Zapalenie cewki moczowej – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie cewki moczowej dotyka najczęściej kobiet, a pojawia się na skutek zakażenia różnorakimi drobnoustrojami, najczęściej bakteriami. Głównym objawem jest częste parcie na pęcherz, co może wpłynąć na utrudnienie codziennego funkcjonowania. Leczenie polega przede wszystkim na zażywaniu antybiotyków, odpowiedniej higienie oraz abstynencji seksualnej.
Kobieta trzymająca dłonie na kroczu
Źródło: 123RF

Spis treści

Zapalenie cewki moczowej w zależności od rodzaju może dawać nieco inne objawy, a także wymagać różnych form leczenia. Warto wiedzieć jak zapobiegać takiemu stanowi.

Zapobieganie zapalenia cewki moczowej to przede wszystkim:

 • regularne oddawanie moczu – długie trzymanie moczu może przyczynić się do wystąpienia infekcji,
 • używanie prezerwatywy w czasie współżycia seksualnego – stosunki bez żadnego zabezpieczenia również zwiększają ryzyko i może wystąpić zapalenie cewki moczowej po stosunku,
 • odpowiednia higiena osobista – szczególnie ważne jest częste mycie się w czasie miesiączki, a także regularne zmienianie podpasek czy tamponów,
 • noszenie bawełnianej bielizny – należy unikać noszenia obcisłej bielizny, a także materiałów sztucznych. Nie zaleca się regularnego stosowanie wkładek higienicznych, jak również spania w dopasowanej bieliźnie.

Dolegliwość częściej dotyka kobiet ze względu na niedalekie położenie cewki moczowej i odbytu, który jest siedliskiem bakterii. 

Przyczyny zapalenia cewki moczowej

Jakie są przyczyny zapalenia cewki moczowej? Zdecydowanie najczęściej za wystąpienie infekcji odpowiedzialne są bakterie. Do głównych przyczyn zaliczyć należy:

 • nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej – jak sama nazwa wskazuje, za jej pojawienie się nie jest odpowiedzialna dwoinka rzeżączki, a inne drobnoustroje – najczęściej to chlamydia trachomatis,
 • rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej/bakteryjne zapalenie cewki moczowej - to takie, które wywołane jest przez dwoinkę rzeżączki, czyli bakterię tlenową. Głównymi objawami są upławy oraz pieczenie.

Dodatkowo wystąpić może ostre, bądź przewlekłe zapalenie cewki moczowej. Niestety osoby, które choć raz przebyły infekcję są bardziej podatne na jej nawracanie, dlatego ważne jest ciągłe dbanie o higienę, a także konsultacja lekarska w razie wystąpienia dolegliwości.

Objawy zapalenia cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej to zakażenie spowodowane głównie przez bakterie wywołujące dolegliwości ogólne i miejscowe (czyli związane z układem moczowym). Są to:

 • miejscowe - utrudnione oddawanie moczu, towarzyszący ból cewki moczowej, pieczenie (dyzuria); częste oddawanie moczu (polakizuria), oddawanie moczu w nocy, chory nie jest w stanie „wytrzymać” z pójściem do toalety do rana (nykturia), ból w okolicach nerek zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, czyli w dole pleców, powyżej miednicy,
 • ogólne (często bywają niecharakterystyczne) - gorączka, czasem z dreszczami, nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, ogólne rozbicie.

Jednym z głównych objawów jest ropno-śluzowa wydzielina z cewki moczowej. W razie wystąpienia dolegliwości należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie zaleci posiew moczu, a także wymaz z cewki moczowej. W sytuacji, gdy przyczyną jest rzęsistek pochwowy, dodatkowo odbędzie się klasyczne badanie ginekologiczne.

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn w wielu przypadkach przez długi czas przebiega bezobjawowo.Zapalenie cewki moczowej u dzieci

Schorzenie może wystąpić również u dzieci, nawet w okresie niemowlęcym. Zapalenie cewki moczowej u dziecka jest trudne do rozpoznania, a także przeprowadzenie badań nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim należy przeprowadzić USG nerek, a także układu moczowego. Leczenie to najczęściej antybiotykoterapia, która powinna być poprzedzona wymienionymi badaniami.

Główne powikłanie nieleczonej infekcji to zajęcie górnych dróg moczowych, czyli nerek. Zapalenie cewki moczowej u chłopców występuje znacznie rzadziej niż w przypadku dziewczynek, gdyż cechują się oni dłuższą cewką moczową.

Zapalenie cewki moczowej w ciąży

Zapalenie cewki moczowej u kobiet w ciąży występuje przede wszystkim ze względu na powiększającą się macicę, która prowadzi do ucisku na moczowody. W konsekwencji dochodzi do utrudnionego odpływu moczu z nerek.  

Kolejnym czynnikiem są zmiany w gospodarce hormonalnej, poprzez które spada napięcie mięśni moczowodów, co także warunkuje zatrzymanie moczu i wzrost ryzyka wystąpienia infekcji układu moczowego.

Leczenie zapalenia cewki moczowej

Jak leczyć zapalenie cewki moczowej? Kuracja polega przede wszystkim na zażywaniu preparatów tzw. przeciwdrobnoustrojowych, głównie antybiotyków. Na rynku dostępne są również preparaty bez recepty o działaniu:

 • dezynfekującym,
 • moczopędnym,
 • przeciwskurczowym.

Ponadto skuteczne mogą okazać się produkty ziołowe oraz chemioterapeutyki. Leki na zapalenie pęcherza występują w formie:

 • drażetek,
 • tabletek,
 • płynów,
 • wywarów,
 • kapsułek.

W aptekach można nabyć również różnorakie zioła na zapalenie cewki moczowej, których głównym zadaniem jest oczyszczenie dróg moczowych, a także funkcja przeciwzapalna. Ważne jest także, by w czasie leczenia zachować abstynencję seksualną.

Domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej

Co na zapalenie cewki moczowej? W przypadku delikatnych infekcji można zastosować również leczenie domowe. Polega ono przede wszystkim na:

 • regularnym myciu rąk,
 • szczególnym dbaniu o higienę intymną,
 • abstynencji seksualnej,
 • dbaniu, by nie doszło do wychłodzenia organizmu.

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 43)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!