Reklama
39 tydzień ciąży – który to miesiąc?
39 tydzień ciąży oznacza 9 miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Wszystko się kończy, na szczęście także i ciąża. A jej zakończenie oznacza przyjście na świat wyczekiwanego dziecka.
Dziewiąty miesiąc ciąży to czas kiedy poród może nastąpić w każdym momencie. Ciężarna powinna być zatem gotowa na to wydarzenie. Wszelkie formalności i kwestie organizacyjne powinny być dopięte na ostatni guzik. Spakowane do szpitala torby: dla mamy i dziecka powinny już dawno czekać na swój czas. Akcja porodowa może bowiem rozpocząć się spontanicznie i trzeba być na nią gotowym.
Termin porodu wypada na za około tydzień czasu, jednak przyszła mama może być już od dawna zasypywana pytaniami w stylu: „Kiedy poród?”. W 39 tygodniu ciąży takie „drobiazgi” mogą wyprowadzać ciężarną z równowagi, jednak powinna ona dla dobra dziecka i siebie starać się zachować spokój w każdej sytuacji.
Sen, odpoczynek, odprężenie – to główna triada zadań kobiety w ciąży w tym czasie. Po porodzie nie będzie miała sposobności na niezobowiązującą drzemkę, czy obejrzenie filmu w dowolnym czasie.
Reklama
39 tydzień ciąży – rozwój dziecka
Dziecko w 39 tygodniu ciąży jest całkowicie przygotowane do przyjścia na świat. Płód osiąga wagę około 3200-3800 g. Niektóre dzieci są mniejsze w tym czasie, zdarzają się i większe – jedne i drugie stanowią normę wagową, jeśli lekarz nie będzie miał co do tego zastrzeżeń. Wzrost dziecka dochodzi do 52-58 cm (co nie oznacza, że nie może urodzić się dziecko krótsze lub dłuższe od wymienionych).
Rozwój dziecka w 39 tygodniu ciąży stanowi osobniczą kwestię jednak zazwyczaj dziecko staje się okrąglutkie, jego skóra jest różowa, paznokietki wyrastają poza opuszki palców. Wszystkie organy wewnętrzne i systemy osiągają szczytowy rozkwit. Najczęściej maluch przybiera już ułożenie główkowe, co oznacza pełną gotowość do zakończenia życia płodowego. Płód może przyjść na świat.
Reklama
39 tydzień ciąży – dolegliwości
Objawy ciąży w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży mogą być niezmienne od wielu tygodni. Poza ciężkim, dużym brzuchem, który ogranicza ruchy i wygodę ciężarnej, może ona dodatkowo odczuwać częstsze parcie na mocz, ból pleców, zmęczenie, rozdrażnienie, zaparcia, mdłości, itd.
Dolegliwością, która może konfudować kobietę w tym okresie są skurcze przepowiadające, trudne do odróżnienia od prawdziwego porodu, zwłaszcza dla kobiety rodzącej po raz pierwszy.
Inną niedogodnością są obrzęki stóp i rąk, spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie. Aby tego uniknąć, zaleca się picie dużej ilości wody niegazowanej, unikanie soli w pokarmach, spanie na lewym boku oraz częsty odpoczynek z uniesionymi nogami.
Kobieta w ciąży może też cierpieć na inny rodzaj bólu w tym czasie – rwę kulszową. To dolegliwość bólowa, która pojawia się w okolicy lędźwiowej i przechodzi przez pośladek aż do kolana, a nawet stopy. Być może uda się go przezwyciężyć zażywając spokojnej gimnastyki na dużej piłce rehabilitacyjnej, pływając w basenie, stosując masaże i okłady rozgrzewające.
Reklama
39 tydzień ciąży – objawy porodu
W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży poród może nastąpić w każdej chwili, dlatego objawy porodu nie powinny stanowić dla ciężarnej tajemnicy.
Za objawy przedporodowe uznaje się opuszczenie macicy i całego płodu, który lokuje się w miednicy, napór na miednicę oraz na odbyt (do czego nierzadko dochodzi biegunka), zatrzymanie wagi ciała lub nieznaczną utratę kilkuset gramów, zmianę koloru, gęstości i obfitości wydzieliny z pochwy, wydalenie czopu śluzowego, przemianę w zachowaniu ciężarnej (zależnie od kobiety: jedne będą coraz bardziej zmęczone i obolałe, inne – tryskające energią) oraz nasilanie się skurczów przepowiadających (Braxtona-Hicksa), podczas których macica napina się i twardnieje.
Za właściwe symptomy porodu przyjmuje się przekształcenie skurczy w bardzo częste, intensywne, regularne i bolesne (gdzie zmiana pozycji ani kąpiele nie osłabiają skurczy), ból podbrzusza przypominający miesiączkowy, który promieniuje do okolicy krzyżowej, do pachwin, a nawet nóg, pojawienie się wymiotów i biegunki, występowanie różowego lub czerwonawego plamienia oraz pęknięcie błon płodowych.
Reklama
39 tydzień ciąży – fazy porodu
Poród, który może nastąpić w 39 tygodniu ciąży składa się z trzech okresów: pierwszego, podzielonego z kolei na fazę: wczesną lub utajoną, aktywną i przejściową, drugiego, w którym odbywa się urodzenie dziecka i trzeciego, na który przypada urodzenie łożyska, zwanego popłodem.
W pierwszej fazie porodu, przebiegającego w sposób widoczny lub utajony (kobieta nie wie, że już rozpoczął się poród), następuje skracanie się i rozwieranie szyjki macicy do około 3 cm. Druga faza porodu – aktywna – manifestuje się rozwarciem szyjki macicy do około 7 cm. Przejściowa, trzecia faza porodu objawia się pełnym rozwarciem szyjki macicy, do około 10 cm.
Podany powyżej wzór to podręcznikowy przykład porodu fizjologicznego. Jednak tak jak różne są ciąże i ciężarne, tak odmiennie przebiegają porody u każdej kobiety. Niektóre fazy i etapy ciąży mogą być krótsze lub dłuższe od tego przykładu.
Ważne, żeby być przygotowanym na te odmienności np. poprzez uczęszczanie do szkoły rodzenia, czy zasięganie opinii i porad dotyczących porodu od zaufanych osób, które mają go już za sobą.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: KALENDARZ CIĄŻY