Najzdrowsze miejsce w internecie

Czkawka po alkoholu - przyczyny i sposoby leczenia. Jak ją powstrzymać?

Czkawka to dość często występujący efekt uboczny spożywania alkoholu. Dlaczego po wypiciu alkoholu pojawia się czkawka? Jak można się jej pozbyć? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące czkawki po alkoholu.
Kobieta ma czkawkę po alkoholu
źródło:123RF
W skrócie
 • Czkawka jest dość powszechną i zazwyczaj niegroźną dolegliwością, spowodowaną nierytmicznymi skurczami przepony.
 • Jedną z przyczyn występowania napadowego czkania jest picie alkoholu.
 • Czkawka po alkoholu zwykle ustępuje samoistnie po pewnym czasie, jednakże warto znać metody, za pomocą których można szybko się jej pozbyć.
SPRAWDŹ TEŻ: Czkawka – skąd się bierze i jak się jej pozbyć?
Spis treści

Przyczyny czkawki po alkoholu

Czkawka to zjawisko dość powszechne i zwykle niegroźne, choć zdarzają się sytuacje, że może ona wymagać interwencji lekarza (zwłaszcza, jeśli utrzymuje się powyżej 48 godzin). W literaturze medycznej można znaleźć różne definicje czkawki. Jednakże w większości z nich znajduje się wyraźne rozróżnienie czynności czkania od czkawki

Czkanie to czynność odruchowa, która polega na tym, że dochodzi do gwałtownego skurczu przepony i innych mięśni wdechowych przy niemal jednoczesnym zamknięciu się głośni (części krtani zawierającej struny głosowe), co skutkuje wydobywaniem się charakterystycznego dźwięku.

Czkawka z kolei to napadowe czkanie, powtarzające się z częstotliwością do nawet kilkudziesięciu razy na minutę i trwające powyżej kilku minut. Czkawka to zatem zwielokrotnione czkanie.

Co najczęściej powoduje czkawkę? Napadowe czkanie może być wywołane przez wiele różnych bodźców, jednakże jednym z najczęściej wymienianych jest alkohol. 

Czkawka pijacka, bo tak potocznie nazywa się napadowe czkanie wywołane alkoholem, ma zazwyczaj związek z podrażnieniem nerwu błędnego przez alkohol etylowy

Co należy podkreślić, nerw błędny łączy mózg z jelitami, biegnąc wzdłuż niemal całego ciała (między innymi przed przełyk, przeponę i całą jamę brzuszną aż do okrężnicy). Jest najdłuższym nerwem w organizmie człowieka i odpowiada między innymi za ruchy przepony. 

Uściślając, alkohol podrażnia nerw błędny, co może skutkować nierytmicznymi skurczami przepony, powodującymi zamykanie się światła krtani. Co istotne, czkawka alkoholowa może wystąpić niezależnie od ilości wypitych trunków, zarówno w stanie upojenia alkoholowego, jak i po wypiciu symbolicznego kieliszka.

Czkawka po wypiciu alkoholu a jego rodzaj. Czy ma znaczenie?

Wiele osób zastanawia się, czy rodzaj wypitego alkoholu może mieć wpływ na występowanie czkawki. Okazuje się, że tak. Napadowe czkanie najczęściej obserwuje się po wypiciu gazowanych napojów alkoholowych

Dlaczego czkawka po gazowanym napoju jest powszechna? Dwutlenek węgla znajdujący się w napojach z bąbelkami rozciąga ściany żołądka i przełyku, co może wyzwolić czkawkę. Od czego najczęściej ma się czkawkę?

Prym w tej kwestii wiedzie nie tylko piwo i szampan (wino musujące), ale także drinki sporządzone ze zmieszania czystej wódki z napojami gazowanymi bez alkoholu. Najpowszechniejsza jednak jest czkawka po piwie ze względu na to, że tego alkoholu spożywa się zwykle większą ilość aniżeli wina czy wódki

Jak się pozbyć czkawki po alkoholu?

Bez względu na to, jaki alkohol wywołał napadowe czkanie, warto wiedzieć, jak pozbyć się czkawki. Znajomość metod na czkawkę pozwoli uniknąć faux pas, jakim z pewnością byłoby uporczywe czkanie w czasie oficjalnego przyjęcia. 

Znaną metodą jest wypicie dużej ilości schłodzonej wody, lecz małymi łyczkami. Szybkim sposobem na czkawkę po alkoholu (i nie tylko) jest przytrzymywanie powietrza przez kilkanaście sekund, co ma na celu rozluźnienie przepony

Jak jeszcze można powstrzymać czkawkę? Jednym z praktykowanych sposobów jest poproszenie kogoś o przestraszenie. Co jeszcze jest dobre na czkawkę? Niektórzy radzą sobie z czkaniem poprzez zatykanie uszu. Praktykuje się także jedzenie cukru lub ssanie cukierków.

Co prawda, żadna z opisanych wyżej metod, zaczerpniętych z medycyny ludowej, nie znajduje potwierdzenia w badaniach klinicznych, jednakże niektóre z nich znajdują fizjologiczne uzasadnienie. 

Warto także pamiętać, że w większości przypadków czkawka samoistnie ustępuje po kilku minutach, a nie wszystkie opisane wyżej metody będą bezpieczne dla osoby w stanie upojenia alkoholowego, gdyż mogą grozić na przykład zachłyśnięciem.

Skąd się bierze czkawka u alkoholika?

Należy zaznaczyć, że osoby uzależnione od alkoholu miewają uporczywe czkawki. Skąd się bierze uporczywa czkawka u alkoholika? Przyczyn tego stanu może być kilka. Osoby z chorobą alkoholową zwykle miewają także inne schorzenia, będące efektem nadużywania etanolu.  

Do takich chorób zaliczają się między innymi

 • zapalenie błony śluzowej żołądka, 
 • GERD (choroba refluksowa), 
 • zapalenie trzustki,
 • zapalenie wątroby,
 • marskość wątroby,
 • choroby zapalne jelit. 

Wyżej wymienione jednostki chorobowe mogą być przyczynami czkawki u alkoholika, ze względu na brzuszne i przełykowe umiejscowienie gałęzi nerwu błędnego.

Czytaj również

Bibliografia

 • Piotr Nadratowski, Karol Jastrzębski, Uporczywa czkawka – diagnostyka i terapia Medycyna po Dyplomie (Neurologia), 2014/11/01, s. 12-19.
 • Tomasz Cywka, Katarzyna Adamczyk, Magdalena Psujek, Katarzyna Wolska, Andrzej Prystupa, Udar móżdżku jako przyczyna uporczywej czkawki, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 3: 522–524.
 • Kinney J., Leaton G., Zrozumieć alkohol, wyd. II, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 1996.
 • Lewis J. H., Hiccups: causes and cures. Clin Gastroenterol 1985; 7: 539-552.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Grzaniec - jak go zrobić i czy pomaga na przeziębienie?
Grzaniec alkoholowy
Przeczytaj artykuł
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Osoby spożywające alkohol
Przeczytaj artykuł
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć? Skutki
Alkohol i leki
Podobne artykuły
Kobieta przechodzi zatrucie alkoholowe
Zatrucie alkoholowe - objawy. Ile trwa i jak sobie pomóc?
Mężczyzna rozpuszczający w szklance tabletki na kaca
Tabletki na kaca - jakie najlepsze i kiedy stosować?
Osoba z zespołem abstynencyjnym
Zespół abstynencyjny - objawy i leczenie. Jak długo trwa?
Kobieta ma kaca moralnego
Kac moralny - co to jest? Ile trwa i jak się go pozbyć?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj