Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗

Strach przed ptakami? Lęk przed wiatrem? Dziwne fobie, skąd się biorą?

Czasem - zwłaszcza na skutek traumatycznych przeżyć - niektóre osoby przez całe życie cierpią na lęki, które pozostałym wydają się absurdalne. Strach przed ptakami? Lęk przed wiatrem? Lista dziwnych fobii jest bardzo długa...
Spis treści

Fobia jest zaburzeniem nerwicowym, które charakteryzuje się lękiem przed określonym zjawiskiem, przedmiotem lub sytuacją. Jednak poza znaną fobią przed pająkami czy wysokością znanych jest wiele innych zaskakujących rodzajów lęku. O kilku z nich można było już przeczytać we wcześniejszym artykule na Medme: Strach niejedno ma imię – 9 osobliwych fobii. Oto porcja kolejnych, zaskakujących i dziwnych fobii.

Strach przed tym, co zwykłe

Fobią nazywa się zaburzenie na tle nerwicowym, które objawia się lękiem przed określonymi bodźcami. Strach odczuwany przez osobę dotkniętą tego typu zaburzeniem jest często irracjonalny i niekontrolowany. Kontakt z bodźcem wywołuje strach oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Może również  skutkować nieprzewidzianymi reakcjami organizmu.

Wiele fobii jest szeroko znanych i opisanych przez medycynę, na przykład arachnofobia, czyli lęk przed pająkami lub akrofobia, czyli lęk wysokości. Istnieją jednak zaburzenia, które skupiają się na niecodziennych i niezwykłych fobiach. Wyróżnia się m,in. fobie zwierzęce, sytuacyjne, związane z ciałem człowieka oraz jego otoczeniem. Oto pięć z nich:

Reklama

1. Awizofobia – lęk przed ptakami

Awizofobia lub inaczej ornitofobia to lęk przed ptakami. U osób dotkniętych tą fobią możliwe jest odczuwanie obrzydzenia lub strachu przed wybranym gatunkiem lub wszystkimi ptakami. Strach wywołują też części ciała zwierząt – dzioby i skrzydła. Fobii tej często towarzyszą takie objawy jak mdłości, wymioty, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość ciała, zawroty głowy. Tego typu fobie mogą być związane z traumatycznym wydarzeniem z dzieciństwa, w którym brały udział ptaki.

Reklama

2. Fagofobia – lęk przed przełykaniem

Jedną z fobii, która utrudnia prawidłowe funkcjonowanie, jest fagofobia, czyli lęk przed przełykaniem. Jest on o tyle niebezpieczny, że zniechęca chorych do przyjmowania pokarmów. Osoba dotknięta fagofobią może mieć poczucie, że coś utknęło jej w gardle, czemu towarzyszy wrażenie duszenia się lub utraty tchu. Tego typu strach może doprowadzić do zaburzeń łaknienia oraz utraty masy ciała.

Reklama

3. Kancerofobia – lęk przed nowotworami

Kancerofobia jest szczególną odmianą hipochondrii, polegającą na odczuwaniu panicznego lęku przed nowotworem. Osoby dotknięte tą fobią doszukują się objawów świadczących o rozwoju nowotworu i są przekonane o tym, że chorują lub niebawem zachorują na raka. Kancerofobia może rozwinąć się u osób, które zostały dotknięte przez nowotwór lub które widziały następstwa choroby u najbliższych. Do objawów można zaliczyć ciągłe poczucie niepokoju, szybkie bicie serca, nagłe mdłości oraz wahania nastroju.

Reklama

4.  Homichlofobia – lęk przed mgłą

Oprócz fobii wywołanych lękiem przed zwierzętami lub chorobami istnieją również lęki związane ze zjawiskami atmosferycznymi, na przykład mgłą. Nazwana przed specjalistów homichlofobią, uwarunkowana jest panicznym lękiem przed pojawieniem się mgły.  Zamglenie może powodować duszności, drżenie ciała, nudności, kołatanie serca, zasłabnięcia. Lęk ten może wiązać się z traumatycznym przeżyciem, obawą przed wypadkiem samochodowym, podróżą samolotem oraz obniżeniem nastroju związanym z nadejściem jesieni.

Reklama

5. Ankraofobia – strach przed wiatrem

Inną, bardzo charakterystyczną fobią jest ankraofobia, czyli lęk przed wiatrem lub powietrzem. Osoba dotknięta tego typu zaburzeniem odczuwa irracjonalny lęk przed zjawiskami atmosferycznymi, którym towarzyszy wiatr, a także przed podróżą samolotem. Fobia może ujawnić się w wyniku trudnych przeżyć związanych z katastrofami naturalnymi, przy bezpośrednim narażeniu utraty zdrowia lub życia. Choremu towarzyszą: trudności z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, nadmierna nerwowość i ciągły niepokój.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zaburzenia lękowe
Tanatofobia - lęk przed śmiercią. Jak sobie radzić? Leczenie
Śmierć
Zaburzenia adaptacyjne - jakie mają objawy?
Kobieta z zaburzeniami adaptacyjnymi
Zaburzenia lękowe u dzieci – objawy, terapia stanów
Wystraszony chłopiec
Podobne artykuły
Kobieta w panice
Atak paniki – objawy. Jak wygląda, ile trwa i co robić?
Dziecko z problemem fobii szkolnej na wizycie u psychologa
Fobia szkolna - czym jest i jak się objawia? Czy można ją leczyć?
Samotna kobieta
Lęk przed samotnością: objawy. Jak sobie radzić z monofobią?
Nerwica lękowa - objawy i leczenie. Jak z nią walczyć?
Pacjent z maseczką przeciwzakaźną
Lęk przed chorobami nowotworowymi i zakaźnymi. Jak leczyć?

Reklama


Czy można zmierzyć poziom cukru bez nakłuwania?
Dowiedź się!