Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?

Skurcze przepowiadające często budzą niepokój u przyszłych mam, zwłaszcza tych, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy. Czym są tak zwane bóle przepowiadające i jak odróżnić je od skurczy zwiastujących poród? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące tego zjawiska.
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to są skurcze przepowiadające?

Skurcze przepowiadające to potoczna nazwa skurczy Braxtona-Hicksa. Termin ten pochodzi od nazwiska brytyjskiego położnika, który opisał je jako pierwszy. Stało się to w XIX wieku. O skurczach przepowiadających często mówi się jak o “treningu macicy” przed porodem właściwym, ponieważ ich zadaniem jest przystosowanie macicy do wydania dziecka na świat. 

Ten dość intensywny przedsmak porodu jest często mylony ze skurczami właściwymi, dlatego też budzi w kobietach niepokój. W rzeczywistości jednak - choć skurcze Braxtona-Hicksa są dość silne - nie są one w stanie sprowadzić dziecka na świat, dlatego nie powinny być powodem do zdenerwowania.

Reklama

Jak wyglądają skurcze przepowiadające?

Skurcze przepowiadające mogą być odbierane w różny sposób przez różne kobiety, choćby ze względu na budowę ich ciała. U niektórych pań przypominają one nieco dyskomfort, który pojawia się w trakcie miesiączki. Z reguły jednak najpierw odczuwa się skurcz w górnej części brzucha (w miejscu, gdzie znajduje się dno macicy), który następnie przemieszcza się w dół. 

Ucisk związany ze skurczami przepowiadającymi może być na tyle silny, że będzie utrudniać chodzenie, schylanie się czy pełne wyprostowanie ciała. U większości kobiet pojedynczy skurcz Braxtona-Hicksa trwa około 30 sekund.

Częstotliwość, z jaką będzie się on powtarzać, w dużej mierze zależy od tego, na jakim etapie znajduje się ciąża. Im bardziej zaawansowana ona będzie, tym częściej będą występować skurcze przepowiadające. Staną się one także silniejsze. 

Reklama

Częste skurcze przepowiadające

Często pojawiające się pytanie to: “ile trwają skurcze przepowiadające?” U kobiet znajdujących się w ostatnim miesiącu ciąży, skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawiać się co pół godziny i trwać nawet do dwóch minut. Panie, u których termin rozwiązania jest już bliski, stają się szczególnie wyczulone na każdy sygnał ze strony organizmu.

A zatem jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Przede wszystkim skurcze Braxtona-Hicksa nie stają się coraz dłuższe i częstsze, tak jak jest to w przypadku zapowiedzi porodu. Ich charakter nie jest też rozpierający.

Co więcej, nie są one połączone z żadnymi dodatkowymi symptomami, takimi jak odejście wód płodowych, plamienie, odejście czopu śluzowego czy ból pleców.

Reklama

Skurcze przepowiadające. Ile przed porodem?

Kobiety w ciąży często zastanawiają się, kiedy pojawiają się skurcze przepowiadające, ciężko jednak mówić o jakiejś żelaznej regule. Podobnie jak w przypadku innych kwestii związanych z ciążą i porodem, ta również jest indywidualna, jednak przyjęło się mówić, że po raz pierwszy skurcze przepowiadające pojawiają się mniej więcej w 20. tygodniu, a więc w połowie ciąży.

W tym miejscu warto wspomnieć, że skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawić się pod wpływem pewnych, określonych sytuacji. 

Zaliczamy do nich:

  • wysiłek fizyczny,
  • zmęczenie,
  • odwodnienie,
  • dotykanie i masowanie brzucha,
  • stosunek seksualny,
  • zwiększoną ruchliwość dziecka.

Nie oznacza to oczywiście, że ciężarna kobieta nie może być aktywna fizycznie. NIe może jednak się przeciążać i musi pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu.

Reklama

Bolesne skurcze przepowiadające

Jak złagodzić skurcze przepowiadająceTo pytanie zadają sobie wszystkie kobiety, które doświadczyły dolegliwości bólowych związanych ze skurczami Braxtona-Hicksa. U pań będących w ostatnich miesiącach ciąży skurcze potrafią mocno uprzykrzyć życie, dlatego warto poznać sposoby na ich złagodzenie. 

Pierwszym z nich jest ciepła kąpiel (należy jednak pilnować, by nie była gorąca). Kolejny trik dotyczy zmiany pozycji, w jakiej aktualnie się znajdujemy. Jeśli skurcze złapały nas na spacerze, dobrze jest usiąść na chwilę, np. na ławce.

Z kolei jeśli męczą nas skurcze przepowiadające w nocy, najlepiej jest wstać i chwilę pochodzić po mieszkaniu. Niektóre panie doceniają też zbawienne działanie technik relaksacyjnych, związanych ze skupieniem się na oddechu.

Pod wpływem takiego wyciszenia skurcze Braxtona-Hicksa znacznie łagodnieją. Warto pamiętać, że przed sięgnięciem po tabletki przeciwbólowe, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Skurcze przepowiadające. Kiedy do szpitala?

Skurcze Braxtona-Hicksa powinny samoistnie ustąpić najdalej po godzinie. Jeżeli tak się nie stanie, a skurcze zaczną przybierać na sile, będzie to znak, że trzeba jak najszybciej pojechać do szpitala.

Na miejscu zostanie wykonanie badanie KTG, które umożliwi stwierdzenie czy mamy do czynienia ze skurczami przepowiadającymi, czy z momentem, w którym nasze dziecko chce już przyjść na świat.

Oczywiście może okazać się, że jest to “fałszywy alarm” i zostaniemy odesłane do domu, jednak im bardziej zaawansowana ciąża, tym większe prawdopodobieństwo pozostania w szpitalu.

Kiedy jeszcze należy udać się do szpitala? Na pewno w sytuacji, w której skurczom przepowiadającym będzie towarzyszyć krwawienie lub dojdzie do odejścia wód płodowych.

Czytaj również

Bibliografia

  • Mazel S., Murkoff H., “W oczekiwaniu na dziecko”, Poznań 2010, ISBN: 978-83-7510-508-7
  • Sears W., Sears M., “Księga ciąży”, Warszawa 2014, ISBN: 978-83-9390-196-8
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Poród dziecka
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!