NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Lęk przed samotnością: objawy. Jak sobie radzić z monofobią?

Lęk przed samotnością odczuwa każdy Jesteśmy istotami społecznymi, które potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem. Niektórzy jednak odczuwają chorobliwy lęk przed samotnością, nazywany przez psychiatrów i psychologów monofobią. Sprawdź, jak objawia się monofobia, a także jak można sobie z nią radzić.
Samotna kobieta
Źródło: 123RF
Spis treści

Czym jest lęk przed samotnością?

Lęk przed samotnością towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Przez psychologów samotność jest rozumiana jako „subiektywne, nieprzyjemne, bolesne przeżycie, wynikające z braku pozytywnych relacji w stosunkach międzyludzkich”, a także jako „mieszanina uczuć odrzucenia, braku akceptacji i nieprzyjemnych przeżyć”. Psychologowie wskazują ponadto na negatywny wpływ samotności na zdrowie i kondycję fizyczną, zwłaszcza osób starszych.

W literaturze przedmiotu można znaleźć przeróżne klasyfikacje samotności (m.in. ze względu na czas trwania czy przyczynę). Za podstawowy uznaje się podział na samotność, która odnosi się do stanu fizycznego i osamotnienie, które odczuwane jest subiektywnie.

W tym sensie samotność oznacza brak fizycznego kontaktu z innymi ludźmi, zaś osamotnienie – brak więzi emocjonalnej i mentalnej, często pomimo utrzymywania fizycznych kontaktów. Jednakże wielu psychologów oraz socjologów nie różnicuje pojęć samotności i osamotnienia.

Lęk przed samotnością lub osamotnieniem jest uczuciem, które towarzyszy każdemu, lecz osoby z niższym poczuciem własnej wartości, mające problem z nawiązywaniem kontaktów, a także posiadające zbyt wygórowany ideał miłości zwykle odczuwają go silniej. U niektórych jednak strach przed osamotnieniem staje się chorobliwy i przybiera postać monofobii.

Co to jest monofobia?

Monofobia, nazywana także autofobią lub eremofobią, jest definiowana jako chorobliwy lęk przed samotnością. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, dzieli zaburzenia lękowe na dwie podstawowe grupy:

 • zaburzenia lękowe w postaci fobii, oznaczane kodem F.40,
 • inne zaburzenia lękowe (kod F41), do których zalicza się epizodyczny lęk napadowy i lęk uogólniony.

Autofobia zaliczana jest do pierwszej grupy, czyli zaburzeń lękowych w postaci fobii. Osoby dotknięte tym rodzajem fobii doświadczają ataków paniki, kiedy zostają fizycznie same (tj. bez partnera, przyjaciół czy rodziny).

Na monofobię najczęściej cierpią dorośli, którzy doświadczyli osamotnienia w dzieciństwie - np. na skutek rozłąki z matką, lecz powodów doświadczania samotności przez dziecko może być kilka. Przykładowo, osamotnienie u dziecka może wywołać pobyt matki w szpitalu lub jej niedojrzałość do macierzyństwa.

Warto jednak podkreślić, że każde dziecko poniżej 2. roku życia odczuwa lęk przed rozstaniem z matką, będący naturalnym etapem rozwoju. Każde zniknięcie matki z pola widzenia tak małego dziecka jest przez nie postrzegane jako ostateczne. Dopiero z wiekiem maluch zaczyna rozumieć, że jest to sytuacja przejściowa.

Objawy lęku przed samotnością

Chorobliwy lęk przed samotnością to nie tylko odczuwanie niepokoju i zagrożenia związanego z brakiem towarzystwa i koniecznością pozostawania z samym sobą. Zwykle osoba dotknięta autofobią ma poczucie zbliżającego się niebezpieczeństwa. Jest przekonana, że zaraz wydarzy się coś złego.

Ponadto napadowi lęku zwykle towarzyszy szereg objawów somatycznych, takich jak:

 • kołatanie serca,
 • duszność,
 • suchość w ustach,
 • ucisk w gardle,
 • drżenie rąk,
 • przyspieszenie oddechu,
 • potliwość,
 • ból i zawroty głowy,
 • omdlenia,
 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunka.

Pojawienie się dolegliwości somatycznych zwykle wyzwala jeszcze silniejszy lęk, tym razem związany z niepokojem o stan zdrowia. Kołatanie serca czy duszność kojarzą z zawałem serca, a wówczas pojawia się u chorego lęk przed śmiercią.

Twój lekarz online
Konsultacja
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Lęk przed samotnością w czasach pandemii

Lęk przed samotnością towarzyszy nam szczególnie w czasie epidemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. 11 marca 2020 roku, po blisko czterech miesiącach rozprzestrzeniania się wirusa po świecie, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że mamy do czynienia z pandemią. Wówczas liczba zgonów na świecie z powodu COVID-19 wynosiła około 5 tysięcy. Po kilku miesiącach - 12 sierpnia - przekroczyła 746 tysięcy.

Dynamiczny przyrost nowych zakażeń oraz ofiar śmiertelnych skutkował wprowadzeniem licznych ograniczeń w gromadzeniu się i poruszaniu ludzi, a także w aktywności zawodowej. W pierwszej kolejności zamknięto żłobki, przedszkola, szkoły oraz uczelnie. Zabroniono zgromadzeń powyżej 50 osób i odwołano imprezy masowe.

Następnie zamknięto restauracje, kawiarnie, bary oraz wszystkie instytucje kultury. Wiele firm nakazało pracownikom pracę zdalną. Ograniczono działalność galerii handlowych. Przywrócono kontrole graniczne, wprowadzono limity dotyczące uczestnictwa w obrzędach religijnych. Obecnie (sierpień 2020) większość miejsc jest otwarta, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. 

Jak przepracować lęk przed samotnością?

Lęk przed samotnością powinno się przepracować z psychologiem lub psychoterapeutą. Jak w przypadku innych fobii, pacjentom z monofobią zalecana jest psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. W leczeniu stosuje się także środki farmakologiczne, głównie:

 • benzodiazepiny (należy je stosować krótkotrwale ze względu na wysokie ryzyko uzależnienia),
 • leki przeciwdepresyjne, głównie selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, ale także inhibitory monoaminooksydazy,
 • neuroleptyki,
 • ß-blokery.

W przypadku odczuwania niepokoju  w związku z pandemią COVID-19, nie powinno się go bagatelizować. Pomocy można szukać u specjalistów udzielających porad przez telefon czy za pośrednictwem Internetu. Wielu psychologów i psychoterapeutów udziela porad za darmo w ramach inicjatyw społecznych. Jedną z takich inicjatyw są „Psychologowie dla społeczeństwa”. Na stronie internetowej akcji można znaleźć listę specjalistów, którzy udzielają darmowego wsparcia.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • E. Kusztelak, Twórcza samotność? Funkcjonowanie społeczne osób osamotnionych w okresie wczesnej dorosłości [w:] Metody pedagogicznych badań nad twórczością pod red. K. J. Szmidta, Łódź 2009.
 • J. Stochmiałek, Samotność oraz starość w świetle koncepcji jakości życia [w:] Przeciw samotności pod red. J. Twardowskiej­Rajewskiej, Poznań 2005.
 • M. Kopka-Kowalczyk, Samotność osób starszych i czynniki ją warunkujące, Kultura i Edukacja 2018 nr 1 (119), s. 70–80.
 • https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
 • https://www.who.int/dg/speeches/detail/who-director-general-s-opening-remarks-at-the-media-briefing-on-covid-19---11-march-2020
 • https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Przeczytaj artykuł
Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?
Podobne artykuły
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Jak radzić sobie z depresją?
Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?
Lęk separacyjny u dziecka i u dorosłych. Kiedy występuje?
Tanatofobia - lęk przed śmiercią. Jak sobie radzić? Leczenie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama