Najzdrowsze miejsce w internecie

Żółty katar - u dziecka i niemowlaka. Przyczyny i leczenie

Co oznacza żółty katar u dziecka lub niemowlaka? Nawet niepozorny nieżyt nosa u maluszka staje się powodem niepokoju u młodych rodziców, a co dopiero, gdy wydzielina zmieni swój kolor z przezroczystej na żółty. Kiedy z przeziębionym dzieckiem z objawami żółtego kataru iść do lekarza, a kiedy leczyć go domowymi sposobami?
Dziecko z katarem
Źródło: 123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Katar, a w zasadzie nieżyt nosa jest jednym z najpopularniejszych objawów przeziębienia. Zdarza się też, że jest objawem alergii, a w przypadku niemowląt, jego przyczyną może być też ząbkowanie. Choć nie ma jednego, skutecznego leku na katar, warto zadbać o to, aby wymęczony organizm szybciej wrócił do formy. W przeciwnym razie może dojść do tzw. nadważenia bakteryjnego i konieczny będzie antybiotyk.

Żółty katar jest w większości przypadków objawem zakażenia bakteryjnego. Wydzielina z nosa, poza charakterystyczną żółtą, bądź żółtozieloną barwą, jest zazwyczaj gęsta, śluzowo-ropna i nieprzyjemnie pachnie. Żółty katar może być również symptomem zapalenia zatok przynosowych.

Żółty katar u dziecka

Pamiętajmy jednak, że żółty katar u dziecka nie musi od razu oznaczać infekcji bakteryjnej. Rodzice mogą mieć kłopot z odróżnieniem wydzieliny ropnej (bakteryjnej) od tej naturalnie zmieniającej kolor, pod wpływem np. zanieczyszczeń osiadających na błonie śluzowej nosa.

Zanim pobiegniemy do przychodni pełnej zarazków i innych chorych dzieci, warto zwrócić uwagę na inne objawy towarzyszące żółtemu katarowi, czyli przede wszystkim na to, czy dziecko ma gorączkę. Temperatura powyżej 38 st. C. jest zdecydowanie wskazaniem do odwiedzenia pediatry. Jak również to, że katar utrzymuje się powyżej 10 dni i nadal jest gęsty i żółtozielony.

Jeśli stan dziecka poprawia się i maluch nie gorączkuje, nie ma powodów do paniki. Pamiętaj! Antybiotyk to absolutna ostateczność. Im mniejsze dziecko, tym antybiotyk sieje większe spustoszenie w organizmie malucha – zabija nie tylko „złe” bakterie, ale niszczy także „dobrą” florę, może doprowadzić do biegunek i ponownego obniżenia odporności.

Dlatego rodzice nie powinni nalegać i wywierać presji na pediatrach, by ci zapisywali dzieciom antybiotyki, zwłaszcza, że ten typ leków działa w przypadku zakażeń bakteryjnych, a za przeziębienie odpowiedzialne są wirusy.

Żółty katar u niemowlaka, czy katar u noworodka ma zazwyczaj to samo podłoże co u starszych dzieci, czy osób dorosłych. Odpowiedzialność za żółtą, czy żółtozieloną wydzielinę z nosa ponoszą głównie bakterie. Poza gęstą ropną wydzieliną, która utrudnia maluszkowi oddychanie, pojawia się zazwyczaj gorączka, brak apetytu, czy ogólne rozdrażnienie objawiające się m.in. krzykiem podczas płaczu.

Niemowlak z żółtym katarem powinien trafić do pediatry, ponieważ to lekarz może w tym przypadku ocenić stan małego pacjenta i zalecić formę terapii. Wśród zalecanych leków mogą znaleźć się również antybiotyki, ale w poważniejszych infekcjach stają się one niezbędne, gdyż bakteryjne zakażenie może prowadzić do innych chorób i poważnych powikłań. Dlatego też, ani samego żółtego kataru u niemowlaka, ani zaleceń specjalisty, nie należy bagatelizować i leczyć dziecko według stosownych zaleceń.

Jak leczyć żółty katar?

Jak leczyć żółty katar u dziecka? O ile w przypadku dorosłych można zastosować całą gamę środków, np. z pseudoefedryną, a także mocne domowe sposoby na katar jak choćby czosnek czy imbir, o tyle w przypadku dzieci trzeba być ostrożniejszym.

U niemowląt powyżej 3 miesiąca życia, domowe sposoby trzeba ograniczyć do inhalacji z wykorzystaniem nebulizatora. Dzięki temu urządzeniu można nawilżać wnętrze noska solą fizjologiczną bez obawy o skutki uboczne. Trzeba pamiętać o użyciu odpowiedniej, najmniejszej nakładki do inhalatora oraz by nie wykonywać tego zabiegu częściej niż 2-3 razy na dobę w pierwszych dniach infekcji. Później należy zmniejszać intensywność wraz z łagodniejącymi objawami.

U dzieci starszych, jedzących już wszystkie produkty, warto zadbać o dietę bogatą w witaminę C. Nieodzownym napojem podczas przeziębienia powinna być rozgrzewająca herbata z malinami i cytryną. Dzieciom poniżej 2 roku życia nie powinno podawać się miodu, ale starsze mogą go pić. Pamiętajmy, by nie dodawać miodu do wrzątku – traci on wtedy swoje właściwości lecznicze.

Kolejnym ważnym elementem w walce z katarem jest wietrzenie i nawilżanie pomieszczeń. Codziennie wieczorem warto solidnie wywietrzyć sypialnię – w sezonie jesienno-zimowym wystarczą 2-3 minuty by chłodne powietrze „przegoniło” nagromadzone przez cały dzień wirusy, które kryją się w tonach zużytych chusteczek higienicznych, na meblach i w powietrzu, w które kicha przeziębiona osoba.

W czasie przeziębienia warto też zadbać o nawilżacz powietrza – nie trzeba od razu kupować drogiego urządzenia. Równie dobrze sprawdzi się gliniany pojemnik na wodę wieszany na kaloryferze, a nawet zwykły, dobrze wyciśnięty, mokry ręcznik. 

Należy pamiętać o tym, że leczenie żółtego kataru u dziecka może wymagać zastosowania farmakoterapii. Lekarz może zalecić stosowanie tabletek, kropli do nosa, aerozolu do nosa, a w ostrych infekcjach bakteryjnych z utrzymującą się gorączką, konieczna może okazać się antybiotykoterapia. Gęstego żółtego kataru u dziecka nie należy lekceważyć, bowiem może on prowadzić do zapalenia zatok przynosowych, zakażenia dolnych dróg oddechowych, czy ostrego zapalenia ucha środkowego.

Żółty katar w ciąży

Katar w ciąży nie stanowi zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka, jednak żółty katar powinien skłonić ciężarną kobietę do wizyty u lekarza. Żółta, czy żółtozielona gęsta wydzielina, uczucie zatkanego nosa, podwyższona temperatura ciała, katar utrzymujący się ponad 10 dni, świadczą o bakteryjnym nieżycie nosa.

Żółty katar może prowadzić do zapalenia zatok przynosowych, czy innych infekcji, np. dolnych dróg oddechowych. Nie należy więc go bagatelizować i koniecznie udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.

[link url="https://www.medme.pl/artykuly/co-na-katar-alergiczny-zatokowy-bakteryjny-i-wodnisty,87448.html"]Co na katar? Alergiczny, zatokowy, bakteryjny i wodnisty/link]

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na katar - cieknący, zatokowy, alergiczny
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Podobne artykuły
Wysoka temperatura przy wyżynaniu zębów u dzieci
Gorączka przy ząbkowaniu - ile trwa i jaka temperatura?
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Dziecko z inhalatorem
Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?
Noworodek z katarem
Katar u noworodka - objawy. Ile trwa i jak leczyć?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?
Sonda redakcyjna
Jak długo trwały kolki u Twojego dziecka?

Produkty bogate w magnez? 🤔
Sprawdź!