Współczesna medycyna wciąż nie potrafi całkowicie wyleczyć choroby Alzheimera. Jej objawy można natomiast wyraźnie złagodzić, dzięki zastosowaniu odpowiednich leków. Życie pacjenta dzięki temu będzie łatwiejsze i dłuższe. Oczywiście, im wcześniej chory na Alzheimera podda się terapii, tym większa będzie szansa na to, że choroba nie rozwinie się do pełnego stadium.
Rozpoznanie objawów choroby Alzheimera u swoich bliskich nie musi być łatwe, ponieważ można pomylić je z oznakami starości. Dlatego amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Ohio stworzyli prosty test, którego wypełnienie miałoby pomóc w wykryciu sygnałów rozwijającej się choroby. Pisemny test składa się z kilku pytań i zadań.
Zrób test i sprawdź, czy jesteś chory na Alzheimera
Twoim zadaniem jest:
- obliczyć w pamięci resztę przy płaceniu
- opisać własnymi słowami różnice między prostymi narzędziami domowymi
- odczytanie godziny ze wskazówek zegara
Uwaga! Niemożność udzielenia odpowiedzi na któreś z powyższych zadań stanowi wskazanie do rozpoznania choroby Alzheimera lub do określenia, w jakim stadium choroby osoba znajduje się aktualnie.
Reklama
Choroba Alzheimera - jak zapobiegać?
Chociaż nie jest możliwe, przynajmniej na razie, zupełne zatrzymanie czy wyleczenie choroby Alzheimera, nie oznacza to, że nie można zmniejszyć ryzyka zachorowania. Z wielu badań wynika, że pogorszenie kondycji umysłowej postępuje wolniej u ludzi, którzy prowadzą urozmaicone życie umysłowe i regularnie ćwiczą oraz rozwijają swój intelekt. Trening mózgu ma korzystny wpływ na profilaktykę Alzhaimera, nawet jeśli pojawiły się już pierwsze objawy choroby.
Do treningów poprawiających kondycję mózgu należy:
- uczenie się obcego języka,
- rozwiązywanie krzyżówek
- lektura ambitnej literatury
U ciężko chorych pacjentów, oprócz leków, dużą pomocą są najróżniejsze terapie. Wykorzystuje się w nich pozytywny wpływ kontaktu ze zwierzętami oraz korzystny wpływ aktywności twórczej (arteterapia). Ważne, aby osoba pozostawała cały czas aktywna i nie popadała w całkowitą stagnację.