucha środkowego nie doprowadziło do ubytku słuchu. Czym się zajmuje lekarz audiolog? Kiedy należy udać się do poradni audiologicznej? A także jakie badania audiologiczne można w niej wykonać?
Poradnia audiologiczna
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym się zajmuje audiolog? 

Audiolog to lekarz laryngolog, który posiada specjalizację w zakresie audiologii. Audiologia jest bowiem jedną z gałęzi otolaryngologii (potocznie laryngologii). 

Laryngologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami w obrębie głowy oraz szyi. Wiedza w tym zakresie jest na tyle obszerna, że w obrębie laryngologii wyróżnia się foniatrię, rynologię, chirurgię podstawy czaszki, onkologię laryngologiczną oraz audiologię. Rynologia to nauka o chorobach nosa i zatok przynosowych. Lekarz laryngolog ze specjalizacją  z chirurgii podstawy czaszki zajmuje się leczeniem operacyjnym. Onkolog laryngologiczny leczy nowotwory w obrębie głowy i szyi. Foniatria to dział laryngologii zajmujący się wydawaniem dźwięku, czyli mową. Audiologia natomiast zajmuje się odbieraniem dźwięków, czyli zmysłem słuchu. 

Lekarz audiolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń słuchu. Zwykle do audiologa na specjalistyczne badania kieruje lekarz laryngolog, który wykluczył infekcję ucha oraz inne podstawowe zaburzenia, które mogą być powodem problemów ze słuchem

Do audiologa warto się wybrać z długotrwałym uczuciem zatkanych uszu, pogorszeniem słyszenia, szumami usznymi. Osoby często chorujące na zapalenie ucha również powinny udać się na wizytę do audiologa. 

Jakie badanie wykonamy w poradni audiologicznej?

Podstawowe badania uszu za pomocą otoskopu zwykle wykonuje lekarz laryngolog. Aby wykonać specjalistyczne badania audiologiczne, należy udać się do lekarza audiologa. Istnieje cały szereg badań, które można wykonać w poradni audiologicznej. 

Audiometria tonalna- to podstawowe badanie określające stopień upośledzenia słuchu. Badanie przeprowadza się w specjalnej, wyciszonej kabinie pomiarowej. Pacjent zakłada słuchawki przez które odbiera sygnały dźwiękowe o różnym natężeniu. Audiometria tonalna pozwala określić tzw. próg słyszenia, czyli najcichszy dźwięk, jaki jest słyszalny dla osoby poddawanej badaniu. 

Tympanometria- to badanie, które ma określić przede wszystkim stan ucha środkowego. W czasie badania jest sprawdzana błona bębenkowa, układ i sztywność kosteczek słuchowych oraz zawartość płynu w jamie bębenkowej. Możliwe jest także sprawdzenie stanu ucha wewnętrznego poprzez zbadanie odruchów mięśnia strzemiączkowego. 

Badanie ABR (badanie BERA)- to specjalistyczne badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu. Badany zakłada słuchawki, a na jego głowie umieszcza się elektrody połączone z systemem komputerowym. Badanie ma ocenić reakcję pnia mózgu na dźwięki wprowadzane do ucha za pomocą słuchawek. Reakcja mózgu zostaje zapisana w specjalnym systemie komputerowym, który rejestruje słuchowe potencjały wywołane. 

Reklama

Kiedy udać się z dzieckiem do audiologa? 

Na konsultację audiologiczną często są kierowane dzieci, które mają problemy z mówieniem. Pediatra zaleca rodzicom wizytę u audiologa, jeśli ich dwuletnie dziecko nie mówi lub wypowiada jedynie pojedyncze słowa. Kolejnym wskazaniem do wizyty w poradni audiologicznej jest brak reakcji dziecka na wołanie rodzica. Ponadto jeśli dziecko często choruje na infekcje ucha środkowego lub przeszło zapalenie opon mózgowych, również należy umówić się na konsultacjędo takiego lekarza. 

Audiologia i foniatria - jakie są różnice?

Foniatria to gałąź otolaryngologii zajmująca się zaburzeniami mowy. Osoby dorosłe do lekarza foniatry powinny udać się z przewlekłą chrypą, długotrwałym drapaniem w gardle, zaburzeniami połykania oraz zanikaniem głosu. Natomiast rodzice powinni iść z dzieckiem do foniatry, jeśli zauważą u niego problemy z mową. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach lekarze audiolodzy są jednocześnie specjalistami z dziedziny foniatrii, gdyż obecnie studia z zakresu audiologii i foniatrii odbywają się w ramach jednej specjalizacji

Reklama

Koszt badania audiologicznego 

Ile kosztuje badanie audiologiczne? Wszystko zależy od rodzaju badania słuchu oraz od miejsca jego wykonania. Za samą audiometrię tonalną, w zależności od miasta, trzeba będzie zapłacić od 30 do 50 złotych. Za tympanometrię w granicach 30-60 złotych. Znacznie więcej kosztuje badanie BERA, średnio od 200 do 500 złotych. Warto rozważyć zrobienie kilku badań jednocześnie, gdyż poradnie audiologiczne wykonują wymienione badania w pakiecie, oferując przy tym niższą ceną.

Czytaj też:

Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Swędzenie w uchu - w środku i na zewnątrz. Jak leczyć?
Kobieta odczuwa swędzenie w uszach
Przeczytaj artykuł
Preparat do czyszczenia uszu - dla dzieci i dorosłych
Laryngolog czyści ucho pacjentki
Przeczytaj artykuł
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby
Kobietę boli ucho
Podobne artykuły
Czyszczenie uszu u małego dziecka
Nadmiar woskowiny w uszach - jak czyścić uszy?
Kobieta cierpiąca na piszczenie w uszach
Piszczenie w uszach - przyczyny. Jak się pozbyć?
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Szum w uszach - co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby
Dziewczyna pokazujące swoje ucho
Przetwarzanie słuchowe - badanie APD i terapia zaburzenia
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama