Reklama
Główne przyczyny flegmy w gardle
Flegma w gardle to charakterystyczny objawe przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Flegmą nazywamy gęstą wydzielinę, spływającą po tylnej ścianie gardła - pochodzi ona z nosa lub zatok i powoduje chrypkę oraz odkrztuszanie.
Niektórzy pacjenci borykają się z ciągłą chrypką i flegmą w gardle, pomimo braku infekcji. Lekarze nazywają tę przypadłość zespołem przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, w skrócie PNDS.
Zalegająca flegma w gardle bez kataru oraz innych objawów, świadczących o zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym, jest częstą dolegliwością palaczy. Organizm w sposób naturalny broni się przed drażniącymi substancjami smolistymi z papierosa i wytwarza wydzielinę, której zadaniem jest nawilżenie gardła.
Na uczucie flegmy w gardle często narzekają także astmatycy, zwłaszcza zażywający sterydy wziewne, których celem jest rozrzedzenie oskrzeli. Skutkiem ubocznym takich leków jest bowiem wzmożone wydzielanie śluzu.
Zwykle PNDS, o ile nie towarzyszą mu inne dolegliwości chorobowe, jest bagatelizowany. Warto jednak wiedzieć, że pod tym niepozornym objawem mogą kryć się groźne i wymagające leczenia schorzenia. Jakie?
Inne przyczyny flegmy w gardle
Ciągła flegma w gardle, która nie jest symptomem ostrej infekcji górnych dróg oddechowych, skutkiem ubocznym wziewnych sterydów lub reakcją obronną organizmu palacza, może wskazywać na następujące choroby:
- refluks żołądkowo-gardłowy;
- przewlekłe zapalenie zatok;
- choroby autoimmunologiczne;
- wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego;
- dysfonia psychogenna.
Flegma w gardle a refluks krtaniowo-gardłowy
Refluks krtaniowo-gardłowy to schorzenie, którego istotą jest cofanie się treści żołądkowej do gardła. Zazwyczaj powodem tego stanu jest niewłaściwa praca dolnego zwieracza przełyku, który powinien uniemożliwiać cofanie się pokarmu. W efekcie do przełyku, a niekiedy także wyżej, czyli do gardła, przedostaje się pokarm wraz z kwaśnym, drażniącym sokiem żołądkowym.
Skutkiem zarzucania treści pokarmowej do gardła są różnorodne dolegliwości ze zgagą na czele. Zdecydowanie mniej mówi się o flegmie w gardle przy refluksie krtaniowo-gardłowym, jednakże bez wątpienia jest to jeden z objawów tej choroby.
Reklama
Flegma w gardle a przewlekłe zapalenie zatok
Flegma w gardle wraz z problemami z oddychaniem może zaś wskazywać na przewlekłe zapalenie zatok. Większość laryngologów uważa, że główną przyczyną PNDS jest właśnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej zatok przynosowych (Janczewski 2010).
Zgodnie z klasyfikacją European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps (EPOS), przewlekły stan zapalny zatok przynosowych diagnozuje wtedy, gdy objawy chorobowe trwają powyżej 12 tygodni i nie ustępują pod wpływem klasycznego leczenia. Dominującym objawem schorzenia może być właśnie uczucie flegmy w gardle.
Przewlekłe zapalenie zatok najczęściej jest efektem niewłaściwie leczonego ostrego zapalenia wirusowego, ale także niewykrytej alergii, wad anatomicznych (skrzywiona przegroda nosa), chorób zębów.
Reklama
Jak pozbyć się flegmy z gardła?
Ciągła flegma w gardle i chrząkanie może skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieją sposoby na wyeliminowanie tego objawu. Jak się pozbyć flegmy z gardła? Wszystko zależy od przyczyny tego stanu. Jeśli powodem zalegania gęstej wydzieliny w gardle jest infekcja dróg oddechowych, należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki.
Następstwem bólu zatok czy przeziębienia jest mokry kaszel. Dzięki temu odruchowi organizm broni się przed bakteriami, drobnoustrojami i innymi zanieczyszczeniami, próbującymi zaatakować nasze oskrzela.
Na rynku istnieje wiele produktów bez recepty, dzięki którym szybciej pozbędziemy się kaszlu. Najczęściej sięgamy po syrop. Preparat upłynnia wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. LEK bez recepty sprawdzisz TUTAJ.
W przypadku ciągłej chrypki i flegmy w gardle u nałogowego palacza, najskuteczniejszym sposobem na ich wyeliminowanie będzie walka z nałogiem. Jeśli zalegająca flegma w gardle jest skutkiem ubocznym zażywania sterydów, pacjent może poprosić lekarza o zmianę preparatu, ewentualnie o przepisanie leku, który złagodzi dokuczliwą kluchę w gardle.
Inaczej będzie wyglądało leczenie flegmy w gardle, która towarzyszy refluksowi. Terapia zazwyczaj przebiega dwutorowo – pacjent zażywa środki farmakologiczne oraz przechodzi na dietę zmniejszającą wydzielanie soku żołądkowego. Przewlekłe zapalenie zatok również leczy się farmakologicznie, a w przypadku braku poprawy – chirurgicznie. Zastosowanie znajduje czynnościowa mikrochirurgia wewnątrznosowa.
Reklama
Leki na flegmę w gardle
Jeżeli chodzi o leki na flegmę w gardle spowodowaną refluksem żołądkowo-gardłowym, to stosuje się głównie preparaty zobojętniające kwas żołądkowy, czyli tzw. inhibitory pompy protonowej. Niekiedy dodatkowo lekarze przepisują pacjentom leki z grupy blokerów receptorów histaminowych H2.
W przypadku przewlekłego zapalenia zatok leczenie farmakologiczne obejmuje:
- antybiotykoterapię;
- stosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa i zatok;
- stosowanie leków mukolitycznych;
- terapię z użyciem leków przeciwzapalnych;
Reklama
Domowe sposoby na rozrzedzenie flegmy
W doborze domowych sposobów na rozrzedzenie flegmy decydującą rolę odgrywa przyczyna dolegliwości. Jedną z domowych metod leczenia w przypadku refluksu żołądkowo-gardłowego jest dieta, która polega na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów, które zwiększają produkcję soku żołądkowego, takich jak:
- kawa;
- herbata;
- napoje gazowane;
- alkohol;
- owoce i soki cytrusowe;
- pomidory;
- ostre przyprawy;
- tłuste potrawy;
- czekolada;
- orzeszki ziemne.
Pomocne mogą być także ziołowe herbatki, zwłaszcza imbirowa. Zaś skutecznym domowym sposobem na złagodzenie objawów przewlekłego zapalenia zatok jest płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej, ewentualnie inhalacje z użyciem pary wodnej.