Dla Ciebie, na zdrowie!

Zapalenie cewki moczowej: objawy, przyczyny, leki. Jak leczyć zapalenie cewki moczowej?

Zapalenie cewki moczowej dotyka najczęściej kobiet, a pojawia się na skutek zakażenia różnorakimi drobnoustrojami, najczęściej bakteriami. Głównym objawem jest częste parcie na pęcherz, pieczenie w cewce moczowej, ból przy oddawaniu moczu, co może wpłynąć na utrudnienie codziennego funkcjonowania. Leczenie polega przede wszystkim na zażywaniu antybiotyków, odpowiedniej higienie oraz abstynencji seksualnej.
Kobieta trzymająca dłonie na kroczu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zapalenie cewki moczowej to schorzenie dotykające najczęściej kobiet. Występuje jednak również u mężczyzn i dzieci.
 • Spowodowane jest przez bakterie, wywołujące objawy dzielone na ogólne i miejscowe. Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn często przebiega bezobjawowo.
 • Leki na zapalenie cewki moczowej to głównie antybiotyki. W aptekach bez recepty kupimy też odpowiednie zioła.
SPRAWDŹ TEŻ: Zapalenie dróg moczowych u dorosłych i dzieci
Spis treści

Zapalenie cewki moczowej w zależności od rodzaju może dawać nieco inne objawy, a także wymagać różnych form leczenia. Warto wiedzieć jak zapobiegać takiemu stanowi.

Zapobieganie zapaleniu cewki moczowej to przede wszystkim:

 • regularne oddawanie moczu – długie trzymanie moczu może przyczynić się do wystąpienia infekcji,

 • używanie prezerwatywy w czasie współżycia seksualnego – stosunki bez żadnego zabezpieczenia również zwiększają ryzyko i może wystąpić zapalenie cewki moczowej po stosunku,

 • odpowiednia higiena osobista – szczególnie ważne jest częste mycie się w czasie miesiączki, a także regularne zmienianie podpasek czy tamponów,

 • noszenie bawełnianej bielizny – należy unikać noszenia obcisłej bielizny, a także materiałów sztucznych. Nie zaleca się regularnego stosowanie wkładek higienicznych, jak również spania w dopasowanej bieliźnie,

 • nawodnienie doustne ~2.5-3.0 L na dobę;

Dolegliwość częściej dotyka kobiet ze względu na niedalekie położenie cewki moczowej i odbytu, który jest siedliskiem bakterii. 

Reklama

Przyczyny zapalenia cewki moczowej

Jakie są przyczyny zapalenia cewki moczowej? Zdecydowanie najczęściej za wystąpienie infekcji odpowiedzialne są bakterie. Do głównych przyczyn zaliczyć należy:

 • nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej – jak sama nazwa wskazuje, za jej pojawienie się nie jest odpowiedzialna dwoinka rzeżączki, a inne drobnoustroje – najczęściej to chlamydia trachomatis,

 • rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej/bakteryjne zapalenie cewki moczowej - to takie, które wywołane jest przez dwoinkę rzeżączki, czyli bakterię tlenową. Głównymi objawami są upławy oraz pieczenie.

Dodatkowo wystąpić może ostre, bądź przewlekłe zapalenie cewki moczowej. Niestety osoby, które choć raz przebyły infekcję są bardziej podatne na jej nawracanie, dlatego ważne jest ciągłe dbanie o higienę, a także konsultacja lekarska w razie wystąpienia dolegliwości.

Zapalenie cewki moczowej: objawy

Zapalenie cewki moczowej to zakażenie układu moczowego spowodowane głównie przez bakterie wywołujące dolegliwości ogólne i miejscowe (czyli związane z układem moczowym). Są to:

 • miejscowe - utrudnione oddawanie moczu, towarzyszący ból cewki moczowej, pieczenie (dyzuria); częste oddawanie moczu (polakizuria), oddawanie moczu w nocy, chory nie jest w stanie „wytrzymać” z pójściem do toalety do rana (nykturia), ból w okolicach nerek zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, czyli w dole pleców, powyżej miednicy,

 • ogólne (często bywają niecharakterystyczne) - gorączka, czasem z dreszczami, nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, ogólne rozbicie.

Jednym z głównych objawów jest ropno-śluzowa wydzielina z cewki moczowej. W razie wystąpienia dolegliwości należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie zaleci posiew moczu, a także wymaz z cewki moczowej. W sytuacji, gdy przyczyną jest rzęsistek pochwowy, dodatkowo odbędzie się klasyczne badanie ginekologiczne.

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn w wielu przypadkach przez długi czas przebiega bezobjawowo.

Zapalenie cewki moczowej u dziecka

Schorzenie może wystąpić również u dzieci, nawet w okresie niemowlęcym. Zapalenie cewki moczowej u dzieci jest trudne do rozpoznania, a także przeprowadzenie badań nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim należy przeprowadzić USG nerek, a także układu moczowego. Leczenie to najczęściej antybiotykoterapia, która powinna być poprzedzona wymienionymi badaniami.

Główne powikłanie nieleczonej infekcji to zajęcie górnych dróg moczowych, czyli nerek. Zapalenie cewki moczowej u chłopców występuje znacznie rzadziej niż w przypadku dziewczynek, gdyż cechują się oni dłuższą cewką moczową.

Reklama

Leki na zapalenie cewki moczowej. Jak prowadzić leczenie?

Jak leczyć zapalenie cewki moczowej? Kuracja polega przede wszystkim na zażywaniu preparatów tzw. przeciwdrobnoustrojowych, głównie antybiotyków. Na rynku dostępne są również preparaty bez recepty o działaniu:

 • dezynfekującym,

 • moczopędnym,

 • rozkurczowym.

Ponadto skuteczne mogą okazać się produkty ziołowe oraz chemioterapeutyki. Leki na zapalenie pęcherza występują w formie:

 • drażetek,

 • tabletek,

 • płynów,

 • wywarów,

 • kapsułek.

W aptekach można nabyć również różnorakie leki na zapalenie cewki moczowej w postaci ziół, których głównym zadaniem jest oczyszczenie dróg moczowych, a także funkcja przeciwzapalna. Ważne jest także, by w czasie leczenia zachować abstynencję seksualną.

Reklama

Domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej

Co na zapalenie cewki moczowej? W przypadku delikatnych infekcji można zastosować również leczenie domowe. Polega ono przede wszystkim na:

 • regularnym myciu rąk,

 • szczególnym dbaniu o higienę intymną,

 • abstynencji seksualnej,

 • dbaniu, by nie doszło do wychłodzenia organizmu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, pod red. W. Hryniewicz, M. Holeckiego, Narodowy Instytut Leków, Warszawa, ISBN 978-83-938000-4-9.
 • E. Barcz, Uroginekologia - schorzenia dna miednicy, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2017, wyd.1, ISBN: 978-83-65672-81-0.
 • M. Grabe i wsp., Rekomendacje dotyczące postępowania w zakażeniach układu moczowego, European Association of Urology 2015, https://www.postepyandrologii.pl/pdf/Rekomendacje%20EAU.pdf
 • „Diagnostyka bakteriologiczna” pod redakcją Eligii M. Szewczyk Wydawnictwo Naukowe PWN 2013.
 • J. Krupicz, A. Bartoszewski, I. Modzelewska, Rzęsistkowe i inne nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej u mężczyzn, Wiadomości Parazytologiczne, T. 8, nr 2, 1962.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie trzustki - jakie wykonać?
Trzustka człowieka
Przeczytaj artykuł
Skąpomocz - przyczyny i leczenie rzadkiego oddawania moczu
Pacjent z problemem rzadkiego oddawania moczu
Przeczytaj artykuł
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Podobne artykuły
Zespół Guillaina-Barrégo – objawy, leczenie i ćwiczenia
Zespół Guillaina-Barrégo (GBS): objawy. Jakie leczenie?
Pęcherz neurogenny - co to znaczy?
Pęcherz neurogenny - co to znaczy? Czy da się wyleczyć?
Troska o prostatę - masaż tego gruczołu
Masaż prostaty - samodzielny. Jak wykonać i co daje?
Kwas moczowy - czy powinniśmy się go bać?
Kwas moczowy - jak obniżyć podwyższony? Norma
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!