Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Biegunka po alkoholu - czy można jej zapobiec? Objawy

Biegunka po alkoholu występuje dopiero następnego dnia po spożyciu napojów wysokoprocentowych. Nie powinna ona trwać dłużej niż dwa dni. O tym symptomie można mówić w momencie, kiedy stolec oddawany jest nie rzadziej niż trzy razy na dobę. Dowiedz się, jakie są przyczyny tej reakcji organizmu oraz jakie trunki mogą ją powodować. Przeczytaj, czy należy się nią martwić.
Kobieta trzyma w dłoni papier toaletowy
źródło:123RF
W skrócie
 • Biegunka po alkoholu występuje z powodu szkodliwego działania substancji toksycznych na ściany jelita cienkiego.
 • Biegunka po alkoholu może być spowodowana wieloma czynnikami, na które składa się m.in. rodzaj wypitego trunku.
 • Biegunka alkoholowa może być też skutkiem nagłego odstawienia alkoholu przy stwierdzonym uzależnieniu.
SPRAWDŹ TEŻ: Rozwolnienie - przyczyny i leki. Co jeść i jak zatrzymać?
Spis treści

Reklama

Co oznacza biegunka po alkoholu?

Rozwolnienie po alkoholu jest dość częstym zjawiskiem, którego można doświadczać następnego dnia po zakrapianym spotkaniu towarzyskim. Spożywane napoje wysokoprocentowe trafiają do układu pokarmowego, a stamtąd do układu krwionośnego. 

Jeśli w jelitach znajduje się pokarm, absorbuje on część alkoholu i razem przechodzą przez ściany jelita cienkiego do krwioobiegu. W momencie, kiedy pije się na tzw. pusty żołądek proces ten jest znacznie szybszy, dlatego bardziej i wcześniej można odczuwać objawy upojenia alkoholowego

Pozostała część alkoholu, która nie została wchłonięta do krwioobiegu, trafia do moczu i stolca. Sam alkohol przyspiesza skurcze mięśni okrężnicy, nie dając wystarczającej ilości czasu, aby rozdzielić wodę od substancji wydalanych z organizmu. W takim wypadku może pojawić się luźny stolec po alkoholu. 

Sam biologiczny proces jest naturalny, jednak co należy zrobić, kiedy ból brzucha po alkoholu i biegunka nie ustają, a dodatkowo pojawiają się wymioty? Warto wtedy wybrać się na wizytę kontrolną do lekarza pierwszego kontaktu. Przedłużająca się dolegliwość może prowadzić do odwodnienia organizmu oraz do niedoboru witamin i mikroelementów. 

Przy przedłużających się dolegliwościach można doszukiwać się powiązania między trzustką a biegunką. Nadmierne picie powoduje duże obciążenie tego narządu, co może prowadzić do niewydolności trzustki.

Jeśli biegunki po alkoholu są częste świadczyć mogą o alergii bądź problemach z układem trawiennym. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem, by ustalić przyczynę.

Reklama

Objawy towarzyszące biegunce po alkoholu

W przypadku, gdy objawy nie ustają po około dwóch dniach, a nawet zaczynają się pogarszać, ostra biegunka po alkoholu może zostać rozpoznana przez lekarza pierwszego kontaktu. Nie należy jej bagatelizować. 

Innymi jej objawami są: 

 • wymioty,
 • mniejsza ilość oddawanego moczu,
 • senność,
 • spadek ciśnienia,
 • przyspieszona akcja serca,
 • utrata masy ciała powyżej 9 proc.

Po spożyciu napojów wysokoprocentowych, stolec może zmienić barwę czy zapach. W większości przypadków nie należy się tym przejmować, chyba że objawy nie ustaną samoistnie po około dwóch dobach. 

Zielona biegunka po alkoholu może świadczyć o nadmiernej ilości żółci w organizmie. Myląca może być nazwa, ale żółć przed rozpoczęciem trawienia pokarmu ma kolor zielony, więc gdy wypijany alkohol przyspieszy produkcję oraz transport żółci przez układ trawienny, ta zostaje w swoim oryginalnym kolorze i na taki barwi również wydalany stolec. 

Natomiast żółta biegunka po alkoholu może być wynikiem wydalania niestrawionego tłuszczu. Powodem takiego zjawiska prawdopodobnie mogą być początki niewydolności trzustki. W przypadku jasnożółtego stolca tylko bez tłuszczowej otoczki, można podejrzewać chorobę wątroby.

Biegunka tłuszczowa po alkoholu związana jest z upośledzeniem wchłaniania lub trawienia tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Ilość tłuszczów w kale w takim przypadku jest znacznie większa niż normalnie. Dodatkowo towarzyszy jej bardzo brzydki, gnilny zapach.

Wodnista biegunka raczej nie pojawia się po alkoholu, świadczyć może ona natomiast o alergii pokarmowej lub infekcji bakteryjnej. Utrzymuje się często tydzień lub nawet dłużej, mimo zaprzestania spożywania pokarmu.

Jednym z niepokojących objawów może być pojawiająca się krew w kale po alkoholu. Ślady krwi mogą pojawić się przez zbyt częste podcieranie się papierem toaletowym, co jest dość prawdopodobne mając biegunkę. Inną przyczyną takiego krwawienia w większości są tzw. hemoroidy, czyli żylaki odbytu.

Jednakże jeśli w kale pojawiają się skrzepy krwi, należy to jak najszybciej zbadać, aby móc wykluczyć raka jelita grubego.

Reklama

Czy biegunka może wystąpić po piwie?

Różne rodzaje alkoholów powodują  inne reakcje organizmu. U każdej osoby spożywającej alkohol ta reakcja może być odmienna. Nie jest istotna ilość wypitych napojów wysokoprocentowych, bo może wystąpić biegunka po małej ilości alkoholu u osób bardziej wrażliwych. 

Popularnym napojem z procentami jest piwo, podawane jako najczęstszy winowajca biegunki. Trunek ten ma więcej węglowodanów w porównaniu do składu innych alkoholi. Rozwolnienie po piwie jest związane właśnie z trudnościami organizmu w rozkładaniu dodatkowych cząsteczek węglowodanowych w jelicie cienkim.

Powoduje to problemy trawienne, a w efekcie częstsze korzystanie z toalety.

Natomiast biegunka po winie prawdopodobnie może występować u osób, które są uczulone na taninę. Jest to substancja znajdująca się na przykład w skórce winogrona. Osoby posiadające alergię na taninę mogą odczuwać bóle głowy, nudności, a także rozwolnienie. 

Uczulonym można być także po prostu na alkohol. Wtedy pojawić się może biegunka, a także zmiany pokrzywkowe.

Biegunka po wódce i po czystym alkoholu występuje ze względu na przyspieszenie perystaltyki, czyli skurczy jelit. Jest też winowajcą niszczenia pożytecznych bakterii w trzewiach, co po dłuższym piciu skutkuje ułatwionym wchłanianiem się drobnoustrojów i bakterii szkodliwych dla naszego organizmu.

Reklama

Biegunka po odstawieniu alkoholu. Czy to możliwe?

Skutki odstawienia alkoholu przy stwierdzonym uzależnieniu mogą być zagrażające zdrowiu i życiu. Zbyt szybkie i nieświadome zakończenie picia, doprowadzi do objawów abstynencyjnych, na które organizm może nie być jeszcze gotowy. 

Biegunka po odstawieniu alkoholu jest jednym z często dokumentowanych objawów. Składniki alkoholu wpływają destrukcyjnie na śluzówkę przewodu pokarmowego oraz znajdujące się w jelicie cienkim bakterie, przez co spożywane substancje odżywcze są nieprawidłowo wchłaniane. 

Przyspieszona perystaltyka jelit oraz podrażniony i bolący żołądek po alkoholu, który zwiększa produkcję kwasu trawiennego są przyczynami biegunki alkoholowej. Przygotowując się na skutki nagłego odstawienia alkoholu, warto zaopatrzyć się w duże ilości wody i izotoników.

Reklama

Domowe sposoby na biegunkę po alkoholu

Rozwolnienie po alkoholu zazwyczaj ustępuje samo 1-2 dniach. Leczenie domowe polega przede wszystkim na uzupełnianiu płynów. Polecane jest sięgnięcie po elektrolity, które dostępne są w aptekach.

Kojąco na żołądek działać będą napary ziołowe, a łagodząco na ból zalecana jest aspiryna.

Mitem jest, że alkohol pomaga na biegunkę. Jako że jest toksyną nie należy go spożywać podczas leczenia jakiejkolwiek choroby czy dolegliwości.

Czytaj również

Bibliografia

 • Cirino Erica, Why Do I Get Diarrhea After Drinking Alcohol?, Healthline, 2019, https://www.healthline.com/health/diarrhea-after-drinking-alcohol#causes (dostęp dnia: 17.06.2021)
 • Dziurdzik Michał, Biegunka a alkohol, Parenting.pl, 2020, https://parenting.pl/biegunka-a-alkohol (dostęp dnia: 17.06.2021)
 • Johnson Jon, What causes diarrhea sfter drinking alcohol?, MedicalNewsToday, 2017, https://www.medicalnewstoday.com/articles/319165#prevention (dostęp dnia: 17.06.2021)
 • Trnka Jakub, Susło Robert, Drobnik Jarosław, Lekarz rodzinny wobec zjawiska nadużywania alkoholu przez pacjentów, Przewodnik lekarza, 2010; 2: 184-187.
 • Houlis AnneMarie, What Happens When You Stop Drinking, AlcoholRehabHelp, https://alcoholrehabhelp.org/addiction/effects/stop-drinking/ (dostęp dnia: 17.06.2021)
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zatrucia pokarmowe
Salmonella - czy jest zaraźliwa? Objawy i leczenie
Bakterie salmonellozy
Biegunka po alkoholu - czy można jej zapobiec? Objawy
Kobieta trzyma w dłoni papier toaletowy
Dlaczego pojawia się biegunka po kawie czarnej i z mlekiem?
Mężczyzna biegnie do toalety z papierem
Podobne artykuły
Wizualizacja kodu DNA
Co genetyka ma wspólnego z nietolerancją pokarmową?
Wizyta w toalecie po jedzeniu
Częsta i nagła biegunka po jedzeniu - jakie ma przyczyny?
Kobieta cierpi na biegunkę po szczepieniu
Biegunka po szczepieniu - jak długo się utrzymuje?
Biegunka po antybiotyku to częsty skutek ich działania
Kiedy pojawia się najczęściej biegunka po antybiotyku i jak długo trwa?
Zatrucie jedzeniem
Zatrucie pokarmowe - objawy, co jeść, ile trwa

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!