Najzdrowsze miejsce w internecie

Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?

Ile promili jest w organizmie po jednym piwie, lampce wina, kieliszku wódki, czy dwóch łykach szampana podczas sylwestrowej nocy? Niejednokrotnie kierowcy zastanawiają się czy mogą wsiąść za kierownicę po kieliszku wina wypitym do kolacji, czy na porannym kacu po wieczornej imprezie. Znajdź odpowiedź na te wątpliwości w dalszej części artykułu.
Ile promili po piwie?
Źródło:123RF
W skrócie
 • Prawo na temat dopuszczalnego stężenia alkoholu w Polsce zdaje się być rygorystyczne. Nawet 0,1 promila może mieć bowiem wpływ na reakcje organizmu.
 • Alkohol przyswaja się zależnie od wielu czynników, jak np. płeć, waga czy wzrost.
 • Jeśli nie jest się pewnym, po upływie kilku czy kilkunastu godzin, czy można prowadzić, dostępne są różne możliwości kontroli promili we krwi.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są skutki picia alkoholu?
Spis treści

Ile promili we krwi i wydychanym powietrzu można mieć w Polsce prowadząc auto? Dla bezpieczeństwa własnego i innych najlepiej zero, chociaż polskie prawo dopuszcza pewne normy i określa maksymalne granice. Ile promili schodzi na godzinę, czyli jak szybko organizm jest w stanie zmetabolizować alkohol? 

Czym liczy się promile po alkoholu?

Zawartość alkoholu we krwi określana jest standardowo w promilach, gdzie 1 promil oznacza 100 mg alkoholu w 1 dl (decylitrze) krwi. Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, ile promili można mieć w organizmie po spożyciu konkretnej dawki alkoholu, jedyną wiarygodną odpowiedź wskaże laboratoryjne badanie krwi.

Drugą co do precyzji pomiarów i najbardziej rozpowszechnioną metodą jest badanie alkomatem, które z kolei określa zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Tradycyjne profesjonalne alkomaty wykorzystywane są przede wszystkim przez policję, ale każdy kierowca może zakupić podobne urządzenie na prywatny użytek i w razie potrzeby, sprawdzić wartość promili w wydychanym powietrzu. 

Można również spróbować oszacować zawartość alkoholu we krwi, czy to korzystając z wzorów matematycznych, czy z gotowych algorytmów wykorzystywanych przez tzw. wirtualny alkomat. Takie obliczenia warto jednak traktować bardzie jako podpowiedź, niż dokładny wskaźnik stężenia promili we krwi. 

Podejmując próbę obliczenia ile w danym momencie można mieć promili we krwi, bierze się przede wszystkim pod uwagę:

 • płeć, 
 • wiek, 
 • wagę, 
 • wzrost, 
 • nasycenie żołądka, 
 • rodzaj i ilość spożywanego alkoholu,
 • czas jaki upłynął od rozpoczęcia do zakończenia przyjmowania trunków;

Nie bez znaczenia są również dane związane z przyjmowanymi lekami, ogólnym stanem fizycznym i psychicznym, wpływ hormonów na organizm, czy chociażby temperatura otoczenia. 

Zazwyczaj po wypiciu standardowej dawki czegoś mocniejszego stężenie alkoholu w organizmie pijącej osoby osiąga szczyt po około 30-45 minutach. Dotyczy to sytuacji przyjmowania trunków na czczo.

Spożywanie pokarmów przed, w trakcie lub tuż po piciu alkoholu opóźnia jego wchłanianie i może on wówczas osiągnąć szczytowe stężenie po 1,5 do 3 godzin. Jednak proces wydalania alkoholu przebiega znacznie wolniej niż proces wchłaniania.

Alkohol w postaci niezmienionej krąży we krwi, dopóki nie zostanie zmetabolizowany przez wątrobę. Przeciętnie człowiek jest w stanie spalić ok. 0,10 do 0,15 promila w ciągu godziny.

Jakie są reakcje na stężenie alkoholu?

Już nawet niewielkie stężenie alkoholu we krwi potrafi dać o sobie znać. Po jednym piwie może wydawać się, że wszystko jest w porządku, a jednak nie jest to prawda. Organizm reaguje już na stężenie 0,1 promila.

Na samym początku jest to lekkie rozproszenie uwagi. Od 0,2 promila odczuć można dłuższe spostrzeganie, a od 0,3 zaburzenia równowagi i koordynacji, co wpływa na spostrzeganie kształtu z oddali.

Kiedy osiąga się 0,5 promila we krwi, dochodzi do zmniejszenia zdolności rozpoznawania sytuacji, pobudliwości, upośledzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, pogorszenia ostrości widzenia i oceny odległości, opóźnienia adaptacji oka do ciemności i ruchomych źródeł światła. Większość ludzi dopiero wtedy zaczyna odczuwać wpływ alkoholu.

Następnie od 0,8 promila błędnie ocenia się własne możliwości, a także znacznie obniża się samokontrola i koncentracja.

Między 1 a 2 promile dochodzi do zaburzenia koordynacji mięśniowej i równowagi, osłabienia sprawności intelektualnej i pamięci, brawury, opóźnienia czasu reakcji oraz wahań
nastroju. Później do 3 promili występują zaburzenia mowy, wzmożona senność, obniżenie zdolności kontroli własnego zachowania i poruszania się.

Po przekroczeniu tego progu odczuwa się spadek ciśnienia krwi, obniżenie temperatury, a także możliwy jest powolny zanik funkcji oddechowych. Takie stężenie alkoholu zagraża życiu. Powyżej 4 promili dojść może nawet do śpiączki, a następnie śmierci.

Ile promili po piwie?

Wielu kierowców niejednokrotnie zadaje sobie pytanie ile może mieć promili w organizmie po jednym piwie, kieliszku wódki, czy lampce szampana. Po jakim czasie będą mogli prowadzić auto, jeśli przykładowo w środku dnia na letnim festynie wypili piwo. Odpowiedź brzmi banalnie – piłeś, nie jedź. 

Niektórym może się wydawać, że jeśli o godzinie 13 wypili jedno zimne piwo zagryzając trunek kiełbaskami z grilla, to o godzinie 15 spokojnie mogą wsiadać za kółko. Nic bardziej mylnego. 

Stężenie alkoholu we krwi zależy od wielu wymienionych wcześniej czynników, takich, jak m.in.:

 • płeć, 
 • wiek, 
 • waga ciała, 
 • nasycenie żołądka,
 • czas,
 • rodzaj, 
 • ilość spożytych napojów alkoholowych, 
 • indywidualna sprawność procesów metabolicznych, 
 • stres, 
 • zmęczenie, 
 • ogólny stan zdrowia;

Im większa masa ciała tym maksymalne stężenie alkoholu we krwi będzie niższe. Nie oznacza to jednak, że w przypadku wysokiego, dobrze zbudowanego, zdrowego mężczyzny jedno piwo nie zaszkodzi, nie spowolni jego reakcji i nie zostanie wykazane w badaniu alkomatem. 

Tuż po wypiciu jednego piwa, stężenie alkoholu we krwi osiąga średnio 0,26 promila, a w praktyce może dojść do poziomu nawet 0,8 promila w wydychanym powietrzu. Do osiągnięcia wyniku 1 promila we krwi wystarczy wypicie zaledwie dwóch półlitrowych piw. 

Przyjmując za punkt odniesienia uznawany za standardowy spadek stężenia alkoholu we krwi wynoszący 0,10-0,15 promila na godzinę, łatwo obliczyć, że w celu pozbycia się z organizmu promili pochodzących z przysłowiowego „jednego piwka” potrzebne są około 3 godziny.

Ile promili można mieć w Polsce?

Ile promili można mieć w Polsce i jakie są kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu? Dopuszczalna ilość promili w organizmie, przy której zgodnie z polskim prawem można usiąść za kierownicą to maksymalnie do 0,2 promila we krwi, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu.

Można być pewnym, że nie popełniamy ani wykroczenia, ani przestępstwa tylko wówczas, gdy policyjny alkomat wykaże wartość mniejszą niż 0,1. Jeśli zaś przekroczymy dozwolony próg stężenia alkoholu we krwi musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami.

Prawne skutki jazdy pod wpływem alkoholu będą uzależnione m.in. od tego jakie dokładnie wartości promili zobaczymy na policyjnym alkomacie. 

Polskie prawo rozróżnia dwie podstawowe sytuacje:

 • po spożyciu alkoholu - kiedy kierowca we krwi ma pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu, co jest równoznaczne z wynikiem od 0,1 do 0,25 mg/l (dm3) w wydychanym powietrzu,
 • stan nietrzeźwości - kiedy prowadzący pojazd ma więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, czyli ponad 0,25 mg/l (dm3) alkoholu w wydychanym powietrzu.

Pierwsza sytuacja, czyli stan po spożyciu alkoholu, oznacza że kierujący pojazdem popełnił wykroczenie, z kolei stan nietrzeźwości traktowany jest jak popełnienie przestępstwa. 

Za wykroczenie po spożyciu alkoholu prowadzącemu pojazd grozi:

 • utrata prawa jazdy i tym samym zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 6 miesięcy lub dłużej (do 3 lat),
 • kara grzywny od 50 zł do 5000 zł,
 • kara pozbawienia wolności od 5 do 30 dni,
 • 10 punktów karnych.

W przypadku popełnienia przestępstwa, czyli jazdy w stanie nietrzeźwości grozi:

 • zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata;
 • kara grzywny uzależniona od dochodów;
 • kara ograniczenia bądź pozbawienia wolności do lat 2;
 • grzywna od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;
 • 10 punktów karnych.

Kary mogą być zdecydowanie wyższe, kiedy kierowca jedzie pod wpływem alkoholu po raz drugi (jest wówczas recydywistą) oraz jeśli prowadząc po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek. O wymiarze kary decyduje sąd. 

Ile promili można mieć w innych krajach?

Dla porównania z innymi europejskimi krajami, przykładowo w Niemczech nie można przekroczyć 0,5 promila, z wyjątkiem młodych kierowców (posiadających prawo jazdy dwa lata), kierowców do 21 roku życia i kierowców zawodowych, u których stężenie alkoholu we krwi musi wynosić zero.

W Wielkiej Brytanii karom podlega prowadzenie pojazdów po przekroczeniu 0,8 promila, we Francji 0,5 promila, w Grecji i we Włoszech do 0,5 promila, a z kolei w Czechach i na Słowacji wynik badania alkomatem ma zawsze wskazywać 0

Ile promili schodzi na godzinę?

Podobnie jak proces wchłaniania i rozprowadzania alkoholu po organizmie człowieka, tak i proces pozbywania się wysokoprocentowych trunków uzależniony jest od wymienionych wcześniej czynników, indywidualnych predyspozycji oraz stanu zdrowia konkretnej jednostki.

Inaczej więc będzie spalał alkohol wysoki zdrowy mężczyzna, inaczej kobieta o drobnej budowie ciała. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku sytuacja będzie wyglądała tak samo. 

Z reguły to kobiety ze względu na swoją budowę ciała, mniejszą ilość wody w organizmie, działanie hormonów, czy niższą aktywność enzymu dehydrogenazy alkoholowej (ADH) wolniej metabolizują alkohol. Może się jednak okazać, że wbrew pozorom to mężczyzna szybciej odczuje skutki działania alkoholu i dłużej go będzie metabolizował.

Wystarczy, że kobieta tuż przed wypiciem drinka zdążyła zjeść posiłek bogaty w tłuszcz, węglowodany i białko, a mężczyzna ten sam rodzaj alkoholu wypił na pusty żołądek

Jednak bez względu na płeć, osoby zmotoryzowane często zastanawiają się nad tym, jak szybko są w stanie spalić alkohol i kiedy będą mogły prowadzić samochód. 

Poza kwestiami indywidualnymi, to ile promili schodzi na godzinę uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju, mocy i ilości spożytego alkoholu oraz czasu, w którym zdążyliśmy wypić konkretny trunek. Należy pamiętać o tym, że proces spalania alkoholu jest znacznie dłuższy od wchłaniania i rozprowadzania go po organizmie. 

Opierając się na liczeniu standardowych porcji napojów alkoholowym, o konkretnej mocy, można wykazać ile gramów czystego alkoholu etylowego zawierają w sobie poszczególne trunki. I tak:

 • lampka wina 12 % ok. 100 ml – to ok. 10 g alkoholu etylowego,
 • jedno piwo 5% ok. 500-600 ml – to ok. 30 g alkoholu etylowego,
 • kieliszek wódki 40% ok. 25-30 ml – to ok. 10 g alkoholu etylowego.

Zakładając, że ludzki organizm potrzebuje średnio jednej godziny do spalenia 10g czystego alkoholu, potwierdza się reguła, że na pozbycie się promili pochodzących z jednego piwa potrzeba około 3 godzin, a w przypadku jednego kieliszka wódki (30 ml), czy jednej lampki wina (100 ml) analogicznie wyjdzie jedna godzina.

Po spożyciu pół litra wysokoprocentowego alkoholu, np. wódki, będzie więc można prowadzić auto dopiero po upływie doby

Podane wyżej wartości są uśrednione, a wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji konkretnego organizmu i okoliczności. Należy więc pamiętać o tym, że możemy spalać konkretny alkohol znacznie dłużej niż wynika to ze standardowych wyliczeń.  

Kalkulator promili

Chcąc sprawdzić ile promili mamy we krwi po spożyciu konkretnej dawki wybranego alkoholu można pokusić się o oszacowanie stężenia alkoholu w organizmie przy pomocy kalkulatora promili online. Internetowe alkomaty dostępne są na wielu stronach internetowych lub w formie aplikacji na smartfony i tablety. 

Działanie kalkulatora promili opiera się prostym matematycznym algorytmie, który biorąc pod uwagę wiek, płeć, wagę, wzrost, czas spożywania alkoholu, rodzaj trunków, nasycenie żołądka, czy ilość wypitego alkoholu jest w stanie określić poziom stężenia promili we krwi i czas potrzebny do zmetabolizowania alkoholu.

Jednak kalkulatory promili opierają się jedynie na podstawowych parametrach i nie biorą pod uwagę szeregu istotnych zmiennych, nie są więc w stanie udzielić precyzyjnych odpowiedzi na pytania związane z zawartością alkoholu we krwi. 

Przy braku pewności co do możliwości bezpiecznego i zgodnego z prawem prowadzenia pojazdu, lepiej odłożyć kluczyki i wybrać inną formę transportu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jacek Krzak, Pijani kierowcy w Polsce i UE, BAS, nr 14(39), 31.05.2010
 • Alkohol i kierowca, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2001.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
9
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Grzaniec - jak go zrobić i czy pomaga na przeziębienie?
Grzaniec alkoholowy
Przeczytaj artykuł
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Osoby spożywające alkohol
Przeczytaj artykuł
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć? Skutki
Alkohol i leki
Podobne artykuły
Grzaniec - jak go zrobić i czy pomaga na przeziębienie?
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć? Skutki
Ile trzyma piwo - jak dużo ma promili. Ile schodzi?
Zatrucie alkoholowe - objawy. Ile trwa i jak sobie pomóc?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama