Zapalenie pęcherza u mężczyzn - przyczyny, objawy i leczenie

​Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn występuje cztery razy rzadziej niż u kobiet. Najczęstsza przyczyną infekcji jest zakażenie bakteryjne, które wymaga leczenia antybiotykami. Objawy zapalenia pęcherza są na tyle charakterystyczne, że nie ma problemu z szybkim rozpoznaniem objawów choroby.
Mężczyzna w eleganckim ubraniu
Źródło: 123RF
Spis treści

Zapalenie układu moczowego u mężczyzn najczęściej objawia się zapaleniem pęcherza i zapaleniem cewki moczowej. Dzięki budowie anatomicznej układu moczowego infekcje te rzadziej mają tendencje do nawracania. Choć mężczyźni są bardziej niż kobiety chronieni przed tego typu infekcjami (mają dłuższą cewkę moczową a gruczoł prostaty zawiera substancje antybakteryjne), to zdarza się także, że muszą być leczeni z powodu zapalenia układu moczowego.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn przyczyny

Ryzyko rozwoju zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn, wzrasta wraz z wiekiem pacjenta (zwłaszcza po 50. roku życia). Częściej infekcje dopadają:

 • cukrzyków
 • panów o obniżonej odporności
 • osób z zaburzonym odpływem moczu
 • cierpiących na kamicę dróg moczowych
 • chorych z rakiem pęcherza moczowego oraz przerostem i rakiem prostaty.

Przyczyną infekcji może być także cewnikowanie pęcherza moczowego i wady w budowie anatomicznej układu moczowego mężczyzny.

Sprawdź też: Co tkwi w kropli moczu?

Zapalenie pęcherza u mężczyzn objawy

Charakterystycznymi objawami, które mogą świadczyć o zapaleniu pęcherza u mężczyzn jest:

 • uczucie szczypania i pieczenia podczas oddawania moczu
 • ból pęcherza
 • parcie na pęcherz
 • częste oddawanie moczu (powyżej 7 razy w ciągu dnia i ponad 2 razy w nocy).

Zdarza się także, że objawom towarzyszy gorączka i krwiomocz, zmiana wyglądu moczu (mętnienie, zmiana barwy lub zapachu). W badaniu posiewu moczu widoczne są bakterie (powyżej 100 tys. w 1 ml moczu) i prawdopodobnie są to pałeczki okrężnicy, choć mogą być to także bakterie Enterococcus, Proteus, Klebsiella i Pseudomonas. 

Czytaj też: Zapalenie nerek

Zapalenie pęcherza u mężczyzn domowe leczenie

Przy zapaleniu pęcherza u mężczyzn, tak samo, jak i u kobiet warto sięgnąć po domowe sposoby na złagodzenie objawów. Cenne okażą się ziołowe kąpiele i nasiadówki. Pomocne są rozgrzewające kąpiele w naparze rumianku, który ma właściwości przeciwzapalne. Do wanny oprócz rumianu można dodać także napar zrobiony z pół kilograma igliwia sosnowego (działa odkażająco i rozgrzewająco), napar z krwawnika (działa bakteriobójczo) i dziurawca (silne działanie przeciwzapalne). Kąpiele powinny trwać co najmniej kwadrans.

Dobrze jest też pić ziołowe napary, które mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne a także moczopędnie. Można parzyć herbatkę z rumianku oraz owoców i liści borówki brusznicy, z szałwii i majeranku. Moczopędnie będą działały także wywary z korzenia pietruszki i selera. Warto sięgnąć po preparaty z żurawiną, pokrzywą, skrzypem, jeżówką i witaminą C, które także sprzyjają wypłukiwaniu bakterii z układu moczowego.

 • Ważne badanie moczu. Sprawdź, co oznacza bilirubina w moczu

Zapalenie pęcherza u mężczyzn leki bez recepty

Zapalenie pęcherza u mężczyzn zazwyczaj leczone jest furaginą, która hamuje namnażanie bakterii w układzie moczowym, ma też działanie przeciwpierwotniakowe i przeciwgrzybicze. W aptece bez recepty można kupić preparatów z wyciągiem żurawiny (np. Żuravit SOS, Urinal, Uranazol, ProUro, Furoxin), korzenia pietruszki, liści brzozy czy perzu, które mają działanie moczopędne i ściągające (np. Urosept, Nefrosept, Uverex, Urosan, Urogran).

Pamiętajmy jednak, że na dłuższą metę samodzielne stosowanie leków bez recepty, przy zaostrzającej się infekcji, może spowodować groźne dla życia powikłania.

Bardzo często zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzny powinno być leczone antybiotykami. Infekcja może nawracać, dlatego nie wolno przerywać leczenia po ustąpieniu objawów, tylko wybrać leki zgodnie z instrukcją lekarza.

Można skorzystać też z konsultacji w przychodni online jaką jest Dimedic. Umożliwia ona przeprowadzenie konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i indywidualnie dopasowuje sposób leczenia do jego potrzeb. Internetowa przychodnia umożliwia przedłużenie recepty w leczeniu przewlekłym np. antykoncepcji. Pomaga również w leczeniu m.in. menopauzy, chorób wenerycznych, zaburzeń potencji czy przedwczesnego wytrysku. W wygodny i dyskretny sposób dostarcza do domu lek lub receptę do samodzielnej realizacji.

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn przyczyny i objawy

Częstą infekcją dróg moczowych u mężczyzn jest także zapalenie cewki moczowej. To choroba, którą mogą wywołać:

Zapalenie cewki moczowej to częsta przypadłość u młodych mężczyzn aktywnych seksualnie. W grupie ryzyka znajdują się jednak także starsi pacjenci, którzy mają przerost stercza. Zapalenie cewki moczowej może pojawić się również w wyniku mechanicznego i chemicznego czynnika (obtarcia o spodnie, stosowania preparatów do mycia i środków plemnikobójczych).

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn - objawy

Charakterystycznym objawem jest ból odczuwalny w okolicach cewki moczowej, zazwyczaj w trakcie porannego oddawania moczu. Dodatkowo mężczyzna może odczuwać uciążliwe swędzenie i pieczenie, czasem z cewki wycieka ropna lub ropno-krwawa wydzielina. Pacjent może mieć także częstomocz i odczuwać parcie na pęcherz.

Leczenie zapalenia cewki moczowej u mężczyzn

Zwykle zapalenie cewki moczowej u mężczyzn leczy się antybiotykami (azytromycyną) i chemioterapeutykami (ofloksacyną). Pomocne mogą okazać się też domowe sposoby, takie jak nasiadówki i kąpiele z użyciem naparów z ziół. Warto sięgnąć po

 • rumianek
 • szałwię
 • nawłoć
 • pokrzywę
 • skrzyp polny.

Czytaj też:

Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ból jądra - czego objawem może być ból lewego lub prawego jądra?
Przeczytaj artykuł
Guzek na jądrze - czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból jądra - czego objawem może być ból lewego lub prawego jądra?
Guzek na jądrze - czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?
Podrażnienia po goleniu u mężczyzn - jakie są przyczyny?
Swędzenie i pieczenie odbytu. Jakie mogą być przyczyny?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama