Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Jakie są objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn? Przyczny i sposoby leczenia

​Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn występuje cztery razy rzadziej niż u kobiet. Najczęstsza przyczyną infekcji jest zakażenie bakteryjne, które wymaga leczenia antybiotykami. Objawy zapalenia pęcherza są na tyle charakterystyczne, że nie ma problemu z szybkim rozpoznaniem objawów choroby.
Mężczyzna w eleganckim ubraniu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zapalenie pęcherza u mężczyzn występuje zdecydowanie rzadziej niż u kobiet. Spowodowane jest to różnicami w budowie anatomicznej, a dokładniej dłuższą cewką moczową.
 • Stan zapalny objawia się uczuciem szczypania i pieczenia podczas oddawania moczu, bólem i parciem na pęcherz, a także częstymi mikcjami.
 • Zapalenie pęcherza wymaga leczenia. W początkowej fazie można sięgnąć po domowe sposoby i środki dostępne bez recepty, jednak jeśli dolegliwości nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem, który wskaże odpowiednie medykamenty.
SPRAWDŹ TEŻ: Zapalenie pęcherza po stosunku - co na ból i parcie?
Spis treści

Zapalenie układu moczowego u mężczyzn najczęściej objawia się zapaleniem pęcherza i zapaleniem cewki moczowej. Dzięki budowie anatomicznej układu moczowego infekcje te rzadziej mają tendencje do nawracania.

Choć mężczyźni są bardziej niż kobiety chronieni przed tego typu infekcjami (mają dłuższą cewkę moczową, a gruczoł prostaty zawiera substancje antybakteryjne), to zdarza się także, że muszą być leczeni z powodu zapalenia układu moczowego.

Reklama

Przyczyny zapalenia pęcherza u mężczyzn

Ryzyko rozwoju zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn, wzrasta wraz z wiekiem pacjenta (zwłaszcza po 50. roku życia). Częściej infekcje dopadają:

 • cukrzyków,
 • panów o obniżonej odporności,
 • osób z zaburzonym odpływem moczu,
 • cierpiących na kamicę dróg moczowych,
 • chorych z rakiem pęcherza moczowego oraz przerostem i rakiem prostaty.

Przyczyną infekcji może być także cewnikowanie pęcherza moczowego i wady w budowie anatomicznej układu moczowego mężczyzny.

Reklama

Objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn

Charakterystycznymi objawami, które mogą świadczyć o zapaleniu pęcherza u mężczyzn jest:

 • uczucie szczypania i pieczenia podczas oddawania moczu,
 • ból pęcherza,
 • parcie na pęcherz,
 • częste oddawanie moczu (powyżej 7 razy w ciągu dnia i ponad 2 razy w nocy).

Zdarza się także, że objawom towarzyszy gorączka i krwiomocz, zmiana wyglądu moczu (mętnienie, zmiana barwy lub zapachu). W badaniu posiewu moczu widoczne są bakterie (powyżej 100 tys. w 1 ml moczu) i prawdopodobnie są to pałeczki okrężnicy, choć mogą być to także bakterie Enterococcus, Proteus, Klebsiella i Pseudomonas. 

Reklama

Leki bez recepty na zapalenie pęcherza u mężczyzn

Co na zapalenie pęcherza u mężczyzn? Ten stan zapalny zazwyczaj leczony jest furaginą, która hamuje namnażanie bakterii w układzie moczowym, ma też działanie przeciwpierwotniakowe i przeciwgrzybicze. W aptece bez recepty można kupić preparatów z wyciągiem żurawiny, korzenia pietruszki, liści brzozy czy perzu, które mają działanie moczopędne i ściągające.

Pamiętajmy jednak, że samodzielne stosowanie leków bez recepty, przy zaostrzającej się infekcji, może spowodować groźne dla życia powikłania.

Nawracające zapalenie pęcherza u mężczyzn niekiedy powinno być leczone antybiotykami. Aby infekcja się nie powtarzała nie wolno przerywać leczenia po ustąpieniu objawów, tylko wybrać leki zgodnie z instrukcją lekarza.

Reklama

Domowe sposoby na zapalenia pęcherza u mężczyzn

Przy zapaleniu pęcherza u mężczyzn, tak samo, jak i u kobiet warto sięgnąć po domowe sposoby na złagodzenie objawów. Cenne okażą się ziołowe kąpiele i nasiadówki. Pomocne są rozgrzewające kąpiele w naparze rumianku, który ma właściwości przeciwzapalne. Do wanny oprócz rumianu można dodać także napar zrobiony z pół kilograma igliwia sosnowego (działa odkażająco i rozgrzewająco), napar z krwawnika (działa bakteriobójczo) i dziurawca (silne działanie przeciwzapalne). Kąpiele powinny trwać co najmniej kwadrans.

Dobrze jest też pić ziołowe napary, które mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, a także moczopędnie. Można parzyć herbatkę z rumianku oraz owoców i liści borówki brusznicy, szałwii i majeranku. 

Moczopędnie będą działały także wywary z korzenia pietruszki i selera. Warto sięgnąć po preparaty z żurawiną, pokrzywą, skrzypem, jeżówką i witaminą C, które także sprzyjają wypłukiwaniu bakterii z układu moczowego.

Reklama

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Częstą infekcją dróg moczowych u mężczyzn jest także zapalenie cewki moczowej. To choroba, którą mogą wywołać:

Zapalenie cewki moczowej to częsta przypadłość u młodych mężczyzn aktywnych seksualnie, występująca najczęściej po stosunku. W grupie ryzyka znajdują się jednak także starsi pacjenci, którzy mają przerost sterczaZapalenie cewki moczowej może pojawić się również w wyniku mechanicznego i chemicznego czynnika (obtarcia o spodnie, stosowania preparatów do mycia i środków plemnikobójczych).

Objawy zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Charakterystycznym objawem jest ból odczuwalny w okolicach cewki moczowej, zazwyczaj w trakcie porannego oddawania moczu. Dodatkowo mężczyzna może odczuwać uciążliwe swędzenie i pieczenie, czasem z cewki wycieka ropna lub ropno-krwawa wydzielina. Pacjent może mieć także częstomocz i odczuwać parcie na pęcherz.

Leczenie zapalenia cewki moczowej u mężczyzn

Zwykle zapalenie cewki moczowej u mężczyzn leczy się antybiotykami (azytromycyną) i chemioterapeutykami (ofloksacyną). Pomocne mogą okazać się też domowe sposoby, takie jak nasiadówki i kąpiele z użyciem naparów z ziół. Warto sięgnąć po:

 • rumianek,
 • szałwię,
 • nawłoć,
 • pokrzywę,
 • skrzyp polny.

Należy pamiętać, że nieleczone zapalenie pęcherza u mężczyzn może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego jeśli pojawią się objawy, a domowe sposoby nie skutkują należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Czytaj również

Bibliografia

 • Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, pod red. Walerii Hryniewicz i Michała Holeckiego, Warszawa 2015.
 • A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne, Kraków 2005, wyd.1, ISBN: 83-7430-031-0.
 • J. Blaivas, M. Chancellor, J. Weiss, M. Verhaaren, Atlas urodynamiki, wyd. Medipage, Warszawa 2008, wyd.1, ISBN: 978-83-89769-87-9.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby urologiczne
Sprawdź, co może oznaczać ból pęcherza
Kobietę boli pęcherz
Jak leczyć zapalenie pęcherza po stosunku i jak zapobiegać infekcjom?
Zapalenie pęcherza po stosunku
Częste oddawanie moczu: przyczyny i leczenie częstomoczu
Osoba siedząca na toalecie
Podobne artykuły
Mężczyzna w eleganckim ubraniu
Jakie są objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn? Przyczny i sposoby leczenia
Pacjent z problemem wodonercza
Wodonercze - objawy, stopnie i leczenie. Czy jest groźne?
Kobieta z rolką papieru toaletowego
Ureaplasma urealyticum - objawy i leczenie zakażenia
Dziecko z problemem zapalenie pęcherza moczowego
Jak się objawia zapalenie pęcherza u dziecka?
Nerki u człowieka
Piasek w nerkach - objawy. Czy widać go na USG?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!