Domowe sposoby na zatoki – na ból, zapalenie i zatkanie

Jeśli czujesz ból u nasady nosa i towarzyszący mu ból głowy i czoła, to masz do czynienia z zapaleniem zatok. Oto kilka domowych sposobów na zatoki.

Spis treści

Objawy zapalenia zatok

Z zapaleniem zatok mamy najczęściej do czynienia w okresie jesienno-zimowym, gdy nasza odporność znacznie spada i jesteśmy narażeni na przeziębienie oraz grypę. Do zapalenia zatok dochodzi wskutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej, która zatyka zatoki.

Zapaleniu zatok towarzyszyć może poczucie ciężkości i pełności u nasady nosa, nadmierna wydzielina, ból głowy oraz nieprzyjemny ucisk w okolicy nosa podczas pochylania się. W poważniejszych stanach dochodzi do gorączki, zaburzeń węchu lub wydzielania ropnej substancji, która spływa do gardła.

Domowe sposoby na zatoki

Z zapaleniem zatok nie powinniśmy radzić sobie sami. By wyleczyć chore zatoki, należy przyjmować odpowiednie leki, w postaci antybiotyków lub kropli. Niewyleczone zapalenie zatok może doprowadzić do znacznie groźniejszego, przewlekłego zapalenia zatok.

Jeśli jednak chcemy nieco zmniejszyć poczucie ciężkości oraz ból u nasady nosa, możemy posłużyć się kilkoma domowymi sposobami:

1. Okłady z ziaren grochu

Do wykonania okładu potrzebny będzie woreczek z materiału oraz ziarna grochu. Podgrzany do około 60 st. Celsjusza groch należy wsypać do woreczka, związać i przyłożyć na bolące miejsce. Ziarna grochu rozgrzeją nasadę nosa i przyniosą natychmiastową ulgę.

2. Okłady z soli leczniczej

Skutecznym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie specjalnej, leczniczej soli jodowo-bromowej, która dostępna jest w aptekach. Sól również należy delikatnie podgrzać, umieścić ją w woreczku z materiału, a następnie przykładać do nasady nosa. Uwalnianie się jodu i bromu z rozgrzanej soli wpłynie korzystnie na zatkane zatoki.

3. Napary z ziół

By zatoki skutecznie poradziły sobie z zapaleniem, należy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. Zbierająca się  w nosie wydzielina jest gęsta, przez co utrudnione jest jej usuwanie. By nawilżyć nos i skutecznie usunąć zalegającą wydzielinę, należy pić specjalne napary z ziół, z dodatkiem kwiatu lipy lub malin.

4. Czosnek lub cebula

Co odważniejsi, którym nie straszne zapachy proponowanych warzyw, mogą poradzić sobie z bólem zatok poprzez wąchanie rozgniecionego czosnku lub posiekanej cebuli. Sok nawilży śluzówkę i pozwoli na usunięcie zalegającej wydzieliny, zmniejszając nacisk na zatoki. Należy jednak uważać, by w ten sposób nie podrażnić oczu.

Reklama

Inhalacje na zatkane zatoki

Skuteczną metodą na zapalenie zatok będzie również wykonanie inhalacji. Do jej przygotowania potrzeba będzie miska z gorącą wodą, olejki eteryczne, zioła lub sól oraz ręcznik, którym przykryjemy głowę i twarz.

By zmniejszyć ból i poradzić sobie z katarem, przygotuj inhalację z solą lub ziołami, takimi jak tymianek, mięta czy szałwia. Zamiast ziół można zastosować olejki eteryczne – najlepszy będzie:

  • eukaliptusowy,
  • lawendowy,
  • miętowy.

Czytaj również:

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 24)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!