Termometr elektroniczny – wewnętrzny a zewnętrzny

Termometr elektroniczny
Źródło:123RF
Termometry elektroniczne wewnętrzne i zewnętrzne to proste urządzenia pomiarowe. Nie powinno ich zabraknąć w żadnym domu. Niektóre informują o temperaturze w mieszkaniu lub w biurze, inne o temperaturze na zewnątrz. Rynek oferuje szeroki wybór tych domowych urządzeń. Posiadają wiele funkcji i gwarantują każdemu możliwość optymalnego wyboru.
 

Termometry elektroniczne charakteryzują się prostotą w obsłudze. Dawniej do najczęściej używanych należały te rtęciowe. Urządzenia elektroniczne (i nie dotyczy to tylko termometrów) są dokładniejsze w zakresie pomiaru i jednocześnie szybsze w dokonywaniu tych pomiarów. Termometry elektroniczne mogą być używane do sprawdzania temperatury zarówno w wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Istnieje zatem możliwość zakupienia elektronicznego termometru wewnętrznego, zewnętrznego lub łączącego te dwie funkcje w jednym urządzeniu. 

Termometr elektroniczny wewnętrzny

Termometr elektroniczny wewnętrzny to urządzenie, które umożliwia pomiar temperatury powietrza wewnątrz pomieszczenia. Ten rodzaj urządzenia przeznaczony jest tylko do użytku domowego. 

Główne parametry tych urządzeń to:

 • jasne i czytelne wyświetlacze, wskazujące aktualną temperaturę w pomieszczeniu,
 • dwie jednostki miary temperatury (Celsjusz lub Fahrenheit), 
 • dodatkowa funkcja pomiaru wilgotności wewnętrznej,
 • dodatkowa funkcja zapamiętywania temperatury i wilgotności minimalnej oraz maksymalnej,
 • dodatkowa funkcja zegara, budzika (nawet z funkcją drzemki) czy kalendarza,
 • niewielkie wymiary urządzenia, które pozwalają przenosić je w różne miejsca,
 • zakres pomiaru temperatury wewnętrznej wynoszący z reguły od 0°Cdo 50°C,
 • dokładność pomiaru +/- 1°C,
 • wyposażenie modułu elektronicznego termometru wewnętrznego w podstawkę (do postawienia) i w otwór (do zawieszenia),
 • zasilanie bateriami.

Aby termometr wewnętrzny działał prawidłowo i wskazywał rzeczywistą temperaturę nie należy umieszczać go w miejscach narażonych na działanie wysokiej temperatury (na przykład w pobliżu kaloryfera czy w miejscach nasłonecznionych). Niewskazane jest też ustawianie termometru w pobliżu źródeł promieniowania elektromagnetycznego, takich jak komputery czy telewizory. Producenci zalecają także unikania zawilgocenia urządzenia.  

Ważne: jeśli urządzenie jest przez dłuższy czas nieużywane należy wyjąć baterie. 

Termometr elektroniczny zewnętrzny

Termometry elektroniczne zewnętrzne pozwalają kontrolować temperaturę na zewnątrz. Znajomość temperatury za oknem pozwala na dostosowane się do aktualnych warunków pogodowych. Urządzenia te są odporne na warunki pogodowe. 

Ich podstawowe zalety to:

 • zakres pomiaru od -20°do 70°C,
 • pomiar temperatury w dwóch jednostkach miary (C i F),
 • pomiar z dokładnością do 1°,
 • prostota w montażu, na przykład za pomocą specjalnej przyssawki na szybie,
 • prosty demontaż, bez ryzyka uszkodzenia szyby,
 • funkcja pokazywania najniższych i najwyższych wartości temperatury w ciągu dnia,
 • czujnik pomiaru wilgotności powietrza.

Coraz więcej osób sięga po zaawansowane elektroniczne zewnętrzne termometry, które oferują wiele dodatkowych funkcji. Z upływem czasu pomiary w tych urządzeniach stały się bardziej wiarygodne. Niewątpliwie związane jest to z rozwojem technologii. W najnowszych urządzeniach błąd w pomiarze ogranicza się nawet do 0,5°C. Niektóre zewnętrzne termometry elektroniczne posiadają wiele dodatkowych funkcji, takich jak na przykład mierzenie wody w basenie za pomocą dodatkowego czujnika. Specjalną kategorią są termometry bezprzewodowe. Całe urządzenie montowane jest w pomieszczeniu, a temperaturę na zewnątrz mierzy specjalny czujnik. 

Termometr elektroniczny wewnętrzny-zewnętrzny

Termometr elektroniczny wewnętrzny-zewnętrzny mierzy jednocześnie temperaturę w dwóch różnych pomieszczeniach lub w pomieszczeniu i na zewnątrz. Ten rodzaj wyposażony jest w dodatkową sondę do pomiaru na zewnątrz lub bezprzewodowy nadajnik. Pomiar jest odbierany za pomocą sygnału radiowego. Zarówno termometr, jak i nadajnik zasilane są bateriami. 

Zaletą elektronicznego termometru z bezprzewodowym nadajnikiem jest możliwość umieszczenia jednostki bazowej w dowolnym miejscu, niekoniecznie blisko okna. Niektóre modele posiadają zasięg między jednostkami nawet do 60 metrów. Ten rodzaj termometru posiada podwójny zakres pomiaru – dla temperatur zewnętrznych i wewnętrznych. Jednostka bazowa posiada również dodatkową funkcję zapamiętywania minimalnych i maksymalnych temperatur. 

Niektóre termometry elektroniczne do mierzenia temperatury w pomieszczeniach i na zewnątrz występują w formie tak zwanych stacji pogodowych. Z reguły wyposażone są one w 3 czujniki bezprzewodowe. Aby wskazywały zawsze rzeczywistą temperaturę powietrza należy umieszczać je w miejscach nienasłonecznionych. 

Autor: Jolanta Woźniak 

Czytaj:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Co Twoim zdaniem najlepiej pomaga na odparzenia?

  kąpiel w krochmalu

  zasypywanie odparzeń mąką ziemniaczaną lub talkiem

  częsta zmiana pieluchy/bielizny

  specjalistyczne maści na odparzenia z lanoliną

  wietrzenie odparzonych miejsc

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA