Flegma w gardle: przyczyny, leki i sposoby. Jak się pozbyć?

Flegma w gardle powszechnie kojarzy się z infekcją dróg oddechowych, ale może być także symptomem innych chorób. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny flegmy w gardle oraz jak sobie z nią poradzić.
Mężczyzna ma flegmę w gardle
źródło:123RF

Spis treści

Przyczyny flegmy w gardle

Flegma w gardle, czyli gęsta wydzielina, spływająca tylną ścianą gardła z nosa lub zatok i powodująca chrypkę oraz odkrztuszanie, jest charakterystycznym objawem przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. 

Warto jednak wiedzieć, że niektórzy pacjenci na co dzień borykają się z ciągłą chrypką i flegmą w gardle, pomimo braku infekcji, co lekarze fachowo nazywają zespołem przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, w skrócie PNDS.

Zalegająca flegma w gardle bez kataruoraz innych objawów, świadczących o zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym, jest częstą dolegliwością palaczy. Organizm w sposób naturalny broni się przed drażniącymi substancjami smolistymi z papierosa i wytwarza wydzielinę, której zadaniem jest nawilżenie gardła. 

Na uczucie flegmy w gardle często narzekają także astmatycy, zwłaszcza zażywający sterydy wziewne, których celem jest rozrzedzenie oskrzeli. Skutkiem ubocznym takich leków jest bowiem wzmożone wydzielanie śluzu. 

Zwykle PNDS, o ile nie towarzyszą mu inne dolegliwości chorobowe, jest bagatelizowany. Warto jednak wiedzieć, że pod tym niepozornym objawem mogą kryć się groźne i wymagające leczenia schorzenia. Jakie? 

Inne przyczyny flegmy w gardle 

Ciągła flegma w gardle, która nie jest symptomem ostrej infekcji górnych dróg oddechowych, skutkiem ubocznym wziewnych sterydów lub reakcją obronną organizmu palacza, może wskazywać na następujące choroby:

 • refluks żołądkowo-gardłowy,
 • przewlekłe zapalenie zatok
 • choroby autoimmunologiczne,
 • wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego,
 • dysfonia psychogenna.

Refluks żołądkowo-gardłowy to schorzenie, którego istotą jest cofanie się treści żołądkowej do gardła. Zazwyczaj powodem tego stanu jest niewłaściwa praca dolnego zwieracza przełyku, który powinien uniemożliwiać cofanie się pokarmu. W efekcie do przełyku, a niekiedy także wyżej, czyli do gardła, przedostaje się pokarm wraz z kwaśnym, drażniącym sokiem żołądkowym. 

Skutkiem zarzucania treści pokarmowej do gardła są różnorodne dolegliwości ze zgagą na czele. Zdecydowanie mniej mówi się o flegmie w gardle przy refluksie żołądkowo-gardłowym, jednakże bez wątpienia jest to jeden z objawów tej choroby.

Flegma w gardle wraz z problemami z oddychaniem może zaś wskazywać na przewlekłe zapalenie zatok. Większość laryngologów uważa, że główną przyczyną PNDS jest właśnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej zatok przynosowych (Janczewski 2010). 

Zgodnie z klasyfikacją European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps (EPOS), przewlekły stan zapalny zatok przynosowych diagnozuje wtedy, gdy objawy chorobowe trwają powyżej 12 tygodni i nie ustępują pod wpływem klasycznego leczenia. Dominującym objawem schorzenia może być właśnie uczucie flegmy w gardle. 

Przewlekłe zapalenie zatok najczęściej jest efektem niewłaściwie leczonego ostrego zapalenia wirusowego, ale także niewykrytej alergii, wad anatomicznych (skrzywiona przegroda nosa), chorób zębów. 

Jak pozbyć się flegmy z gardła?

Ciągła flegma w gardle i chrząkanie może skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieją sposoby na wyeliminowanie tego objawu. Jak się pozbyć flegmy z gardła? Wszystko zależy od przyczyny tego stanu. Jeśli powodem zalegania gęstej wydzieliny w gardle jest infekcja dróg oddechowych, należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki. 

W przypadku ciągłej chrypki i flegmy w gardle u nałogowego palacza, najskuteczniejszym sposobem na ich wyeliminowanie będzie walka z nałogiem. Jeśli zalegająca flegma w gardlejest skutkiem ubocznym zażywania sterydów, pacjent może poprosić lekarza o zmianę preparatu, ewentualnie o przepisanie leku, który złagodzi dokuczliwą kluchę w gardle.

Inaczej będzie wyglądało leczenie flegmy w gardle, która towarzyszy refluksowi. Terapia zazwyczaj przebiega dwutorowo – pacjent zażywa środki farmakologiczne oraz przechodzi na dietę zmniejszającą wydzielanie soku żołądkowego. Przewlekłe zapalenie zatok również leczy się farmakologicznie, a w przypadku braku poprawy – chirurgicznie. Zastosowanie znajduje czynnościowa mikrochirurgia wewnątrznosowa. 

Leki na flegmę w gardle

Jeżeli chodzi o leki na flegmę w gardle spowodowaną refluksem żołądkowo-gardłowym, to stosuje się głównie preparaty zobojętniające kwas żołądkowy, czyli tzw. inhibitory pompy protonowej. Niekiedy dodatkowo lekarze przepisują pacjentom leki z grupy blokerów receptorów histaminowych H2.

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok leczenie farmakologiczne obejmuje:

 • antybiotykoterapię,
 • stosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa i zatok,
 • stosowanie leków mukolitycznych,
 • terapię z użyciem leków przeciwzapalnych. 

Domowe sposoby na rozrzedzenie flegmy 

W doborze domowych sposobów na rozrzedzenie flegmy decydującą rolę odgrywa przyczyna dolegliwości. Jedną z domowych metod leczenia w przypadku refluksu żołądkowo-gardłowego jest dieta, która polega na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów, które zwiększają produkcję soku żołądkowego, takich jak:

 • kawa,
 • herbata,
 • napoje gazowane,
 • alkohol,
 • owoce i soki cytrusowe,
 • pomidory,
 • ostre przyprawy,
 • tłuste potrawy,
 • czekolada,
 • orzeszki ziemne. 

Pomocne mogą być także ziołowe herbatki, zwłaszcza imbirowa. Zaś skutecznym domowym sposobem na złagodzenie objawów przewlekłego zapalenia zatok jest płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej, ewentualnie inhalacje z użyciem pary wodnej. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Mackiewicz A., Wojtuń S., Gil J., Pozasercowe bóle w klatce piersiowej, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2013, 9 (1), p. 25–31.
 • Janczewski G., Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, Mag. Orl, 2010, 36, IX, 133–138.
 • Wachnicka-Bąk A., Lipińska-Opałka A., Będzichowska A., Kalicki B., Jung A., Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 25–31.

Oceń artykuł

(liczba ocen 33)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!