Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Choroby i zaburzenia neurologiczne

Choroby i zaburzenia neurologiczne stanowią szeroki zakres stanów zdrowotnych, które dotykają układu nerwowego, wpływając na funkcjonowanie mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów. W tej sekcji znajdziesz szczegółowe informacje na temat różnorodnych chorób neurologicznych, od powszechnych zaburzeń, takich jak migrena, stwardnienie rozsiane, czy epilepsja, po rzadziej występujące schorzenia, w tym choroby neurodegeneracyjne jak Alzheimer czy Parkinson. Opisujemy objawy, metody diagnozowania oraz najnowsze opcje leczenia, w tym terapie farmakologiczne i rehabilitacyjne. Artykuły zawierają także wskazówki dotyczące radzenia sobie z chorobami neurologicznymi w życiu codziennym, zarówno dla pacjentów, jak i ich opiekunów. Ponadto sekcja ta dostarcza informacji o postępach w badaniach nad chorobami neurologicznymi, oferując wgląd w przyszłe kierunki leczenia.

  Układ nerwowy człowieka najbardziej skomplikowany pod względem budowy i najważniejszy układ w całym ludzkim organizmie. Pełni szereg kluczowych funkcji pozwalających na codzienne funkcjonowanie.

  Choroby układu nerwowego dotykają wielu osób, a ich objawy mogą mieć różny stopień natężenia, w zależności od rodzaju schorzenia i jego stadium zaawansowania. Na co dzień zarówno w pracy, jak i szkole, często nieodłącznym towarzyszem jest stres, który bywa przyczyną schorzeń neurologicznych.

  Choroby neurologiczne potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, by po zauważeniu u siebie pierwszych, niepokojących sygnałów skonsultować się z lekarzem. Szybka reakcja może pomóc w uniknąć rozwoju choroby, a tym samym jej niechcianych objawów. 

  Przyczyny zaburzeń neurologicznych

  Zaburzenia neurologiczne można podzielić na choroby psychiczne oraz schorzenia fizyczne. Ich przyczyny często są nieznane, natomiast do głównych czynników ryzyka zalicza się:

  • genetykę,
  • używki,
  • nadmierny stres,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • traumatyczne przeżycie.

  Najczęstsze zaburzenia neurologiczne

  Do najczęściej występujących zaburzeń neurologicznych należy zaliczyć takie schorzenia, jak:

  • Migrena - jest jedną z najczęściej występujących chorób z tej dziedziny jest migrena charakteryzująca się silnym bólem głowy, zwykle jednostronnym i pulsującym.

  • Padaczka - wiele osób cierpi na schorzenie, jakim jest padaczka, do której dochodzi na skutek chwilowej niesprawności mózgu. Głównym objawem padaczki są napady drgawkowe, z utratą lub bez utraty przytomności.

  • Depresja - jest choroba o podłożu psychicznym, a polega ono na nieumiejętności cieszenia się z życia. Leczeniem osób z depresją zajmuje się psycholog, a w cięższych przypadkach – psychiatra. O schorzeniu można mówić w sytuacji, gdy stan niechęci do życia trwa dłużej niż kilkanaście dni. Objawy depresji to przede wszystkim niskie poczucie własnej wartości, otępienie, brak radości z życia oraz złe samopoczucie;

  • Nerwica  - to zaburzeni lękowe, objawiające się uczuciem strachu, lęku i szacuje się, że w Polsce cierpi na nie prawie 10 milionów osób. Objawy nerwicy mogą być różne w zależności od jej rodzaju, a do jej głównych symptomów zaliczyć należy: zawroty i ból głowy, mrowienie i drętwienie kończyn, objawy gastryczne – biegunki, wzdęcia, ból brzucha, obniżony popęd seksualny, nieprawidłowości ze strony układu nerwowego – drętwienie i drżenie kończyn, kołatanie serca;

  • Bezsenność - to problem ze snem, polegający na krótkim, nieregularnym spaniu, które w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia aktywności w ciągu dnia. O tej dolegliwości można mówić w przypadku, gdy występuje co najmniej 3 razy w ciągu tygodnia, przez minimum miesiąc. Zaburzenia snu potrafią utrudniać funkcjonowanie, dlatego nie powinny być lekceważone.

  • Stwardnienie rozsiane - to choroba o podłożu autoimmunologicznym, mająca przede wszystkim wpływ na rdzeń kręgowy oraz mózg. Przyczyny stwardnienia rozsianego niestety nie są poznane, dlatego trudno jest zapobiegać wystąpieniu choroby. Jest ona uznana za chorobę autoimmunologiczną, czyli taką, w której układ odpornościowy degraduje własne komórki oraz tkanki.

  • Autyzm - jest to zaburzenie rozwojowe, które ma związek z rozumieniem świata i jego postrzeganiem. Dziecko z autyzmem zwykle jest trudno zdiagnozować, ponieważ jego wygląd nie wskazuje na żadne nieprawidłowości. Niestety takie osoby często mylone są z niegrzecznymi lub niewłaściwie wychowanymi, głównie poprzez swoje problemy z komunikacją oraz uczeniem się. 

  • Udar mózgu- to choroba naczyniowa mózgu, która jest bardzo niebezpieczna. To obumarcie fragmentu mózgu, po wcześniejszym zahamowaniu transportu krwi do tkanki mózgowej.

  • Góz mózgu - rak mózgu to bardzo poważne schorzenie, które może dawać szereg nieprzyjemnych dolegliwości, na skutek ucisku. Nowotwory występujące w obrębie mózgu to: glejak mózgu oponiak mózgu. W zależności od rodzaju nowotworu mózgu oraz jego dokładnej lokalizacji, występujące objawy mogą być inne i mieć różny stopień nasilenia.

  • Choroba Parkinsona - jest to upośledzenie mózgu, które rozwija się wraz z upływem czasu. Należy ono do miana chorób cywilizacyjnych i jest najczęstszym schorzeniem zwyrodnieniowym układu nerwowego. Przyczyny choroby Parkinsona nie są do końca poznane, ale za główną z nich uznaje się podeszły wiek oraz uwarunkowania genetyczne. Schorzenie dotyka głównie narządów ruchu. Ma to styczność z niedoborem dopaminy.

  • Choroba Altzheimera - za występowanie choroby Alzheimera odpowiedzialne są dwa białka, które odkładają się w mózgu, a mianowicie beta-amyloid oraz białko tau. Z czasem doprowadzają one do uszkodzenia neuronów w mózgu, które finalnie obumierają. Alzheimer występuje przede wszystkim u osób starszych, a chorobę można podzielić na 3 etapy: wczesny, pośredni, ciężki.

  Objawy zaburzeń neurologicznych

  Układ nerwowy jest bardzo złożony. Każde jego schorzenie objawia się w  inny sposób. Kiedy zatem warto udać się do lekarza? Odpowiedź brzmi - jeśli tylko odczuwasz któreś z wymienionych objawów, tj.:

  • bóle głowy,
  • bóle mięśni,
  • zaburzenia czucia,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia równowagi,
  • drgawki,
  • zaburzenia widzenia
  • zaburzenia słyszenia
  • zaburzenia mówienia,
  • zaburzenia świadomości,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • tiki nerwowe,
  • kłopy ze snem.

  Choroby neurologiczne - do kogo się udać?

  Choroby układu nerwowego w znaczącym stopniu mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Ich leczeniem zajmuje się lekarz neurolog. Istenieją również inne specjalizacje związane z zaburzeniami neurologicznymi. Na przykład specjalizacją kliniczną, która bada zależność między działaniem mózgu, a zachowaniem ludzi jest neuropsychologia. Diagnostyka oraz leczenie operacyjne schorzeń układu nerwowego mieści się w ramach oddziaływań znanych pod nazwą neurochirurgii. A o układ nerwowy małych dzieci zadba z kolei neurolog dziecięcy w ramach specjalizacji neurologia dziecięca.

  Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
  Sprawdź!