ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

32 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Waga dziecka, wcześniak

32 tydzień ciąży rozpoczyna ósmy miesiąc ciąży, co stanowi połowę trzeciego trymestru ciąży. Waga dziecka w tym czasie wynosi około 1800 g i stale rośnie. Maluch nabiera kształtów i rozwija się w intensywnym tempie. Dziecko urodzone w 32 tygodniu ciąży to wcześniak, który ma aż 98 procent szans na przeżycie.
kalendarz ciąży 32
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

32 tydzień ciąży – który to miesiąc?

W końcu zaczął się ósmy miesiąc ciąży. 32 tydzień ciąży oznacza, że ciężarna jest w połowie trzeciego trymestru ciąży.

Świadomość bliskiego porodu napawa przyszłą mamę radością, ale i przerażeniem. Z jednej strony ciężarna nie może doczekać się ujrzenia swojej kruszynki, która wierci się w jej brzuchu, z drugiej – martwi się przebiegiem porodu i opieką nad maleństwem w pierwszych dniach jego życia.

Z pewnością lekarz prowadzący ciążę oraz opiekunowie w szkole rodzenia rozwieją wiele obaw, również tych w zakresie zasadności zabezpieczenia krwi pępowinowej dziecka podczas porodu

Trzeci trymestr ciąży jest dla kobiety nie lada wyzwaniem. Każdego dnia musi dźwigać pokaźny bagaż w postaci brzucha z jego mieszkańcem, a nocą mierzyć się z niedogodnościami związanymi z ułożeniem wielkiego już ciała do snu. Nadal obecne są typowe objawy ciąży dla tego okresu lub dopiero teraz się pojawią.

Zaparcia, zgaga, wzdęcia, zawroty głowy, mdłości, upławy (teraz można spodziewać się więcej białej wydzieliny z pochwy), krwawienie dziąseł, skurcze łydek, a także bóle pleców i miednicy. Oczywiście żaden z przedstawionych symptomów nie musi wystąpić, mogą też pojawić się inne.

Jeśli jakiekolwiek niedogodności ciążowe niepokoją przyszłą mamę, powinna ona skonsultować je z ginekologiem.

Reklama

32 tydzień ciąży – waga dziecka

Ludzik rośnie i rośnie. Waga dziecka w 32 tygodniu ciąży wynosi już około 1800 g, a jego miara dobija do około 41-46 cm licząc z nóżkami. Dziecko nabiera obfitych, tłuściutkich kształtów, by po porodzie zachwycić rodziców swoim wyglądem. Skóra staje się coraz mniej pomarszczona i przezroczysta.

Poszczególne narządy i systemy ustrojowe pracowicie się rozwijają lub czekają już gotowe w blokach startowych. Płuca funkcjonują coraz precyzyjniej, mają już zdolność do rozprężania, jednak nie znają jeszcze krążenia płucnego. Mózg działa jak wyśmienicie naoliwiona maszyna.

Oczka, uszy, smak i dotyk są cały czas testowane przez malucha, który już świetnie słyszy, widzi, czuje i reaguje na różne potrawy, którymi raczy go ciężarna.

Reklama

32 tydzień ciąży – ruchy płodu

Ruchy płodu w 32 tygodniu ciąży mogą być jeszcze aktywne, jednak, zwłaszcza gdy dziecko jest już bardzo duże jak na ten etap ciąży, mogą ulec one spowolnieniu.

Dziecko w ósmym miesiącu ciąży ma regularne okresy aktywnego snu, głębokiego snu, aktywnego stanu przebudzenia i spokojnego czuwania, podobnie jak noworodek. Jeśli ciężarnej uda się zaobserwować te fazy, może nauczyć się już rozkładu „zajęć” swojego dziecka, który raczej nie ulegnie zmianie po urodzeniu.

Maluch w połowie ostatniego trymestru ciąży często już szykując się do porodu układa się główką do dołu. Przez takie ułożenie płodu ciężarna może odczuwać silniejsze kopniaki w żebra, co nie należy do przyjemności, ale należy się cieszyć jeśli się je odczuwa bo to oznacza, że płód ma się dobrze.

Reklama

32 tydzień ciąży – badania

Badania, które ciężarna powinna wykonać w ósmym miesiącu ciąży to przede wszystkim badanie określające cukier i białko w moczu, przeciwciała odpornościowe (anty Rh), morfologia krwi, test na obecność paciorkowców grupy B i badanie czynności serca płodu.

Poza tym w gabinecie ginekologicznym podczas wizyty kobieta może spodziewać się pomiaru wagi i ciśnienia tętniczego krwi, oznaczenia wysokości dna macicy, określenia wielkości i przybliżonej masy dziecka oraz jego położenia w macicy, a także oceny ph wydzieliny z pochwy.

Lekarz prowadzący ciążę powinien też obejrzeć kobietę pod kątem występowania ewentualnych żylaków, obrzęków i innych niepokojących objawów.

Reklama

32 tydzień ciąży – wcześniak i szanse na przeżycie

Poród w 32 tygodniu ciąży uznaje się na poród przedwczesny, jednak z bardzo dużymi szansami na szczęśliwe rozwiązanie i przeżycie dziecka.

Jeśli spięcia macicy, która do tej pory tylko ćwiczyła do porodu wykonując skurcze Braxtona-Hicksa, staną się regularne, bolesne i będą przybierały na sile, a dodatkowo pojawią się inne symptomy, świadczące o rozpoczynającym się porodzie, należy natychmiast udać się na ginekologiczną izbę przyjęć.

Nawet jeśli jest to tylko fałszywy alarm, kobieta zostanie przebadana i uspokoi się, że jej dziecku nic nie zagraża.

A jeśli poród odbędzie się, o urodzonym w jego rezultacie dziecku mówimy, że to wcześniak. W 32 tygodniu ciąży z reguły nie ma on jeszcze do końca rozwiniętych płuc, zatem konieczne będzie zasilanie jego funkcji oddechowych specjalistyczną aparaturą dla noworodków urodzonych przed czasem.

Taki maluch będzie też sztucznie karmiony przez sondę. Jeśli jednak jest to możliwe, mama powinna się starać o to, by przez ten przyrząd podawano dziecku jej mleko, zwłaszcza siarę. Przyczyni się to z pewnością do szybszego usamodzielnienia się maleństwa i wcześniejszego powrotu do domu.

Wcześniak, który przyszedł na świat w 32 tygodniu ciąży ma bardzo duże szanse na przeżycie, ocenia się, że aż 98%. Niezależnie od tego, pomimo szybkiej akcji porodowej warto przywieźć ze sobą zestaw pobraniowy.

Pozyskana przy porodzie krew pępowinowa dziecka w pewnych sytuacjach może się okazać nieocenionym skarbem, który pomoże dziecku zawalczyć o świetlaną przyszłość.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
35 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, skurcze, poród
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w początkowej ciąży
13 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, płeć

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!