Spalanie alkoholu w organizmie. Jak je przyspieszyć?

Spalanie alkoholu to proces, który przebiega zdecydowanie wolniej niż cykl wchłaniania napojów wysokoprocentowych. W zależności od tego, w jakim czasie i jaki rodzaj trunków spożywamy, spalanie alkoholu będzie odpowiednio dłuższe. Szybkość metabolizowania alkoholu w organizmie zależy od wielu czynników, które można spróbować przeanalizować samodzielnie, bądź posłużyć się specjalnymi kalkulatorami promili, zwanymi również wirtualnymi alkomatami.
Ile trwa spalanie alkoholu
Źródło:123RF
Spis treści

Należy pamiętać o tym, że każda osoba ma indywidualną tolerancję na napoje alkoholowe, a wartość stężenia alkoholu we krwi i szacowany czas wyeliminowania promili z organizmu mogą odbiegać od rzeczywistości.

Spalanie alkoholu - jak przebiega?

Spalanie alkoholu to cykl, który u każdego człowieka przebiega według tego samego schematu, jednak tempo pozbywania się promili z organizmu zależy od wielu zmiennych i potrafi się różnić w zależności od indywidualnego przypadku. 

Zaraz po spożyciu konkretnego trunku rozpoczyna się wchłanianie alkoholu do organizmu. Proces ten zachodzi już w jamie ustnej i przełyku, ale do krwi przenika głównie poprzez błonę śluzową żołądka (20%) oraz jelita cienkiego (80%). 

Szybkość wchłaniania zależy od wielu czynników, m.in. od:

 • obecności i rodzaju pożywienia w drogach pokarmowych, 
 • tempa przesuwania się pokarmu z żołądka do dwunastnicy i jelit. 

Z jelita cienkiego alkohol wędruje krwiobiegiem do całego organizmu, ale największe stężenie osiąga we krwi, w ślinie, moczu, żółci oraz płynie mózgowo-rdzeniowym. 

Po wypiciu standardowej dawki czegoś mocniejszego kulminacyjne stężenie alkoholu w organizmie następuje po około 30-45 minutach.Jeśli przed, w trakcie lub po przyjmowaniu trunku, pijący spożywał posiłek bogaty w tłuszcz, białko i węglowodany, alkohol może osiągnąć szczytowe stężenie nawet po 1,5 do 3 godzin. 

W momencie kiedy alkohol dotrze do wątroby rozpoczyna się jego eliminacja. Jednak ten proces przebiega znacznie wolniej niż wchłanianie. Dzięki działaniu enzymu zwanego dehydrogenazą alkoholową (ADH) alkohol ulega w wątrobie przemianie w aldehyd octowy (związek o dużej toksyczności), który z kolei jest metabolizowany przez inne enzymy do mniej toksycznego octanu, a ostatecznie do dwutlenku węgla i wody.

Pozostała część alkoholu trafia do serca, a stąd do płuc, skąd wydaleniu może ulec od 2 do 10% spożytego trunku. Wątroba odpowiada za proces metabolizmu większości spożytego alkoholu, a nieprzetworzona część umożliwia pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu oraz w moczu. 

Bez względu na tempo spożywania i ilość wypitego trunku wątroba jest w stanie wyeliminować jedynie część przyjętego alkoholu w ciągu jednej godziny. Zbyt szybka konsumpcja niestandardowych dawek czegoś mocniejszego zmusza wątrobę do pracy przewyższającej jej metaboliczne możliwości. Następuje wówczas szybki wzrost stężenia alkoholu we krwi co może prowadzić do niebezpiecznego w skutkach zatrucia alkoholowego. Można temu zapobiec jedynie poprzez odpowiednie kontrolowanie konsumpcji. 

Spalanie alkoholu - kalkulator

Podobnie jak proces wchłaniania i rozprowadzania wysokoprocentowych trunków po organizmie człowieka, tak i proces spalania alkoholu uzależniony jest od wielu czynników, indywidualnych predyspozycji oraz stanu zdrowia konkretnej jednostki. Na stężenie promili we krwi i tempo spalania alkoholu wpływ mają między innymi:

 • płeć, 
 • wiek, 
 • waga, 
 • wzrost, 
 • poziom wody i tkanki tłuszczowej w organizmie, 
 • obecność pokarmu w żołądku, 
 • aktywność enzymu ADH,
 • rodzaj i ilość alkoholu,
 • czas w jakim był spożywany. 

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione uwarunkowania można poglądowo oszacować czas potrzebny na pozbycie się konkretnej dawki określonego trunku z organizmu. Pomocne mogą okazać się w tym specjalne kalkulatory internetowe, czyli tzw. wirtualne alkomaty, które na podstawie konkretnych danych są w stanie podpowiedzieć, w jakiej fazie upojenia alkoholowego jesteśmy i jak szybko jest się w stanie wytrzeźwieć.

Obsługa kalkulatora promili jest intuicyjna i banalnie prosta, a wirtualny alkomat znaleźć można poprzez wyszukiwarkę internetową, bądź pobrać w formie aplikacji na smartfony i tablety. 

Jednak czy kalkulator promili w internecie

 jest w stanie podać wiarygodny wynik czasu potrzebnego na spalenie alkoholu? Potrafi określić przybliżony, ale niekoniecznie dokładny. Może również całkowicie się mylić. Dlaczego? Autorzy wirtualnych alkomatów nie biorą odpowiedzialności za wiarygodność mierzonych parametrów, bowiem kalkulator ma ograniczone możliwości. 

Narzędzie jest w stanie przeanalizować jedynie podstawowe dane, nie biorąc pod uwagę wielu istotnych zmiennych, takich jak chociażby stan psychofizyczny, czy przyjmowane leki.Algorytm kalkulatora uśrednia wyniki na podstawie wprowadzonych wcześniej zmiennych, ale nie analizuje każdej jednostki z osobna. 

Spalanie alkoholu jest kwestią indywidualną i nie ma bardziej skutecznej metody na sprawdzenie zawartości promili w organizmie, jak poprzez badanie laboratoryjne próbki krwi, czy pomiar przy pomocy tradycyjnego alkomatu. 

Jednak, aby uniknąć sytuacji, w której kierowca może ulec pokusie prowadzenia auta po przysłowiowym jednym piwku, warto mieć świadomość ile czasu przeciętny zdrowy ludzki organizm potrzebuje na zmetabolizowanie konkretnych dawek poszczególnych trunków. 

Opierając się na liczeniu standardowych porcji napojów alkoholowym o konkretnej mocy, można wykazać ile gramów czystego alkoholu etylowego zawierają w sobie najbardziej popularne trunki. I tak:

 • lampka wina o pojemności ok. 100 ml i mocy 12 % – to ok. 10 g alkoholu etylowego,
 • jedno piwo o pojemności ok. 500-600 ml i mocy 5% – to ok. 30 g alkoholu etylowego,
 • kieliszek wódki o pojemności ok. 25-30 ml i mocy 40% – to ok. 10 g alkoholu etylowego.

Zakładając, że człowiek potrzebuje średnio jednej godziny do spalenia 10g (standardowa jednostka alkoholu) czystego alkoholu etylowego, można łatwo obliczyć, że na pozbycie się promili pochodzących z jednego piwa będzie potrzebował około 3 godzin, a w przypadku jednego kieliszka wódki (30 ml), czy jednej lampki wina (100 ml) analogicznie jednej godziny. 

Przeciętnie człowiek jest w stanie spalić ok. 0,10 do 0,15 promila w ciągu godziny.Po spożyciu pół litra wysokoprocentowego alkoholu, np. wódki, czy whisky będzie można więc można prowadzić auto dopiero po upływie doby od momentu zakończenia spożywania trunku. 

Pamiętajmy jednak o tym, że również te wartości są mocno uśrednione, a każdy człowiek może spalać konkretny alkohol znacznie dłużej niż to wynika ze standardowych obliczeń. 

Jak przyspieszyć spalanie alkoholu?

Często po mocno zakrapianej imprezie zastanawiamy się, czy rano będziemy mogli spokojnie prowadzić auto. Zdając sobie sprawę z tego, że minionego wieczoru nie zakończyliśmy przykładowo na trzech piwach, a piliśmy wódkę do 4 nad ranem, to o wsiadaniu za kierownicę o poranku możemy zapomnieć.

Kilka godzin, nawet najgłębszego snu nie przyspieszy procesu spalania alkoholu. Ba, szybkie spalanie alkoholu nie nastąpi nawet po zimnym prysznicu, tłustym śniadaniu, czy ćwiczeniach fizycznych. 

Co więc przyspiesza spalanie alkoholu we krwi? Niestety nie istnieją żadne magiczne sztuczki na zwiększenie tempa pozbywania się promili z organizmu.Wszelkie porady i specyfiki, które mogą pomóc nam w walce z kacem, są w stanie jedynie poprawić człowiekowi samopoczucie, ale nie zmniejszą stężenia alkoholu. 

W Internecie aż roi się od porad typu „jak szybko wytrzeźwieć”, czy „jak przyspieszyć spalanie alkoholu”. Poczynając od cennych rad w stylu - najpierw zwymiotuj, a potem wypij ocet z cukrem, po brzmiące bardziej rozsądnie – nawodnij się wodą z cytryną, uzupełnij witaminę C, weź zimny prysznic, przyjmij glukozę lub elektrolity, zjedz śniadanie, poćwicz. 

Dzięki kąpieli, nawodnieniu oraz elektrolitom możemy poczuć się zdecydowanie lepiej, co nie znaczy, że uda nam się w ten sposób szybciej spalić alkohol. Jak już wspominaliśmy, wątroba nie jest w stanie przetworzyć nieskończonej ilości alkoholu w ciągu godziny, w innym wypadku nie mielibyśmy do czynienia z zatruciem alkoholowym. 

Nawet jeśli po skorzystaniu ze wszystkich możliwych porad na szybkie spalanie alkoholu poczujemy się zdecydowanie lepiej i będziemy zdolni do podjęcia wszelkich wyzwań, to nie zapominajmy o jednym, pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę. Dobre samopoczucie nie jest jednoznaczne z brakiem promili w organizmie. 

Czy wysiłek fizyczny przyspiesza spalanie alkoholu?

Wysiłek fizyczny jest jednym z częstszych przykładów wymienianych w poradnikach dotyczących przyspieszania spalania alkoholu. Jednak wszelkiego rodzaju badania zaprzeczają temu, aby metabolizm alkoholu mógł specjalnie przyspieszyć na skutek wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Co więcej, intensywny trening na kacu może okazać się niebezpieczny i dodatkowo obciążyć organizm, który i tak już jest wystarczająco wycieńczony i odwodniony. Zanim zabierzemy się więc za wzmożony wysiłek fizyczny po większej imprezie, dajmy najpierw szansę naszemu organizmowi na odpowiednią regenerację, a wątrobie czas potrzebny na wyeliminowanie alkoholu. 

Czytaj też: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Przeczytaj artykuł
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Podobne artykuły
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Ile trzyma piwo - jak dużo ma promili. Ile schodzi?
Zatrucie alkoholowe - rozpoznanie objawów. Jak leczyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama