Ile trzyma piwo - po jakim czasie schodzi, ile ma promili

Mogłoby się wydawać, że skoro piwo należy do niskoprocentowych trunków to używając potocznych określeń, powinno trzymać krótko i schodzić błyskawicznie. Część kierowców po wypiciu piwa zastanawia się ile ma promili i po jakim czasie będą mogli prowadzić samochód. Ile można mieć promili w wydychanym powietrzu po jednym piwie?
Wypicie piwa a jazda samochodem
Źródło: 123RF
Spis treści

Niektórzy wręcz z premedytacją jadą autem na jedno piwo, łudząc się że po godzinie od wypicia jednego kufla chmielowego napoju będą mogli spokojnie wrócić do domu. Bo przecież czują się dobrze, język im się nie plącze, a zanim dojdą na parking to na pewno wszystko wyparuje. Mogą się jednak zdziwić, gdy policja zatrzyma ich do rutynowej kontroli i podda badaniu alkomatem. 

Ile trzyma piwo?

Nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie ile trzyma piwo, ale aby móc chociaż oszacować przybliżony czas, po którym będzie można prowadzić pojazd należy na wstępie uczciwie określić:

  • jak dużo się owego piwa wypiło,
  • ile miało procent,
  • w jakim czasie rozłożyło się spożycie trunku.

Istotne jest również to, czy piwo było spożywane na czczo, na pełny żołądek, czy podczas posiłku. Nie bez znaczenia pozostają także odpowiedzi na standardowe pytania o wiek, płeć, wagę, wzrost, ale również ogólną kondycję psychiczną i fizyczną, zmęczenie, czy przyjmowane leki. Nie bez powodu pijąc ten sam gatunek piwa, jednego dnia będziemy mieli wrażenie, że po spożyciu pół litra trunku czujemy się jak po wypiciu całej beczki, a tydzień później trzy kufle nie zrobią na naszym samopoczuciu większego wrażenia. Nie będzie to rzecz jasna oznaczało, że po trzech piwach możemy mieć mniej promili niż po jednym, a bardziej świadczyło o poziomie zmęczenia danego dnia, sprawności procesów metabolicznych, czy wpływie innych czynników na nasz organizm.  

Oczywiście im więcej piwa o wyższej zawartości procentów wypijemy, tym dłużej nas będzie trzymało. 

Ile procent ma piwo?

Piwo jest z reguły zaliczane do trunków o stosunkowo niskiej zawartości czystego alkoholu (etanolu), jednak przy tak szerokim wyborze piw na rynku możemy spotkać:

  • zarówno te bezalkoholowe (0%), 
  • bardziej tradycyjne piwa lekkie i pełne (2-6%), 
  • mocne (ok. 10%), 
  • rekordowo mocne o zawartości alkoholu powyżej 65%. 

Standardowa jednostka alkoholu (SJA) to 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego. Jeśli chcemy obliczyć liczbę jednostek alkoholowych w konkretnym trunku, należy sprawdzić jego stężenie. Jeśli duże piwo (500 ml) zawiera przykładowo 5,7% alkoholu, tzn. że znajdziemy w nim niespełna 3 standardowe jednostki alkoholu. Dzięki temu możemy mniej więcej oszacować ile czasu nasz organizm potrzebuje na pozbycie się promili z organizmu po wypiciu konkretnego rodzaju piwa. 

Po jakim czasie schodzi piwo?

Na ogół, po przyjęciu standardowej dawki konkretnego trunku na pusty żołądek, stężenie alkoholu w organizmie osoby pijącej osiąga szczyt po około 30-45 minutach. Wchłanianie alkoholu można znacznie opóźnić wcześniejszym, bądź jednoczesnym spożywaniem pokarmów. Wówczas kulminacyjne stężenie alkoholu nadejdzie po ok. 1,5 do 3 godzin. A po jakim czasie piwo może zostać zmetabolizowane przez wątrobę i zniknąć z organizmu? Ten proces przebiega zdecydowanie wolniej.

Wszystko zależy rzecz jasna od ilości i mocy spożytego piwa, czasu który minął od pierwszej do ostatniej dawki trunku, czy wspomnianych wcześniej czynników, takich jak płeć, wiek, wzrost, waga, czy ogólny stan zdrowia. 

Jedno standardowe duże piwo (500-600 ml) zawiera ok. 30 g alkoholu etylowego. Zakładając, że przeciętnie człowiek potrzebuje średnio jednej godziny aby wyeliminować 10 g czystego alkoholu, to na pozbycie się promili z jednego piwa należy liczyć około 3 godzin. I analogicznie, im więcej mocniejszych piw wypijemy, tym więcej czasu będziemy potrzebowali na usunięcie promili z organizmu. W powyższych obliczeniach wesprzeć nas wirtualny alkomat online, który działa jak kalkulator, a ijego obsługa jest intuicyjna i niezwykle prosta. 

Oczywiście takie kalkulacje pomagają jedynie mniej więcej oszacować po jakim czasie piwo znika z organizmu, a wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, wielu innych czynników i okoliczności. Warto więc pamiętać o tym, że konkretny rodzaj piwa możemy metabolizować znacznie dłużej niż wynika to z wzorcowych wyliczeń. 

Jedno piwo - ile promili w wydychanym powietrzu?

Tylko jedno piwo, czy aż jedno piwo? Takie pytanie powinni sobie zadać zmotoryzowani zanim zdecydują się wsiąść za kółko po spożyciu jednego kufla chmielowego trunku. I chociaż każdy organizm inaczej reaguje na napoje alkoholowe, a stężenie alkoholu we krwi zależy od wielu wymienionych wcześniej uwarunkowań, to standardowo przyjmuje się że tuż po wypiciu jednego piwa, stężenie alkoholu we krwi osiąga średnio 0,26 promila, co odpowiada 0,13 mg/l w wydychanym powietrzu. Do osiągnięcia wyniku 1 promila we krwi może wystarczyć wypicie zaledwie dwóch półlitrowych piw.

Należy pamiętać o tym, że dopuszczalna ilość promili w organizmie, przy której zgodnie z polskim prawem możemy usiąść za kierownicą to maksymalnie do 0,2 promila we krwi, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Możemy być pewni, że nie popełniamy ani wykroczenia, ani przestępstwa tylko wówczas, gdy policyjny alkomat wykaże wartość mniejszą niż 0,1. Przekroczenie dozwolonego stężenia alkoholu w organizmie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Kierując pojazdem po jednym piwie możemy popełnić wykroczenie, a po dwóch nawet przestępstwo. Co bardziej istotne, możemy przyczynić się do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, zarówno własnego, jak i innych użytkowników ruchu. Wybierając się na przysłowiowe jedno piwo, lepiej od razu skorzystać z taksówki lub komunikacji miejskiej, a kluczyki od samochodu zostawić w domu. 

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, kierując zespołami, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Obecnie łączy pasje do sztuk wszelakich z zawodowym doświadczeniem i układa własne formy przekazu.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Przeczytaj artykuł
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Zatrucie alkoholowe - rozpoznanie objawów. Jak leczyć?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama