Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?

Balejaż to technika farbowania cienkich pasemek każdego rodzaju włosów. Ta metoda koloryzacji była bardzo popularna w latach 90-tych. Zastąpiła powszechnie wcześniej robione pasemka. Ale balejaż obecnie wraca do łask i fryzjerzy często „kładą” takie pasemka na włosach. Można też wykonać je samodzielnie w domu. Najważniejsze, aby robiąc balejaż wybrać odpowiedni kolor do pasemek, najbardziej zbliżony do naturalnego.
Fryzjer robi klientce balejaż blond
źródło:123RF
W skrócie
 • Balejaż to technika farbowania włosów polegająca na aplikacji farby na cienkie pasemka, mająca na celu stworzenie naturalnego efektu. Zyskała popularność w latach 90-tych, a obecnie ponownie wraca do łask.
 • Balejaż wymaga użycia 3-6 odcieni tej samej palety kolorystycznej. Jest to metoda, która nie tylko zmienia kolor włosów, ale także dodaje im objętości, a wykonanie musi być precyzyjne, aby uzyskać pożądany efekt.
 • Ta forma koloryzacji polega na łączeniu różnych odcieni blondu. Idealnie nadaje się do maskowania siwych włosów i dodania objętości. Wymaga specjalnej pielęgnacji i regularnego uzupełniania odrostów.
 • Balejaż można wykonać samodzielnie, używając farby o 2-3 tony różniącej się od naturalnego odcienia, odpowiednich narzędzi i technik. Zalecane są dwie metody: bezpośrednie nakładanie farby na włosy lub z użyciem folii aluminiowej.
SPRAWDŹ TEŻ: Farbowanie włosów - jak je wykonać, by ich nie zniszczyć?
Spis treści

Techniki koloryzacji zmieniają się dość często, a fryzjerzy zaskakują co chwila swoje klientki. Radykalna zmiana wyglądu, w tym i koloru włosów to często marzenie niejednej z kobiet. Ale zmianę trzeba przemyśleć, aby nie zaszkodzić sobie i urodzie. Nie można kierować się wyglądem i upodobaniami drugiej kobiety. Nie zawsze to, co pasuje innym, będzie pasowało wszystkim. A przecież chodzi o to, aby wyglądać pięknie, naturalnie i cieszyć się swoim wyglądem. Balejaż wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Farbowanie poszczególnych pasm włosów, łącząc różne tony tego samego koloru to idealnie rozwiązanie na odświeżenie wyglądu i zmianę fryzury. 

Reklama

Co to jest balejaż?

Balejaż to forma koloryzacji włosów, polegająca na nakładaniu farby na poszczególne pasemka włosów. Balejaż blond polega na farbowaniu kosmyków różnymi tonami tego samego, jasnego koloru. Służą do tego kosmetyki rozjaśniające włosy. Zasadą tej metody jest zachowanie małych różnic między kolorami poszczególnych pasm włosów. Dawniej pasemka na włosach mieniły się różnymi barwami. Dzisiejszy balejaż jest bardziej stonowany i daje efekty zbliżone do technik ombre (czyli rozjaśniania samych końcówek), sombre (łagodniejsza wersja ombre) czy flamboyage (miejscowe, nieregularne rozjaśnianie kosmyków). Ta technika koloryzacji idealnie sprawdza się na jasnych i ciemnych włosach, długich lub krótkich.  

W sztuce balejażu używane jest od 3 do 6 odcieni farby. Ale zawsze musi być przestrzegana naczelna zasada – kolory używane w tej technice muszą mieć ten sam pigment. Źle dobrane kolory lub złe położenie mogą z wyczekiwanej fryzury zrobić koszmar. 

Zadaniem takiej koloryzacji jest nie tylko zmiana barwy, ale także nadanie włosom objętości, poprzez właściwe rozłożenie balejażu. 

Reklama

Balejaż blond

Jasny balejaż to sposób koloryzacji, który łączy różne odcienie blondu do tworzenia refleksów na włosach. Najprościej ten rodzaj farbowania włosów można określić jako dobieranie zbliżonych odcieni farby do naturalnego koloru włosów. Pojedyncze pasemka nakładane są tak, aby zmieniał się ich kolor. Tej koloryzacji nigdy nie zaczyna się od czubka głowy, a farba jest nakładana na wyjątkowo cienkie pasemka włosów. Balejaż blond wymaga szczególnej pielęgnacji. Wszystkie dotychczas stosowane kosmetyki powinny być zastąpione takimi, które przeznaczone są do włosów farbowanych. 

Warto także uzupełniać farbą pojawiające się odrosty, aby utrzymywać cały czas efekt zadbanej fryzury. 

Reklama

Balejaż na krótkich włosach

Ten rodzaj koloryzacji idealnie sprawdza się na krótkich włosach. Niektóre kobiety nie farbują włosów, nie lubią także radykalnych zmian. Problem pojawia się dopiero po pojawieniu się pierwszych siwych włosów. Siwizna z reguły negatywnie wpływa na dobre samopoczucie i powoduje odczucie mijającego czasu i procesów starzenia. Balejaż na krótkie włosy w kolorze blond idealnie pokrywa siwe pasemka, przydając im blasku i objętości. To rozwiązanie pozwala nie farbować włosów w całości. 

Aby balejaż wyglądał dobrze i modnie musi spełniać kilka warunków, takie jak:

 •  staranne wykonanie, które idealnie pokrywa poszczególne pasma włosów,
 • efekt koloru „muśniętego słońcem”,
 •  kolor farby jak najbardziej dopasowany do naturalnego koloru włosów,
 • dodawanie pojedynczych, bardzo jasnych pasemek, rozświetlających twarz,
 • koloryzacja odpowiednio dobieranych części włosów.

Balejaż można wykonać w zasadzie na każdego typu włosach. Można też śmiało „eksperymentować” na włosach długich czy średniej długości. Zawsze jednak należy pamiętać, aby farba była nakładana na cienkie pasma włosów. Tylko wtedy pojawi się efekt naturalnych refleksów na włosach

Reklama

Balejaż na ciemnych włosach 

Jasne pasemka na ciemnych włosach to cały czas modny element koloryzacji włosów. Umiejętnie wykonany balejaż na ciemnych włosach dodaje blasku i naturalności każdej fryzurze. 

Aby taka koloryzacja wyglądała naturalnie i zjawiskowo, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • pasemka włosów muszą być drobne i cienkie,
 • refleksy powinny różnić się od koloru bazowego najwyżej o 3 tony,
 • ciemny brąz włosów dobrze łączyć z balejażem w odcieniu ciemnego blondu,
 • zachowywać możliwie jak najbardziej minimalny kontrast między jasnymi i ciemnymi pasmami włosów,
 • pasemka powinny pojawiać się gdzieniegdzie, aby tworzyć tylko poświatę na włosach.

Stosowanie balejażu na ciemne włosy ma jeszcze dodatkową zaletę. Ciemne włosy są z reguły bardziej sztywne. Położenie jaśniejszej farby na pojedyncze kosmyki spowoduje, iż stają się one bardziej miękkie i podatne na układanie. Ale nie zawsze jasny balejaż sprawdza się na ciemnych włosach. Rozwagi wymaga bardzo ciemny kolor włosów, na przykład czerń. Na bardzo ciemnych włosach idealnie wygląda balejaż w kolorze karmelowych pasemek. Taki odcień subtelnie podkreśla czerń włosów i wygładza rysy twarzy. 

Reklama

Jak zrobić balejaż na włosach?

Ten rodzaj koloryzacji nie wymaga zawsze wizyty w salonie fryzjerskim. Blond balejaż można także wykonać samodzielnie w domu. Aby farbowanie było proste i sprawne należy przygotować:

●      farbę do włosów o 2-3 tony różną od naturalnego odcienia,

●      rękawiczki ochronne,

●      plastikową miseczkę do wymieszania farby,

●      pelerynkę lub ręcznik na ramiona,

●      pędzel do nakładania farby- płaski i szerszy, jeżeli pasma są zawijane w folię aluminiową; wąski, jeżeli farba jest nakładana bezpośrednio na pasemka włosów.

Jednym ze sposobów zrobienia dobrego balejażu jest metoda bezpośredniego nakładania farby na włosy. Ten sposób koloryzacji polega na nakładaniu farby cienkim pędzelkiem na wierzchnie warstwy cienkich pasemek. Im cieńsze pasemka, tym bardziej naturalny efekt rozjaśniania. Farbę należy trzymać na włosach, zgodnie z czasem wskazanym przez producenta. Po zmyciu farby warto nałożyć odżywkę na włosy. 

Druga metoda polega na farbowaniu włosów na folii aluminiowej. Pojedyncze kosmyki są nakładane na kawałki wcześniej pociętej folii aluminiowej. Po pokryciu farbą należy folię złożyć, zamykając włosy w środku i zawijając jej brzegi. 

Profesjonaliści nie polecają korzystania z podziurawionego czepka do samodzielnego robienia balejażu w domu. Taki czepek z dziurkami, przez które wyciąga się włosy i farbuje może spowodować  złe rozmieszczenie refleksów na głowie. Szczególnie jest to niewygodne przy długich włosach.

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siwe włosy w jednym miejscu - historia Karola
Mężczyzna trzymający dłonie na głowie
Alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków?
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Podobne artykuły
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!