Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Jak pozbyć się uczucia zatkanego ucha przy katarze?

Uczucie zatkanego ucha towarzyszy szeregu infekcjom górnych dróg oddechowych, zarówno o podłożu bakteryjnym jak i wirusowym. Przyczyną jest niedrożność lub stan zapalny trąbki słuchowej. Leczenie objawowe polega na upłynnieniu i próbie usunięcia gromadzącej się wydzieliny. Można też zastosować płukanie zatok.
zatkane ucho
123RF
W skrócie
  • Jedną z najczęstszych przyczyn uczucia zatkanego ucha podczas kataru jest niedrożność trąbki słuchowej Eustachiusza. Katar powoduje obrzęk błony śluzowej, a to prowadzi do opisywanego dyskomfortu.
Spis treści

Reklama

Dlaczego pojawia się uczucie zatkanego ucha przy katarze?

Bezpośrednią przyczyną ucha zatkanego od kataru jest utrata drożności trąbki słuchowej. Katar i infekcje górnych dróg oddechowych mogą prowadzić do obrzęku błony śluzowej w jamie nosowej i gardle, co wpływa na przewodnictwo powietrza w trąbce Eustachiusza. Wówczas pojawia się obrzęk pogarszający słuch. Dodatkowo, katar, który spływa po tylnej ścianie gardła podrażnia trąbkę słuchową, co często zdarza się u dzieci jak i u dorosłych.

Podczas kichania lub prób wydmuchania nosa, ciśnienie w jamie nosowej zmienia się, co może zachwiać jego równowagą po obu stronach błony bębenkowej, a to prowadzi do uczucia zatkanego ucha. Zarówno podczas infekcji bakteryjnej jak i wirusowej lub alergii może dochodzić do wzmożonej produkcji śluzu, który blokuje drogi oddechowe i trąbkę Eustachiusza. To również powoduje uczucie zatkanego ucha.

Objawy przytkania ucha przy katarze mogą mieć związek z zapaleniem zatok. To także konsekwencja zapalenia trąbki słuchowej łączącej ucho z częścią nosową gardła. Zatkanie uszu towarzyszy infekcjom dróg oddechowych – wirusowym i bakteryjnym oraz katarowi siennemu albo alergii będącej następstwem innych czynników niż pylenie.

Reklama

Czy przytkane ucho od kataru to groźny objaw? 

Niezależnie od tego, co wywołuje zatkanie ucha, taki symptom jest nieprzyjemny, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Katar w uchu wywołuje dyskomfort, a czasem także chwilowe pogorszenie słuchu. Zazwyczaj po wyleczeniu infekcji, wszystko wraca do normy. Jeżeli pojawia się ubytek słuchu wraz z szumami, może to wiązać się z uszkodzeniem ucha wewnętrznego, a to wymaga kontroli laryngologicznej.

Szczególną troską powinny zostać otoczone dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze dobrze rozwinięty i przez to bardziej podatny na zakażenia. Tu powodem zatkanego ucha i nosa u dziecka może być infekcja bakteryjna z gorączką, ale też katar sienny, któremu towarzyszy świąd uszu, oczu oraz gardła, uczucie rozbicia. Jak długo mogą występować dolegliwości? Czas ten jest ściśle skorelowany z bezpośrednią przyczyną zatkania ucha. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym objawy powinny minąć w krótszym czasie.

Reklama

Jak odetkać zatkane uszy od kataru?

Do problemu można podejść przyczynowo i działać bezpośrednio na czynnik wywołujący katar. Jeżeli przyczyną jest infekcja wirusowa, to po zastosowaniu leczenia objawowego w postaci preparatów przeciwgorączkowych, udrażniających, problem powinien ustąpić. Jeżeli za objawami stoi alergia, wówczas należy unikać czynnika drażniącego i można rozważyć stosowanie leków przeciwhistaminowych. Zakażenia bakteryjne lub wtórne nadkażenia wymagają wdrożenia antybiotykoterapii.

Jeżeli istnieje całkowita niedrożność przewodów nosowych, a próby wydmuchania nosa nie przynoszą poprawy, przyczyną może być stan zapalny zatok różnego pochodzenia. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będą preparaty zawierające ksylometazolinę, która jest lekiem stosowanym głównie w leczeniu objawów zatkanych dróg oddechowych, takich jak katar, zapalenie zatok, alergie, czy zapalenie błony śluzowej nosa. Działa poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa, co powoduje zmniejszenie obrzęku i zatkania. Lek dostępny jest bez recepty w postaci małego pojemnika zakończonego dozownikiem.

Sprawdzą się też inhalacje z ektoiną, można je wykonywać przy pomocy nebulizatora. Warto wypróbować także zestawy do płukania zatok. Butelkę zaopatrzoną w aplikator wypełnia się solą fizjologiczną, a następnie przepłukuje przewody nosowe i zatoki. Sprawdzą się też preparaty upłynniających wydzielinę. Leki te dostępne są w postaci syropów, tabletek i tabletek musujących. Zatkane ucho przy katarze najlepiej leczyć terapią skojarzoną, co oznacza stosowanie kilku różnych wymienionych wyżej preparatów.

Reklama

Domowe sposoby na zatkane ucho przy katarze

Próbę odetkania ucha warto rozpocząć od prostych sposobów sprzyjających zmianom ciśnienia takich jak:

  • ziewanie,
  • żucie gumy,
  • nabieranie dużych porcji powietrza do płuc i powolne ich wypuszczanie,
  • przełykanie śliny lub picie wody małymi łykami.

Zastanawiając się nad tym, czym odetkać ucho, często podejmujemy decyzję o wkładaniu do ucha patyczków albo waty. To nieodpowiednie działanie, które może przyczynić się do przepychania woskowiny i stworzenia dodatkowej bariery fizycznej. Stosowanie patyczków do uszu może też prowadzić do uszkodzenia struktur w jego wnętrzu. Efekt będzie więc odwrotny. Jeżeli chcemy działać od strony ucha, lepiej więc postawić na krople lub spraye dostępne w aptece. Jednocześnie, gdy przyczyną jest katar, oczyszczanie ucha może nie przynieść rezultatu, bo to nie woskowina, a nadmiar wydzieliny jest problemem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Dąbrowski P, Szyfter W. Ostre zapalenie ucha środkowego – diagnostyka, profilaktyka i leczenie. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2004:30-37.
  • Piotr Wardas, Jarosław Markowski, Agnieszka Piotrowska-Seweryn, Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, vol 8, no 4
  • Anna Wachnicka-Bąk, Agnieszka Lipińska-Opałka, Agata Będzichowska, Bolesław Kalicki, Anna Jung, Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1)
  • Anna Grad, Ludmiła Bartoszewicz, Bolesław Kalicki, Anna Jung, Rozpoznanie i leczenie alergicznego nieżytu nosa, Pediatr Med Rodz 2009, 5 (3).
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby laryngologicze
Odkrztuszanie flegmy bez kaszlu i z kaszlem. Co oznacza?
Kobieta siedząca w łóżku odkszczuszająca flegmę z gardła
Ból ucha u dziecka - jak pomóc? Leczenie i domowe sposoby
Wizyta dziecka u laryngologia
Zapalenie migdałków - objawy. Ile trwa i na czym polega leczenie?
Pacjent z problemem zapalenia migdałków
Podobne artykuły
Wizualizacja zatok szczękowych
Torbiel w zatoce szczękowej - objawy, przyczyny i domowe sposoby. Czy może się wchłonąć?
Bakterie wydobywające się z nosa
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę. Sprawdź, jak się pozbyć uporczywych dolegliwości
Lekarz pobiera wymaz z gardła
Gronkowiec w gardle - czym jest i jak się objawia? Domowe sposoby
Dziecko z bakterią w gardle
Bakteria w gardle - jak się objawia? Wymaz i leczenie

Reklama