ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?

Audiolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń słuchu. Pacjenci najczęściej trafiają do audiologa po wizycie u laryngologa, który podejrzewa niedosłuch lub chce się upewnić, że zapalenie ucha środkowego nie doprowadziło do ubytku słuchu. Czym się zajmuje lekarz audiolog? Kiedy należy udać się do poradni audiologicznej? A także jakie badania audiologiczne można w niej wykonać?
Poradnia audiologiczna
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym się zajmuje audiolog? 

Audiolog to lekarz laryngolog, który posiada specjalizację w zakresie audiologii. Audiologia jest bowiem jedną z gałęzi otolaryngologii (potocznie laryngologii). 

Laryngologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami w obrębie głowy oraz szyi. Wiedza w tym zakresie jest na tyle obszerna, że w obrębie laryngologii wyróżnia się foniatrię, rynologię, chirurgię podstawy czaszki, onkologię laryngologiczną oraz audiologię. Rynologia to nauka o chorobach nosa i zatok przynosowych. Lekarz laryngolog ze specjalizacją  z chirurgii podstawy czaszki zajmuje się leczeniem operacyjnym. Onkolog laryngologiczny leczy nowotwory w obrębie głowy i szyi.

Foniatria to dział laryngologii zajmujący się wydawaniem dźwięku, czyli mową. Audiologia natomiast zajmuje się odbieraniem dźwięków, czyli zmysłem słuchu. 

Lekarz audiolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń słuchu. Zwykle do audiologa na specjalistyczne badania kieruje lekarz laryngolog, który wykluczył infekcję ucha oraz inne podstawowe zaburzenia, które mogą być powodem problemów ze słuchem. 

Do audiologa warto się wybrać z długotrwałym uczuciem zatkanych uszu, pogorszeniem słyszenia, szumami usznymi. Osoby często chorujące na zapalenie ucha również powinny udać się na wizytę do audiologa. 

Reklama

Jakie badanie wykonamy w poradni audiologicznej?

Podstawowe badania uszu za pomocą otoskopu zwykle wykonuje lekarz laryngolog. Aby wykonać specjalistyczne badania audiologiczne, należy udać się do lekarza audiologa. Istnieje cały szereg badań, które można wykonać w poradni audiologicznej. 

  • Audiometria tonalna- to podstawowe badanie określające stopień upośledzenia słuchu. Badanie przeprowadza się w specjalnej, wyciszonej kabinie pomiarowej. Pacjent zakłada słuchawki przez które odbiera sygnały dźwiękowe o różnym natężeniu. Audiometria tonalna pozwala określić tzw. próg słyszenia, czyli najcichszy dźwięk, jaki jest słyszalny dla osoby poddawanej badaniu. 
  • Tympanometria- to badanie, które ma określić przede wszystkim stan ucha środkowego. W czasie badania jest sprawdzana błona bębenkowa, układ i sztywność kosteczek słuchowych oraz zawartość płynu w jamie bębenkowej. Możliwe jest także sprawdzenie stanu ucha wewnętrznego poprzez zbadanie odruchów mięśnia strzemiączkowego. 
  • Badanie ABR (badanie BERA) - to specjalistyczne badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu. Badany zakłada słuchawki, a na jego głowie umieszcza się elektrody połączone z systemem komputerowym. Badanie ma ocenić reakcję pnia mózgu na dźwięki wprowadzane do ucha za pomocą słuchawek. Reakcja mózgu zostaje zapisana w specjalnym systemie komputerowym, który rejestruje słuchowe potencjały wywołane.

Reklama

Kiedy udać się z dzieckiem do audiologa? 

Na konsultację audiologiczną często są kierowane dzieci, które mają problemy z mówieniem. Pediatra zaleca rodzicom wizytę u audiologa, jeśli ich dwuletnie dziecko nie mówi lub wypowiada jedynie pojedyncze słowa.

Kolejnym wskazaniem do wizyty w poradni audiologicznej jest brak reakcji dziecka na wołanie rodzica. Ponadto jeśli dziecko często choruje na infekcje ucha środkowego lub przeszło zapalenie opon mózgowych, również należy umówić się na konsultacjędo takiego lekarza. 

Reklama

Audiologia i foniatria - jakie są różnice?

Foniatria to gałąź otolaryngologii zajmująca się zaburzeniami mowy. Osoby dorosłe do lekarza foniatry powinny udać się z przewlekłą chrypą, długotrwałym drapaniem w gardle, zaburzeniami połykania oraz zanikaniem głosu. Natomiast rodzice powinni iść z dzieckiem do foniatry, jeśli zauważą u niego problemy z mową.

Warto podkreślić, że w wielu przypadkach lekarze audiolodzy są jednocześnie specjalistami z dziedziny foniatrii, gdyż obecnie studia z zakresu audiologii i foniatrii odbywają się w ramach jednej specjalizacji. 

Reklama

Koszt badania audiologicznego 

Ile kosztuje badanie audiologiczne? Wszystko zależy od rodzaju badania słuchu oraz od miejsca jego wykonania. Za samą audiometrię tonalną, w zależności od miasta, trzeba będzie zapłacić od 30 do 50 złotych. Za tympanometrię w granicach 30-60 złotych.

Znacznie więcej kosztuje badanie BERA, średnio od 200 do 500 złotych. Warto rozważyć zrobienie kilku badań jednocześnie, gdyż poradnie audiologiczne wykonują wymienione badania w pakiecie, oferując przy tym niższą ceną.

Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Mała dziewczynka zakrywa oko
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody
Personel szpitalny
Czym zajmuje się chirurg naczyniowy? Jakie schorzenia leczy?
Chirurg naczyniowy w trakcie operacji
Podobne artykuły
Geriatra rozmawia z pacjentką
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
"Opiekun medyczny - kurs i zakres obowi\u0105zk\u00f3w. Jakie ma uprawnienia i ile zarabia?"
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?
Poradnia audiologiczna
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!