} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

39 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Poród, dolegliwości

39 tydzień ciąży stanowi schyłek dziewiątego miesiąca ciąży oraz trzeciego trymestru ciąży. Dolegliwości ciążowe doskwierają ciężarnej coraz silniej. Poród już blisko więc niedogodności rosną, ale jednocześnie zbliża się wyczekiwany dzień – przyjście na świat maleńkiej istotki, która od dziewięciu miesięcy kiełkuje w brzuchu przyszłej mamy.
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca na brzuchu buciki
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

39 tydzień ciąży – który to miesiąc?

39 tydzień ciąży oznacza 9 miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Wszystko się kończy, na szczęście także i ciąża. A jej zakończenie oznacza przyjście na świat wyczekiwanego dziecka.

Dziewiąty miesiąc ciąży to czas kiedy poród może nastąpić w każdym momencie. Ciężarna powinna być zatem gotowa na to wydarzenie. Wszelkie formalności i kwestie organizacyjne powinny być dopięte na ostatni guzik. Spakowane do szpitala torby: dla mamy i dziecka powinny już dawno czekać na swój czas. Akcja porodowa może bowiem rozpocząć się spontanicznie i trzeba być na nią gotowym.

Termin porodu wypada na za około tydzień czasu, jednak przyszła mama może być już od dawna zasypywana pytaniami w stylu: „Kiedy poród?”. W 39 tygodniu ciąży takie „drobiazgi” mogą wyprowadzać ciężarną z równowagi, jednak powinna ona dla dobra dziecka i siebie starać się zachować spokój w każdej sytuacji.

Sen, odpoczynek, odprężenie – to główna triada zadań kobiety w ciąży w tym czasie. Po porodzie nie będzie miała sposobności na niezobowiązującą drzemkę, czy obejrzenie filmu w dowolnym czasie.

Reklama

39 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko w 39 tygodniu ciąży jest całkowicie przygotowane do przyjścia na świat. Płód osiąga wagę około 3200-3800 g. Niektóre dzieci są mniejsze w tym czasie, zdarzają się i większe – jedne i drugie stanowią normę wagową, jeśli lekarz nie będzie miał co do tego zastrzeżeń. Wzrost dziecka dochodzi do 52-58 cm (co nie oznacza, że nie może urodzić się dziecko krótsze lub dłuższe od wymienionych).

Rozwój dziecka w 39 tygodniu ciąży stanowi osobniczą kwestię jednak zazwyczaj dziecko staje się okrąglutkie, jego skóra jest różowa, paznokietki wyrastają poza opuszki palców. Wszystkie organy wewnętrzne i systemy osiągają szczytowy rozkwit. Najczęściej maluch przybiera już ułożenie główkowe, co oznacza pełną gotowość do zakończenia życia płodowego. Płód może przyjść na świat.

Reklama

39 tydzień ciąży – dolegliwości

Objawy ciąży w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży mogą być niezmienne od wielu tygodni. Poza ciężkim, dużym brzuchem, który ogranicza ruchy i wygodę ciężarnej, może ona dodatkowo odczuwać częstsze parcie na mocz, ból pleców, zmęczenie, rozdrażnienie, zaparcia, mdłości, itd.

Dolegliwością, która może konfudować kobietę w tym okresie są skurcze przepowiadające, trudne do odróżnienia od prawdziwego porodu, zwłaszcza dla kobiety rodzącej po raz pierwszy.

Inną niedogodnością są obrzęki stóp i rąk, spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie. Aby tego uniknąć, zaleca się picie dużej ilości wody niegazowanej, unikanie soli w pokarmach, spanie na lewym boku oraz częsty odpoczynek z uniesionymi nogami.

Kobieta w ciąży może też cierpieć na inny rodzaj bólu w tym czasie – rwę kulszową. To dolegliwość bólowa, która pojawia się w okolicy lędźwiowej i przechodzi przez pośladek aż do kolana, a nawet stopy. Być może uda się go przezwyciężyć zażywając spokojnej gimnastyki na dużej piłce rehabilitacyjnej, pływając w basenie, stosując masaże i okłady rozgrzewające.

Reklama

39 tydzień ciąży – objawy porodu

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży poród może nastąpić w każdej chwili, dlatego objawy porodu nie powinny stanowić dla ciężarnej tajemnicy.

Za objawy przedporodowe uznaje się opuszczenie macicy i całego płodu, który lokuje się w miednicy, napór na miednicę oraz na odbyt (do czego nierzadko dochodzi biegunka), zatrzymanie wagi ciała lub nieznaczną utratę kilkuset gramów, zmianę koloru, gęstości i obfitości wydzieliny z pochwy, wydalenie czopu śluzowego, przemianę w zachowaniu ciężarnej (zależnie od kobiety: jedne będą coraz bardziej zmęczone i obolałe, inne – tryskające energią) oraz nasilanie się skurczów przepowiadających (Braxtona-Hicksa), podczas których macica napina się i twardnieje.

Za właściwe symptomy porodu przyjmuje się przekształcenie skurczy w bardzo częste, intensywne, regularne i bolesne (gdzie zmiana pozycji ani kąpiele nie osłabiają skurczy), ból podbrzusza przypominający miesiączkowy, który promieniuje do okolicy krzyżowej, do pachwin, a nawet nóg, pojawienie się wymiotów i biegunki, występowanie różowego lub czerwonawego plamienia oraz pęknięcie błon płodowych.

Reklama

39 tydzień ciąży – fazy porodu

Poród, który może nastąpić w 39 tygodniu ciąży składa się z trzech okresów: pierwszego, podzielonego z kolei na fazę: wczesną lub utajoną, aktywną i przejściową, drugiego, w którym odbywa się urodzenie dziecka i trzeciego, na który przypada urodzenie łożyska, zwanego popłodem.

W pierwszej fazie porodu, przebiegającego w sposób widoczny lub utajony (kobieta nie wie, że już rozpoczął się poród), następuje skracanie się i rozwieranie szyjki macicy do około 3 cm. Druga faza porodu – aktywna – manifestuje się rozwarciem szyjki macicy do około 7 cm. Przejściowa, trzecia faza porodu objawia się pełnym rozwarciem szyjki macicy, do około 10 cm.

Podany powyżej wzór to podręcznikowy przykład porodu fizjologicznego. Jednak tak jak różne są ciąże i ciężarne, tak odmiennie przebiegają porody u każdej kobiety. Niektóre fazy i etapy ciąży mogą być krótsze lub dłuższe od tego przykładu.

Ważne, żeby być przygotowanym na te odmienności np. poprzez uczęszczanie do szkoły rodzenia, czy zasięganie opinii i porad dotyczących porodu od zaufanych osób, które mają go już za sobą.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: KALENDARZ CIĄŻY

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Płód widoczny na zdjęciu USG
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
Podobne artykuły
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!