Choroba Alzheimera (objawy) - sprawdź czy jesteś chory

Pacjent z chorobą Alzheimera
Źródło: 123RF
Choroba Alzheimera to coraz częściej spotykana choroba mózgu. Wiąże się z rozpadem poznawczym. Tak jak w przypadku każdej choroby, wczesne rozpoznanie daje większą szansę na skuteczną terapię. Naukowcy opracowali test, za pomocą którego można sprawdzić, czy jest się chorym na Alzheimera.
 

Współczesna medycyna wciąż nie potrafi całkowicie wyleczyć choroby Alzheimera. Jej objawy można natomiast wyraźnie złagodzić, dzięki zastosowaniu odpowiednich leków. Życie pacjenta dzięki temu będzie łatwiejsze i dłuższe. Oczywiście, im wcześniej chory na Alzheimera podda się terapii, tym większa będzie szansa na to, że choroba nie rozwinie się do pełnego stadium.

Rozpoznanie objawów choroby Alzheimera u swoich bliskich nie musi być łatwe, ponieważ można pomylić je z oznakami starości.  Dlatego amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Ohio stworzyli prosty test, którego wypełnienie miałoby pomóc w wykryciu sygnałów rozwijającej się choroby. Pisemny test składa się z kilku pytań i zadań.

Zrób test i sprawdź, czy jesteś chory na Alzheimera

Twoim zadaniem jest:

  • obliczyć w pamięci resztę przy płaceniu
  • opisać własnymi słowami różnice między prostymi narzędziami domowymi
  • odczytanie godziny ze wskazówek zegara

Uwaga! Niemożność udzielenia odpowiedzi na któreś z powyższych zadań stanowi wskazanie do rozpoznania choroby Alzheimera lub do określenia, w jakim stadium choroby osoba znajduje się aktualnie.

Choroba Alzheimera - jak zapobiegać?

Chociaż nie jest możliwe, przynajmniej na razie, zupełne zatrzymanie czy wyleczenie choroby Alzheimera, nie oznacza to, że nie można zmniejszyć ryzyka zachorowania. Z wielu badań wynika, że pogorszenie kondycji umysłowej postępuje wolniej u ludzi, którzy prowadzą urozmaicone życie umysłowe i regularnie ćwiczą oraz rozwijają swój intelekt. Trening mózgu ma korzystny wpływ na profilaktykę Alzhaimera, nawet jeśli pojawiły się już pierwsze objawy choroby.

Do treningów poprawiających kondycję mózgu należy:

  •  uczenie się obcego języka,
  • rozwiązywanie krzyżówek
  • lektura ambitnej literatury

U ciężko chorych pacjentów, oprócz leków, dużą pomocą są najróżniejsze terapie. Wykorzystuje się w nich pozytywny wpływ kontaktu ze zwierzętami oraz korzystny wpływ aktywności twórczej (arteterapia). Ważne, aby osoba pozostawała cały czas aktywna i nie popadała w całkowitą stagnację.

Czytaj też:

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA