Nie rób tego przy usuwaniu kleszcza! Kliknij i poznaj wskazówki lekarza 👈
Nie rób tego przy usuwaniu kleszcza! Kliknij i poznaj wskazówki lekarza 👈
Nie rób tego przy usuwaniu kleszcza! Kliknij i poznaj wskazówki lekarza 👈

Ubezpieczenie turystyczne a choroby tropikalne – jak się chronić podczas podróży do egzotycznych krajów?

Podróże do egzotycznych krajów są na liście Twoich marzeń? Piękne plaże, kontakt z dziką naturą, niepowtarzalne smaki kulinarne to coś, co potrafi zachwycić każdego! Pamiętaj jednak, by dobrze się przygotować i wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, zanim wyruszysz w tropiki.
Osoba w słomkowym kapeluszu i kostiumie kąpielowym, czytająca książkę na leżaku na białej, piaszczystej plaży. W tle turkusowa woda oceanu, bungalowy na palach nad wodą i dramatyczne, białe chmury na intensywnie niebieskim niebie. Obraz przedstawia tropik
Źródło: Depositphotos
Spis treści

Reklama

Choroby tropikalne – zagrożenie dla turystów

Egzotyczne podróże kuszą zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, nietypowymi daniami, możliwością oderwania się od codzienności. Jednak to, co dla jednych jest przygodą życia, dla innych może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi. Choroby tropikalne występujące w regionach Azji Południowo-Wschodniej, Afryki, Ameryki Południowej czy Środkowej potrafią skutecznie zniweczyć wakacyjne plany. Malaria, denga, dur brzuszny, żółta febra czy wirus zika to tylko niektóre z nich. Wiele z nich jest przenoszonych przez komary, niektóre przez drogę pokarmową, inne przez kontakt z zakażoną wodą. Zagrożenie zakażeniem groźnym wirusem lub pasożytem jest realne. To właśnie dlatego dobre ubezpieczenie jest tutaj tak istotne!

Reklama

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna to jedna z kluczowych form zabezpieczenia. Może pokrywać wydatki np. na:

  • hospitalizację w danym kraju,
  • transport medyczny i ewakuację, jeśli dana sytuacja będzie jej wymagać,
  • leczenie i leki,
  • transport do Polski w razie potrzeby.

Zanim wybierzesz konkretne ubezpieczenie, porównaj dostępne oferty. Dokładnie przeczytaj warunki, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z ubezpieczycielem. Wiele towarzystw oferuje również rozszerzenia, które zapewniają szerszy zakres ochrony i wyższą sumę polisy. Wybierając ubezpieczenie, weź pod uwagę swój aktualny stan zdrowia, jak i potencjalne ryzyko związane z miejscem, do którego się wybierasz, i planowanymi aktywnościami.

W niektórych krajach ubezpieczenie podróżnicze jest wymagane – dotyczy to np. Indii, Iranu, Nepalu czy Afganistanu. Pamiętaj o tym!

Jak możesz kupić ten typ polisy? Dostępnych metod jest wiele – możesz wybrać się do placówki stacjonarnej lub zakupić ubezpieczenie turystyczne online bez wychodzenia z domu.

Reklama

O czym pamiętać przed wyjazdem do tropikalnego kraju?

Odpowiedzialne planowanie podróży do krajów tropikalnych nie kończy się na zakupie biletu i rezerwacji hotelu. Co najmniej kilka tygodni przed planowanym wyjazdem należy udać się do lekarza medycyny podróży. Specjalista doradzi, jakie szczepienia są obowiązkowe lub zalecane w danym regionie świata, oraz zaplanuje profilaktykę farmakologiczną.

W niektórych krajach, takich jak Ghana czy Brazylia, podróżny może zostać zawrócony z granicy, jeśli nie ma potwierdzenia szczepienia przeciw żółtej febrze. Inne popularne szczepienia dotyczą wirusowego zapalenia wątroby typu A i B, duru brzusznego, tężca czy japońskiego zapalenia mózgu. Czasem wymagane jest także przyjmowanie leków przeciwmalarycznych na kilka dni przed wyjazdem oraz kontynuowanie ich po powrocie.

Reklama

Profilaktyka podczas wyjazdu

Podczas pobytu w kraju tropikalnym najważniejsze są zasady higieny i ostrożność. Wypicie wody z kranu może skutkować poważnym zakażeniem pasożytniczym lub bakteryjnym. Jedzenie należy spożywać wyłącznie w sprawdzonych miejscach, unikać potraw niepoddanych obróbce termicznej oraz lodu z niepewnego źródła.

Kluczowa jest także ochrona przed komarami – środki przeciwko insektom, noszenie ubrań zakrywających skórę, zakładanie moskitier na noc oraz unikanie wychodzenia po zmroku. Komary aktywne w nocy mogą przenosić malarię, natomiast dzienne – wirusa dengi czy zika. Warto też wiedzieć, że nawet klimatyzacja w pokoju może zmniejszyć aktywność owadów, dlatego dobrze wybierać noclegi z tego typu udogodnieniami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wiadomości
Mikroplastik w ludzkim mózgu - najnowsze odkrycia i skutki zdrowotne
Zdjęcie przedstawia naukowca w laboratorium, analizującego próbki wody w kontekście badań nad mikroplastikiem w ludzkim mózgu.
Biedronka azjatycka - jak się jej pozbyć? Ugryzienie i zwalczanie
biedronka azjatycka
Zakaz sprzedaży energetyków nieletnim już obowiązuje
Błyszczące srebrne aluminiowe puszki po napojach gazowanych w grupie czerwonych i niebieskich zamkniętych puszek zamykają wiele puszek napoju energetycznego
Podobne artykuły
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Jak zmarła Whitney Houston?
Kobieca dłoń trzymająca jednorazowy e-papieros.
Rząd Wielkiej Brytanii zakazuje sprzedaży jednorazowych e-papierosów

Reklama


Jakie suplementy wybrać na siłownię?
Dowiedz się!