Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Objawy porodu - jakie świadczą o zbliżającym się rozwiązaniu?

Poród to dla przyszłej mamy doniosłe wydarzenie, którego kulminacją jest trzymanie w ramionach wymarzonego dzidziusia. Jak rozpoznać, że pierwsze objawy porodu? Nie wszystkie kobiety odczuwają standardowe symptomy, niektóre doznają nietypowych oznak porodowych. Jakich?
Kobieta odczuwa pierwsze objawy porodu
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jakie są pierwsze objawy porodu?

Przez całe dziewięć miesięcy ciąży ciało kobiety przygotowuje się do wspaniałej kulminacji tego procesu, jaką jest poród. Jak wyglądają zatem pierwsze objawy porodu?

Organizm ciężarnej już na kilka tygodni przed porodem zaczyna wysyłać sygnały, że rozwiązanie jest bliskie i że większość rzeczy, które się teraz wydarzy w ustroju przyszłej mamy będzie miało związek z przybyciem jej maleństwa na świat.

Jakie mogą być te pierwsze oznaki zbliżajacego się porodu? Jedną z nich jest opuszczenie się brzucha, co oznacza, że dziecko wstawia się już w kanał rodny przygotowując do zajęcia najwygodniejszej dla siebie pozycji do porodu. Przyszłej mamie jest teraz łatwiej oddychać, jednak może odczuwać silną i częstą potrzebę korzystania z toalety. To dlatego, że maluszek intensywnie teraz napiera na pęcherz moczowy.

Innym objawem nadchodzącego porodu są skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Są to nieregularne, krótko trwające i niezbyt bolesne (niekiedy zupełnie bezbolesne) skurcze macicy, która w ten sposób ćwiczy przed porodem, poza tym ten trening powoduje skracanie i poszerzanie się szyjki macicy, co również ułatwi przyszły poród.

Inne wczesne objawy porodu to syndrom wicia gniazda, który u niektórych kobiet może pojawić się już w pierwszym trymestrze ciąży, jednak nasila się wraz z nadchodzącym terminem porodu. 

Wspomniane syndromy mogą się pojawić u przyszłej mamy, ale nie muszą, bo każda kobieta jest inna, przebieg ciąży może też wyglądać odmiennie. Podobnie będzie z porodem. U jednych mam będzie trwał kilkanaście do kilkudziesięciu godzin, inne po kilku godzinach będą się już cieszyły widokiem dziecka.

Reklama

Typowe objawy porodu

Opisane wcześniej pierwsze objawy zbliżającego się porodu mogą zaistnieć już na miesiąc lub na kilka tygodni przed rozwiązaniem. Poniżej pokażemy jak poznać, że zaczyna się poród.

 1. Odchodzi czop śluzowy– może to nastąpić przed samym porodem lub na kilka dni wcześniej, jednak nie ma wątpliwości, że należy dopakować ostatnie rzeczy do torby szpitalnej i być gotowym. Czop śluzowy to galaretowata substancja, którą określa się jako korek, który zabezpiecza ujście macicy chroniąc ciążę przed drobnoustrojami z zewnątrz. Czop śluzowy może wyjść w całości lub sączyć się jak strumień przez kilka godzin lub nawet dób. Czop zazwyczaj jest bezbarwny, mleczny, ale może się zdarzyć, że będzie różowawy lub podbarwiony krwią.
 2. Odpływają wody płodowe – nie oznacza to, że w panice należy pędzić do szpitala. Jeśli nie mają one nietypowego koloru (np. zielonego) możemy wykorzystać pozostały do porodu czas na wykonywanie zajęć, które nas relaksują, np. wziąć prysznic, pójść na krótki, spokojny spacer, itp. Teraz należy się spodziewać, że rozpoczną się skurcze, a być może już trwają. Jeśli przez kilka najbliższych godzin po odejściu wód płodowych nic się nie dzieje, nie dochodzą kolejne oznaki porodu, należy udać się do szpitala. 
 3. Regularne skurcze macicy– kiedy skurcze pojawiają się systematycznie co kilka minut, są coraz intensywniejsze, trwają coraz dłużej i trudno sobie poradzić z bólem znaczy to, że szyjka macicy staje się coraz krótsza i coraz bardziej rozwarta. Do końca pierwszej fazy porodu powinna otworzyć się na 10 cm.
 4. Bóle porodowe– to silne bóle odczuwane najczęściej w dolnej części brzucha (kobiety porównują je do bóli menstruacyjnych), ale też bóle w dolnej części pleców (w odcinku lędźwiowym i kulszowym kręgosłupa), czy w okolicy górnej partii ud oraz w pachwinach.

Nietypowe oznaki porodu

Niejedna przyszła mama przeżywa nietypowe oznaki porodu. Jednym z takich symptomów jest odczuwanie potężnego głodu. Kobieta ma wrażenie, że musi jeść dużo i często. Dzięki pochłoniętym kaloriom jej organizm będzie miał siłę i energię niezbędną do ogromnego wysiłku jakim jest poród. 

Z kolei inne panie mają jadłowstręt, dodatkowo męczą je mdłości, wymioty oraz biegunka (wymienione oznaki nie muszą występować jednocześnie, jednak zdarza się, że przyszła mama musi się zmierzyć z całym „pakietem”). Ustrój robi w ten sposób porządki w układzie pokarmowym, po to by maluszek mógł bez przeszkód przecisnąć się przez kanał rodny.

Ciężarne mogą też skarżyć się na występowanie przed porodem (a nawet w jego trakcie) dreszczy, torsji, czy gorączki. 

Innymi symptomami, które nie występują u szerokiego grona kobiet mogą być rozchwiane emocje: od euforii po smutek i lęk. Niektóre panie odczuwają tylko ekscytację, inne – wyłącznie przerażenie, u kolejnych można nawet zauważyć objawy depresji.

Reklama

Kiedy należy jechać do szpitala?

Nie każda kobieta będzie odczuwała pierwsze objawy porodu. „Kiedy do szpitala?” – będzie stanowiło w takim przypadku istotną kwestię. O oznakach porodu napisano niejeden podręcznik, sporo treści na ten temat można też znaleźć w sieci. Jednak skąd wiedzieć, że oto nastał czas, kiedy trzeba wyruszyć do placówki, w której nastąpi poród?

Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj kobieca intuicja. Wsłuchując się w swój organizm i analizując sygnały, jakie on wysyła, będziemy w stanie ocenić czy blisko jest poród. Pierwsze objawy, które powinny nas skłonić do wyruszenia do szpitala to:

 •  regularne, silne, bolesne skurcze macicy – powtarzające się co 5 minut lub krócej, trwające co najmniej 30-60 sekund;
 •  odejście zielonych, brunatnych lub podbarwionych krwią wód płodowych lub odpłynięcie czystych wód płodowych, po którym przez kilka godzin nie nastąpiły inne objawy porodowe;
 • przeczucie kobiety, że powinna znaleźć się pod fachową opieką położniczo-lekarską.

Inne sytuacje, których wystąpienie powinno się wiązać z natychmiastową wizytą w szpitalu to:

 •  krwawienie z dróg rodnych;
 • gorączka, dreszcze, torsje.

Reklama

To już poród – co zabrać do szpitala?

Zanim przyszła mama wyczuje pierwsze symptomy porodu powinna mieć już naszykowane bagaże do szpitala.

Przede wszystkim należy pamiętać o dokumentach: swoich (w tym dokument tożsamości, dowód ubezpieczenia) oraz tych dotyczących dziecka. Przyszła mama powinna też zabrać ze sobą wyniki wszystkich badań, które miała robione w ciąży (m.in. obrazujących grupę krwi, czynnik Rh, morfologię, HBS, wynik badania moczu, potwierdzenie szczepienia przeciwko WZW typu B, odczyn WR, wyniki badań USG, wyniki badania na obecność wirusa HIV, itd.), kartę ciąży oraz numer NIP.

Ponadto do szpitala należy zabrać dwie torby: jedną dla maluszka, drugą dla siebie. Do tej pierwszej powinno się spakować pieluchy ubranka, ręczniczki, kosmetyki, itp. akcesoria dla malucha. We własnej torbie dobrze jest umieścić kilka piżam (w tym do karmienia), bieliznę, ręczniki, kosmetyki, podkłady higieniczne, wkładki laktacyjne, laktator (może się przydać), itd. Jeśli będzie pobierana krew pępowinowa należy zabrać ze sobą do szpitala zestaw pobraniowy.

Czytaj również

Bibliografia

 • Opracowanie zbiorowe, Szkoła rodzenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, I, 2010, ISBN 9788320039498.
 • Oleś Katarzyna, Poród naturalny, Wydawnictwo Natuli, ISBN 978-83-66057-00-5.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Poród dziecka
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!