Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?

Pasemka na włosach to nieprzemijający trend w koloryzacji włosów. Na taką zmianę wyglądu decydują się zarówno blondynki, jak i brunetki. Pasemka w prosty sposób odmienią fryzurę i sprawiają, że każda kobieta wygląda młodo, świeżo i promiennie. Ten rodzaj koloryzacji włosów pasuje do każdego. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać odcień farby i proporcje, a efekt będzie zadowalający.
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
źródło:123RF

Spis treści

Tworzenie pasemek na włosach, niezależnie od ich koloru i długości to idealny sposób na zmianę czy odświeżenie fryzury. A co najważniejsze – zmiana taka nie wymaga trwałej koloryzacji całych włosów. Rolą pasemek jest przede wszystkim podkreślenie koloru włosów, tworząc na nich słoneczne refleksy. Tak ufarbowane włosy sprawiają wrażenie bardziej gęstych i odżywionych. Najefektywniej prezentują się pasemka o 2 – 3 tony jaśniejsze od naturalnego koloru włosów. Już w latach 90-tych pojawiła się opinia, iż wszyscy kochają naturalny efekt zbyt mocno pofarbowanych włosów. I ta opinia jest aktualna jest do dzisiaj.

Co to są pasemka?

Pasemka na jasnych i ciemnych włosach to idealny pomysł na dodanie fryzurze świeżości i nowego wyglądu. Ten rodzaj koloryzacji to zdecydowanie grubsze od balejażu kosmyki włosów, pokryte odpowiednio dobraną farbą, odcinające się od reszty fryzury. Dobrze zrobione pasemka dodają urody każdej osobie. Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniej farby, a w szczególności jej odcienia. Pasemka powinny być jaśniejsze od reszty włosów o 2 lub 3 tony. Jeśli będą za ciemne, stworzą efekt nienaturalnego wyglądu. Za jasne natomiast mogą być niewidoczne. Dlatego też blondynki z reguły wybierają kolor pszenicy albo miodowy, natomiast brunetki złote brązy lub odcienie jasnego kasztanu. Dobrze nałożone i rozproszone na włosach pasemka imitują idealnie słoneczny blask. A takie połączenie kolorów może zdziałać cuda i stworzyć promienny , piękny wygląd. 

Pasemka blond

Pasemka blond na włosach najlepiej pasują ciemnym blondynkom i szatynkom. Tworzą wtedy naturalny i niepowtarzalny wygląd. Można również robić delikatne pasemka na ciemnych włosach. Jednak w tym przypadku wymagana jest pewna ostrożność, aby nie stworzyć efektu „sztucznej” i nienaturalnej fryzury. 

Co cechuje i wyróżnia blond pasemka w koloryzacji włosów?

 •  Pasemka blond w łatwy i prosty sposób pozwalają odmienić fryzurę,
 •  Zdecydowanie dodają objętości włosom,
 • Szczególnie mocno polecane są osobom o cienkich włosach,
 • Bez efektu całkowitej koloryzacji dają poczucie istotnej zmiany wyglądu,
 • Kolor włosów z pasemkami zawsze wygląda lekko i naturalnie,
 • Włosy sprawiają wrażenie muśniętych słońcem.

Ten rodzaj pasemek to idealne rozwiązanie dla kobiet o włosach w różnych odcieniach blondu. Ale to także rewelacyjne rozwiązanie dla włosów o „mysim” odcieniu. Taka fryzura nabiera z pasemkami blasku, objętości, ale przede wszystkim jest wyraźna i widoczna. Na pewno daje poczucie pewności siebie i zadowolenie z wyglądu. Blond pasemka na włosach jasnych i delikatne na włosach ciemnych pasują do każdej stylizacji. 

Pasemka na czarnych i brązowych włosach

Pasemka na ciemnych włosach to bardzo dobry sposób na odświeżenie fryzury. Umiejętnie zrobione dają efekt delikatnego rozjaśnienia włosów. 

Kobietom posiadającym ciemne włosy poleca się przede wszystkim następujące kolory pasemek:

 •  wszelkiego rodzaju rudości,
 • lekko kasztanowe,
 • złote brązy,
 • siwe,
 • karmelowe.

Nowością od pewnego czasu są siwe pasemka na brązowych włosach. Srebrzyste pasma, dobrze i starannie wykonane nadają ciemnym włosom objętości, pewnej szlachetności w wyglądzie, a także swoistej oryginalności. Ten typ koloryzacji najbardziej odpowiada kobietom typu „zima”. Pasemka w kolorze karmelu to także ciekawa propozycja dla brunetek. Idealnie również sprawdzają się wszelkiego typu rudości. Takie pasemka na ciemnych włosach to jedna z najbardziej efektownych zmian koloru włosów. Ciemne włosy można także ożywić delikatnymi, jasnymi pasemkami. Natomiast nigdy odwrotnie – na jasnych włosach ciemne pasemka są niedopuszczalne. 

Jak zrobić pasemka?

Aby cieszyć się modną koloryzacją nie zawsze trzeba iść do fryzjera. Pasemka w domu? Czemu nie. Warto na początku przyjrzeć się swojej fryzurze i zastanowić, które partie włosów pokrywać delikatniej pasemkami, a które mocniej zaakcentować. Dla jednych kobiet to grzywka powinna być bardziej rozjaśniona pasemkami, a dla innych włosy przy twarzy. 

Ważnym elementem przy farbowaniu jest wybór odpowiedniego odcienia farby, dostosowanego do naturalnego koloru włosów (różnica 2- tonów). Zbyt duża różnica w odcieniach stworzy nienaturalny i nieciekawy wygląd. 

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest sprawdzenie, czy wybrana farba nie uczula. Warto zatem zrobić próbę uczuleniową przed zabiegiem koloryzacji. Wystarczy na 2 doby przed nakładaniem pasemek posmarować farbą mały skrawek skóry (na przykład za uchem) i pozostawić ją na kilka godzin, po czym zmyć. Jeżeli po 48 godzinach nie wystąpi żadne podrażnienie skóry, wysypka czy zaczerwienienie oznacza to, iż bez przeszkód można stosować daną farbę. 

Do tworzenia pasemek można używać czepka z dziurami, do przeciągania przez nie włosów, smarowanych później farbą na czepku. Ale ta metoda może spowodować zbyt nierównomierne rozłożenie pasemek. Skuteczną metodą jest nakładanie pasm włosów na przygotowane wcześniej, pocięte kawałki folii aluminiowej. Pasemka włosów są malowane farbą na folii. Następnie w nią zawijane i pozostawiane na określony w ulotce czas farbowania. 

Na rynku kosmetycznym dostępne są też farby do pasemek, które nakłada się bezpośrednio na poszczególne pasma włosów, bez konieczności stosowania innych akcesoriów. 

Do tego rodzaju farbowania należy przygotować:

 •  miseczkę do rozmieszania farby, 
 • rękawiczki ochronne,
 • pędzelek do nakładania farby.

Aby prawidłowo stworzyć pasemka trzeba podzielić włosy na 3 grupy (2 części z przodu przy uszach i 3 część z tyłu). Wystarczy nakładać farbę na pojedyncze pasma włosów w  każdej grupie, od nasady po końcówki, delikatnymi muśnięciami pędzla. Po określonym czasie, farbę można zmyć i cieszyć się nową fryzurą. W zależności od oczekiwań można farbować cieńsze lub grubsze pasma włosów. 

Każda kobieta prędzej czy później pragnie zmian w swoim wyglądzie. Ale nie każda jest gotowa na radykalne i wyraziste zmiany. Pasemka to idealny sposób na spokojną i wyważoną zmianę fryzury. Jasne czy ciemne włosy, pokryte dobrze zrobionymi pasemkami zawsze uatrakcyjniają wygląd i dodają poczucia pewności siebie samej. 

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.