Tym najlepiej wyleczysz nerwicę

W dzisiejszych czasach nerwice stały się chorobami cywilizacyjnymi - w samej Polsce cierpi na nie prawie 30 procent populacji. Objawiają się głównie zaburzeniami emocjonalnymi, cechują się uczuciem lęku oraz innymi przykrymi dolegliwościami psychicznymi i cielesnymi, które mogą być wywołane przez ten lęk albo stanowić swoistą obronę organizmu.
Zioła pomocne w leczeniu nerwicy
Źródło: 123RF

Spis treści

Efektem nie leczonych nerwic są zaburzenia wegetatywnego układu nerwowego, który steruje przebiegiem wszystkich procesów życiowych, np. pracą serca. Skłonności do tego typu zaburzeń są często uwarunkowane genetycznie, ale przede wszystkim wywołują je silne obciążenia psychiczne.

Zobacz: Nerwica - jak ją rozpoznać?

Do podstawowych objawów nie leczonych nerwic należą:

- zaburzenia natury psychicznej - zbytnia nerwowość, przygnębienie, napięcie, niepokój, drażliwość, bezsenność, intensywne uczucie lęku;

- kołatanie serca, częstoskurcz;

- bóle brzucha, zgaga, nudności, wymioty, zbyt częste oddawanie moczu, biegunki albo zatwardzenia;

- bóle i zawroty głowy;

- silne pocenie się, marznięcie;

- zaburzenia w regularności i obfitości miesiączek u kobiet.

Spróbuj sam sobie pomóc

Zazwyczaj, kiedy zaburzenia fizyczne są słabe, wystarczy krótki urlop, częste spacery, chwila relaksu. Jednak kiedy zaburzenia psychowegetatywne stają się nie do zniesienia, konieczna jest zmiana trybu życia - wtedy należy pomyśleć nawet o tak drastycznych decyzjach jak zmiana pracy albo separacja z partnerem w celu zapobieżenia niekończącym się konfliktom. Wtedy też najwyższy czas na wizytę lekarską. Lekarz, jeśli wykluczy przyczyny pierwotne, takie jak wrzody albo nadciśnienie, z pewnością zaproponuje psychoterapię.

Reklama

Psychoterapia i... zioła

Objawów nerwic nie wolno lekceważyć. Nie stanowią one wprawdzie zagrożenia dla życia pacjenta, ale sprzyjają rozwojowi różnych schorzeń, głównie chorób serca. Zasadniczą metodą leczenia jest psychoterapia, która ma na celu doprowadzenie chorego do skutecznego radzenia sobie z objawami choroby, na przykład lękiem. Możemy pomóc sobie również samodzielnie, stosując różne nieszkodliwe środki pochodzenia roślinnego. Zioła powodują zmniejszenia aktywności niektórych ośrodków w mózgu, tłumienie nadmiernych odruchów i osłabienie szkodliwych bodźców zewnętrznych.

Oto przepis na ziołową mieszankę, którą możemy sami zrobić przyrządzając w równych ilościach:
- owoc róży;
- koszyczek rumianku;
- liście melisy;
- ziele krwawnika;
- korzeń arcydzięgla;
- ziele dziurawca;
- szyszki chmielu;
- korzeń waleriany;
- liście mięty pieprzowej.

Tak przygotowaną mieszankę przechowujemy w suchym miejscu. Napar przygotowujemy dwa razy dziennie, zalewając łyżeczkę ziół wrzątkiem. Napar odstawiamy pod przykryciem przynajmniej na 30 minut. Pijemy ciepły, najlepiej z dodatkiem miodu, rano i tuż przed snem.

Sprawdź: Nerwica natręctw, obsesje, kompulsje – jak z nimi walczyć?

Reklama

Gotowe preparaty

Na rynku dostępne są również gotowe leki roślinne, bardzo pomocne w leczeniu nerwic. Wszystkie produkowane są na bazie melisy, waleriany i arcydzięgla, a dostępne są w formie tabletek, drażetek, syropów oraz wyciągów. W przypadkach bardzo silnych objawów psychowegetatywnych lekarz może zlecić nam przyjmowanie chemicznych preparatów farmakologicznych. Mają one jednak bardzo dużo skutków ubocznych i - chociaż są bardzo skuteczne - to jednocześnie mogą wyrządzić w organizmie liczne szkody. Dlatego leki pochodzenia roślinnego mogą stanowić nieocenioną wartość jako terapia towarzysząca w leczeniu nerwic.

Elżbieta Koman

Czytaj też: Relaksacja pomaga w leczeniu nerwicy

Zobacz: Strach niejedno ma imię – 9 osobliwych fobii

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!