Najzdrowsze miejsce w internecie

Czy wymaz z cewki moczowej jest bolesny? Kiedy wykonuje się to badanie?

Wymaz z cewki moczowej to badanie laboratoryjne polegające na pobraniu materiału do analizy wprost z cewki moczowej. Wykonuje się je m.in. wówczas gdy zachodzi podejrzenie zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową, ale również w celu rozpoznania, z jakim zakażeniem układu moczowo-płciowego ma się do czynienia. Sprawdź, jak i kiedy wykonuje się to badanie i czy jest ono bolesne.
Wizualizacja cewki moczowej
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wymaz z cewki moczowej to specjalistyczne badanie laboratoryjne.
 • Dzięki niemu możemy się dowiedzieć, z jakim rodzajem zakażenia, wywołanym przez jakie bakterie, czy inne patogeny, mamy do czynienia.
 • Wykonuje je lekarz lub pielęgniarka. Mężczyźni mogą je przeprowadzić samodzielnie w domu. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku. Sprawdź, czy badanie jest bolesne.
Spis treści

Reklama

Co to jest wymaz z cewki moczowej?

Wymaz z cewki moczowej jest badaniem laboratoryjnym, mikrobiologicznym, dzięki któremu można odkryć, jaki rodzaj patogenu zaatakował układ moczowy.

Jeśli w systemie moczowo-płciowym jest jakieś zakażenie, to wymaz z cewki jest w stanie to potwierdzić lub wykluczyć oraz określić z jakim typem bakterii, bądź innego chorobotwórczego drobnoustroju należy walczyć.

Badanie zakażenia układu moczowego zwykle dotyczy oceny, z jakim schorzeniem wenerycznym boryka się dany pacjent, ale nie tylko.

Co wykrywa wymaz z cewki moczowej? Przede wszystkim dzięki temu testowi można oznaczyć bakterie, które zdominowały układ moczowo-płciowy.

A należą do nich najczęściej bakterie rzeżączki (o nazwie dwoinka rzeżączki), ale także E.coli, E.faecalis, S.epidermidis, P.mirabilis, Klebsiella, czy Chlamydiatrachomatis.

Rzadziej natomiast odkrywa się Pseudomonas spp., S.aureus, Enterobacter, Serratia.

Wymaz z cewki moczowej u mężczyzn i kobiet

Wymaz z cewki moczowej u mężczyzn wykonuje się, by dociec z jakiego rodzaju zakażeniem ma do czynienia pacjent.

Dolegliwości płynące z układu moczowo-płciowego, które mogą świadczyć, że należy wykonać takie badanie u panów, to ból i/lub pieczenie przy oddawaniu moczu oraz wyciek płynu surowiczego albo ropnego z cewki moczowej.

Wymazu z cewki moczowej u kobiet dokonuje przy takich symptomach jak:

 • pieczenie (i/lub ból) podczas mikcji,
 • bolesność podbrzusza,
 • ropna wydzielina z pochwy,
 • czasem też upławy oraz swędzenie okolic ujścia cewki.

U pań niekiedy oznaki zakażenia pojawiają się późno, co niestety sprawia, że jest ono wykrywane wówczas, gdy stan zapalny z cewki moczowej wkroczył już do rejonu narządów miednicy mniejszej.

Pobieranie wymazu z cewki moczowej u mężczyzn oraz u kobiet dokonuje się na początku zakażenia, albo kiedy objawy zakażenia przewlekłego się nasilą.

Wyniki badania zwykle są do odebrania po 3 dniach, niekiedy trwa to dłużej, nawet do 9 dni.

Reklama

Czy wymaz z cewki moczowej boli?

To czy wymaz z cewki moczowej boli zależy od konkretnej osoby i jednostkowego progu bólu. Ogólnie przyjmuje się, że nie jest to bolesne badanie. Jednak może ono być nieprzyjemne i stwarzać znaczny dyskomfort (zwłaszcza psychiczny) przez swoją specyfikę.

Osoby wykonujące ten test starają się aby wymaz z cewki moczowej nie był bolesny, używając do tej procedury jak najcieńszych igieł wymazowych.

Może się też zdarzyć, że związane w przyczyną badania dolegliwości (pieczenie, bolesność, swędzenie) dodatkowo utrudnią przeprowadzenie wymazu. Na szczęście nie trwa on długo, bo zaledwie kilka do kilkanastu sekund.

Niektóre osoby skarżą się na niewielkie pieczenie po wymazie z cewki moczowej, które również mija dość szybko, niedługo po pobraniu materiału do analizy.

Gdzie zrobić wymaz z cewki moczowej?

Wymaz z cewki moczowej można zrobić w przychodni, szpitalu, laboratorium analiz lekarskich, czy innej placówce medycznej, która wykonuje takie testy.

Kto pobiera wymaz z cewki moczowej? Najczęściej jest to pielęgniarka, która potrafi wykonywać to badanie albo lekarz.

W jaki sposób pobiera się posiew (wymaz) z cewki moczowej? Najpierw należy oczyścić ujście cewki moczowej. Następnie do cewki moczowej wprowadza się wyjałowioną wymazówkę i na właściwej głębokości robi się delikatny, rotacyjny ruch w jedną stronę.

Po wyjęciu z cewki igły wymazowej pobrany materiał umieszcza się na specjalnym podłożu, gdzie ewentualne drobnoustroje chorobotwórcze będą wzrastać. Tak przygotowana próbka trafia do laboratorium.

Na wyniki zwykle czeka się około 3 dni, jednak w zależności od miejsca wykonywania badania, czas oczekiwania może być inny i sięgać nawet 9 dni.

Reklama

Przygotowanie do wymazu z cewki moczowej

Przygotowanie do wykonania wymazu z cewki moczowej obejmuje kilka punktów. Pierwszym z nich jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej:

 • w przypadku mężczyzn - 3 dni przed badaniem,
 • w przypadku kobiet - na 2 dni przed badaniem.

Kobiety nie powinny mieć wówczas miesiączki, nie należy też przed badaniem korzystać z irygatora pochwowego, ani smarować okolic sromu jakimikolwiek środkami, kosmetykami, czy tym bardziej stosować dopochwowych żeli, globulek, itp.

Przygotowanie się do wymazu z cewki moczowej u mężczyzn i kobiet polega również na odpowiednim umyciu narządów płciowych bezpośrednio przed badaniem.

Do tej czynności nie należy używać mydła, ani innych preparatów pielęgnacyjnych. Ważne jest także to, aby ostatni raz skorzystać z toalety na 3 godziny przed planowaną godziną pobrania wymazu.

Lekarz zlecający to badanie może wskazać potrzebę zrealizowania jeszcze innych, dodatkowych środków przygotowawczych.

Jak pobrać wymaz z cewki moczowej samodzielnie?

U mężczyzn możliwe jest samodzielne pobranie wymazu z cewki moczowej. Taki gotowy zestaw do wymazu z cewki moczowej można nabyć w aptece.

Zanim zostanie wykonane badanie, ujście cewki moczowej należy oczyścić przy użyciu jałowego gazika oraz soli fizjologicznej, bądź płynu do skóry o działaniu aseptycznym.

Po dokładnym umyciu dłoni wodą z mydłem należy rozpocząć pobieranie wymazu z cewki moczowej delikatnie wprowadzając jałową wymazówkę do cewki moczowej na głębokość 1-2 cm i pozostawiając ją na ok 5-10 sekund.

Potem trzeba kilkakrotnie obrócić końcówkę wymazówki i powoli wyjąć ją z cewki moczowej. Następnie wymazówkę umieszcza się w probówce z podłożem transportowym i kilka razy nią potrząsa.

Dalej należy złamać górną część wymazówki, tak żeby spasować ją z pojemnikiem transportowym, szczelnie zamknąć probówkę i jeszcze raz zamieszać.

Tak zebrany materiał powinno się szczegółowo opisać i jak najszybciej oddać do laboratorium. Jeśli to konieczne, próbka może stać maksymalnie 2 dni w temperaturze pokojowej.

Cena wymazu z cewki moczowej

Cena wymazu z cewki moczowej oscyluje wokół kwoty 40-50 zł. Podana odpłatność dotyczy sytuacji kiedy badanie jest wykonywanie w profesjonalnej placówce medycznej, a następnie jest przesłane lub przekazane do analizy laboratoryjnej.

Jeżeli posiew z cewki moczowej jest wykonywany samodzielnie, wówczas płaci się jedynie za analizowanie próbki przez laboratorium.

Poza tym należy zakupić odpowiedni test w aptece. Trzeba pamiętać, aby próbkę z wymazem podpisać swoim imieniem, nazwiskiem, opatrzyć ją datą urodzenia oraz datą i dokładną godziną pobrania materiału do badania.

Zebrany samodzielnie wymaz powinno się jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Maksymalnie taka próbka może być przechowywana w warunkach pokojowych przez 2 dni.

To badanie można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarz musi wystawić skierowanie na posiew moczu, może nawet zalecić wykonanie go z antybiogramem.

Czytaj również

Bibliografia

 • Wardyn Kazimierz, Życińska Katarzyna, Zakażenia układu moczowego, Wydawnictwo Czelej, 2006, Lublin.
 • Ruczkowska Janina, Choroszy-Król Irena, Dolna Izabela, Diagnostyka laboratoryjna zakażeń przenoszonych drogą płciową, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, 2003, Wrocław.
 • Kemona H., Mantur M., Brunzel N.A., Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, Edra Urban&Partner, 2016, III, ISBN 978-83-65373-38-0.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Próbka moczu do badania ciężaru właściwego moczu
Ciężar właściwy moczu - co oznacza niski i podwyższony?
Badanie moczu w ciąży
PH moczu w ciąży - czy jest zależne od płci dziecka?
Próbki z moczem do badania ph
Ph moczu - wysokie, niskie. Jaka jest norma?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama