Najzdrowsze miejsce w internecie

Strach przed ptakami? Lęk przed wiatrem? Dziwne fobie, skąd się biorą?

Czasem - zwłaszcza na skutek traumatycznych przeżyć - niektóre osoby przez całe życie cierpią na lęki, które pozostałym wydają się absurdalne. Strach przed ptakami? Lęk przed wiatrem? Lista dziwnych fobii jest bardzo długa...
Spis treści

Fobia jest zaburzeniem nerwicowym, które charakteryzuje się lękiem przed określonym zjawiskiem, przedmiotem lub sytuacją. Jednak poza znaną fobią przed pająkami czy wysokością znanych jest wiele innych zaskakujących rodzajów lęku. O kilku z nich można było już przeczytać we wcześniejszym artykule na Medme: Strach niejedno ma imię – 9 osobliwych fobii. Oto porcja kolejnych, zaskakujących i dziwnych fobii.

Strach przed tym, co zwykłe

Fobią nazywa się zaburzenie na tle nerwicowym, które objawia się lękiem przed określonymi bodźcami. Strach odczuwany przez osobę dotkniętą tego typu zaburzeniem jest często irracjonalny i niekontrolowany. Kontakt z bodźcem wywołuje strach oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Może również  skutkować nieprzewidzianymi reakcjami organizmu.

Wiele fobii jest szeroko znanych i opisanych przez medycynę, na przykład arachnofobia, czyli lęk przed pająkami lub akrofobia, czyli lęk wysokości. Istnieją jednak zaburzenia, które skupiają się na niecodziennych i niezwykłych fobiach. Wyróżnia się m,in. fobie zwierzęce, sytuacyjne, związane z ciałem człowieka oraz jego otoczeniem. Oto pięć z nich:

1. Awizofobia – lęk przed ptakami

Awizofobia lub inaczej ornitofobia to lęk przed ptakami. U osób dotkniętych tą fobią możliwe jest odczuwanie obrzydzenia lub strachu przed wybranym gatunkiem lub wszystkimi ptakami. Strach wywołują też części ciała zwierząt – dzioby i skrzydła. Fobii tej często towarzyszą takie objawy jak mdłości, wymioty, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość ciała, zawroty głowy. Tego typu fobie mogą być związane z traumatycznym wydarzeniem z dzieciństwa, w którym brały udział ptaki.

2. Fagofobia – lęk przed przełykaniem

Jedną z fobii, która utrudnia prawidłowe funkcjonowanie, jest fagofobia, czyli lęk przed przełykaniem. Jest on o tyle niebezpieczny, że zniechęca chorych do przyjmowania pokarmów. Osoba dotknięta fagofobią może mieć poczucie, że coś utknęło jej w gardle, czemu towarzyszy wrażenie duszenia się lub utraty tchu. Tego typu strach może doprowadzić do zaburzeń łaknienia oraz utraty masy ciała.

3. Kancerofobia – lęk przed nowotworami

Kancerofobia jest szczególną odmianą hipochondrii, polegającą na odczuwaniu panicznego lęku przed nowotworem. Osoby dotknięte tą fobią doszukują się objawów świadczących o rozwoju nowotworu i są przekonane o tym, że chorują lub niebawem zachorują na raka. Kancerofobia może rozwinąć się u osób, które zostały dotknięte przez nowotwór lub które widziały następstwa choroby u najbliższych. Do objawów można zaliczyć ciągłe poczucie niepokoju, szybkie bicie serca, nagłe mdłości oraz wahania nastroju.

4.  Homichlofobia – lęk przed mgłą

Oprócz fobii wywołanych lękiem przed zwierzętami lub chorobami istnieją również lęki związane ze zjawiskami atmosferycznymi, na przykład mgłą. Nazwana przed specjalistów homichlofobią, uwarunkowana jest panicznym lękiem przed pojawieniem się mgły.  Zamglenie może powodować duszności, drżenie ciała, nudności, kołatanie serca, zasłabnięcia. Lęk ten może wiązać się z traumatycznym przeżyciem, obawą przed wypadkiem samochodowym, podróżą samolotem oraz obniżeniem nastroju związanym z nadejściem jesieni.

5. Ankraofobia – strach przed wiatrem

Inną, bardzo charakterystyczną fobią jest ankraofobia, czyli lęk przed wiatrem lub powietrzem. Osoba dotknięta tego typu zaburzeniem odczuwa irracjonalny lęk przed zjawiskami atmosferycznymi, którym towarzyszy wiatr, a także przed podróżą samolotem. Fobia może ujawnić się w wyniku trudnych przeżyć związanych z katastrofami naturalnymi, przy bezpośrednim narażeniu utraty zdrowia lub życia. Choremu towarzyszą: trudności z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, nadmierna nerwowość i ciągły niepokój.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Na czym polega fetysz damskich i męskich stóp?
Fetyszysta stóp
Przeczytaj artykuł
Schizofrenia - objawy u dorosłych i dzieci. Jak rozpoznać?
Leczenie schizofrenii
Przeczytaj artykuł
Kim jest nimfomanka? Przyczyny, objawy i leczenie nimfomanii
Nimfomanka u psychoterapeuty
Podobne artykuły
Melancholik - kto to jest i jakie ma cechy?
Zespół psychoorganiczny - czy to choroba psychiczna?
Fobia szkolna - przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc?
Bigoreksja - co to jest? Objawy, przyczyny i leczenie
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!