To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Flegma w gardle - skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? Leki i domowe sposoby

Flegma w gardle powszechnie kojarzy się z infekcją górnych dróg oddechowych, ale może być także symptomem innych chorób. Często cierpią na nią palacze, bywa, że dotyka osób zmagających się z astmą. To jednak nie wszystko - sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny flegmy w gardle oraz jak sobie z nią poradzić.
Mężczyzna ma flegmę w gardle
źródło:123RF
W skrócie
 • Flegma w gardle to wydzielina z nosa lub zatok spływająca po tylnej ściance gardła. Najczęściej kojarzy się z przeziębieniem, ale może być też reakcją śluzówki u osób palących papierosy lub efektem ubocznym przyjmowania wziewnych sterydów przez astmatyków.
 • Jeśli flegma w gardle zdarza się u osób niebędących palaczami, niecierpiących na astmę czy przeziębienie, może być objawem innej choroby. Najczęściej jest to refluks krtaniowo-gardłowy lub przewlekłe zapalenie zatok.
 • W większości przypadków na flegmę w gardle pomoże wyleczenie infekcji górnych dróg oddechowych i zrezygnowanie z papierosów. W innych przypadkach należy zastosować leczenie zalecone przez lekarza - doraźnie można stosować np. ziołowe herbatki.
SPRAWDŹ TEŻ: Chrypka i flegma w gardle - jak je leczyć?
Spis treści

Reklama

Główne przyczyny flegmy w gardle

Flegma w gardle to charakterystyczny objawe przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Flegmą nazywamy gęstą wydzielinę, spływającą po tylnej ścianie gardła - pochodzi ona z nosa lub zatok i powoduje chrypkę oraz odkrztuszanie.

Niektórzy pacjenci borykają się z ciągłą chrypką i flegmą w gardle, pomimo braku infekcji. Lekarze nazywają tę przypadłość zespołem przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, w skrócie PNDS.

Zalegająca flegma w gardle bez kataru oraz innych objawów, świadczących o zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym, jest częstą dolegliwością palaczy. Organizm w sposób naturalny broni się przed drażniącymi substancjami smolistymi z papierosa i wytwarza wydzielinę, której zadaniem jest nawilżenie gardła. 

Na uczucie flegmy w gardle często narzekają także astmatycy, zwłaszcza zażywający sterydy wziewne, których celem jest rozrzedzenie oskrzeli. Skutkiem ubocznym takich leków jest bowiem wzmożone wydzielanie śluzu. 

Zwykle PNDS, o ile nie towarzyszą mu inne dolegliwości chorobowe, jest bagatelizowany. Warto jednak wiedzieć, że pod tym niepozornym objawem mogą kryć się groźne i wymagające leczenia schorzenia. Jakie? 

Reklama

Inne przyczyny flegmy w gardle 

Ciągła flegma w gardle, która nie jest symptomem ostrej infekcji górnych dróg oddechowych, skutkiem ubocznym wziewnych sterydów lub reakcją obronną organizmu palacza, może wskazywać na następujące choroby:

Flegma w gardle a refluks krtaniowo-gardłowy

Refluks krtaniowo-gardłowy to schorzenie, którego istotą jest cofanie się treści żołądkowej do gardła. Zazwyczaj powodem tego stanu jest niewłaściwa praca dolnego zwieracza przełyku, który powinien uniemożliwiać cofanie się pokarmu. W efekcie do przełyku, a niekiedy także wyżej, czyli do gardła, przedostaje się pokarm wraz z kwaśnym, drażniącym sokiem żołądkowym. 

Skutkiem zarzucania treści pokarmowej do gardła są różnorodne dolegliwości ze zgagą na czele. Zdecydowanie mniej mówi się o flegmie w gardle przy refluksie krtaniowo-gardłowym, jednakże bez wątpienia jest to jeden z objawów tej choroby.

Reklama

Flegma w gardle a przewlekłe zapalenie zatok

Flegma w gardle wraz z problemami z oddychaniem może zaś wskazywać na przewlekłe zapalenie zatok. Większość laryngologów uważa, że główną przyczyną PNDS jest właśnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej zatok przynosowych (Janczewski 2010). 

Zgodnie z klasyfikacją European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps (EPOS), przewlekły stan zapalny zatok przynosowych diagnozuje wtedy, gdy objawy chorobowe trwają powyżej 12 tygodni i nie ustępują pod wpływem klasycznego leczenia. Dominującym objawem schorzenia może być właśnie uczucie flegmy w gardle. 

Przewlekłe zapalenie zatok najczęściej jest efektem niewłaściwie leczonego ostrego zapalenia wirusowego, ale także niewykrytej alergii, wad anatomicznych (skrzywiona przegroda nosa), chorób zębów. 

Reklama

Jak pozbyć się flegmy z gardła?

Ciągła flegma w gardle i chrząkanie może skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieją sposoby na wyeliminowanie tego objawu. Jak się pozbyć flegmy z gardła? Wszystko zależy od przyczyny tego stanu. Jeśli powodem zalegania gęstej wydzieliny w gardle jest infekcja dróg oddechowych, należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki. 

W przypadku ciągłej chrypki i flegmy w gardle u nałogowego palacza, najskuteczniejszym sposobem na ich wyeliminowanie będzie walka z nałogiem. Jeśli zalegająca flegma w gardle jest skutkiem ubocznym zażywania sterydów, pacjent może poprosić lekarza o zmianę preparatu, ewentualnie o przepisanie leku, który złagodzi dokuczliwą kluchę w gardle.

Inaczej będzie wyglądało leczenie flegmy w gardle, która towarzyszy refluksowi. Terapia zazwyczaj przebiega dwutorowo – pacjent zażywa środki farmakologiczne oraz przechodzi na dietę zmniejszającą wydzielanie soku żołądkowego. Przewlekłe zapalenie zatok również leczy się farmakologicznie, a w przypadku braku poprawy – chirurgicznie. Zastosowanie znajduje czynnościowa mikrochirurgia wewnątrznosowa.

Reklama

Leki na flegmę w gardle

Jeżeli chodzi o leki na flegmę w gardle spowodowaną refluksem żołądkowo-gardłowym, to stosuje się głównie preparaty zobojętniające kwas żołądkowy, czyli tzw. inhibitory pompy protonowej. Niekiedy dodatkowo lekarze przepisują pacjentom leki z grupy blokerów receptorów histaminowych H2.

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok leczenie farmakologiczne obejmuje:

 • antybiotykoterapię;
 • stosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa i zatok;
 • stosowanie leków mukolitycznych;
 • terapię z użyciem leków przeciwzapalnych;

Reklama

Domowe sposoby na rozrzedzenie flegmy 

W doborze domowych sposobów na rozrzedzenie flegmy decydującą rolę odgrywa przyczyna dolegliwości. Jedną z domowych metod leczenia w przypadku refluksu żołądkowo-gardłowego jest dieta, która polega na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów, które zwiększają produkcję soku żołądkowego, takich jak:

 • kawa;
 • herbata;
 • napoje gazowane;
 • alkohol;
 • owoce i soki cytrusowe;
 • pomidory;
 • ostre przyprawy;
 • tłuste potrawy;
 • czekolada;
 • orzeszki ziemne. 

Pomocne mogą być także ziołowe herbatki, zwłaszcza imbirowa. Zaś skutecznym domowym sposobem na złagodzenie objawów przewlekłego zapalenia zatok jest płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej, ewentualnie inhalacje z użyciem pary wodnej.

Czytaj również

Bibliografia

 • Mackiewicz A., Wojtuń S., Gil J., Pozasercowe bóle w klatce piersiowej, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2013, 9 (1), p. 25–31.
 • Janczewski G., Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, Mag. Orl, 2010, 36, IX, 133–138.
 • Wachnicka-Bąk A., Lipińska-Opałka A., Będzichowska A., Kalicki B., Jung A., Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 25–31.
 • Dymek A., Dymek L., Starczewska-Dymek L., Bożek A., Dymek T., Nowak K., Refluks krtaniowo-gardłowy (LPR) u pacjentów z przewlekłą chrypką, [w:] Otolaryngologia polska, tom 66, wydanie 1, Styczeń–Luty 2012, s. 33-38.
 • Bielecki P., Sieśkiewicz A., Garkowski M., Rogowski M., Kowal K., Przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa: spojrzenie alergologa i laryngologa, [w:] Alergologia Polska - Polish Journal of Allergology, tom 4, wydanie 2, Kwiecień – Czerwiec 2017, s. 68-76.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?
Mężczyznę boli ucho
Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Podobne artykuły
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!